Brazília zakázala väčšinu vypaľovania porastov na 60 dní

02.09 2019, TASR

Rio de Janeiro, 29. augusta - Brazília vo štvrtok zakázala na 60 dní väčšinu legálneho vypaľovania porastov v snahe zastaviť požiare, ktoré ničia časti amazonskej oblasti. Výnos zakazujúci vypaľovanie podpísal prezident Jair Bolsonaro a nasleduje po medzinárodnej kritike jeho postupu v aktuálnej environmentálne kríze, informuje agentúra AP.
Trvanie nového zákazu sa zhoduje s obdobím sucha, počas ktorého je zakladaná väčšina ohňov určených na vyčistenie porastov. Nový dekrét povoľuje vypaľovanie v niektorých prípadoch, napríklad vtedy, ak to bude prospešné pre rastliny a ak ho vykonajú domorodí obyvatelia, pre ktorých je poľnohospodárstvo živobytím.

Predpisy v Brazílii za normálnych okolností umožňujú farmárom a iným zakladať niektoré ohne, pokiaľ majú povolenie od úradov životného prostredia.

Tento rok však došlo k výraznému nárastu lesných požiarov v celej krajine v porovnaní s vlaňajškom, čo vyvolalo obavy, že ľudí povzbudilo k väčšiemu vypaľovaniu vyhlásenie Bolsonara, že ochrana dažďového pralesa brzdí hospodársky rozvoj, píše AP.

Bolsonaro dokonca bez uvedenia dôkazov tvrdil, že požiare môžu nelegálne zakladať environmentálne skupiny, aby poškodili jeho vládu. Dostal sa tiež do sporu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a ďalšími európskymi lídrami, ktorí spochybnili jeho odhodlanie chrániť amazonský ekosystém.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody