Belgicko: Desaťtisíce detí demonštrovali za ráznejšie opatrenia na ochranu klímy

01.02 2019, TASR

Brusel, 31. januára - Desaťtisíce belgických detí vynechali vo štvrtok vyučovanie a išli namiesto toho protestovať za prijatie ráznejších opatrení na ochranu klímy. Informovala o tom spravodajská stanica BBC s tým, že takéto študentské demonštrácie žiadajúce úrady o intenzívnejšie úsilie v boji proti klimatickým zmenám sa v Belgicku konajú už štvrtý týždeň po sebe.


Ešte pred štvrtkovými protestnými pochodmi, ktoré sa konali v mestách Brusel, Liége a Leuven, demonštrovali desiatky detí aj pred domom belgickej ministerky životného prostredia Marie-Christine Marghemovej. Na protestoch v zmienených troch belgických mestách sa vo štvrtok zúčastnilo vyše 30.000 ľudí - detí aj ďalších sympatizantov, teda o čosi menej než minulý týždeň.

Najviac, konkrétne okolo 15.000 protestujúcich, sa podľa polície zhromaždilo v meste Liége ležiacom na východe Belgicka. Demonštranti sa presunuli pred tamojšiu radnicu, kde podľa miestnych médií skandovali heslá ako "do zbraní" a "všetci spolu".

Na demonštrácii v Bruseli sa zhromaždilo zhruba 12.500 detí a v Leuvene ich vyšlo do ulíc približne 3500. V Bruseli sa žiaci základných a stredných škôl presúvali cez stred mesta - zo severu na juh -, kde sa k nim následne pridali aj skupinky dôchodcov.

Protestujúcim školákom dala nový impulz skupina asi 3450 belgických vedcov, ktorá nedávno v otvorenom liste uviedla, že demonštrujúci aktivisti "majú pravdu". Obdobné demonštrácie mládeže sa podľa BBC konali vo štvrtok aj v Nemecku a Švajčiarsku.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena