Británii hrozia katastrofálne suchá a záplavy

19.10 2009, TASR

Británii hrozia katastrofálne suchá a záplavy

Londýn 19. októbra (TASR) Ak sa svetoví lídri nedohodnú na novej zmluve o boji proti klimatickým zmenám, Veľkej Británii hrozia "katastrofálne" záplavy, suchá a vražedné horúčavy, varoval dnes podľa stanice BBC britský premiér Gordon Brown.

Predseda vlády vystúpil s prejavom na Fóre veľkých ekonomík (MEF) v Londýne, ktoré spája lídrov 17 svetových štátov, produkujúcich najviac skleníkových plynov. Uviedol, že v prípade nedosiahnutia dohody na decembrovom summite OSN v Kodani neexistuje "žiadny plán B". Vyjednávači majú 50 dní na to, aby zachránili svet pred globálnym otepľovaním, dodal.

Cieľom kodanského summitu je vytvoriť nový celosvetový zmluvný rámec o emisiách, nahrádzajúci Kjótsky protokol, ktorého platnosť vyprší v roku 2012. Brown varoval, že prípravné rokovania v rámci OSN nepostupujú dostatočne rýchlo.,

,,V Británii čelíme perspektíve častejších období sucha a stúpajúcej úrovne záplav," povedal premiér delegátom fóra. ,,Nadmerné horúčavy v lete 2003 v Európe pripravili o život viac ako 35 000 ľudí," dodal. ,,V súlade s aktuálnymi trendmi by sa takéto udalosti v Británii mohli v priebehu niekoľkých desaťročí stať bežnými. A v priebehu života našich detí a vnúčat by sa vysoké teploty z roku 2003 mohli stať priemernými teplotami takmer v celej Európe," varoval premiér.

Svetu podľa neho hrozí nárast konfliktov vyvolaných klimaticky podmienenou migráciou. Do roku 2080 by na svete ďalších 1,8 miliardy ľudí, čo je štvrtina dnešnej svetovej populácie, mohlo trpieť nedostatkom vody.

V posledných dňoch sa objavilo niekoľko varovaní, že pokrok prípravných rokovaní o klimatickej dohode sa zastavil. Riaditeľ Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC) Rádžendra Pačaurí minulý týždeň pre časopis Newsweek uviedol, že ,,perspektíva, že štáty sa v Kodani skutočne na niečom dohodnú, sa začína zhoršovať".

MEF nie je súčasťou formálneho procesu OSN a stretnutie zrejme nebude mať za následok žiadne pevné záväzky, uviedla televízna stanica BBC.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky