Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si vás upozorniť, že z dôvodu plánovanej odstávky budú 12. 12. 2022 nedostupné všetky poskytované služby. Ďakujeme za pochopenie. Tím Enviroportálu

Myšiarky cez deň oddychujú v blízkosti ľudí, no sú plaché

07.12 2022, TASR

Bratislava 6. decembra – Myšiarky cez deň oddychujú v blízkosti ľudí, no sú plaché. Každé zbytočné vyrušenie ich stojí energiu, ktorou musia cez zimu šetriť viac než inokedy. Informovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

Na brehoch Kaspického mora objavili už 2500 uhynutých tuleňov

06.12 2022, TASR

Machačkala 5. decembra – Počet mŕtvych tuleňov, ktoré objavili na ruskom pobreží Kaspického mora, stúpol už na 2500. Dôvod ich najväčšieho masového úhynu za uplynulé desaťročie je naďalej nejasný, povedala v pondelok riaditeľka ruského Federálneho úradu pre dohľad nad prírodnými zdrojmi Svetlana Radionovová.

Monografia Landscapes and Landforms of Slovakia sa zaraďuje medzi jedinečné publikácie svojho druhu

06.12 2022, Enviroportal

V utorok 29. novembra 2022 slávnostne predstavili novú a na Slovensku ojedinelú publikáciu Landscapes and Landforms of Slovakia, zostavovateľov Milana Lehotského z Geografického ústavu SAV, v. v. i., a Martina Boltižiara z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, venovanú najvýznamnejším krajinným celkom a formám reliéfu na Slovensku. 

Starý železničný most v Trenčíne rozozvučí vtáčí spev

02.12 2022, TASR

Trenčín 1. decembra – Starý železničný most v Trenčíne sa od nedele (4. 12.) rozozvučí vtáčím spevom. Umelecko-vzdelávací projekt Zvukový atlas mosta - mestský sprievodca snívaním o jari, priblíži prirodzené prírodné prostredie trenčianskych brehov Váhu. Informovala o tom PR manažérka projektu Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) Trenčín 2026 Mirka Gúčiková.

Národná ZOO Bojnice má nového slona, samca Temba

01.12 2022, Enviroportal

Posledný novembrový deň v Národnej zoo Bojnice získali nádherného samca slona afrického.

Ľudia si môžu prenajať vianočný stromček, po sviatkoch sa vráti do prírody

28.11 2022, TASR

Košice 26. novembra – Aj tento rok si môžu ľudia v Košiciach prenajať vianočný stromček od Správy mestskej zelene (SMsZ). Následne po sviatkoch bude vysadený v okrasnej škôlke.

Lienka východná, ktorá vie hrýzť, je rozšírená takmer v celej SR

28.11 2022, TASR

Bratislava 25. novembra – Lienka východná je na Slovensku rozšírená takmer na celom území. Vie uhryznúť a spôsobiť rôzne alergické reakcie. Svojimi výlučkami môže špiniť fasády budov.

Miesto, kde stál dub, do ktorého vošlo 12 ľudí, bude lesnícky významné

25.11 2022, TASR

Zvolen/Želiezovce 24. novembra – V poradí 58. významným lesníckym miestom sa má stať lokalita v lesnom poraste v extraviláne Želiezoviec v okrese Levice, kde do mája 1932 stál unikátny dub. Tento strom bol kedysi známy tým, že v jeho kmeni bola vytvorená miestnosť, do ktorej sa zmestilo až 12 ľudí.

Na severnom pobreží Francúzska bol pozorovaný mrož

21.11 2022, TASR

Paríž 19. novembra – V prístavnom meste Dieppe ležiacom v regióne Normandia na severe Francúzska bol pozorovaný mrož. Tento morský cicavec žijúci v oblasti polárneho kruhu sa tak nachádzal kilometre ďaleko od svojho prirodzeného prostredia, oznámili v sobotu francúzske úrady.

Sršňa ázijského na Slovensku zatiaľ nezaznamenali

21.11 2022, TASR

Bratislava 19. novembra – Sršňa ázijského, ktorý je špecializovaný na lúpenie vo včelích úľoch, na Slovensku zatiaľ nezaznamenali. Šíri sa z Francúzska a najbližšie k Slovensku ho našli v nemeckom Bavorsku. Uviedol Ladislav Roller z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied.