Preskočit na obsah

Blockchain je novou senzáciou v obnoviteľných energiách

16.10 2020, Enviroportal

Zatiaľ čo energeticky náročná ťažba kryptomien spôsobila prudký nárast uhlíkových emisií, blockchain má zatiaľ energeticky čistý štít a môže byť hnacím motorom v oblasti zelených technológií.

O Blockchain sa hovorí ako o technológii budúcnosti. Ide o akúsi špecializovanú platformu pre virtuálne kryptomeny. Blockchain bol pôvodne internetovým archívom na bezpečné uskladňovanie informácií. No dnes sa stal akýmsi repertoárom vedomostí, ktorý je dostupný pre každého. Túto technológiu nekontroluje jedna osoba, ale tvorí súčasť viacerých počítačov. Údaje v blockchain-e nemôže nikto zmeniť, ani znehodnotiť práve vďaka systému, akým sú tieto dáta zaznamenávané. Takéto decentralizovanie a ochrana údajov pred manipuláciou vedie k prehľadnému a bezpečnému šíreniu informácií. Svedčí to o obrovskom potenciáli tejto technológie v oblasti zelených energií, ktorý chcú využiť startup-y aj iné, veľké spoločnosti.

Obchodovanie kryptomien nie je však jedinou sférou, do ktorej táto technológia zasahuje. Blockchain má neúrekom praktických využití - od online transakcií a investovania až po e-vlády. Ako alternatívna forma zákonného platidla urobila táto technológia dosť veľké haló. Kým energeticky náročná ťažba kryptomien spôsobila prudký nárast uhlíkových emisií, blockchain má zatiaľ energeticky čistý štít. Ale čo to znamená pre obnoviteľnú energiu a životné prostredie?

Inteligentné elektrické siete v rukách zákazníkov

Mnohé startupy už s technológiou blockchain pracujú. Snažia sa vytvoriť prístupnejšie a ekologickejšie energetické systémy, ktoré zdieľajú informácie o energiách v reálnom čase. Myšlienka za vytvorením energetických systémov prepojených s blockchain technológiou je v podstate dosť jednoduchá – zákazníci vedia, od koho a za koľko energiu odoberajú, a nad všetkým majú úplnú kontrolu. Takýto prístup prináša konkurencieschopnosť a propaguje ekologický prístup k udržateľným energiám.

V takýchto „smart-grid“ systémoch si klienti budú môcť energie porovnávať a kupovať si ich priamo od dodávateľov. V Estónsku už testujú takúto inteligentnú elektrickú sieť založenú na technológii blockchain s názvom WePower. Chcú totiž zistiť, ako by fungoval takýto trh s energiami, založený na výbere klienta. Spoločnosť sa spojila s nezávislými dodávateľmi energie, ktorí budú na platformu nahrávať údaje o energiách v reálnom čase. Zákazníci, ktorí sú zapojení do testovania tohto programu, dostanú kredit, za ktorý si môžu energiu v rámci tejto inteligentnej siete kúpiť. Na základe vyrobenej energie a jej ceny v reálnom čase si môže klient dodávateľa energie zmeniť.

Kompletne digitalizovaná sieť v Estónsku umožnila spoločnosti WePower tento projekt otestovať a propagovať tak čistú energiu. Výkonný riaditeľ WePower Nick Martyniuk prezradil, že „blockchain je pri zdieľaní údajov veľmi spoľahlivým systémom a ponúka potrebnú likviditu a zodpovednosť medzi nákupom a výrobou energie.”

Ak by sa potvrdila účinnosť blockchain a tá by sa stala súčasťou nášho bežného života, na trhu s čistou energiou by to vytvorilo neúrekom možností. A ako tvrdí Martyniuk: „Aj keď sa náklady na udržateľné energie dosť znížili, malé a stredne veľké firmy ešte nemajú prostriedky na to, aby mohli začať zelenú energiu nakupovať.”

Vytváranie čistej energie

Inteligentnejšia elektrická sieť, kde majú zákazníci prehľad o energiách a voľnosť v ich výbere, presadzuje využívanie čistej energie. Lacnejšie formy energie, akou je aj energia z obnoviteľných zdrojov, budú podľa Yvo Hunink novým obľúbeným prvkom na trhu. No a čistá energia by sa vďaka tomu mohla stať súčasťou aj nášho každodenného života.

Hunink na projekte v Indii vysvetľuje, ako by vyzerala elektrická sieť založená na blockchain: „Farmár na vidieku v Indii vlastní zariadenie na spracovanie biomasy. Energiu do hlavnej siete začne dodávať akonáhle sa dodávka z hlavnej siete preruší. Cena takýchto energií sa môže líšiť v závislosti od dostupnej energie v systéme. Ak elektrina vypadne cez deň, časť záťaže dokážu pokryť aj solárne panely. Ale pri výpadku v noci je na tom lepšie prevádzkar biomasy, ktorý môže svoju energiu predať drahšie. Zmluva o dodávke energií by sa mala uzatvoriť automaticky na samotnej platforme."

Decentralizovanie energetického systému demokratizuje informácie a ľudia sa tak vedia lepšie rozhodnúť. Inteligentné blockchain siete by mohli vyriešiť nepomer medzi cenou a kvalitou energie. Lacnejšia a čistejšia energia by sa tak dostala do rozvinutých elektrických systémov, ale aj do tých, kde prístup k energiám nie je až taký jednoduchý. Blockchain by tak mohol dopomôcť k dlhodobému zníženiu uhlíkových emisií a celosvetovému, udržateľnému rozvoju.

Úspech tohto systému ale závisí od toho, aby všetci so zdieľaním svojich informácií súhlasili. Tento krok ale mnohé spoločnosti aj jednotlivci zatiaľ odmietajú. Potenciál technológie blockchain sa dokáže využiť iba vtedy, ak budeme všetci na rovnakej lodi. A kým sa tak stane, do blockchain a kryptomien môžeme zatiaľ aspoň investovať.

Spoločnosti WePower mohla vďaka kompletne digitalizovanej sieti v Estónsku otestovať projekt založený na Blockchain technológii – propaguje ním využívanie čistej energie.

Zdroj: Outreach & PR

Copyright © Enviroportal 2022

Súvisiace články

Značky

Inovácie PR článok