Preskočit na obsah

Envirorezort chce klimatický zákon predložiť na rokovanie vlády v dohľadnej dobe

01.06 2023, TASR

Bratislava 31. mája – Envirorezort chce klimatický zákon predložiť na rokovanie vlády v dohľadnej dobe. Je ešte potrebné doriešiť niektoré otvorené rozporové konania. Uviedol hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

Bratislavský samosprávny kraj zhodnotil svoje územie z pohľadu zraniteľnosti na štyri dosahy zmeny klímy

15.05 2023, TASR

Bratislava 12. mája – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) má zhodnotené celé svoje územie z pohľadu zraniteľnosti na štyri dosahy zmeny klímy. Sú nimi častejšie a intenzívnejšie vlny horúčav, povrchové a riečne záplavy a tiež dlhodobé suchá

Sucho a horúčavy v južných okresoch vedú k nedostatku vody a zníženiu úrody

11.05 2023, TASR

Banská Bystrica 10. mája – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) eviduje problémy spojené s extrémnymi horúčavami a suchom v južných regiónoch. Dôsledky týchto javov sa prejavujú najmä znížením úrody, nedostatkom vody či vysychaním korýt. Uviedol to Marek Mačica z oddelenia komunikácie kraja v reakcii na analýzu Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), podľa ktorej patria okresy na juhu BBSK k oblastiam ohrozeným extrémnymi horúčavami a suchom.

Vyššia tráva lepšie udržuje vlahu, zabraňuje prehrievaniu aj pôdy

09.05 2023, TASR

Bratislava 8. mája – Vyššia tráva lepšie udržuje vlahu, ktorej je najmä v mestskom prostredí počas suchých letných mesiacov nedostatok. Lokálne zabraňuje prehrievaniu pôdy a zmierňuje prehrievanie ovzdušia. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.

Mesto Fiľakovo by privítalo koncepčnejšie výzvy na zmiernenie klimatickej krízy

03.05 2023, TASR

Fiľakovo 2. mája – Mesto Fiľakovo v okrese Lučenec považuje za prínosné, ak by štát výrazne zjednodušil proces uchádzania sa o dotácie na zníženie dôsledkov klimatickej krízy. Uviedla to hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová v reakcii na analýzu Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), podľa ktorej patrí aj okres Lučenec k extrémnymi horúčavami najohrozenejším oblastiam. 

Ochrana lesa a zalesňovanie sú nevyhnutnými opatreniami proti zrážkam

28.04 2023, TASR

Bratislava 27. apríla – Ochrana lesov a zalesňovanie sú nevyhnutnými adaptačnými opatreniami proti extrémnym zrážkam. Niektoré účinné adaptačné opatrenia zahŕňajú dažďové záhrady, úložné bloky, odvodňovacie priekopy, zelené strechy a vegetáciu v meste alebo retenčné jazierka. Vyplýva to z analýzy Vedúci! Horia obce!, ktorú publikoval Inštitút environmentálnej politiky (IEP). 

Vyhlásenie výzvy LIFE 2023

20.04 2023, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky ako Národný kontaktný bod pre program LIFE 2021-2027 informuje o vyhlásení výzvy na predkladanie žiadostí o grant v rámci programu pre životné prostredie a ochranu klímy LIFE 2021-2027, ktorú vyhlásila Európska komisia s celkovou alokáciou 611 mil. €.

Suchom je najviac ohrozený Žitný ostrov

18.04 2023, TASR

Bratislava 17. apríla – Sucho bude mať v dôsledku zmeny klímy dosah na poľnohospodársku výrobu. Najohrozenejším regiónom Slovenska je preto Žitný ostrov. Medzi okresy s najvyšším stupňom ohrozenia suchom patrí Bratislava II, Senec a Bratislava V. Vyplýva to z analýzy Vedúci! Horia obce!, ktorú publikoval Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

Slovenská agentúra životného prostredia pripravuje konferenciu venovanú manažmentu rizík súvisiacich so zmenou klímy

17.04 2023, Enviroportal

Medzinárodná konferencia sa uskutoční 18. – 19. mája 2023 v okolí mesta Banská Bystrica. Podujatie je organizované Slovenskou agentúrou životného prostredia v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky, WWF (World Wildlife Fund), Slovenským rybárskym zväzom, VODA&RYBY, n.o. a Slovenskou limnologickou spoločnosťou.

Extrémnymi horúčavami je najohrozenejší juh Slovenska vrátane Bratislavy

17.04 2023, TASR

Bratislava 14. apríla – Extrémnymi horúčavami je najohrozenejší juh Slovenska vrátane hlavného mesta Bratislavy. Najrizikovejšími okresmi sú Bratislava I, Komárno a Nové Zámky. Vysoký stupeň ohrozenia majú aj Šaľa, Lučenec či Rimavská Sobota.