Preskočit na obsah

Správa Pieninského národného parku oslavuje 55 rokov

18.01 2022, Enviroportal

V nedeľu 16. 1. si Správa Pieninského národného parku pripomenula 55 rokov od svojho vzniku. Náš rozlohou najmenší národný park vznikol nariadením Predsedníctva Slovenskej národnej rady 16. januára 1967. Cesta k jeho vyhláseniu však nebola jednoduchá a začala už omnoho skôr.  

Minister ocenil enviroaktivistov

18.11 2021, Enviroportal

Minister životného prostredia Ján Budaj po druhý raz odovzdal Ceny ministra životného prostredia za prínos v ochrane životného prostredia v občianskom sektore. 

Svetový deň životného prostredia

04.06 2021, Enviroportal

Už 49 rokov patrí 5. jún životnému prostrediu, tento rok upriami našu pozornosť na obnovu ekosystémov. OSN, vyhlasovateľ svetového dňa, nás upozorňuje, že nemôžeme vrátiť čas. Ale môžeme  zasadiť strom, ozeleniť naše mestá, zakladať záhrady, meniť stravovacie návyky a čistiť rieky a pobrežia. Sme generácia, ktorá dokáže uzavrieť mier s prírodou. Buďme aktívni, nie znepokojení. Buďme odvážni, nie plachí. Životné prostredie sa nám poďakuje. 

MŽP: Ochrana opeľovačov musí byť prioritou viacerých rezortov

24.05 2021, TASR

Bratislava, 21. mája – Ochrana opeľovačov musí byť prioritou viacerých rezortov. Tvrdí to ministerstvo životného prostredia, na ktorého pôde sa v piatok uskutočnilo stretnutie so zástupcami Slovenského zväzu včelárov, ktoré sa konalo pri príležitosti Svetového dňa včiel (20. 5.) a Medzinárodného dňa biodiverzity (22. 5.). 

Lesy SR si pripomínajú 150. výročie osamostatnenia od baníctva

18.05 2021, TASR

Banská Bystrica, 17. mája – Lesníci si v tomto roku pripomínajú 150 rokov samostatnosti, a teda obdobie, keď sa lesníctvo osamostatnilo od baníctva a funguje ako samostatné hospodárske odvetvie. V Banskej Bystrici, kde sídli štátny podnik Lesy SR, si ho v pondelok pripomenuli lesníci i minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský. 

WWF chráni prírodu už 60 rokov

30.04 2021, Enviroportal

„Pri príležitosti 60. výročia založenia World Wildlife Fund (WWF) volá najväčšia ochranárska organizácia na svete po naliehavých riešeniach globálnej klimatickej a prírodnej krízy a zabezpečení udržateľnej budúcnosti pre všetkých. Spolu s vládami, biznisom a komunitami musíme v nasledujúcich 10-tich rokoch dosiahnuť viac, ako sme dosiahli za posledných 60 rokov,“ uviedol Marco Lambertini, generálny riaditeľ WWF International.

Čo darovať planéte Zem k jej sviatku?

22.04 2021, Enviroportal

Dvadsiaty druhý apríl sa každoročne spája s oslavou Dňa Zeme. S oslavou planéty, ktorá je pre ľudstvo životodarnou, fascinujúcou a nenahraditeľnou. Súčasný rozmach civilizácie, technický pokrok a konzumný spôsob života však spôsobujú Zemi hlboké, ťažko zahojiteľné rany. Životné prostredie a podnebie našej planéty tak dlhodobo čelia nežiaducim vplyvom, ktoré predstavujú hrozbu pre život na nej nielen pre našu generáciu, ale aj pre tie nasledujúce.

Bojnický zámok sa sfarbí do modrej a zelenej farby, pripomenie si Deň Zeme

22.04 2021, TASR

Bojnice, 21. apríla – Bojnický zámok sa vo štvrtok 21. apríla zahalí do modrej a zelenej farby. Slovenské národné múzeum (SNM) Múzeum Bojnice si tak pripomenie Deň Zeme. 

UNESCO: Tohtoročný Deň Zeme spustí online vedomostný EkoKvíz

21.04 2021, TASR

Bratislava, 20. apríla – Pri príležitosti tohtoročného Dňa Zeme (22. 4.) sa uskutoční ekologický vedomostný online kvíz, organizovaný medzinárodnou mládežníckou organizáciou Edukácia@Internet. Pod záštitou Slovenskej komisie pre UNESCO (SK UNESCO) je primárne určený študentom stredných a vysokých škôl na celom Slovensku, no zároveň každému, kto sa o environmentálne témy zaujíma. 

Spojme sa na Hodinu Zeme a dajme šancu zraneným zvieratám

25.03 2021, Enviroportal

V sobotu 27. marca 2021 o 20:30 miestneho času si svet opäť pripomenie Hodinu Zeme. Dominanty miest sa vtedy zvyknú zahaliť do tmy a ľudia upriamia pozornosť na to, čo môžu urobiť pre záchranu planéty.