Preskočit na obsah

Počet lesných požiarov v Amazónii v júli vzrástol

02.08 2022, TASR

Rio de Janeiro 1. augusta – Počet lesných požiarov v brazílskej Amazónii vzrástol minulý mesiac o osem percent v porovnaní s júlom 2021.

Vyplýva to zo satelitných údajov zverejnených v pondelok. TASR o tom informovala na základe správy AFP.

Brazílsky Národný inštitút pre výskum vesmíru (INPE) identifikoval v júli 2022 v Amazónii 5373 požiarov, pričom vlani v júli ich zaznamenal 4977. Najhorší júl v histórii záznamov bol v roku 2005, keď v región horelo 19.364 požiarov.

V júni sa začína obdobie sucha a rastie množstvo požiarov. Podľa odborníkov sú väčšinou zapríčinené farmármi a špekulantmi, ktorí stoja za odlesňovaním pre poľnohospodárske účely. Veľké požiare v tomto období zasiahli aj Kaliforniu, Francúzsko a Portugalsko.

Tento rok bol znepokojujúci, pokiaľ ide o požiare v Amazónii: INPE ich doteraz zaznamenalo 12.906, čo je nárast o 13 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Od nástupu prezidenta Jaira Bolsonara do funkcie sa podľa oficiálnych údajov priemerné ročné odlesňovanie brazílskej Amazónie zvýšilo v porovnaní s predchádzajúcim desaťročím o 75 percent.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP