Úrady v Naí Dillí sa pre smog snažia obmedziť premávku na cestách

01.01 2016, TASR

Úrady v indickej metropole Naí Dillí dnes zakázali majiteľom vyše 1 milióna súkromných áut vyjsť na cesty. Dôvodom je smog. Indické hlavné mesto patrí medzi najznečistenejšie na svete.


Úroveň exhalátov až desaťnásobne prekračuje odporúčaný limit Svetovej zdravotníckej organizácie. Informovala o tom agentúra AFP. Od 1. januára 2016 tak môžu po cestách v meste jazdiť len autá s nepárnym evidenčným číslom a v párne dni zase autá s párnym číslom. Obmedzenia zatiaľ platia do 15. januára.

Okrem toho úrady zatvorili niektoré uhoľné elektrárne, ktoré patria medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia a začali "vysávať" cesty, aby odstránili aspoň časť prachu.

Ale kritici upozorňujú, že zákaz jazdy vybraných áut nemusí priniesť želaný výsledok, pretože vodiči v Naí Dillí si s dodržiavaním predpisov hlavu nelámu. Indovia sú tiež známi svojou "vynachádzavosťou" a sú schopní sfalšovať evidenčné čísla alebo v prípade bohatších domácností kúpiť si ďalšie auto.

Indickú metropolu už pár týždňov zahaľuje hustý smog. Radnica najala 3000 súkromných autobusov, aby posilnila verejnú dopravu v meste počas obmedzení pre vjazd áut na cesty.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Doprava Ovzdušie Zdravie a ŽP