Rok 2021 sa stal medzinárodným rokom jaskýň a krasu

26.01 2021, Enviroportal

Rok 2021 dostal z hľadiska poznávania prírody pozoruhodný prívlastok. Medzinárodná speleologická únia (UIS) ho s vedomím UNESCO vyhlásila za Medzinárodný rok jaskýň a krasu.

J. Budaj ocenil environmentalistov za ochranu životného prostredia

18.11 2020, TASR

Bratislava, 17. novembra - Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) v utorok udelil 11 environmentalistom Cenu ministra za životné prostredie za ochranu životného prostredia v občianskom sektore. Ocenenia udelil v átriu ministerstva. 

MŽP: Nagojský protokol oslavuje 10. výročie

30.10 2020, TASR

29. októbra uplynilo desať rokov od prijatia protokolu, ktorý bol prijatý počas medzinárodnej konferencie k Dohovoru o biologickej diverzite v japonskej Nagoji. Nagojský protokol je vo svete dôležitým nástrojom v boji proti nelegálnemu získavaniu a využívaniu genetických zdrojov.

Zomrel ochranár a aktivista Daniel Lešinský

12.10 2020, Enviroportal

V noci zo 7. na 8. októbra zomrel vo veku 46 ochranár, ekologický aktivista a environmentálny inžinier Daniel Lešinský. O úmrtí informoval jeho kamarát Ladislav Hegyi na sociálnej sieti.

Švédsko: Aktivistka Greta Thunbergová sa po ročnej prestávke vrátila do školy

26.08 2020, TASR

Štokholm, 25. augusta - Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová sa po ročnej prestávke vracia do školy, ako sama oznámila v pondelok na Twitteri. ,,Moje ročné prerušenie školskej dochádzky sa končí a mám skvelý pocit, že som konečne znova v škole!" napísala v tweete 17-ročná aktivistka, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

Aktivistka Thunbergová daruje milión eur ekologickým organizáciám

21.07 2020, TASR

Štokholm, 21. júla - Klimatickej aktivistke Grete Thunbergovej udelili v pondelok portugalskú cenu za ľudskosť dotovanú sumou milión eur. Mladá Švédka okamžite oznámila, že peniaze daruje skupinám, ktoré sa venujú ochrane životného prostredia a boju proti zmenám klímy. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.

Stingov spolubojovník za záchranu amazonského pralesa v Brazílii je v nemocnici

21.07 2020, TASR

Brazília, 20. júla - Brazílsky domorodý náčelník Raoni Metuktire, označovaný za symbol boja za záchranu amazonského pralesa a jeho obyvateľov, bol pred niekoľkými dňami vo vážnom stave hospitalizovaný a lekári museli pristúpiť k transfúzii krvi. Jeho stav je momentálne stabilizovaný, uviedli lekári.

Okolie vodného diela Gabčíkovo vyčistila Vodohospodárska výstavba od odpadkov

29.06 2020, TASR

Bratislava, 26. júna - Zamestnanci Vodohospodárskej výstavby (VV) vyčistili v piatok okolie vodného diela Gabčíkovo od odpadkov. Urobili tak pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa Dunaja, ktorý pripadá na 29. júna. TASR o tom informoval Simona Holovič z kancelárie generálneho riaditeľa VV. Aktivitu podporil aj Slovenský vodohospodársky podnik.

L. Mikuláš: Speleológa A. Droppu si v múzeu pripomenú prednáškou

26.06 2020, TASR

Liptovský Mikuláš, 25. júna – Život a prácu slovenského geografa a speleológa Antona Droppu si v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pripomenú prednáškou. Pripravili ju pri príležitosti 100. výročia Droppovho narodenia.

Dobšinská ľadová jaskyňa bola objavená pred 150 rokmi

15.06 2020, TASR

Dobšiná, 12. júna – Svojou dĺžkou a hĺbkou patrí Dobšinská ľadová jaskyňa k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Navyše, nikde inde mimo alpskej oblasti sa na starom kontinente nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 metrov.