B.Bystrica: V uliciach pribudli ďalšie kontajnery na drobný elektroodpad

29.06 2020, TASR

V uliciach Banskej Bystrice pribudlo v uplynulých dňoch ďalších päť stacionárnych kontajnerov určených na zber malého elektroodpadu, batérií a akumulátorov. Obyvatelia mesta využívajú sieť takýchto kontajnerov už tretí rok, za ten čas sa v nich vyzbieralo viac ako 36.000 kilogramov elektroodpadu.


Primátor Ján Nosko priblížil, že počas júna aj vďaka podnetom od obyvateľov pribudli tieto nové zberné nádoby na najfrekventovanejších miestach. Nové kontajnery sú vybavené senzormi, vďaka čomu je možné plánovať výsyp a zabezpečiť ich efektívnejšie využívanie.

,,Ide o lokalitu Belveder, ulice Trieda Hradca Králové a Martina Rázusa na Fortničke, Sitniansku ulicu a Rudohorskú ulicu. Zároveň ma teší, že čoskoro budú všetky kontajnery na zber malého elektroodpadu inteligentné a vybavené senzormi, ktorými bude zberná spoločnosť vedieť sledovať stav naplnenosti,“ podotkol Nosko. Prevádzkujúca spoločnosť totiž plánuje nainštalovať senzory aj do ostatných 20 kontajnerov v meste.

Sledovať naplnenie červeno-bielych kontajnerov môžu Banskobystričania prostredníctvom bezplatnej mobilnej aplikácie, ktorá dokáže zobraziť stav naplnenosti vybraných kontajnerov. Aplikácia ponúka tiež možnosť nahlásiť poškodenie alebo naplnenie kontajnera vďaka QR kódu, ktorý je jedinečný pre každú zbernú nádobu, a nachádza sa na jej vonkajšej strane.

Konateľ spoločnosti Asekol SK, ktorá zberné nádoby prevádzkuje, podotkol, že Banská Bystrica je na Slovensku lídrom v zbieraní elektroodpadu a batérií prostredníctvom týchto červeno-bielych kontajnerov. Ich cieľom je zvýšiť podiel správneho nakladania s vyradenými elektrospotrebičmi, ktoré nepatria do komunálneho odpadu, a to zvýšením dostupnosti zberných miest.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP Odpady