Preskočit na obsah

Greenpeace upozornil na dôležitosť ochrany včiel

12.05 2014, TASR

Greenpeace Slovensko v spolupráci so Slovenským zväzom včelárov pripravil dnes na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave Včelí deň. Aktivita sa koná v rámci celoeurópskej kampane Greenpeace na ochranu včiel.


Viac ako 1000 dobrovoľníkov Greenpeace v 110 mestách po celej Európe chce verejnosť upozorniť na význam a dôležitosť včiel ako aj iných opeľovačov pre poľnohospodárstvo a globálnu produkciu potravín. ,,V Bratislave sme pripravili Včelí deň s aktivitami najmä pre deti a ich rodičov. Máme tu rôzne hry, ponúkame ukážky včelieho života a množstvo informácií o včelách a ich ochrane. Včely sú viac ako len producenti medu. Až tretina produkcie potravín je závislá od opeľovania," povedala koordinátorka kampane na ochranu včiel Greenpeace Slovensko Miriam Rajterová.

Ako doplnila, včely sú v ohrození a ubúdajú po celom svete. Jedným z hlavných dôvodov je agresívny spôsob poľnohospodárstva, ktorý využíva príliš veľa nebezpečných chemikálií a nezabezpečuje dostatok potravy pre včely. Podľa environmentalistov na to, aby sme ochránili včely a poľnohospodárstvo, potrebujeme produkovať potraviny v súlade s prírodou a nie ísť proti nej. „Riešením je zákaz tých najnebezpečnejších pesticídov, ktoré každoročne aj u nás zabíjajú včely, a prechod na udržateľné formy poľnohospodárstva. Ekologické poľnohospodárstvo môže zabezpečiť zdravé potraviny, chrániť pôdu, vodu a klímu, podporovať biodiverzitu a nezaťažovať naše životné prostredie chemikáliami alebo geneticky modifikovanými organizmami,“ uzavrela Rajterová.

Stiahnite si: audio

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Zaujímavosti