Štúdia: Atlantický oceán je schopný absorbovať menej CO2, ako sme si mysleli

06.04 2020, TASR

Londýn, 3. apríla - Atlantický oceán je podľa novej štúdie schopný absorbovať menej oxidu uhličitého, ako sme si doteraz mysleli. To podľa vedcov znamená, že budeme musieť upraviť klimatické modely. 

Vodohospodári predpokladajú, že z Ružína vytiahnu opäť viac odpadu než vlani

06.04 2020, TASR

Košice, 3. apríla – Odpadkov v Ružíne sa zdá byť podľa vodohospodárov viac ako vlani. Pre TASR to povedal vedúci vodnej stavby (VS) Ružín Miroslav Kontúr zo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Predpokladá, že s čistením by sa mohlo začať v máji.

AVS: Nový koronavírus je nestabilný vo vode a v odpadovej vode

03.04 2020, TASR

Bratislava, 2. apríla – Nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, je nestabilný v prostredí vody a odpadovej vody. Upozorňuje na to Asociácia vodárenských spoločností (AVS), podporuje tak stanovisko Európskej asociácie prevádzkovateľov verejných vodovodov a verejných kanalizácií (EurEau). 

Šaľa: Voda v štyroch z piatich artézskych studní je pitná

02.04 2020, TASR

Šaľa, 1. apríla – Voda vo väčšine artézskych studní v Šali je vhodná na pitie. Ako vyplýva z protokolu o vykonaných skúškach na odobratých vzorkách, voda v štyroch z piatich studní vyhovuje hygienickým parametrom. 

Starinu začali stavať pred 40 rokmi, vysídlené územie je prírodnou encyklopédiou

01.04 2020, TASR

Stakčín, 31. marca – Vodnú nádrž (VN) Starina na severovýchode Slovenska začali stavať pred 40 rokmi - na jar 1980. Pre jej vznik muselo svoje domovy opustiť 3463 obyvateľov siedmich vysídlených obcí. 

M. Rusnák: Klimatické zmeny ovplyvnia množstvo a kvalitu vody v riekach

24.03 2020, TASR

Bratislava, 23. marca - Klimatické zmeny ovplyvnia množstvo a kvalitu vody, ktorá prúdi v riekach. Vplyvom klimatických zmien dochádza aj k zmenám zrážok, ich rozdelenia, výparu a odtokových pomerov v povodí. Pre TASR to uviedol Miloš Rusnák z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied.

BVS: Testy vzoriek vody zo studní v plánovanom termíne nebudú

23.03 2020, TASR

Bratislava, 20. marca - Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) pri príležitosti Svetového dňa vody (22. 3.) chcela už tradične umožniť verejnosti nechať si zadarmo otestovať vodu zo svojich studní. 

Envirorezort si pripomína 22. marec – Svetový deň vody

22.03 2020, MŽP SR

Tohtoročnou témou Svetového dňa vody je Voda a klimatická zmena. Práve intenzívny boj proti suchu, účinné vodozádržné opatrenia v krajine, budovanie verejných vodovodov a kanalizácií, ako aj odstraňovanie environmentálnych záťaží, ktoré ohrozujú zdroje podzemných vôd, patria medzi oblasti, ktorým ministerstvo životného prostredia venuje patričnú pozornosť. Toto úsilie je pre zachovanie kvalitnej a nezávadnej vody a vodných zdrojov potrebné zintenzívniť.

Vodohospodári budú vypúšťať viac vody z Domaše

09.03 2020, TASR

Banská Bystrica/Prešov, 6. marca - Okresný úrad v Prešove, odbor starostlivosti o životné prostredie nariadil od soboty (7. 3.) 6.00 h zvýšenie vypúšťania vody z Domaše na desať metrov kubických za sekundu. TASR o tom informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Počas geologického prieskumu odkaliska Poša budú skúmať i vodu zo studní

04.03 2020, TASR

Bratislava/Nižný Hrušov, 3. marca – Súčasťou geologického prieskumu, ktorý v oblasti odkaliska Poša, Kyjovského potoka a Ondavy začal realizovať Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ), bude aj odber vzoriek vody z domových studní obyvateľov v skúmanej oblasti. Pre TASR to potvrdila riaditeľka pre geológiu ŠGÚDŠ Alena Klukanová.