Preskočit na obsah

ÚVZ: Prítomnosť rádioaktívnych prvkov v termálnych vodách je prirodzená

22.07 2021, TASR

Podhájska, 21. júla – Prítomnosť rádioaktívnych prvkov v geotermálnej vode, ktorú dlhodobo využívalo Termálne kúpalisko v Podhájskej, znepokojila verejnosť. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zverejnilo, že vo vode z vrtu v Podhájskej sú prítomné niektoré rádioaktívne prvky v takom rozsahu, ktorý viacnásobne prekračuje zdravotné limity. 

M. Kiča: MŽP nemá záujem zdržiavať vydanie povolenia pre kúpalisko v Podhájska

22.07 2021, TASR

Bratislava, 21. júla V momente, keď prevádzkovateľ kúpaliska v Podhájskej splní všetky zákonom stanované požiadavky, bude môcť pokračovať v prevádzkovaní termálnej časti. V súčasnosti je obmedzená iba jedna časť kúpaliska. Po rokovaní vlády o tom informoval štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michal Kiča.

Podhájska: MŽP tvrdí, že rozsah rádioaktívnych prvkov vo vode prekračuje limity

20.07 2021, TASR

Podhájska, 19. júla – Vyšetrovanie podvodov okolo geotermálnych vôd na Termálnom kúpalisku v Podhájskej predbežne odhalilo manipulácie s výsledkami zloženia vody, tvrdí Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Podľa vyjadrenia ministerstva sú vo vode z vrtu v Podhájskej prítomné niektoré rádioaktívne prvky v takom rozsahu, ktorý viacnásobne prekračuje zdravotné limity. 

Vyjadrenie: MŽP k aktuálnej situácii s čerpaním termálnych vôd v obci Podhájska

19.07 2021, TASR

Bratislava, 17. júla Súčasné vedenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) urobí všetko pre obnovenie využívania termálnej vody v obci Podhájska. Nemôže ale pripustiť pokračovanie porušovania zákonov. 

V Bratislave protestovali proti LNG terminálu

16.07 2021, TASR

Bratislava, 15. júla – Klimatická kríza plyn nepotrebuje bolo heslo stredajšieho (14. 7.) protestu desiatok aktivistov z Greenpeace Slovensko i ďalších organizácií proti terminálu pre LNG (skvapalnený zemný plyn). Spoločnosť Verejné prístavy ho plánuje postaviť v bratislavskom verejnom prístave. 

EÚ sa chystá predstaviť svoj ambiciózny „zelený záväzok“

15.07 2021, TASR

Brusel, 14. júla Európska únia (EÚ) sa chystá v stredu predstaviť ambiciózny „zelený záväzok“ smerom k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050. Plán počíta s ukončením predaja áut so spaľovacím motormi v priebehu necelých 20 rokov a urýchlením prechodu na elektrický pohon. To však môže vyvolať veľké spory v bloku.

Prehliadač kvality ovzdušia európskych miest umožní kontrolovať úrovne znečistenia ovzdušia vo vašom bydlisku

12.07 2021, Enviroportal

Znečistenie ovzdušia je v mnohých európskych mestách vážnym problémom, ktorý predstavuje vysoké zdravotné riziko. Európska environmentálna agentúra (EEA) spustila Prehliadač kvality ovzdušia európskych miest. Vďaka nemu máte teraz možnosť skontrolovať kvalitu ovzdušia za posledné dva roky v meste v ktorom žijete, a porovnať ju s inými európskymi mestami.

Európa: Kvalita vody na kúpanie je výborná

03.06 2021, Enviroportal

Podľa výročnej správy o vode na kúpanie v roku 2020 splnilo tie najprísnejšie normy Európskej únie na „výbornú“ kvalitu vody takmer 83 % európskych lokalít na kúpanie. Najnovšie hodnotenie, ktoré vypracovala Európska environmentálna agentúra (EEA) v spolupráci s Európskou komisiou, vychádza z monitorovania z roku 2020, ktoré zahŕňalo 22 276 lokalít na kúpanie v celej Európe. 

NR SR: Za 5 mesiacov sa s envirozáťažami na Zemplíne urobilo veľa, ale nie všetko

03.06 2021, TASR

Poša, 1. júna – S envirozáťažami v podobe odkaliska Poša a sudov s obsahom polychlórovaných bifenylov (PCB) vo zvernici Orlová pri bývalom štátnom podniku Chemko Strážske sa za posledných päť mesiacov urobilo veľa, ale nie všetko, čo vyplývalo z decembrového uznesenia parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

NKÚ: Kvalita podzemných zdrojov pitnej vody je nedostatočne kontrolovaná

31.05 2021, TASR

Bratislav,a 28. mája Kvalita podzemných zdrojov pitnej vody je nedostatočne kontrolovaná. Znečistenie, ktoré je zistené až pri tečúcej vode z kohútika, je podľa NKÚ znakom zlyhania systému monitoringu a ochrany vodných zdrojov.