Preskočit na obsah

Aktivisti: Ľudia zničili alebo znehodnotili dve tretiny dažďových pralesov

09.03 2021, TASR

Brazília, 8. marca - Ľudia zničili alebo znehodnotili už takmer dve tretiny rozlohy pôvodných tropických dažďových pralesov vo svete. Vyplýva to z pondelok zverejnenej správy ochranárskej organizácie Rainforest Foundation Norway, o ktorej informovala agentúra Reuters.

 

V dôsledku ťažby dreva a pôdy, najmä na poľnohospodárske účely, bolo zničených približne 34 percent rozlohy pôvodných pralesov. Ďalších 30 percent bolo znehodnotených, čím sa stali zvyšné porasty zraniteľnejšími voči požiarom a ďalšej devastácii.

Viac ako polovica plochy pralesov, ktorá bola zničená od roku 2002, sa nachádza v oblasti Amazónie, uvádza sa v správe.

Postupujúce ničenie pralesov zvyšuje potenciál klimatických zmien, čo následne sťažuje prežitie zostávajúcich porastov, uviedol výskumník a autor správy Anders Krogh. V rokoch 2002 a 2019 podľa neho zmizli dažďové pralesy s rozlohou väčšou ako Francúzsko.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro bol v roku 2019 zvolený za prezidenta aj vďaka prísľubom, že ešte viac otvorí oblasť Amazónie pre rozvoj poľnohospodárstva a ťažbu surovín, čo spôsobilo zvýšenie úrovne odlesňovania. Brazílsky prezident preto čelí rastúcej kritike doma i v zahraničí.

Oblasť Amazónie však predstavuje aj najväčšiu nádej na zachovanie zvyškov dažďového pralesa. Podľa Andersa Krogha amazonský prales a okolité oblasti - povodie Orinoka a andský dažďový les - dovedna tvoria 73,5 percenta plochy tropických pralesov, ktoré nie sú narušené ľudskou činnosťou.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Les