Aký bol Envirofilm 2006?

11.05 2006, Enviroportal

Aký bol Envirofilm 2006?

Prehliadka víťazných filmov v sobotu 6. mája dopoludnia ukončila dvanásty ročník Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2006, ktorého organizátorom je Slovenská agentúra životného prostredia. Festival, ktorý je členom medzinárodnej asociácie festivalov o ochrane životného prostredia ECOmove International, sa od utorka do soboty minulého týždňa konal v troch stredoslovenských mestách, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici a Zvolene. Okrem filmových zážitkov ponúkol svojim účastníkom a návštevníkom množstvo zaujímavých sprievodných podujatí. Mnohé z nich boli určené mladej generácii.


Medzinárodná súťaž výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet sprevádza Envirofilm od jeho druhého ročníka.
Do tohto, už jedenásteho Zeleného sveta, zaslalo svoje výtvarné práce, animované filmy a fotografie viac ako 3 tisíc detí zo Slovenska, Lotyšska, Poľska, Srbska a Čiernej Hory, Rumunska a Číny.
Držiteľkou Hlavnej ceny Zeleného sveta 2006 sa stala deväťročná školáčka Sofia Vargová z Lučenca.
Hlavnú cenu v kategórii detský animovaný film si odniesla Dominika Trvalcová z banskobystrickej Základnej umeleckej školy Jána Cikkera v Banskej Bystrici a Lucii Zsilinskej z Tvrdošoviec porota udelila hlavnú cenu v kategórii fotografia.
Jedenásťročná Katarína Čambálová z Veľkého Ďura si z Envirofilmu odniesla Cenu environmentálnej nadácie Ch. B. Parksovej. Cenu jej odovzdal riaditeľ nadácie Bill Parks z USA. Táto cena, ktorá bola na Envirofilme po prvý raz udelená vlani, obsahuje získanie potápačského certifikátu a desaťdňový pobyt na ostrove Bimini v Bahamskej republike. Katkina kresba s názvom Nečakaná návšteva znázorňuje tučniaky pri ropnej škvrne unikajúcej z tankera. O Cenu environmentálnej nadácie Ch. B. Parksovej sa v tomto ročníku Zeleného sveta uchádzalo 5 autorov vybraných porotou. Do užšieho výberu sa dostali dve kandidátky a prestížnu cenu napokon dostala Katarína Čambálová. Druhá kandidátka Martina Maňková zo Sobraniec získala tiež potápačský kurz a zájazd do Chorvátska. Výstava prác Zeleného sveta 2006 v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici potrvá do konca mája. Všetky ocenené práce zo súťaže Zelený svet 2006 budú čoskoro vystavené v Galérii Zeleného sveta, ktorú Vám ponúka Enviroportál.


Už tradičné prehliadky nesúťažných filmov o prírode v banskobystrickom Kine Korzo navštívilo viac ako 3 tisíc školákov z 29 škôl z Banskej Bystrice a okolia. V tomto roku usporiadatelia festivalu ponúkli mládeži filmy z videotéky Envirofilmu. Na prehliadkach súťažných filmov v kinosále Múzea SNP sa denne vystriedalo okolo 600 až 700 divákov. Tu sa premietali sa filmy ašpirujúce na festivalové ocenenia.
Zo 109 filmov (23 krajín sveta) prihlásených do tohto ročníka Envirofilmu výberová komisia vybrala 35, ktoré posudzovala medzinárodná porota v zložení Steve Lichtag (Česká republika), Adrian Warren (Veľká Británia), Katarína Javorská (Slovensko), Ferenc Varga (Maďarsko), Andrzej Traczykowski (Poľsko) a Hakan Őniz (Turecko).
Predseda poroty, známy český filmár Steve Lichtag, na margo tohtoročných súťažných filmov povedal: "Pozoruhodné je, že tento ročník nabral "silný závan východných vetrov". To znamená, že tvorba z Maďarska, Slovenska, z Česka je oveľa silnejšia ako vlani a dá sa povedať, že "prevalcovala" západnú produkciu. Sme zvyknutí, že na festivaly, nielen na tento, prichádza silná flotila filmov z nemeckej televízie, z Talianska, Francúzska, občas aj z USA. Musím povedať, že v tomto roku prekvapili Maďari, skutočne z Maďarska prišli fantastické filmy. Pochopiteľne, že sa netreba ani hovoriť o vašom Palovi Barabášovi, ktorý je opäť v prvých radoch. Jednoducho, východní tvorcovia zatienili západ. A to je výborné, je to úplne skvelé! Dokazuje to skutočnosť, že nie všetky filmy sú o vysokom rozpočte, ale že krása a sila ich poslania vychádza hlavne z vnútornej sily..."

Deväť vybraných filmov hodnotila počas festivalu aj 25-členná detská porota. Tvorili ju žiaci piatich banskobystrických základných škôl. Tohto roku deti prvýkrát vyberali dva filmy - na Cenu detského diváka a Cenu Rádia Regina. Tieto ceny, rovnako ako všetky festivalové ocenenia, boli autorom odovzdané na slávnostnom ceremoniáli v piatok 5. mája večer na Zvolenskom zámku.
U detí jednoznačne vyhral čestný hosť a nesporne najväčšia osobnosť tohtoročného Envirofilmu Pavol Barabáš. Cenu detskej poroty dostalo jeho Pururambo a Cenu RádiaPavol Barabáš a Steve Lichtag Regina pre najlepší film po hudobnej stránke deti prisúdili filmu Premeny Tatier. Malá anketa medzi školákmi naznačila, prečo práve tieto filmy.
"Prečo Pururambo? Bolo to dobrodružné, jednoducho, páčilo sa nám to. Ľudia v Novej Guinei žijú inak ako my, všetko robia rukami, nemajú žiadne stroje... Pururambo bol najpoučnejší dokument. Treba brať do úvahy to, v akých podmienkach musel vznikať...Film Premeny Tatier mal krásny zvuk..."

Medzinárodná porota udelila celkom 10 cien. Hlavnú cenu Envirofilmu 2006 získal dvojminútový indický dokument Dáždnik režisérky Nandity Das. Porota pri tomto filme ocenila nápadité a vynikajúco spracované filmové posolstvo o tom, že vodu si treba vážiť a chrániť. V súčasnosti najúspešnejší slovenský filmár Pavol Barabáš (za svoje filmy získal doteraz viac ako 130 ocenení doma aj v zahraničí) si z tohtoročného Envirofilmu odniesol päť cien.
Okrem už spomenutých detských cien je to Cena riaditeľky festivalu najlepšiemu filmu slovenského režiséra za film Premeny Tatier, Cena v kategórii B (dokumentárne filmy) za film Pururambo a samostatná neštatutárna Cena Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za dlhodobý prínos k audiovizuálnej tvorbe s environmentálnou tematikou. Pavol Barabáš ju získal za mimoriadne dokumenty, ktoré aj keď prinášajú posolstvá väčšinou z ďalekých krajín, vždy hovoria o pokore človeka pri stretnutí s prírodou. Ďalšie ceny si prevzali autori z Maďarska, Českej republiky a Nemecka. Cenu ministrov životného prostredia krajín V4 režisérka Ljuba Václavová za film Putovanie starými cestami (ČR), Cenu v kategórii A (spravodajské a publicistické programy, magazíny a filmy) maďarský režisér Tibor Kocsis za film Časované bomby, Cenu v kategórii C (vzdelávacie a náučné videoprogramy a filmy) maďarský režisér Mosonyi Szabolcs za film Mníšky veľkohlavé - červy z pekla, Cenu v kategórii D (voľná tvorba a filmy pre deti a mládež) český režisér Josef Císařovský za film V šere ticha a Cenu v kategórii E (filmy a videoprogramy zamerané na nové technológie ochrany životného prostredia v súlade s normami EÚ) prevzala Claudia Heiss a jej tím za film Quarks & Co - Zem, kontajner na smeti. Špeciálnu cenu porota udelila nemeckému filmu Starosti a radosti Saltonského mora (réžia Chris Metzler a Jeff Springer).

Podujatí dvanásteho ročníka medzinárodného festivalu Envirofilm v Banskej Bystrici, Zvolene a Banskej Štiavnici sa zúčastnilo okolo 8 tisíc návštevníkov zo Slovenska a zo zahraničia. Leitmotívom tohto ročníka bola NATURA 2000.

Copyright © Enviroportal 2019

Súvisiace články

Značky