Preskočit na obsah

Bojnická zoo prijala opatrenia proti vtáčej chrípke ešte vlani

15.01 2021, TASR

Bojnice, 14. januára - Národná zoologická záhrada v Bojniciach prijala opatrenia proti zamedzeniu šírenia vtáčej chrípky. Urobila tak ešte vlani pred potvrdením ochorenia v košickej zoo. 

,,Opatrenia sme prijali veľmi predčasne. Bohužiaľ, vtáčia chrípka sa v nejakej perióde počas minulých rokov vyskytovala. Teraz všetci vieme, že má permanentný výskyt," povedal vedúci zoologického odboru bojnickej zoo Branislav Tám.

Striktnejšie opatrenia majú v zoo podľa neho už od októbra minulého roka. ,,Zasieťovali sme malý rybník, kŕmime všetko pod strieškami, sú aktivované dezinfekčné rohože a, samozrejme, personál je oboznámený s tým, že každý príznak vtáčej chrípky má hlásiť nadriadenému zoológovi," konkretizoval.

Vtáčiu chrípku potvrdili veterinári začiatkom tohto roka v košickej zoologickej záhrade. Vírus identifikovali v dvoch vzorkách kačice pižmovej, ako pravdepodobný zdroj nákazy označili voľne žijúce vtáctvo. Regionálna veterinárna a potravinová správa Košice-mesto v tejto súvislosti vydala opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu vírusu.

V národnej zoologickej záhrade potvrdili vírus vtáčej chrípky začiatkom minulého roka. Zoo prišla o niekoľko desiatok vtákov, medzi inými i o chovnú skupinu lyžičiarov bielych. Pre výskyt vírusu ju na viac ako mesiac zatvorili.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky