Preskočit na obsah

Brazília: Vláda povolila ťažbu zlata v rozsiahlych oblastiach Amazónie

05.09 2017, TASR

Brazília, 24. augusta - Brazílska vláda zrušila rozsiahle chránené územie v oblasti Amazonského pralesa a umožnila tam banskú ťažbu. Inkriminované územie s rozlohou 46 000 kilometrov štvorcových zasahuje do štátov Amapá a Pará na severe krajiny a je bohaté na zlato a rôzne nerasty.


Informovala o tom spravodajská stanica BBC. Vláda zdôraznila, že deväť prírodných a domorodých zón v rámci daného územia bude naďalej chrániť zákon. Ochranári však o tom pochybujú. Chránené územie bolo zrušené dekrétom prezidenta Michela Temera. Územie je väčšie než Dánsko a ťažba bude povolená na 30 percentách jeho plochy.

Svetový fond na ochranu prírody (WWF) zároveň varoval, že v dvoch domorodých chránených zónach, kde v relatívnej izolácii žijú rozličné etnické komunity, hrozí dôsledkom ťažobnej činnosti konflikt. WWF vo svojej správe uvádza, že ,,zlatá horúčka by mohla na týchto kultúrach napáchať nezvratné škody".

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody