Preskočit na obsah

V odberoch z potoka Kyjov sa zistila prítomnosť ťažkých kovov

03.03 2021, TASR

Bratislava, 2. marca - V potoku Kyjov a okolí odkaliska Poša na východe SR sa zistila prítomnosť ťažkých kovov. Odobraté vzorky vody boli silne znečistené, mnohé ukazovatele znečistenia boli výrazne prekročené. Všetky laboratórne výsledky boli poskytnuté Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIŽP).

IEP: Takmer v celej Európe je v týchto dňoch zlá kvalita ovzdušia

25.02 2021, TASR

Bratislava, 25. februára (TASR) - V týchto dňoch je v takmer celej Európe ,,veľmi nepríjemná kvalita ovzdušia". Na Slovensku ho spôsobujú najmä prachové častice PM2,5. Upozorňuje na to Inštitút environmentálnej politiky (IEP) na sociálnej sieti. 

Pre štyri lokality Slovenska platí upozornenie na smogovú situáciu

25.02 2021, TASR

Bratislava, 25. februára - Pre  Banskú Bystricu, Prešov, okresy Trebišov a Pezinok platí vo štvrtok upozornenie na vznik smogovej situácie pre prachové častice PM10. Vyhlásil ho Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) a potrvá až do odvolania.

MŽP SR: Vplyvom znečisteného ovzdušia predčasne zomierajú stovky Slovákov

24.02 2021, Enviroportal

Najvyššia koncentrácia znečisťujúcich látok v ovzduší je v okolí Žiliny, Košíc a Ružomberka. V týchto oblastiach im možno pripísať viac ako 5 % úmrtí. V tejto súvislosti Slovensko čelí aktuálnej žalobe zo strany Európskej komisie (EK). 

Česko bude žalovať Poľsko pre jeho plány rozšíriť ťažbu v bani Turów

23.02 2021, TASR

Praha, 22. februára - Česká vláda v pondelok avizovala, že na prelome februára a marca podá na Súdny dvor EÚ žalobu na Poľsko pre jeho plány rozšíriť ťažbu v hnedouhoľnej bani Turów nachádzajúcej sa pri česko-poľských hraniciach. České úrady zároveň žiadajú zastavenie ťažby v tejto bani. Informovala o tom agentúra AFP.

Greenpeace: Znečistené ovzdušie si vlani vo veľkomestách vyžiadalo 160.000 úmrtí

18.02 2021, TASR

Kuala Lumpur, 18. februára - Znečistené ovzdušie spôsobilo vlani v piatich najľudnatejších mestách sveta približne 160. 000 predčasných úmrtí. Informovala o tom vo štvrtok environmentálna organizácia Greenpeace, píše agentúra AFP.

MŽP: Slovensko čelí žalobe za nedostatočnú ochranu kvality..

18.02 2021, TASR

Bratislava, 18. februára - Minister životného prostredia Ján Budaj rešpektuje dnešné rozhodnutie Európskej komisie, ktorá podáva na Európsky súdny dvor žalobu proti Slovensku za prekročenie limitnej hodnoty pre tuhé znečisťujúce látky a pre neprijatie primeraných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia.

Riaditeľka IŽP Košice tvrdí, že šéf SIŽP zavádzal, keď informoval o jej odvolaní

29.01 2021, TASR

Bratislava, 28. januára – Riaditeľka Inšpektorátu životného prostredia Košice Angelika Theinerová tvrdí, že generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo zavádzal, keď v utorok (26. 1.) na tlačovej konferencii k prípadu odkaliska Poša informoval verejnosť o jej odvolaní z funkcie.

Analýza: Najväčšie emisie produkujú firmy z oblasti hutníctva a kovovýroby

10.01 2021, TASR

Bratislava, 9. januára – Najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia na Slovensku sú firmy z oblasti hutníctva a kovovýroby, pričom v tesnom závese za nimi nasledujú cementárne. Tie spolu s hutníkmi a železiarmi obsadili prvých sedem priečok najväčších emitentov oxidu uhoľnatého (CO).

SHMÚ spúšťa stránku, ktorá ponúkne výsledky monitorovania podzemnej vody

16.12 2020, TASR

Bratislava 15. decembra (TASR) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) spúšťa webovú stránku s názvom Výsledky monitorovania podzemnej vody. Tá poskytne širokej verejnosti databázu výsledkov kvalitatívneho monitorovania podzemnej vody za roky 2017, 2018 a 2019. TASR o tom informoval hovorca ústavu Ivan Garčár.