Preskočit na obsah

Exekutíva EÚ má akčný plán na nulové znečisťovanie ovzdušia, vody a pôdy

13.05 2021, TASR

Brusel, 12. mája – Európska komisia (EK) prijala v stredu akčný plán EÚ s názvom Smerom k nulovému znečisťovaniu ovzdušia, vody a pôdy. Akčný plán stanovuje integrovanú víziu do roku 2050 – svet, v ktorom sa znečisťovanie znižuje na úrovne, ktoré neškodia ľudskému zdraviu a prírodným ekosystémom, ako aj kroky k jeho dosiahnutiu. 

Dopravná situácia v Bratislave patrí dlhodobo medzi najhoršie

06.05 2021, TASR

Bratislava, 5. mája  Dopravná situácia v Bratislave a na Slovensku patrí dlhodobo medzi najhoršie v Európskej únii. Hlavné mesto trápi vysoká úmrtnosť chodcov, znečistené ovzdušie a zvyšujúci sa počet áut na cestách. Poukazujú na to zahraniční experti v reporte Udržateľná mobilita v Bratislave, ktorý v stredu odovzdali enviroorganizácie námestníčke primátora Lenke Antalovej Plavúchovej.

J. Budaj: Zdroj pitnej vody v Šamoríne získal ochranu pred developermi

03.05 2021, TASR

Bratislava, 30. apríla Jeden z najväčších zdrojov pitnej vody v strednej Európe, ktorý sa nachádza medzi Šamorínom a Hamuliakovom, získal náležitú ochranu. V piatok to vyhlásil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) s tým, že developerské záujmy, ktoré ho ohrozovali, by sa mali skončiť. 

Potônske Lúky: Obec dostala zariadenie na čistenie vody darom

28.04 2021, TASR

Potônske Lúky, 27. apríla – Obyvatelia obce Potônske Lúky v okrese Dunajská Streda, ktorých sa dotkol nález látky atrazín v studni zásobujúcej domácnosti vodou, by mohli v krátkej budúcnosti znovu využívať obecný vodovod. 

Vodu z odkaliska Poša filtruje zeolit, SIŽP i starostovia

08.04 2021, TASR

Strážske, 7. apríla – Vodu vytekajúcu z odkaliska Poša v katastroch obcí Nižný Hrušov a Poša v okrese Vranov nad Topľou už niekoľko dní filtruje zeolit.

P. Faško: Viac ohrození dôsledkami klimatickej zmeny sú starší ľudia aj deti

07.04 2021, TASR

Viac ohrození dôsledkami klimatickej zmeny sú starší ľudia, osoby s chronickými ochoreniami a aj mladšie deti. Ľudí treba chrániť pre horúčavami, lokálnymi povodňami a silným vetrom. Pre TASR to uviedol klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavol Faško.

Potônske Lúky: Vo vode majú nadmerné pesticídy, nesmú ju piť

26.03 2021, TASR

Potônske Lúky, 25. marca – Obec Potônske Lúky má problém s dodávkou pitnej vody z obecného vodovodu. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dunajskej Strede zistil pri pravidelnom testovaní vôd prekročenie najvyššej medznej hodnoty v ukazovateli pesticídy a od pondelka (22. 3.) zakázal jej používanie na pitie, varenie a na prípravu potravín. 

Do odkaliska Poša už nič nepriteká, SIŽP sa prípadom naďalej zaoberá

24.03 2021, TASR

Nižný Hrušov, 23. marca – Do odkaliska Poša v katastroch obcí Nižný Hrušov a Poša v okrese Vranov nad Topľou už voda z čistiarne odpadových vôd (ČOV) z areálu Chemka Strážske nepriteká, Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) sa však prípadom mimoriadneho znečistenia vôd vo vodnom toku Kyjov naďalej zaoberá. 

Kúpeľné mesto Bath zavádza emisné poplatky za vjazd áut do centra

22.03 2021, TASR

Bath, 20. marca - Známe britské kúpeľné mesto Bath, v ktorom oddychovali už starí Rimania, zavádza poplatky za vjazd áut produkujúcich nadmerné emisie do historického centra. 

SHMÚ: Monitoring kvality ovzdušia

08.03 2021, Enviroportal

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v rámci projektu Skvalitnenie Národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia aktuálne osádza nové automatické monitorovacie stanice (AMS) v lokalitách doposiaľ nepokrytých monitoringom.