Preskočit na obsah

KSK pripravuje Zelený katalóg, v kraji pribudnú ďalšie dažďové záhrady

17.06 2021, TASR

Košice, 16. júna Opatrenia na zlepšenie životného prostredia poskytne Zelený katalóg, ktorý pripravuje Košický samosprávny kraj (KSK) v rámci Programu obnovy krajiny. Ide o prvý materiál tohto druhu v kraji, ktorý obsahuje postup od plánovania až po realizáciu zelených projektov. Informoval o tom v stredu Úrad KSK.

Pohyb medveďov

17.06 2021, TASR

Pohyb medveďov bol hlásený v dvoch obciach.

Zvolen chce zriadiť vzdelávacie centrum biodiverzity

14.06 2021, TASR

Zvolen, 14. júna Vzdelávacie centrum biodiverzity by malo vzniknúť v Biologickej základni Veľká Stráž pri Zvolene. Za projektom je tamojšie Národné lesnícke centrum (NLC).

Odborníci neevidujú v Bratislavskom kraji zvýšený výskyt kliešťov

14.06 2021, TASR

Bratislava, 12. júna – Odborníci neevidujú v Bratislavskom kraji zvýšený výskyt kliešťov v porovnaní s minulými rokmi. Pre TASR to potvrdila Veronika Rusňáková Tarageľová z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied. 

National Geographic Society uznala vody v okolí Antarktídy za samostatný oceán

10.06 2021, TASR

Londýn, 10. júna – Americká vzdelávacia spoločnosť National Geographic Society (NGS) sa rozhodla uznať vodnú masu obklopujúcu Antarktídu za samostatný, piaty oceán. Urobila tak pri príležitosti tohtotýždňového Svetového dňa oceánov, informoval denník The Independent. 

PETA víta zákaz predaja kožušín v Izraeli, kde však platia výnimky

10.06 2021, TASR

Jeruzalem, 10. júna Nezisková organizácia Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami (PETA) v stredu ocenila Izrael ako ,,prvú krajinu na svete, ktorá zakázala predaj kožušiny". 

Migrujúce stádo divokých slonov indických v Junnane odpočíva

10.06 2021, TASR

Peking, 9. júna 2021  Stádo divokých slonov indických opustilo v polovici marca národnú prírodnú rezerváciu Xishuangbanna v juhozápadnej čínskej provincii Junnan a vydalo sa na sever.

Košická zoo ako prvá na Slovensku odchovala mláďatá výra západosibírskeho

09.06 2021, TASR

Košice, 8. júna – V košickej zoologickej záhrade sa vyliahli tri výry západosibírske, ktoré na Slovensku dosiaľ neodchovala žiadna zoo. Unikátne prírastky sa prihlásili na svet pred pár týždňami. TASR o tom informovala vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu košickej zoo Eva Malešová.

ČR: Rybári zarybňujú postihnutý úsek rieky Bečva

09.06 2021, TASR

Praha, 9. júna Do českej rieky Bečva sa vracia život. Rybári v utorok pokračovali v postupnom zarybňovaní ,,mŕtveho" úseku rieky medzi Valašským Meziříčím a Přerovom, na ktorom došlo vlani 20. septembra k rozsiahlemu úhynu viac ako 40 ton rýb po úniku veľkého množstva kyanidu a ďalších chemikálií. 

V bojnickej zoo sa narodila zebra Hartmannovej, dostala meno Malala

07.06 2021, TASR

Bojnice, 7. júna  Sekcia kopytníkov v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach sa po antilope Eze rozrástla o ďalšie mláďa. Narodila sa tam zebra Hartmannovej, ošetrovatelia jej dali meno Malala, čo v preklade znamená milovaná. Informoval o tom hovorca zoo Pavel Procner.