Preskočit na obsah

Nový prírastok v bojnickej zoo dostal netradičné meno

25.09 2023, Enviroportal

Koncom augusta v Národnej zoologickej záhrade Bojnice očakávali prírastok vo výbehu somára domáceho. Tmavá Jedy nakoniec porodila krásneho bieleho žrebčeka v nedeľu 3. septembra. Na sociálnych sieťach poprosili fanúšikov a fanúšičky, aby drobcovi vybrali meno.

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra predstavuje nový portál starých geologických máp

22.09 2023, Enviroportal

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) oficiálne predstavil a verejnosti sprístupnil novú mapovú aplikáciu Staré geologické mapy (do roku 1918) so zameraním na územie Slovenska.

V sobotu 23. septembra ráno sa začne astronomická jeseň

22.09 2023, TASR

Bratislava 21. septembra – Jesenná rovnodennosť tento rok nastane v sobotu 23. septembra ráno o 8. hodine a 50. minúte stredoeurópskeho letného času (SELČ), respektíve o 6.50 h. univerzálneho času (UTC). Na Slovensku, tak ako na celej severnej pologuli, sa v tejto chvíli začne astronomická jeseň

Najnavštevovanejšou lokalitou NP Veľká Fatra je Gaderská dolina

20.09 2023, TASR

Martin 19. septembra – Najnavštevovanejšou lokalitou Národného parku (NP) Veľká Fatra je počas celého týždňa Gaderská dolina. Správa NP Veľká Fatra o tom informovala po vyhodnotení augustového fyzického sčítavania turistov v Gaderskej a Ľubochnianskej doline. 

V Tihányiovskom kaštieli vystavia stovky živých exotických švábov

19.09 2023, TASR

Banská Bystrica 18. septembra – Stovky živých exotických švábov z rôznych kútov sveta zo zbierky profesionálneho chovateľa Mareka Bartoša sa dočasne nasťahujú do Tihányiovského kaštieľa Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici. Návštevníci a milovníci prírody a teraristiky ich uvidia na novej prírodovednej výstave Pozoruhodné šváby – nepanikárte, ktorú sprístupnia 21. septembra o 16.00 h. Informovala manažérka SSM Dana Kurtíková. 

Ochranári menia koncept Čistých hôr, dobrovoľnícku akciu rozdelia

08.09 2023, TASR

Vysoké Tatry 7. septembra – Hromadné jednodňové upratovanie Tatier sa v poslednú septembrovú sobotu nekoná, tento rok sa totiž Správa Tatranského národného parku (TANAP) rozhodla úsilie dobrovoľníkov rozptýliť do dvoch mesiacov. Nový koncept akcie Čisté hory prinesie menší ,,boom" efekt, no prírode pomôže viac. Uviedol to koordinátor každoročnej akcie Igor Stavný. 

Turistická mapa Malá Fatra – Vrátna bude mať nové vydanie

04.09 2023, Enviroportal

Nad mestom Terchová sa nachádza obľúbený Národný park Malá Fatra, ktorý sa zaraďuje medzi najkrajšie na Slovensku. Jeho časťou je aj Vrátna dolina, ktorá ponúka na malom území možnosti letnej i zimnej turistiky.

Sledovanie medveďov pod Poľanou fotopascami pokračuje

25.08 2023, TASR

Zvolen 25. augusta – Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana pokračuje v sledovaní pohybu medveďa hnedého fotopascami. Inštalovali ich všade, kde sa šelmy objavovali v blízkosti obydlí a spôsobovali škody. Uviedla Miriam Turayová zo správy s tým, že v každej z kontrolovaných lokalít potvrdili ich opakovaný výskyt.

S domácimi miláčikmi by sa nemalo prechádzať po horúcom chodníku

22.08 2023, TASR

Bratislava 21. augusta – Počas teplých dní by sa majitelia nemali so svojimi domácimi miláčikmi prechádzať po horúcom chodníku, ale skôr v neskorších hodinách a na tráve v tieni. Nemali by ich tiež nechávať v izbe, kde páli slnko. Odporúča to iniciatíva Zvierací ombudsman.