Preskočit na obsah

Návrh nového zákona smeruje Slovensko k čistejšiemu ovzdušiu

03.10 2022, Enviroportal

Znižovanie celkového množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, zvyšovanie kvality ovzdušia, aj obmedzenie množstva emisií priamo na zdroji. Tieto tri hlavné línie sleduje návrh nového zákona o ochrane ovzdušia z dielne Ministerstva životného prostredia SR (MŽP).

Klimatická úzkosť môže ľudí paralyzovať

12.09 2022, TASR

Bratislava 11. septembra – Klimatická úzkosť môže ľudí paralyzovať, môžu sa cítiť zahltene až beznádejne. Mali by sa preto pri riešení otázky zmeny klímy sústrediť iba na pár vecí, ktoré môžu ovplyvniť a nesnažiť sa vyriešiť všetky problémy naraz a sami. Vysvetlila psychologička Patrícia Gajdošociová z iniciatívy Psychológia za klímu.

Celoživotné vzdelávanie sa v roku 2022 stalo témou Svetového dňa prvej pomoci

09.09 2022, Enviroportal

Od roku 2003 si vďaka iniciatíve Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies- IFRC) každú druhú septembrovú sobotu pripomíname Svetový deň prvej pomoci s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o jej významnej úlohe pri záchrane životov.

Vedci SAV vyvinuli efektívnu veľkokapacitnú čističku vzduchu

12.07 2022, Enviroportal

Materiáloví vedci a virológovia zo Slovenskej akadémie vied sa spojili v boji proti patogénom a skonštruovali prototyp veľkokapacitnej čističky vzduchu, ktorá ničí vírusy a baktérie pomocou horúceho vzduchu. Technické riešenie je vhodné pre ľudí aj zvieratá.

Svetový deň alergií

08.07 2022, Enviroportal

Takmer polovica obyvateľov na Slovensku trpí nejakým druhom alergie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú práve alergie štvrtým najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením na svete a predstavujú spoločenskú a ekonomickú záťaž v oblasti kvality života, počtu vymeškaných dní v práci alebo v škole, výdavkov na lieky, či dokonca úmrtnosti. Aj preto si od roku 2005 každoročne 8. júla pripomíname Svetový deň alergií. 

Až 10 percent prípadov rakoviny v Európe súvisí so znečistením prostredia

29.06 2022, TASR

Kodaň 28. júna – Viac než desať percent prípadov rakoviny v Európe súvisí so znečistením životného prostredia. Väčšine z nich sa dá predísť. Vo svojej správe zverejnenej v utorok to podľa agentúry AFP uviedla Európska agentúra pre životné prostredie (EEA).

Viete, kde sú najčistejšie vody na kúpanie?

08.06 2022, Enviroportal

Podľa správy o vode na kúpanie v roku 2021 (EN) splnilo tie najprísnejšie normy na „výbornú“ kvalitu vody takmer 85 % európskych lokalít na kúpanie. Dozviete sa z nej, že najlepšie vody na kúpanie sú v susednom Rakúsku, na ostrovnej Malte či v Grécku.

Aké životné prostredie vytvárame deťom?

27.05 2022, Enviroportal

Podľa organizácie UNICEF vysoká spotreba väčšiny bohatých krajín vytvára pre deti nezdravé, nebezpečné a škodlivé životné podmienky. Tvrdenie dokladá správa Innocenti Report Card 17: Miesta a priestory (EN), ktorá porovnáva 39 krajín OECD a Európskej únie.

DPD spúšťa v Bratislave program monitorovania kvality ovzdušia

24.05 2022, TASR

Bratislava 23. mája – Spoločnosť DPD spúšťa v Bratislave rozsiahly program merania kvality ovzdušia. Vozidlá a skladové priestory kuriérskej spoločnosti budú vybavené špeciálnymi laserovými senzormi na zber dát a údaje z nich budú voľne k dispozícií na webovej stránke AirDiag. Každý si tak bude môcť overiť kvalitu ovzdušia v mieste, kde býva alebo pracuje.

Šaľa: Dve z piatich artézskych studní nevyhovujú požiadavkám na pitnú vodu

04.05 2022, TASR

Šaľa 2. mája – Z piatich funkčných artézskych studní v Šali tečie pitná voda z troch - v centre mesta na Námestí Sv. Trojice, na Ulici M. R. Štefánika a vo Veči pri kostole na Pribinovom námestí. Voda z artézskej studne na Dolnej ulici a na Hornej ulici nie je vhodná na pitné účely, informovala hovorkyňa mesta Šaľa Erika Kollerová.