Preskočit na obsah

Británia: Klimatické aktivistky porozbíjali okná na banke, zadržala ich polícia

08.04 2021, TASR

Londýn, 7. apríla – Sedem členiek protestného hnutia Extinction Rebellion zadržali v stredu v Londýne po tom, ako v rámci demonštrácie za ochranu klímy rozbili okná v centrále britskej banky Barclays. 

Hnutie Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu) na svojej webstránke informovalo, že ženy ,,opatrne rozbili sklo v oknách". Na oblečení pritom mali nášivky s nápismi ,,radšej rozbité okná než porušené sľuby".

Na okná banky tiež umiestnili nálepky s nápismi ,,v prípade klimatickej núdze rozbite sklo". Po demonštratívnom rozbití okien si posadali na zem pred banku a čakali, kým ich príde zatknúť polícia.

Oblečené boli vo farbách spájaných s hnutím sufražetiek, ktoré v 20. storočí bojovali celé desaťročia za zrovnoprávnenie žien. Jednu z demonštrantiek vyfotografovali médiá pri tom, ako pri čakaní na políciu štrikuje.

Hnutie Extinction Rebellion tvrdí, že banka Barclay's je najväčším finančným podporovateľom používania fosílnych palív v Európe a v uplynulom roku sa vďaka nej výdavky na ne zvýšili.

Hovorca britskej banky v reakcii na stredajší incident uviedol, že hnutie má právo na svoje názory týkajúce sa kapitalizmu či klimatických zmien, Barclay's však podľa jeho slov požaduje, aby neničila jej kancelárie.

,,Prijali sme záväzok zosúladiť celé naše portfólio s cieľmi parížskej (klimatickej) dohody... smerujúc tak k dosiahnutiu našej ambície byť do roku 2050 bankou s uhlíkovou neutralitou a pomáhať tiež pri prechode na nízkouhlíkové hospodárstvo," dodal hovorca.

Zadržanie aktivistiek medzičasom potvrdila aj londýnska Metropolitná polícia. Uviedla, že sedem žien vzala do väzby pre podozrenie z poškodzovania majetku.

 S odvolaním sa na vyjadrenie zmieneného hnutia o tom informovala agentúra DPA.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena