B. Štiavnica: Úhyn v Bančianskom tajchu spôsobila vysoká koncentrácia medi

05.09 2017, TASR

Banská Štiavnica, 25. augusta - Úhyn rýb a rakov v Bančianskom tajchu neďaleko Banskej Štiavnice pred viac ako mesiacom spôsobilo zvýšené množstvo medi v tunajšej vode.


,,Čo sa týka vyšetrovania trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, ku ktorému došlo v Bančianskom tajchu, boli nám už doručené kompletné výsledky skúmania príčiny úhynu vodných živočíchov. Bolo zistené, že vo vode sa nachádza výrazne zvýšené množstvo látok, ako je chlór a meď," uviedla v tejto súvislosti Petra Kováčiková z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici.

Ako ďalej vysvetlila, práve vysoká koncentrácia medi, ktorá sa v takomto množstve prirodzene vo voľnej prírode nenachádza, bola pre uhynuté živočíchy toxická. Meď bola podľa Kováčikovej nájdená aj v žiabroch rýb. ,,Z uvedených výsledkov vyplýva, že k úhynu došlo z dôvodu konania zatiaľ neznámeho páchateľa. Prípadu sa budeme samozrejme venovať aj naďalej a po páchateľovi pátrame," dodala policajná hovorkyňa.

Hromadný úhyn rýb a rakov a tiež znečistenie vody boli na tajchu spozorované ešte v polovici júla. Situáciu na mieste preverila Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP), ktorá z tajchu odobrala vzorky vody aj uhynutých rýb a rakov. Vzhľadom na rozsah zistenej škody však bola vec kvalifikovaná ako podozrenie z trestného činu a tak vyšetrovanie prevzala polícia.

Ako uviedla riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa SIŽP Brigita Pokorná výsledky zistení ako aj záverečné stanovisko bude po ukončení šetrení políciou postúpené SIŽP, aby mohla stanoviť či došlo k porušeniu platnej vodohospodárskej legislatívy s prípadným určením pôvodcu, stanovením postihu a návrhom opatrení.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita