Agrorezort zvažuje stanovenie nulovej kvóty lovu vlka pre poľovnú sezónu 2020/21

10.09 2020, TASR

Bratislava, 9. septembra - Ministerstvo pôdohospodárstva zvažuje stanovanie nulovej kvóty lovu vlka dravého pre poľovnú sezónu 2020/21. O finálnom rozhodnutí bude diskutovať medzirezortná pracovná skupina, ktorá zasadne 15. októbra.


,,Agrorezort určuje kvótu lovu vlka dravého každý rok v súlade so zákonom koncom mesiaca október. Ročnú kvótu lovu určuje na základe výsledkov realizovaného monitoringu vlka dravého a po odbornom prerokovaní v medzirezortnej skupine, ktorej členmi sú aj zástupcovia rezortu životného prostredia a mimovládnych organizácii," povedal hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Daniel Hrežík.

Kvótu ustanoví aj na základe Programu starostlivosti o vlka. Postupuje tak podľa pravidiel envirorezortu, podotkol Hrežík. Ministerstvo aktuálne eviduje požiadavky na pozastavenie lovu vlka na Slovensku a tiež požiadavky poľnohospodárov, ktorým vlk spôsobuje škody.

,,Je podstatné poznamenať, že lov vlka dravého na Slovensku umožňuje ako slovenská, tak i európska legislatíva, a to preto, že populácia vlka na Slovensku je v priaznivom stave a areál jeho rozšírenia sa naďalej zväčšuje," poznamenal Hrežík.

Organizácie žiadajú celoročnú ochranu vlka dravého na Slovensku a prepracovanie programu starostlivosti o vlka. Výzvu adresovali ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému (OĽANO) a ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽANO). Oboch ministrov požiadali aj o zastavenie lovu vlka a určenie nulovej kvóty v poľovnej sezóne 2020/2021.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody