Preskočit na obsah

Deväť okresov na východe SR je pre besnotu v programe ozdravovania

07.11 2023, TASR

Bratislava 6. novembra – Deväť okresov na východe Slovenka, ktorým v tomto roku pozastavili štatút bez výskytu besnoty, sú zaradené do programu ozdravovania. Trvať má minimálne 24 mesiacov. Potvrdil to riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš. 

Víťazi ETM prijali výzvu šetriť energiu

18.10 2023, Enviroportal

Hlavným cieľom Európskeho týždňa mobility (ETM) je povzbudiť samosprávy v zavádzaní a podpore udržateľnej mestskej mobility, umožniť obyvateľom miest a obcí vyskúšať si alternatívne spôsoby dopravy voči preprave autom.

Zvolen: Voda z medokýšov nie je vhodná na pitie

11.10 2023, TASR

Zvolen 10. októbra – Voda z dvoch zvolenských medokýšov aj naďalej nie je v súčasnosti vhodná na pitie. V utorok potvrdil regionálny hygienik Viktor Kosmovský z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Zvolene. Ako ďalej uviedol, úrad nezabezpečuje monitoring tohto zdroja, pretože to nie je verejné zásobovanie pitnou vodou pre občanov. 

Ako súvisí znečistené ovzdušie s odolnosťou na antibiotiká

05.10 2023, Enviroportal

Vedci nedávno publikovali článok v renomovanom odbornom časopise The Lancet, v ktorom po prvýkrát popisujú, ako súvisí celosvetové znečistenie ovzdušia prachovými časticami PM2,5 (časticami s aerodynamickým priemerom menším ako 2,5µm) s rezistenciou na antibiotiká, teda prečo sa stáva liečba antibiotikami menej efektívna voči bakteriálnym infekciám.

Svojpomocná likvidácia azbestu predstavuje zdravotné riziká

04.09 2023, TASR

Bratislava 1. septembra – Svojpomocná likvidácia azbestu predstavuje obrovské zdravotné riziká. Azbestové vlákna sa pri manipulácii môžu uvoľňovať do vzduchu. Ak ich ľudia vdýchnu, môžu spôsobiť nádorové ochorenia či ochorenia dýchacích ciest. Na sociálnej sieti na to upozornila Zelená linka Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Vretenica severná je jediným jedovatým hadom na Slovensku

21.08 2023, TASR

Bratislava 20. augusta – Vretenica severná je jediným jedovatým hadom na Slovensku. Je zároveň zákonom chránená. Najčastejšie si možno vretenicu pomýliť s užovkou hladkou. Uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody SR Ivana Havranová. 

Larvy roztočníka môžu v Slovenskom raji spôsobiť nepríjemnosti

02.08 2023, TASR

Spišská Nová Ves 1. augusta – Národný park (NP) Slovenský raj vyniká rozmanitosťou živočíchov, s ktorými môžu prísť návštevníci do kontaktu počas túry. Väčšina z nich je pre človeka neškodná, niektoré však vedia spôsobiť nemalé nepríjemnosti. Upozorňuje na to Správa NP Slovenský raj. Jedným z nich sú napríklad cudzopasné larvy roztočníka červeného – trombikuly

Alergie, astma v environmentálnom a sociálnom kontexte

28.07 2023, Enviroportal

Každoročne si dňa 8. júla pripomíname Svetový deň alergií – aktuálne najčastejšie chronické ochorenie v Európe. Lekári odhadujú, že v roku 2025 bude zápasiť s alergiou až polovica európskej populácie. Na Slovensku trpia alergickou nádchou približne až traja z desiatich Slovákov, v prípade astmy ide o jedného z desiatich Slovákov.

Slovak Challenge Fund spustil štvrtú výzvu na žiadosti o podporu pre slovenské inovácie

27.07 2023, Enviroportal

Slovenské firmy majú už po štvrtýkrát možnosť zapojiť sa do výzvy cez Slovak Challenge Fund (SCF) a ponúknuť svoje inovatívne riešenie na niektorú z rozvojových tém v štyroch krajinách.

Komár tigrovaný môže preniknúť na Slovensko z pohraničných oblastí

26.07 2023, TASR

Bratislava 25. júla – Komár tigrovaný, ktorý prenáša vírusové ochorenia, môže preniknúť na Slovensko z pohraničných oblastí s Maďarskom a Rakúskom. Viacerí entomológovia predpokladajú, že tento druh už v SR je, len o ňom pre chýbajúci monitoring inváznych druhov na pohraničí nevedia. Uviedla Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).