Preskočit na obsah

Slováci sa domnievajú, že zmenu klímy možno riešiť len vtedy, ak sa zároveň budú riešiť sociálne a ekonomické nerovnosti, ukázal prieskum EIB

28.11 2023, Enviroportal

Podľa prieskumu Európskej investičnej banky sa dve tretiny slovenských respondentov domnievajú, že prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne riešiť sociálne a ekonomické nerovnosti. Sedemdesiat percent respondentov podporuje zrušenie dotácií a daňových úľav pre letecký sektor a všetky spoločnosti, ktoré sú vo veľkej miere závislé od fosílnych palív. Väčšina sa domnieva, že vláda by mala zasiahnutým krajinám poskytnúť finančnú kompenzáciu za zmenu klímy, ku ktorej neprispeli.

Workshop k návrhu Správy o stave ŽP za rok 2022

23.11 2023, Enviroportal

V priestoroch Výskumného ústavu vodného hospodárstva v Bratislave sa 7. novembra konal workshop Environmentálne dáta, informácie a hodnotenia, ktorý organizovalo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia.

Stredisko environmentálnej výchovy SAŽP Dropie má vďaka projektu s nórskymi partnermi novú čistiareň odpadových vôd a dažďovú záhradu

23.11 2023, Enviroportal

Od roku 2021 prebieha v Stredisku environmentálnej výchovy Slovenskej agentúry životného prostredia Dropie implementácia projektu z programu Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy (SK – Klíma). V rámci neho má zariadenie v Zemianskej Olči na juhozápade Slovenska prejsť revolučnou premenou na modelové centrum pre zmenu klímy, nazývané aj Living Lab Dropie.

Slovenské banské múzeum spustilo projekt Zelená misia

23.11 2023, TASR

Banská Štiavnica 22. novembra – Slovenské banské múzeum (SBM) v Banskej Štiavnici v stredu otváracou konferenciou v Kammerhofe odštartovalo projekt Zelená misia, ktorý je zameraný na zmierňovanie dosahov zmeny klímy.

Enviroorganizácie vnímajú negatívne revíziu zákonov, ktorá sa spomína v programovom vyhlásení vlády

20.11 2023, TASR

Bratislava 19. novembra – Enviroorganizácie vnímajú negatívne revíziu zákonov, ktorá sa spomína v programovom vyhlásení vlády v časti environmentálna politika. Môže to podľa Greenpeace Slovensko ohroziť zníženie štandardov ochrany životného prostredia. Klimatická koalícia upozornila, že Slovensko má skôr problémy s infringementmi a súdnymi spormi pre nedostatočné implementovanie európskej legislatívy.

Vláda by mala prijať dostatočne kvalitný klimatický zákon

20.11 2023, TASR

Bratislava 18. novembra – Vláda by mala prijať dostatočne kvalitný klimatický zákon, ktorý predvídateľne nastaví sociálne spravodlivý prechod Slovenska ku klimatickej neutralite do roku 2050. Prijatie nového zákona o klimatickej zmene má vo svojom programovom vyhlásení. Uviedol koordinátor pre energetickú transformáciu občianskeho združenia Priatelia Zeme-CEPA Juraj Melichár. 

PS: Kapitola životného prostredia v PVV je najhoršia za posledných desať rokov

16.11 2023, TASR

Bratislava 15. novembra – Kapitola životného prostredia v programovom vyhlásení vlády (PVV) je najhoršia za posledných desať rokov. Nerieši skutočné problémy ochrany životného prostredia, neodpovedá na najzásadnejšie environmentálne výzvy a mýli si kompetencie rezortu. Opomína tiež klimatickú krízu či vynecháva tému znečistenia ovzdušia. Uviedlo to parlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS). 

Kancelária prezidentky naplnila väčšinu cieľov k uhlíkovej neutralite

14.11 2023, TASR

Bratislava 13. novembra – Kancelária prezidentky SR naplnila deväť z 13 cieľov, ktoré smerujú k jej uhlíkovej neutralite. Napríklad nová fotovoltická elektráreň na streche Karáčoniho paláca dokáže pokryť 15 percent ich ročnej spotreby elektrickej energie. Prezidentka Zuzana Čaputová na pondelkovej tlačovej konferencii skonštatovala, že bude rada, ak v iniciatíve bude pokračovať aj budúca hlava štátu.

Vláda chce uplatňovať nulovú toleranciu výskytu šeliem blízko miest a obcí

14.11 2023, TASR

Bratislava 13. novembra – Vláda chce uplatňovať nulovú toleranciu výskytu medveďa a vlka v blízkosti miest a obcí. Pre zásahové tímy plánuje vydávať včasné povolania na reguláciu medveďa. Zároveň má v pláne zmapovať jeho reálny počet. Ak sa preukáže premnoženie medveďa, začne dialóg s Európskou komisiou o preklasifikovaní stupňa ochrany. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády (PVV) v oblasti environmentálnej politiky. 

V slovníku čelných predstaviteľov vlády naďalej chýba klimatická zmena

10.11 2023, TASR

Bratislava 9. novembra – V slovníku čelných predstaviteľov vlády naďalej chýba klimatická zmena. Tá je najväčšou environmentálnou, ekonomickou, hospodárskou i sociálnou výzvou súčasnej generácie. Uviedol to opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Michal Sabo (PS).