Nemecko: Pred Brandenburskou bránou protestovali stovky motorkárov

13.07 2020, TASR

Berlín, 11. júla - Stovky motorkárov sa v sobotu zišli pred Brandenburskou bránou v Berlíne, aby tam protestovali proti iniciatíve na zníženie hluku počas nedelí a sviatkov. Informovala o tom agentúra DPA.

MŽP vykonáva v areáli Istrochemu dva geologické prieskumy, víta záujem Spolu

10.07 2020, TASR

Bratislava, 9. júla - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vykonáva v areáli bratislavského Istrochemu dva geologické prieskumy, ktoré majú monitorovať vývoj znečistenia. Informoval o tom odbor komunikácie envirorezortu. Reagoval tak na mimoparlamentnú stranu Spolu, ktorá informovala o prekročení limitov pesticídov vo vode v studniach v okolí spoločnosti.
MŽP zároveň víta záujem strany o životné prostredie.

Pesticídy v studniach v okolí Istrochemu prekračujú limity, tvrdí Spolu

10.07 2020, TASR

Bratislava, 9. júla - Prítomnosť pesticídov mnohonásobne prekračuje limity v studniach v okolí areálu bratislavskej spoločnosti Istrochem. Mimoparlamentná strana Spolu tak v tejto súvislosti podáva trestné oznámenie. Strana o tom informovala vo štvrtok na tlačovej konferencii.

Brusel žaluje Slovensko za nedodržiavanie ustanovení o environmentálnom hluku

03.07 2020, TASR

Brusel, 2. júla - Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že sa rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru EÚ prípady Portugalska a Slovenska, pretože nezmapovali hluk a nevypracovali príslušné akčné plány.

EK: Hrozí, že krajiny EÚ nesplnia záväzky v oblasti znižovania emisií

29.06 2020, TASR

Brusel, 26. júna - Členské krajiny EÚ musia zlepšiť vykonávanie nových európskych predpisov pre čisté ovzdušie. Uviedla to v piatok Európska komisia (EK) po posúdení vykonávania smernice o národných záväzkoch v oblasti znižovania emisií.

Maďarsko: Vo vodách Dunaja v Budapešti našli 52 druhov liečiv

26.06 2020, TASR

Budapešť, 25. júna - Na budapeštianskom úseku Dunaja našli maďarskí experti vo vode 52 druhov účinných látok farmaceutík, pričom v pitnej vode hlavného mesta ich objavili 32 druhov. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server Privátbankár. hu. s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú v aktuálnom čísle časopisu Environment Pollution.

EÚ: Rok 2019 potvrdil vysokú kvalitu vôd na kúpanie, SR je tretia od konca

09.06 2020, TASR

Brusel, 8. júna - Kvalita vôd v Európe je aj naďalej vysoká. Vyplýva to z výročného hodnotenia Európskej environmentálnej agentúry (EEA), o ktorom v pondelok informovala Európska komisia (EK). Slovensko sa v kategórii najvyššej kvality vôd na kúpanie ocitlo na 28 mieste z 30 sledovaných krajín.

J. Budaj: Slovensko má veľmi znečistené ovzdušie, MŽP chce situáciu zlepšiť

05.06 2020, TASR

Bratislava, 4. júna – Slovensko má veľmi zlé parametre čistoty ovzdušia. Spôsobujú to najmä lokálne kúreniská, čiže domy vykurujúce vlastnými kotlami, a sprísňovanie odpadového hospodárstva. Uviedol to minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) počas štvrtkovej Hodiny otázok v Národnej rade (NR) SR. 

BBSK: Kraj chce zlepšiť kvalitu ovzdušia, ľudí bude učiť aj to, ako správne kúriť

03.06 2020, TASR

Banská Bystrica, 2. júna – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sa ako jedna zo šiestich krajských samospráv zapojil do národného projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, ktorý odštartoval začiatkom tohto roka. 

Nitra: Voda z prameňov Šindolka a Pivoňkova nevyhovuje požiadavkám na pitnú vodu

01.06 2020, TASR

Nitra, 29. mája - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre upozorňuje na nevyhovujúcu kvalitu vody z dvoch zoborských prameňov. Pracovníci úradu odobrali vzorky vody z prameňa Šindolka a z prameňa na Pivoňkovej ulici.