Brusel: Desaťtisíce ľudí podporili boj proti klimatickej zmene

03.12 2018, TASR

Brusel, 2. decembra - Najmenej 65 000 ľudí sa v nedeľu zúčastnilo na pochode ulicami Bruselu, aby vyjadrili podporu opatreniam na boj proti globálnej klimatickej zmene. Informovala o tom agentúra AP.


Pochod sa konal v deň, keď v poľskom meste Katovice začala 24. konferencia OSN o klimatickej zmene (COP 24), ktorá je zameraná na dopracovanie súboru pravidiel pre realizáciu parížskej dohody z roku 2015.

Desaťtisíce ľudí sa napriek dažďu a vetru zišli pri budovách európskych inštitúcií v centre Bruselu. Podľa polície sa tento najväčší protest v dejinách Belgicka venovaný otázke klímy zaobišiel bez výtržností.

Na demonštráciu prišlo množstvo aktivistov i rodičov s deťmi, ktorí vyzývali svetových politikov, aby zintenzívnili boj proti zmenám podnebia.

,,Politici, kde ste? Máte byť s nami, s ľuďmi. Nijaká planéta B neexistuje!" povedal do megafónu Evert Nicolai z organizácie Oxfam, ktorého citovala agentúra AFP.

Pochod zavŕšili prejavy a vystúpenia v historickom parku Cinquantenaire v blízkosti inštitúcií EÚ. V súvislosti s touto protestnou akciou bola v nedeľu bruselská verejná doprava zadarmo a belgické železnice ponúkali cestujúcim zľavnené lístky.

Organizátori konferencie COP 24 v poľských Katoviciach dúfajú, že sa podarí prijať balík opatrení na realizáciu záverov parížskej klimatickej dohody a schváliť plán financovania opatrení na ochranu životného prostredia. Schôdzka, na ktorej sa zúčastňujú zástupcovia zhruba 200 krajín sveta, potrvá do 14. decembra.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena