Bratislava: Ružinov plánuje na ZŠ Vrútocká vodozádržné opatrenia

13.11 2019, TASR

Bratislava, 12. novembra – Bratislavský Ružinov prichádza s projektom vodozádržných opatrení na Základnej škole (ZŠ) Vrútocká. Nimi chce nielen zabrániť odtekaniu vody do kanalizácie, teda aby ostávala v krajine, ale zároveň vyriešiť aj problém s vytápaním budovy školy.


Mestská časť sa chce v tejto súvislosti uchádzať o pomoc z eurofondov. Tento krok odobrili v utorok miestni poslanci. ,,Riešime tým ako keby dve muchy jednou ranou. Máme problém, že dažďová voda nám vytápa základnú školu, ktorá už dnes praská vo švíkoch. Chceme zrealizovať opatrenia, ktoré nám pomôžu udržať školu v bezpečí, ale zároveň udržať vodu v krajine," priblížil starosta Ružinova Martin Chren. Prednosta miestneho úradu Pavol Balžanka poznamenal, že mestská časť sa chce zapájať do výziev zmysluplnými projektmi tak často, ako to bude možné.

Vodozádržné opatrenia chce mestská časť realizovať a spolufinancovať v rámci operačného programu Kvalita životného prostredia. Projekt by mal pozostávať z opravy kanalizácie a vybudovania vsakovacej šachty. Celkové výdavky sa odhadujú na viac ako 64.900 eur, s päťpercentným spolufinancovaním mestskej časti. S prácami sa predbežne počíta od mája do septembra 2020.

Ružinov je jednou z mestských častí, ktoré sa rôznymi opatreniami snažia reagovať na klimatické zmeny. Príkladom je aj projekt opravy strechy na materskej škole na Vietnamskej ulici, kde chce samospráva zrealizovať zelenú strechu. Ide o vytváranie zelených plôch, ktoré majú napomáhať ochladzovaniu okolia a zároveň zadržiavať dažďovú vodu.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP