EEA: Mestá musia zrýchliť prípravy na zmenu klímy

14.10 2020, TASR

Kodaň, 13. októbra https://www.eea.europa.eu/publications/urban-adaptation-in-europe- Mestá a vlády v Európe sa musia viac pripravovať na dôsledky zmeny klímy, ktoré postihnú mestské oblasti, ako napríklad zvýšené riziko záplav a sucha. V utorok to uviedla Európska environmentálna agentúra (EEA), ktorá je zodpovedná za životné prostredie. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Táto téma je kľúčová, keďže takmer 75 percent Európanov žije v mestských oblastiach a ich počty budú podľa očakávania v nasledujúcich rokoch rásť, upozornila agentúra so sídlom v dánskej metropole Kodaň.

Kľúčová ekonomická úloha, ktorú menšie aj veľké mestá majú ako centrá priemyslu a služieb, je ďalší uvádzaný dôvod, pre ktorý sa musia prispôsobiť klimatických zmenám. Mnoho malých aj veľkých miest v Európe sa nachádza v záplavových územiach a ich povrchové plochy sú pokryté betónom alebo asfaltom, preto sú náchylnejšie napríklad aj na bleskové záplavy. Husto zastavané oblasti sa zároveň približujú k územiam náchylným na prírodné požiare alebo na zosuvy pôdy, uviedla EEA v správe nazvanej Prispôsobenie miest v Európe (Urban adaptation in Europe).

Veľkomestá v juhovýchodnej Európe boli naprojektované tak, aby odolali aj tomu najčastejšiemu výskytu vĺn horúčav spôsobených klimatickou zmenou - majú však zároveň najnižšiu mieru zelenej plochy, dodáva správa. Pokiaľ ide o úmrtia, vlny horúčav si vyžiadajú viac ľudských životov než akékoľvek iné katastrofy súvisiace s počasím, dodala v správe EEA. Prispôsobenie bytovej výstavby, ako aj nemocníc a škôl vysokým teplotám je preto nutné. Parky a ďalšie zelené priestranstvá v mestách môžu počas horúčav poskytnúť chladnejšie prostredie a zároveň pohltiť niektoré atmosférické zrážky, ktoré majú byť v mnohých častiach Európy častejšie.

Správa poznamenáva, že menšie veľkomestá a malé mestá často zaostávajú v zavádzaní opatrení nutných na prispôsobenie sa klimatickým zmenám.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Informačné zdroje Mestské a vidiecke ŽP