Preskočit na obsah

Biden chce do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu americkej vlády

10.12 2021, TASR

Washington 9. decembra – Americký prezident Joe Biden chce do roku 2050 dosiahnuť, aby bola americká federálna vláda uhlíkovo neutrálna. V stredu podpísal výkonné nariadenie, v súlade s ktorým má jeho administratíva v úmysle investovať miliardy dolárov na nákup elektrických vozidiel, do modernizácie federálnych budov či do prechodu na ,,čistejšiu" elektrickú energiu.

Federálna vláda USA a početné, ňou financované úrady a inštitúcie budú na základe Bidenovho nariadenia využívať svoju kúpnu silu (predstavujúcu ročne 650 miliárd dolárov) na 65-percentné zníženie svojich emisií uhlíka do roku 2030 a dosiahnutie tzv. uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Táto nová iniciatíva demokratického prezidenta zameraná na boj s klimatickými zmenami sa pravdepodobne stredne s nesúhlasom republikánov, konštatuje CNBC.

Vyše 600 000 bežných vozidiel, ktoré v súčasnosti používajú zamestnanci amerických federálnych úradov, majú v súlade s ňou nahradiť elektromobily. Do roku 2035 má vláda prestať nakupovať autá s plynovým pohonom a úplne prejsť na vozidlá ,,s nulovými emisiami".

Biely dom v tejto súvislosti avizoval, že bude spolupracovať s výrobcami elektromobilov, ich komponentov a nabíjacích staníc. Biden ešte v novembri podpísal zákon o modernizácii americkej infraštruktúry, ktorý zahŕňa aj vybudovanie tzv. národnej siete nabíjacích staníc pre elektromobily v hodnote 7,5 miliardy dolárov, pripomína CNBC.

Zhruba 300 000 vládnych či vládou prenajatých budov, sa má v súlade s novým nariadením zmodernizovať tak, aby neprispievali k tvorbe emisií. Do roku 2032 majú tieto budovy znížiť svoje emisie o polovicu a do roku 2045 dosiahnuť nulovú úroveň. Stredajšie prezidentské nariadenie okrem toho ukladá federálnej vláde aj povinnosť používať produkty s nižšou uhlíkovou stopou.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Doprava Emisie