Preskočit na obsah

Regionálny úrad verejného zdravotníctva pre chýbajúce financie dočasne pozastavil monitoring studní v okolí Slanej

07.10 2022, TASR

Rožňava 6. októbra – Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave v septembri pozastavil monitoring domových studní v okolí znečistenej rieky Slaná. Dôvodom sú chýbajúce financie na odbery vzoriek a ich laboratórne vyšetrenia. Uviedla vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ v Rožňave Jana Hricková.

Bánovská samospráva chce na škôlke na ulici 5. apríla vybudovať zelenú strechu

06.10 2022, TASR

Bánovce nad Bebravou 5. októbra – Samospráva Bánoviec nad Bebravou má záujem vybudovať na budove Materskej školy (MŠ) na ulici 5. apríla tzv. zelenú strechu. Ide o jedno z opatrení na zadržiavanie vody, ktoré zabezpečí v rôznych lokalitách mesta.

Slovenský vodohospodársky podnik zrevitazoval Hrubošúrske rameno

30.09 2022, TASR

Bratislava 30. septembra – Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) zrevitalizoval Hrubošúrske rameno, ktoré sa nachádza v okrese Senec v katastri obcí Hrubý Šúr a Tureň. Podnik o tom informoval na sociálnej sieti.

Historicky prvá obnova prirodzeného tvaru rieky na Slovensku

23.09 2022, Enviroportal

Rieka Rudava sa zapíše do histórie Slovenska ako prvý vodný tok, ktorému bol po predošlej technickej úprave prinavrátený pôvodný tvar koryta. Revitalizáciu úseku dlhého 2,2 kilometra na Záhorí vykonalo Bratislavské regionálne a ochranárske združenie (BROZ).

Splav Ipľa ovplyvnilo cez leto najmä sucho, tržby klesli na štvrtinu

22.09 2022, TASR

Kalonda 21. septembra – Tohtoročnú vodácku sezónu na rieke Ipeľ v regióne Novohrad ovplyvnilo najmä mimoriadne sucho. Prvé splavy v Kalonde v okrese Lučenec sa síce uskutočnili už začiatkom mája, koncom júna však už bola pre nedostatok vody rieka na prírodných úsekoch prakticky nesplavná. Uviedol Michal Dibala z projektu Splavuj Ipeľ.

Pre lesníctvo a poľnohospodárstvo je najviac alarmujúce zimné sucho

19.09 2022, TASR

Bratislava 18. septembra – Pre lesníctvo, poľnohospodárstvo a vodohospodárstvo je na Slovensku najviac alarmujúce tzv. zimné sucho. Začiatok sucha sa podľa deficitu zrážok datuje od septembra minulého roku.

Sucho by nasledujúcich desať dní malo naďalej ustupovať

19.09 2022, TASR

Bratislava 17. septembra – Sucho by nasledujúcich desať dní malo naďalej ustupovať. Výrazné sucho ostane na malej ploche na Podunajskej nížine a v západnej časti východného Slovenska. Povedal meteorológ a klimatológ Maroš Turňa zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Namiesto priehrady vzniká v údolí Slatiny pri Zvolene chránené územie

13.09 2022, TASR

Zvolen 12. septembra – Zásadné zmeny pre využitie údolia rieky Slatina medzi Zvolenom a Zvolenskou Slatinou priniesli dve nedávno prijaté uznesenia vlády SR. Jedna z nich, schválená Koncepcia vodnej politiky SR, dokonca dáva stopku vodnému dielu (VD) Slatinka, ktoré štát plánoval od roku 1954.

Znečistenie rieky Dunaj plastovým odpadom každým rokom narastá

12.09 2022, TASR

Bratislava 10. septembra – Znečistenie rieky Dunaj plastovým odpadom každým rokom narastá. Rieka vyplaví do Čierneho mora až štyri tony plastov denne. V sobotu sa preto koná medzinárodná aktivita Danube CleanUp, ktorej cieľom je vyčistiť brehy Dunaja.

Vodozádržné opatrenia sú v Trenčíne súčasťou revitalizácií vnútroblokov

06.09 2022, TASR

Trenčín 5. septembra – Vodozádržné opatrenia sú v uplynulých rokoch súčasťou všetkých projektov revitalizácie verejných priestranstiev v Trenčíne. Radnica každú projektovú dokumentáciu posudzuje aj z hľadiska sadových úprav. Informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.