Ochrana vodných zdrojov 2O19

20.06 2019,

Voda je jedinečný a nenahraditeľný prírodný zdroj, ktorý vyžaduje našu ochranu aj v súvislosti s náročnými výzvami súvisiacimi s dopadmi zmeny klímy. 

Revíziu Vážskej kaskády v úseku Hričov-Mikšová-P. Bystrica bude robiť Váhostav

10.06 2019, TASR

Žilina, 8. júna – Revíziu Vážskej kaskády v úseku Hričov - Mikšová - Považská Bystrica bude robiť spoločnosť Váhostav – SK, ktorá bola jediným záujemcom o pridelenie zákazky v procese verejného obstarávania.

Hodnotenie „výborná kvalita vody“ získalo viac než 85 % lokalít na kúpanie v Európe

07.06 2019,

Podľa aktuálnej ročnej správy o kvalite vody na kúpanie dosiahlo vyše 85 % vôd na kúpanie v Európe pri minuloročnom monitorovaní hodnotenie EÚ „výborná“. Znamená to, že spĺňajú najprísnejšie kvalitatívne normy na čistotu vody. Dnes uverejnené výsledky poskytujú dobrý prehľad, kde možno toto leto nájsť lokality s najkvalitnejšou vodou.

Dovolenkové destinácie sa plnia plastami

07.06 2019,

Každý rok skončí v Stredozemnom mori 0,57 miliónov ton plastového odpadu. To je akoby sme do tohto mora vyhodili každú minútu 33 800 plastových fliaš. Krajiny na brehu obľúbenej dovolenkovej destinácie nezvládajú manažment plastového odpadu. Konštatuje to správa, ktorú dnes zverejňuje WWF. Správa hovorí aj to, ktoré krajiny nesú najväčšiu zodpovednosť a ktoré lokality sú najviac znečistené. 

Nádrže na Zemplíne nezaznamenali v súvislosti so zrážkami žiadne problémy

27.05 2019, TASR

Nádrže na Zemplíne nezaznamenali v súvislosti so zrážkami žiadne problémy. Ako pre TASR uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, práve v tomto období ukazujú vodné stavby svoje opodstatnenie. Zemplínska šírava je podľa jeho slov naplnená na 76 percent.

Nedostatok vody sa týka aj Slovenska, MŽP pripravilo konkrétne opatrenia

16.05 2019, TASR

Bratislava, 15. mája - Nedostatok vody sa týka aj Slovenska, čo ukazuje mimoriadne suchý rok 2018. Na tlačovej konferencii Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR to uviedol klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavol Faško. Envirorezort ubezpečuje, že má plán, ako proti suchu bojovať.

Vodohospodári budú vypúšťať z Domaše menej vody

16.05 2019, TASR

Prešov/Kvakovce, 13. mája - Vodohospodári budú vypúšťať z Domaše menej vody. Rozhodovalo sa o tom v pondelok na pôde Okresného úradu (OÚ) Prešov. Diskusiu v tejto súvislosti na jar začali samosprávy i aktivisti z okolia tejto vodnej nádrže z dôvodu jej nízkej hladiny.

Ochrana vodných zdrojov

10.05 2019,

Nosnou témou konferencie Ochrana vodných zdrojov 2019 – od environmentálnych cieľov ku kvalitnej pitnej vode je ochrana vodných zdrojov, najmä zdrojov určených na odber pitnej vody, ktorá neoddeliteľne súvisí so všestrannou ochranou vôd pred znečisťovaním, s uplatňovaním opatrení na dosiahnutie dobrého stavu vôd, s riešením adaptačných opatrení na zmenu klímy, ale aj s uplatňovaním princípov revidovanej smernice EP a Rady o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu zameraných na manažment rizík pri zásobovaní pitnou vodou.

Aby ste bazén napustili bez problémov, konzultujte s vodármi

02.05 2019,

Posledné roky býva už aj v liptovskom regióne letné obdobie veľmi teplé a často bez výdatnejších zrážok. Obyvatelia, ktorí vyhľadávajú osvieženie, situáciu riešia vybudovaním bazénov pri svojich domoch, alebo kúpou nafukovacích bazénov s väčším objemom. Po prvom väčšom oteplení sa potom ponáhľajú čo najrýchlejšie bazény napustiť. To však môže spôsobiť vodárňam prevádzkové problémy.

Odpad z Vodného diela Žilina naplnil takmer päť veľkokapacitných kontajnerov

30.04 2019, TASR

Žilina, 29. apríla – Na Vodnom diele Žilina naplnili počas víkendového čistenia dobrovoľníci a vodohospodári z Vodohospodárskej výstavby, š. p. takmer päť veľkokapacitných kontajnerov. TASR o tom informovala vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby, š. p. Stela Ištvánfyová.