27.06 2022, TASR
Stakčín 25. júna – V najvýchodnejšom cípe Slovenska na slovensko-poľsko-ukrajinskom trojmedzí, pod kótou Kremenec (1210 m n.m.), sa nachádza najreprezentatívnejšia zložka najväčšieho spomedzi štyroch slovenských komponentov svetového prírodného dedičstva Staré bukové lesy a pralesy Karpát a iných regiónov Európy, Stužica – Bukovské vrchy.
23.06 2022, TASR
Mojš 22. júna – Mladé bociany zakrúžkoval v utorok (21. 6.) v hniezde na stĺpe v obci Mojš (okres Žilina) Tomáš Flajs zo Správy Národného parku (NP) Malá Fatra vo Varíne. Mláďatá sú podľa neho v hniezde pri Vodnom diele Žilina zhruba 60 dní a sú vo veku vhodnom na krúžkovanie.
21.06 2022, Enviroportal
Získavanie informácií o atmosférickom aerosóle v nočných hodinách optickými metódami bolo donedávna pre vedcov veľmi obmedzené. Drvivá väčšina doteraz používaných metód totiž využíva prítomnosť slnečného žiarenia. Kolektív autorov zo Slovenskej akadémie vied vytvoril novú experimentálne aj ekonomicky nenáročnú metódu, pomocou ktorej môžu odborníci z celého sveta študovať vlastnosti atmosférického aerosólu nepretržite počas dňa aj v noci. Prácu uverejnil renomovaný časopis Geophysical Research Letters.
20.06 2022, TASR
Stakčín 18. júna – Karpatské bukové pralesy poskytujú útočisko viac než 10.000 druhom rastlín, živočíchov a húb. Lokality svetového prírodného dedičstva, ktoré UNESCO pôvodne uznalo na popud Slovenska a Ukrajiny, v súčasnosti nesú názov Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy a nachádzajú sa v 18 európskych krajinách. Na Slovensku k nim patria Vihorlat, Havešová, Rožok, Stužica – Bukovské vrchy a Udava.
16.06 2022, Enviroportal
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) reaguje na súčasnú situáciu a obavy verejnosti v súvislosti s problematikou medveďa hnedého na Slovensku. Bezpečnosť obyvateľov v podhorských oblastiach s výskytom tejto karpatskej šelmy je na prvom mieste a efektívna eliminácia problémových jedincov ostáva prioritou. ŠOP SR posilňuje Zásahový tím pre medveďa hnedého.
16.06 2022, Enviroportal
V stredu 15.6. v oblasti Národného parku Veľká Fatra zahnala medvedica, v snahe ubrániť svoje dve mláďatá, záchranára Horskej Záchrannej služby (HZS) z turistického chodníka. Záchranár pri úteku spadol a utrpel poranenie hlavy. Priebeh incidentu ale nemožno považovať za útok, ktorého dôsledkom bola doškriabaná tvár záchranára.
14.06 2022, Enviroportal
Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) v pondelok v dopoludňajších hodinách dostal hlásenie o útoku medveďa na človeka pri obci Poruba, v okrese Prievidza.
31.05 2022, TASR
Lima 29. mája – Vedci objavili v oblasti architektonickej pamiatky Machu Picchu v Peru nový druh jašterice. Bádatelia dali novému druhu jašterice meno Proctoporus optimus, podľa postavy Optimus prime z amerického filmu Transformers, časť z ktorého bola nakrútená práve v Machu Picchu, priblížil v piatok peruánsky Úrad na ochranu životného prostredia.
20.05 2022, Enviroportal
Snažíte sa pri výrobe produktu vytvoriť čo najmenej odpadu, podporujete udržateľný dizajn a používate opraviteľné materiály?
18.05 2022, TASR
Senné 17. mája – Počas tohtoročného jarného ornitologického tábora, ktorý v Chránenom vtáčom území Senianske rybníky v prvý májový víkend zorganizovala Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, sa ornitológom po 20 rokoch podarilo zrealizovať monitoring celej rybničnej sústavy. Spolu 12 mapovateľov tu zaznamenalo 4334 jedincov 123 vtáčích druhov.