Preskočit na obsah

Treba divadlo v klimatickej kríze zrušiť?

11.01 2022, Enviroportal

Aj túto otázku si kladie projekt Divadlo v ére antropocénu, ktorý sa zaoberá ekologickými možnosťami divadla. V rozhovoroch s divadelníkmi z rôznych krajín  skúma, aké má toto umenie možnosti prispievať k udržateľnosti života na zemi.

Medvede z bojnickej zoo testovali ochrannú konštrukciu na nádoby na odpad

10.01 2022, TASR

Bojnice 5. januára –  Medvede z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach testovali odolnosť ochrannej konštrukcie na nádoby na kuchynský odpad. Testy konštrukcie, ktorá má zabrániť prístupu medveďov do nádob, zabezpečila bojnická zoo v spolupráci so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) SR. Informoval o tom hovorca zoo Pavel Procner. 

Českým vtákom roka 2022 je zelienka obyčajná

10.01 2022, TASR

Praha 5. januára – Za vtáka roku 2022 vyhlásili českí ornitológovia zelienku obyčajnú. V priebehu uplynulých desiatich rokov zmizli v Česku dve tretiny týchto malých spevavcov. Môže za to choroba, ktorá postihuje nielen ich, ale aj ďalšie vtáky z čeľade pinkovitých, ako sú napríklad stehlíky.

VEDCI SI POSVIETILI NA TRADIČNÉ ZIMNÉ PRANOSTIKY

21.12 2021, Enviroportal

Martin na bielom koni s prvým snehom na Liptove mešká, katarínska pranostika sa za posledných 33 rokov potvrdila 21-krát. Aj tieto poznatky priniesli vedci z Ústavu hydrológie SAV, ktorí sa bližšie pozreli na to, ako sa dve populárne zimné pranostiky v uplynulých troch dekádach naplnili v regióne Západných Tatier.

Sloboda zvierat: Zviera nie je vhodným vianočným darčekom

07.12 2021, TASR

Bratislava 6. decembra – Zviera nie je vhodným vianočným darčekom, často končí v útulkoch či na ulici, upozorňuje občianske združenie Sloboda zvierat. Poukazuje tiež na to, že dopyt po živých darčekoch podporuje množiteľov a priekupníkov zvierat a ich nekontrolovaný anonymný predaj zvierat cez internet. 

Vo Walese dostane každá domácnosť zadarmo sadenicu stromu

07.12 2021, TASR

Londýn 6. decembra – Každá domácnosť vo Walese dostane na budúci rok – v rámci programu boja proti zmene klímy – bezplatne jednu sadenicu stromu. Bude si pritom môcť vybrať či ho zasadí na svojom pozemku alebo ho v jej mene vysadí lesoochranárska nadácia Coed Cadw. 

Viete, čím prikrmovať vtáctvo?

06.12 2021, Enviroportal

Príchodom zimy nastáva správny čas naplniť vtáčie kŕmidlá. Počas nepriaznivých dní, kedy si vtáky nenájdu dostatok potravy v prírode, im môžeme pomôcť prikrmovaním.

Slovenský projekt Včelí kRAJ zabodoval v súťaži o Cenu Rady Európy za krajinu

01.12 2021, Enviroportal

Do siedmeho ročníka Ceny Rady Európy za krajinu nominovali jej členské štáty 12 projektov, ktoré boli realizované v rámci procesu implementácie Dohovoru o krajine Rady Európy na národnej úrovni. Slovenský projekt Včelí kRAJ získal v súťaži špeciálne uznanie medzinárodnej poroty.

Bratislava: V Petržalke zefektívňujú závlahu a starostlivosť o zeleň

22.11 2021, TASR

Bratislava 19. novembra – V Petržalke sa chcú efektívnejšie starať o dreviny a zeleň vďaka práci verejných záhradníkov. Samospráva sa počas jesene zameriava na vyrubovanie inváznych druhov drevín, vysádzanie nových stromov a na závlahu. 

Slonice z bojnickej zoo cvičia s ošetrovateľmi chránený kontakt

18.11 2021, TASR

Bojnice 16. novembra – Slonice Maja a Gula z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach si po zmene pavilónu privykajú i na nové zaobchádzanie. Ich ošetrovatelia začali realizovať typ chovu v podobe chráneného kontaktu, ktorý má priniesť benefity nielen sloniciam, ale aj im. Zoo k zmene pristúpila na základe odporúčaní Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA).