EEA: Zdravé životné prostredie, zdravé životy

29.09 2020, Enviroportal

Zdravá príroda poskytuje základ pre dobré zdravie a blahobyt európskeho obyvateľstva. Znečistenie v životnom prostredí je takmer všade – sme vystavení znečisteniu v našich domovoch, na našich pracoviskách, vo vonkajšom prostredí a pri väčšine činností, ktoré vykonávame. 

V. Remišová vyzdvihuje dôležitosť ochrany klímy, prijala zástupcov iniciatív

28.09 2020, TASR

Bratislava, 25. septembra - Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v piatok na pôde svojho rezortu prijala predstaviteľov Slovenskej klimatickej iniciatívy a ďalších zelených organizácií.

Kanál Manivier je kontaminovaný rádioaktivitou, tvrdí M. Daniška

28.09 2020, TASR

Bratislava 26. septembra - Kanál Manivier pretekajúci cez obec Žlkovce v okrese Hlohovec je kontaminovaný. Sú tam 100-násobne prekročené limity rádioaktivity. Tvrdí to Michal Daniška z občianskej iniciatívy Chceme zdravú krajinu. 

JAVYS odmieta tvrdenia o kontaminácii kanála Manivier

28.09 2020, TASR

Bratislava, 26. septembra - Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) odmieta všetky medializované obvinenia poukazujúce na prekročené limity rádioaktivity v kanáli Manivier, pretekajúcom cez obec Žlkovce v okrese Hlohovec. 

Bratislava: Voda na Zlatých pieskoch nie je zdraviu škodlivá, uistili hygienici

28.09 2020, TASR

Bratislava, 26. septembra – Voda na Zlatých pieskoch nie je zdraviu škodlivá ani nebezpečná v prípade kúpania sa v jazere. Oznámil to starosta bratislavského Ružinova Martin Chren (nezávislý) na základe správy Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorú prezentoval na sociálnej sieti. 

Levice: Vo vybraných okresoch sa má v októbri začať radónový prieskum

22.09 2020, TASR

Levice, 21. septembra – V Levickom, Komárňanskom a Topoľčianskom okrese sa bude od polovice októbra vykonávať radónový prieskum. Polročný projekt financovaný Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu vo Viedni bude zisťovať objemovú aktivitu radónu v ovzduší.

LVS: Informácie o obsahu fekálneho odpadu v prameni Vyvieranie sú nepravdivé

21.09 2020, TASR

Liptovský Mikuláš, 19. septembra - Informácie o údajnom obsahu fekálneho odpadu v prameni Vyvieranie, ktorý je vodárenským zdrojom Liptovskej vodárenskej spoločnosti (LVS) Liptovský Mikuláš, sú nepravdivé a zavádzajúce.

V prameni v Demänovskej doline sa nachádza fekálny odpad, tvrdí OZ Za našu vodu

21.09 2020, TASR

Bratislava, 18. septembra - V prameni v Demänovskej doline sa nachádza fekálny odpad. Z prameňa sa čerpá pitná voda aj pre veľkú časť Liptova. Potvrdila to analýza vody, ktorú si nechalo urobiť občianske združenie (OZ) Za našu vodu. Informuje o tom na webovej stránke.

Návrh EK na zníženie emisií je nedostatočný,upozorňujú zelené iniciatívy

18.09 2020, TASR

Bratislava, 17. septembra - Plánovaný 55-percentný cieľ znižovania emisií do roku 2030 nestačí, na zastavenie globálneho otepľovania na bezpečnej hranici je potrebné minimálne 65-percentné zníženie.

Dym z požiarov na západe USA sa dostal aj do Európy

17.09 2020, TASR

Brusel/Los Angeles, 16. septembra - Dym z požiarov, ktoré už od augusta sužujú západné pobrežie USA, sa dostal aj do Európy. Vyplýva to zo satelitných údajov, ktoré v stredu zverejnil európsky družicový program Copernicus pre monitorovanie atmosféry Zeme.