Zvierací ombudsman chce, aby štát navrhol opatrenia súvisiace s chovom zvierat

26.05 2020, TASR

Bratislava, 25. mája - Znenie petícií, ktoré žiadajú zákaz chovu zvierat v osadách, môže byť protiústavné. Myslí si to iniciatíva Zvierací ombudsman. Zároveň vyzýva štát, aby navrhol opatrenia súvisiace s chovom spoločenských zvierat. Informovala o tom Natália Babicová z tímu Zvieracieho ombudsmana

Deň otvorených dverí v Poloninách si tento rok pripomínajú virtuálne

25.05 2020, TASR

Stakčín, 24. mája - Deň otvorených dverí v Poloninách, ktorým si ochranári zo Správy Národného parku (NP) Poloniny každoročne pripomínajú Európsky deň národných a prírodných parkov, pripadajúci na 24. mája, sa tento rok pre opatrenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu neuskutoční v exteriéri. Pri jeho príležitosti ochranári na svojej internetovej stránke informujú o bohatej biodiverzite, ktorá sa na území NP Poloniny nachádza.

Aligátor, ktorý ušiel za vojny z berlínskej zoo, uhynul v Moskve ako 84-ročný

25.05 2020, TASR

Moskva, 23. mája - Aligátor, ktorý ku koncu druhej svetovej vojny ušiel zo zoologickej záhrady v Berlíne a potom sa dostal do Ruska, uhynul vo veku 84 rokov. V sobotu to oznámila moskovská zoo, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra DPA. 

Prešov: Hlavnými pomocníkmi pri výskume znečistenia prostredia sú včely

21.05 2020, TASR

Prešov, 20. mája – Pri výskume zameranom na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi, do ktorého sú zapojené viaceré vysoké školy na Slovensku, sú hlavnými pomocníkmi včely. 

Británia: Princ Charles vyzval Britov, aby farmárom pomohli so zberom úrody

20.05 2020, TASR

Londýn, 19. mája - Britský princ Charles vyzval v utorok Britov, aby vyšli do polí a pomohli farmárom so zberom úrody. ,,Jedlo si nevyčarujeme, na jeho počiatku sú naši výnimoční farmári a pestovatelia," povedal 71-ročný princ na videozázname, ktorý natočil v záhrade svojej rezidencie Birkhall v Škótsku a v utorok zverejnil na Instagrame. 

Progresívne Slovensko: Návrh zelených ekonomických opatrení

20.05 2020,

Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska (PS) predstavil návrh zelených ekonomických opatrení, ktoré pomôžu Slovensku prekonať krízu spôsobenú koronavírusom, a zároveň naštartujú ekonomiku smerom k inteligentnému, inkluzívnemu a udržateľnému rozvoju. 
 

Správa ciest KSK vysadí pri cestách stovky stromov

18.05 2020, TASR

Košice, 17. mája – Správa ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) spúšťa projekt obnovy cestnej zelene, v rámci ktorého plánuje do budúceho roka vysadiť zhruba 500 stromov. 

Trnava: V bývalej botanickej záhrade pribudla včelnica

15.05 2020, TASR

Trnava, 14. mája – Novou včelnicou sa od apríla pýši v Trnave bývalá botanická záhrada Materiálovotechnologickej fakulty (MtF) Slovenskej technickej univerzity (STU). 

Dobrovoľníci budú čistiť brehy Liptovskej Mary

14.05 2020, TASR

Liptovská Sielnica, 13. mája – Brehy Liptovskej Mary budú nadchádzajúci utorok (19. 5.) čistiť dobrovoľníci. Do environmentálneho dňa sa môže zapojiť každý, kto sa tento týždeň zaregistruje cez online formulár na webovej stránke visitliptov. sk.

Štúdia: Dunaj sa za posledné dve storočia skrátil o 134 kilometrov

13.05 2020, TASR

Augsburg, 12. mája  - Dunaj sa za posledné dve storočia skrátil o 134 kilometrov v dôsledku ľudskej aktivity. Uvádza to nová medzinárodná štúdia zverejnená v utorok, o ktorej napísala agentúra DPA.