27.05 2022, Enviroportal
Podľa organizácie UNICEF vysoká spotreba väčšiny bohatých krajín vytvára pre deti nezdravé, nebezpečné a škodlivé životné podmienky. Tvrdenie dokladá správa Innocenti Report Card 17: Miesta a priestory (EN), ktorá porovnáva 39 krajín OECD a Európskej únie.
Hodnotenie vychádza z indikátorov, ako je napríklad vystavenie látkam znečisťujúcim ovzdušie, pesticídom, vlhku a olovu, zameriava sa aj na monitorovanie prístupu k zeleným plochám a bezpečným cestám.
Hodnotenie bolo rozdelené do troch kategórií:
Svet dieťaťa – rozhodujúce boli environmentálne ukazovatele ako znečistenie ovzdušia a kvalita vody. Slovensko sa umiestnilo na 31. mieste.
Svet okolo dieťaťa – Slovensko skončilo na 29. mieste, hodnotil sa prístup zeleným plochám, preplnenosť a bezpečnosť na cestách.
Svet vo všeobecnosti – v tejto kategórii získalo Slovensko 11. miesto. Rozhodli emisie CO2, tvorba elektromagnetického odpadu a počet zemegúľ, ktoré by sme potrebovali pri súčasnej úrovni spotreby.
V celkovom hodnotení sa Slovensko ocitlo na 25. mieste. Žiadna z hodnotených krajín nevedie vo všetkých kategóriách. Naopak, mnoho krajín v nich vykazuje veľké rozdiely.
Správa popisuje spôsoby, akými krajiny prispievajú ku klimatickej kríze, spotrebe prírodných zdrojov a vytváraniu a skladovaniu elektronického odpadu. Ak by každý obyvateľ planéty spotrebúval prírodné zdroje vo výške obyvateľov členských krajín OECD a EÚ, na udržanie takéhoto životného štandardu by sme potrebovali 3,3 planéty vo veľkosti našej Zeme. Ak by každý konzumoval v rovnakej miere ako obyvatelia Kanady, Luxemburska a Spojených štátov, potrebovali by sme aspoň päť planét vo veľkosti tej našej.
Kým Španielsko, Írsko a Portugalsko sa nachádzajú na vrchných priečkach tabuľky, všetkým krajinám OECD a EÚ sa nedarí vytvárať zdravé prostredie pre všetky deti v daných kategóriách. Činnosť niektorých z najbohatších krajín vrátane Austrálie, Belgicka, Kanady a Spojených má závažný dopad na životné prostredie na celom svete. Porovnania sú založené na objeme emisií CO2, elektronického odpadu a celkovej spotrebe zdrojov na obyvateľa.
Tieto krajiny sú na nízkych priečkach, čo sa týka vytvárania zdravého prostredia pre deti tam žijúce. Naopak, v najmenej bohatých krajinách OECD a EÚ, v Latinskej Amerike a Európe, je negatívny vplyv na životné prostredie celosvetovo najnižší.
,,Väčšina bohatých krajín nielenže neposkytuje zdravé prostredie pre deti, ktoré v nich žijú, ale prispieva aj k devastácii prostredia detí žijúcich v ostatných častiach sveta,” konštatuje Gunilla Olssonová, riaditeľka centra výskumu Innocenti (UNICEF). „V niektorých prípadoch vidíme krajiny poskytujúce relatívne zdravé prostredie pre deti v nich žijúce, avšak sú súčasne najväčšími prispievateľmi pri vytváraní faktorov, ktoré ničia životné prostredie detí žijúcich v iných krajinách.”
Zdroj: UNICEF (EN)
Spracoval: Mgr. P. Horváthová
Copyright © Enviroportal 2023