Preskočit na obsah

BROZ: Na petržalskom brehu obnovia ochranári hniezdiská pre brehule hnedé

02.03 2021, TASR

Bratislava, 28. februára - Na petržalskom brehu Dunaja obnovia ochranári a vodohospodári prirodzené hniezdiská pre brehule hnedé, vzácne druhy vtákov. Informovala o tom Andrea Froncová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).

BROZ a Vodohospodárska výstavba budú obnovovať úsek neďaleko Prístavného mosta na pravom brehu Dunaja nachádzajúci sa na území bratislavskej mestskej časti Petržalka. Breh Dunaja nie je v týchto miestach opevnený, čo pri stúpajúcej a klesajúcej hladine vody umožnilo v minulosti vznik prirodzených kolmých brehov, povedala Froncová. Práve takéto brehy a steny využívajú na hniezdenie niektoré vzácne druhy vtákov.

,,Poslednýkrát tu bolo hniezdenie zaznamenané v roku 2012. V dôsledku zmeneného vodného režimu stena postupne zarástla trávou a náletovými krovinami. Dúfame, že po jej vyčistení bude pre brehule znova atraktívna, všimnú si ju a zahniezdia," hovorí Karolína Sobeková z BROZ.

Froncová približuje, že brehuľa hnedá a rybárik riečny boli v minulosti ,,hojne rozšírené druhy", najmä na Podunajsku. Ich početnosť klesá z dôvodu chýbajúcich vhodných miest na hniezdenie a tiež straty dynamiky prúdenia vody. Na oba druhy negatívne vplýva aj zníženie potravy. V prípade rybárika je to nedostatok vhodných neresísk pre ryby a v prípade brehule je dôvodom pokles početnosti hmyzu v krajine, vysvetľuje ochranárka. Podotkla, že brehule sú lovcami drobného hmyzu a vzdušného planktónu, a tak prispievajú k redukcii komárov.

,,Vďaka obnove budú poskytovať svoj mimoriadne vzácny biotop nielen súčasným obyvateľom mesta, ale aj tým pôvodným. Celkovo bude na mieste upravených a obnažených 460 metrov dunajských brehov," podotkla Sobeková.

Obnova biodiverzity je podľa Sobekovej v mestách a iných typoch krajiny kľúčová. Obnova kolmých riečnych brehov sa deje v rámci projektu LIFE Ochrana brehule hnedej, rybárika riečneho a včelárika zlatého v dunajsko-moravskom regióne. Podporuje ho Európska komisia a ministerstvo životného prostredia.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody