Preskočit na obsah

Eurokomisia prijala prísne limity rezíduí pre pesticídy na ochranu opeľovačov

03.02 2023, TASR

Brusel 2. februára – Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že prijala nové pravidlá pre sprísnenie limitov rezíduí pre pesticídy na ochranu opeľovačov v krajinách EÚ.

Zaznamenali výskyt kliešťov v zime, ich aktivita závisí od vonkajšej teploty

31.01 2023, TASR

Bratislava 30. januára – Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Komárne eviduje túto zimu výskyt kliešťov. ,,Bolo možné ich aj zozbierať vlajkovaním, pretože sezóna nebola úplne prerušená dlhším obdobím," priblížil Martin Sojka z RÚVZ v Komárne.

U deviatich líšok z humenského regiónu sa besnota nepotvrdila

13.01 2023, TASR

Humenné 12. januára – U ôsmich ulovených a jednej zrazenej líšky v humenskom regióne sa vyšetrením besnota nepotvrdila. Uviedla riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Humennom Helena Dziaková s tým, že na výsledky u dvoch líšok ešte čakajú. Začiatkom roka veterinári zachytili prípad besnoty u líšky hrdzavej v obci Rovné v okrese Humenné.

V obci Rovné veterinári zachytili prípad besnoty u líšky hrdzavej

05.01 2023, TASR

Humenné 4. januára – V obci Rovné v okrese Humenné zachytili veterinári prípad besnoty u líšky hrdzavej. Zviera bolo nájdené koncom decembra 2022 uhynuté v extraviláne spomenutej obce. Informáciu potvrdila riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Humennom Helena Dziaková s tým, že nariadili opatrenia pre zabránenie šírenia nebezpečnej choroby.

Na Aujeszkého chorobu hynú psy do niekoľkých hodín, vyskytuje sa každoročne

19.12 2022, TASR

Bratislava 16. decembra – Infikované zvieratá Aujeszkého chorobou hynú do 12 hodín od prejavenia sa klinických príznakov, výnimočne do dvoch dní. ,,Každoročne sa však toto ochorenie u psov vyskytlo v rozmedzí desiatich až 20 prípadov," priblížil Rudolf Janto zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR.

Znečistený vzduch prispel k predčasnému úmrtiu 238.000 obyvateľov eurobloku

25.11 2022, TASR

Kodaň 24. novembra – Znečistenie vzduchu jemnými prachovými časticami viedlo v roku 2020 k predčasnému úmrtiu 238. 000 obyvateľov Európskej únie. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o mierny nárast, čo však môže súvisieť i s chorobou covid.

Návrh nového zákona smeruje Slovensko k čistejšiemu ovzdušiu

03.10 2022, Enviroportal

Znižovanie celkového množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, zvyšovanie kvality ovzdušia, aj obmedzenie množstva emisií priamo na zdroji. Tieto tri hlavné línie sleduje návrh nového zákona o ochrane ovzdušia z dielne Ministerstva životného prostredia SR (MŽP).

Klimatická úzkosť môže ľudí paralyzovať

12.09 2022, TASR

Bratislava 11. septembra – Klimatická úzkosť môže ľudí paralyzovať, môžu sa cítiť zahltene až beznádejne. Mali by sa preto pri riešení otázky zmeny klímy sústrediť iba na pár vecí, ktoré môžu ovplyvniť a nesnažiť sa vyriešiť všetky problémy naraz a sami. Vysvetlila psychologička Patrícia Gajdošociová z iniciatívy Psychológia za klímu.

Celoživotné vzdelávanie sa v roku 2022 stalo témou Svetového dňa prvej pomoci

09.09 2022, Enviroportal

Od roku 2003 si vďaka iniciatíve Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies- IFRC) každú druhú septembrovú sobotu pripomíname Svetový deň prvej pomoci s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o jej významnej úlohe pri záchrane životov.

Vedci SAV vyvinuli efektívnu veľkokapacitnú čističku vzduchu

12.07 2022, Enviroportal

Materiáloví vedci a virológovia zo Slovenskej akadémie vied sa spojili v boji proti patogénom a skonštruovali prototyp veľkokapacitnej čističky vzduchu, ktorá ničí vírusy a baktérie pomocou horúceho vzduchu. Technické riešenie je vhodné pre ľudí aj zvieratá.