Preskočit na obsah

Bojnická zoo bude zabezpečovať odchov sysľov

08.10 2021, TASR

Bojnice 7. októbra – Národná zoologická záhrada Bojnice sa zapojila do projektu LIFE syseľ. Podieľať sa v rámci neho bude na genetickom výskume a posilňovaní lokalít, v ktorých je tak málo sysľov, že dochádza k ich príbuzenskému kríženiu. 

V zoo zriadili genetickú banku, do ktorej uložia všetky získané vzorky od sysľov. Zoo má v súčasnosti približne 900 vzoriek, tie by sa mali ešte rapídne rozšíriť, informovala ďalej na svojej internetovej stránke.

,,Z každej populácie sysľa sa odoberá približne 20 vzoriek, podľa ktorých sa určuje, či ide o zdravú populáciu. Ak je populácia zlá, zisťujeme lokality, ktoré je potrebné zosilniť," priblížila bojnická zoo.

V zoo pripravujú deväť výbehov na chov sysľov, ktoré budú slúžiť ako odchovňa, šesť z nich sa bude nachádzať nad rehabilitačnou stanicou a pôjde o základné chovné stádo. ,,V ňom bude sústredených viac ako 50 sysľov. V základnej odchovni máme až šesť výbehov. Jeden výbeh bude zriadený priamo v expozičnej časti zoologickej záhrady a dva samostatné chovné priestory sa umiestnia v blízkosti kozorožcov," priblížila zoologická záhrada.

V ôsmych chovných priestoroch budú dva samce a štyri samice a v jednom menšom priestore iba jeden samec a tri samice. ,,Ročne by sme mali z bojnickej zoo transportovať do voľnej prírody približne 100 sysľov. O tom, kam sysle poputujú, bude rozhodovať Štátna ochrana prírody SR," dodala zoo.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody