Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si vás upozorniť, že z dôvodu plánovanej odstávky budú 12. 12. 2022 nedostupné všetky poskytované služby. Ďakujeme za pochopenie. Tím Enviroportálu

Austrália vyčlení najmenej 30 percent územia na ochranu ohrozených druhov

05.10 2022, TASR

Sydney 4. októbra – Austrália vyčlení na ochranu svojej unikátnej prírody najmenej 30 percent územia. Ministerka životného prostredia Tanya Pliberseková spustila v utorok plán, ktorého cieľom je zvrátiť úbytok prioritných druhov rastlín a živočíchov a zabrániť ich vymieraniu.

,,Potreba konať na ochranu našich rastlín, zvierat a ekosystémov pred vyhynutím nebola nikdy väčšia," uviedla Pliberseková.

Zameranie sa na 110 druhov a 20 lokalít podľa jej slov prinesie výhody aj pre ďalšie ohrozené rastliny a živočíchy v ich biotopoch. Desaťročný plán bude prehodnotený v roku 2027.

Austrália prišla o viac druhov cicavcov než akýkoľvek iný kontinent a v tejto oblasti má najvyššiu mieru poklesu spomedzi členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V júlovej správe o stave životného prostredia sa tiež uvádza, že počet druhov, ktoré sú označené za ohrozené, stúpol v porovnaní so správou z roku 2016 o osem percent. Vláda správu zverejňuje každých päť rokov.

Austrália je rozlohou šiesta najväčšia krajina na svete a na jej území žijú také jedinečné zvierat, ako napríklad koaly a vtákopysky. Ich populácia však klesá v dôsledku extrémnych poveternostných udalostí a ľudského zasahovania do ich biotopov.

Vo februári Austrália zaradila koaly, ktoré žijú na jej východnom pobreží, medzi ohrozené druhy. Štúdia z roku 2021 totiž zistila, že počet týchto vačkovcov na kontinente klesol za tri roky zhruba o 30 percent.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Klimatická zmena Ochrana prírody