Bratislavský šéf inšpektorátu životného prostredia Held odstupuje

09.10 2009, TASR

Bratislavský šéf inšpektorátu životného prostredia Held odstupuje

Bratislava 8. októbra (TASR) Riaditeľ Inšpektorátu životného prostredia (IŽP) v Bratislave Miroslav Held dnes požiadal o uvoľnenie z funkcie k zajtrajšiemu (9. októbra) termínu. ,,Jeho žiadosti riaditeľ Slovenského inšpektorátu životného prostredia (SIŽP) Oto Hornák vyhovel," potvrdil pre TASR hovorca inšpektorátu Michal Štefánek.

Na otázku, či žiadosť o uvoľnenie z fukncie súvisí s kontroverznou skládkou odpadu v Pezinku, ktorej výstavbu povolil práve Held, Štefánek odpovedal: ,,Nie. Tento jeho krok nesúvisí so žiadnym prípadom, ktorým sa zaoberal, respektíve zaoberá Inšpektorát životného prostredia v Bratislave." Held podľa neho požiadal o uvoľnenie z funkcie "z osobných dôvodov, ktoré vo svojej žiadosti nešpecifikoval."

Výstavba pezinskej Ekologickej skládky (ES) vzbudila veľký odpor u miestnych obyvateľov, ktorí sa preto obrátili na slovenské súdy, a s petíciou aj na Európsku komisiu a parlament.

Vybudovanie a prevádzku skládky odobril vydaním integrovaného povolenia IŽP Bratislava. Jeho rozhodnutie neskôr potvrdila aj SIŽP. Podkladom pre toto povolenie bolo územné rozhodnutie vydané Krajským stavebným úradom v Bratislave. Na čele úradu bol Ján Man mladší (nominant Smeru-SD), vlastník 130.000 m2 pozemkov pod navrhovanou skládkou a syn vtedajšieho predsedu predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka (ES) Jána Mana, ktorá žiadala o povolenie skládky. Man ml. neskôr zo svojej funkcie na vlastnú žiadosť odstúpil. Ján Man ml. 26. mája súdu oznámil, že sa stal predsedom predstavenstva ES.

Najvyšší súd napokon v máji zrušil rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia, v ktorom potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu a prevádzku pezinskej skládky odpadov. Bratislavský inšpektorát životného prostredia tak musel začať celé konanie o integrovanom povolení odznova.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky