Preskočit na obsah

Päť krokov k ochrane stromov

19.10 2023, Enviroportal

Deň stromov pripadá na 20. októbra. Ochrana lesov je čoraz dôležitejšia, veď trvalý nárast teplôt začíname pociťovať doslova na vlastnej koži. V najhorúcejších letných dňoch vyhľadávame košaté koruny stromov a utekáme z rozhorúčených chodníkov do lesov, ktoré nám poskytujú vytúženú úľavu – chládok a tieň.

Európske dni vtáctva 2023

04.10 2023, Enviroportal

Počas uplynulého víkendu sa uskutočnili Európske dni vtáctva. Podujatia EuroBirdwatch23 sa zúčastnilo 34 krajín z Európy a Strednej Ázie. Po zrealizovaní víkendových pozorovaní sa 28 krajín zapojilo do rýchlej informačnej akcie. Vyhodnotenie prinieslo úžasné čísla. BirdLife partneri zorganizovali viac ako 770 podujatí, ktorých sa zúčastnilo viac ako 15 tisíc ľudí. Pozorovaných bolo cez 3,5 milióna jedincov migrujúceho vtáctva.  

Európsky týždeň mobility 2023

22.09 2023, Enviroportal

Tento rok sa krajiny opäť spojili, aby oslávili a podporili udržateľné a inteligentné spôsoby dopravy v mestách. Vyvrcholením týždňa mobility je populárny „Deň bez áut“

Svetový deň bez áut na medzinárodnom podujatí v Štúrove a Ostrihome

21.09 2023, Enviroportal

Na záver Európskeho týždňa mobility 2023 budú v piatok 22. septembra mestá Štúrovo a Ostrihom hostiť medzinárodné osvetové podujatie, ktoré bude zamerané na problematiku nadmerného počtu osobných áut v mestách a ich negatívny vplyv na ovzdušie a verejné zdravie. Na podujatí budú zastúpené dva projekty, ktoré sa venujú téme kvality ovzdušia: slovenský projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (Populair) a maďarský projekt LIFE IP HungAIRy.

Medzinárodný deň čistého ovzdušia a modrej oblohy: spoločne za čisté ovzdušie

08.09 2023, Enviroportal

Znečistenie ovzdušia je najväčším environmentálnym zdravotným rizikom, ktoré má dosah na celé ľudstvo, je zodpovedné za viac ako 6 miliónov predčasných úmrtí na celom svete. Práve preto je ochrana ovzdušia a zabezpečenie zdravého vzduchu celosvetovou výzvou. Dňa 7. septembra sme si pripomenuli význam kvality ovzdušia vďaka Medzinárodnému dňu čistého ovzdušia a modrej oblohy.

Počas víkendu sme oslávili Medzinárodnú noc netopierov

31.08 2023, Enviroportal

Posledný augustový víkend už od roku 1997 pravidelne patrí Medzinárodnej noci netopierov. V tomto roku sa 27. ročník podujatia uskutočnil vo vyše 30 krajinách sveta.

Prekročili sme kapacity prírodných zdrojov Zeme. Od dnes svet žije na ekologický dlh

02.08 2023, Enviroportal

Dnes je Earth Overshoot day, deň, kedy sme celosvetovo vyčerpali všetky obnoviteľné zdroje našej planéty, ktoré nám mali vydržať po celý rok 2023. Znepokojivé je, že od roku 1970 sa Deň vyčerpania prírodných zdrojov Zeme presunul z 29. decembra až na súčasný 2. august. Medzinárodná výskumná organizácia Global Footprint Network upozorňuje na kritickosť situácie, no zároveň predstavuje príklady, ako ju ešte stále môžeme zmierniť.

Deň Dunaja oslávili žiaci interaktívnymi hrami

29.06 2023, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci s rezortnými organizáciami usporiadalo na Medzinárodný deň Dunaja široké množstvo vzdelávacích aktivít pre základné a stredné školy. Prostredníctvom podujatia v areáli Slovenského vodohospodárskeho podniku sa cez 200 žiakov zoznámilo s vyzou veľkou, vtáčou ríšou na Dunaji či obojživelníkmi, pre ktoré je rieka domovom.

Slovenský hydrometeorologický ústav oslávi Medzinárodný deň Dunaja

23.06 2023, Enviroportal

Slovenský hydrometeorologický ústav pozýva na zaujímavé, edukačné podujatie – oslavu Medzinárodného dňa Dunaja, ktorá sa uskutoční 28. júna 2023 (v stredu) o 10.00 hod. pri meracej stanici Bratislava – Devín na nábreží pod sútokom Dunaja s Moravou, priamo pod hradom Devín.

Svetový deň životného prostredia sa v roku 2023 zameriava na znečistenie plastami

05.06 2023, Enviroportal

Vďaka Svetovému dňu životného prostredia si každoročne 5. júna pripomíname dôležitosť ochrany prírody a význam zvýšenia povedomia v ekologických výzvach, ktorým ako spoločnosť musíme čeliť.