Preskočit na obsah

Bojnická zoo vypustila do voľnej prírody päť bocianov, jeden z nich mal protézu

01.08 2022, TASR

Bojnice 30. júla – Odborníci z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach vypustili počas júla do voľnej prírody päticu bocianov bielych. Medzi troma jedincami, ktoré prijali do rehabilitačnej stanice zoo a dvoma mláďatami, bol i bocian s protézou nohy. Informoval o tom hovorca zoo Pavel Procner.

,,Bociany biele sú svojím výskytom a chovom už desaťročia úzko späté s Národnou zoo Bojnice. Za jej bránami sa zoológovia nielenže venujú ich chovu, ale v rámci rehabilitačnej stanice upriamujú svoju pozornosť na liečenie ťažkých zranení, ktoré utrpeli vo voľnej prírode," spomenul Procner.

Veľmi úspešné sú podľa neho i vypúšťacie programy, v ktorých sa im podarilo hneď niekoľko progresov. Posledný z nich zabezpečili odborníci v júli, keď do voľnej prírody v oblasti košovských jazier vypustili päť jedincov. ,,Išlo o tri exempláre, ktoré boli do Národnej zoo Bojnice prijaté s rôznymi zraneniami a v slabej kondícii, ako i dve mláďatá, ktoré opustili svoje hniezdo. Ani jeden zo spomínanej trojice nebol schopný odletieť do zimoviska a pomoc našli práve v rehabilitačnej stanici bojnickej zoo," priblížil Procner.

V jednom prípade zoo dokonca podľa neho zaznamenala kuriózny prípad, keď sa bocianovi po amputácii nohy podarilo transplantovať kovový implantát. ,,Ide o zásadný moment, pretože vypúšťanie bociana s protézou je pre našich zoológov absolútnou premiérou," podotkol.

Bociana, ktorému museli amputovať nohu, našli v auguste 2020 v katastrálnom území obce Biely Kostol v okrese Trnava. Následne ho umiestnili v chovnej stanici v Ratnovciach. Išlo o prvú takúto operáciu na Slovensku vôbec. ,,Do rehabilitačnej stanice pri Národnej zoo Bojnice bociana priviezla Štátna ochrana prírody SR ešte v roku 2020. Tam zotrval takmer dva roky a táto doba bola potrebná na jeho sledovanie a plnohodnotné uzdravenie," ozrejmil Procner.

Na vypúšťanie sa v zoo podľa neho pripravovali niekoľko dní, dva mladé jedince, pre ktoré to bola vo voľnej prírode premiéra, vzlietli okamžite. ,,V prípade takzvaných hendikepov si ich adaptácia vyžiadala niekoľko dní. V súčasnosti bocianov monitorujeme prostredníctvom telemetrie a veríme, že sa čoskoro plnohodnotne rozlietajú a užijú si slobodu na šírom nebi," dodal.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Zaujímavosti