Aktivisti Greenpeace a Sosny pokračujú v kampani proti ťažbe uránu na Slovensku

20.09 2006, TASR

Aktivisti Greenpeace a Sosny pokračujú v kampani proti ťažbe uránu na Slovensku

Košice 19. septembra (TASR) - 0chranári z hnutia Greenpeace a občianskeho združenia Sosna pripravujú založenie nového občianskeho združenia, ktoré by sa mohlo priamo vyjadrovať k procesu posudzovania vplyvu dobývania uránu pri Jahodnej na životné prostredie.


Pokračujú tak v úsilí zabrániť zámeru kanadskej firmy Tournigan Gold Corporation, aby prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Kremnica Gold začala na Slovensku ťažiť urán. "Vzhľadom na to, že sa prerušilo konanie na základe požiadavky Obvodného banského úradu organizovať proces EIA a doložiť ho, je dôležité zúčastniť sa na tomto procese, monitorovať a ovplyvniť ho tak, tak aby dopadol objektívne a aby z neho vyplynuli výsledky, ktoré budú úplne jednoznačné a jasné," vyhlásil včera na stretnutí s novinármi právny poradca OZ Sosna Jozef Šuchta. Proces EIA je špeciálny nezávislý proces posudzovania vplyvu na životné prostredie, ktorý organizuje Ministerstvo životného prostredia SR.

Ochranári sa netaja presvedčením, že ťažba ovplyvní negatívne lokalitu. "Vzhľadom na to, že sú tu dve chránené územia európskeho významu - Chránené vtáčie územie Volovské vrchy a Chránené vtáčie územie Košická kotlina patriace do sústavy chránených území NATURA 2000, takisto zbernica pre vodné zdroje Košíc a rekreačne využívaná lokalita, predpokladáme, že banská činnosť bude mať taký vplyv na tieto verejné záujmy, že dôjde k ich podstatnému ohrozeniu alebo aj zániku," dodal Šuchta.

Podľa koordinátora energetickej kampane Greenpeace Jana Beránka si to uvedomujú aj Kanaďania a preto hľadajú aj iné ložiská uránu. Tournigan už oznámil, že získal povolenie na prieskum ďalšieho ložiska uránu na východnom Slovensku - v lokalite Kluknava. Začať prieskumné vrty plánuje aj v lokalitách Spišská Nová Ves-Novoveská Huta a Spišská Teplica-Špišský Štiavnik-Švábovce.

V lete aktivisti Greenpeace začali zbierať podpisy pod petíciu Stop uránu. Na Obvodnom banskom úrade v Košiciach 31. júla odovzdali zhruba 3,5 tisíca podpisov. K dnešnému dňu ich majú už asi deväť tisíc. Kampaň však vzhľadom na začatý proces posudzovania vplyvu ťažby na životné prostredie na Jahodnej a nové zámery investora pokračuje. Jej súčasťou bude spustenie nového informačného portálu www.stopuranu.sk respektíve www.zachranmejahodnu.sk. Obe webové stránky začnú fungovať od budúceho týždňa.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky