Preskočit na obsah

Hodina Zeme 2023: Ikonické pamiatky pohltí tma, prvé riečne chránené územie vyhlásené obcou čaká veľké upratovanie

23.03 2023, Enviroportal

V sobotu 25. marca 2023 si celý svet opäť pripomenie, že environmentálne hrozby sa nás bezprostredne týkajú. Tím WWF Slovensko sa v rámci Hodiny Zeme chystá do obce Hronský Beňadik (okr. Žarnovica), kde sa v teréne bude spolupodieľať na vyznačovaní prvého riečneho chráneného územia vyhláseného obcou. Takmer päťkilometrový úsek bude tiež čistiť od naplaveného odpadu.

V rámci Svetového dňa vody bude Východoslovenská vodárenská spoločnosť bezplatne analyzovať vodu zo studní

22.03 2023, TASR

Košice 21. marca – Pri príležitosti Svetového dňa vody si ľudia z východného Slovenska budú môcť dať bezplatne skontrolovať vodu z domových studní. Rozbory v ukazovateli dusičnany bude vykonávať v stredu (22. 3.) Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) v zákazníckych centrách príslušných závodov v čase od 8.00 do 13.00 h.

22. marec – Svetový deň vody

21.03 2023, Enviroportal

Cieľom Svetového dňa vody, ktorý si už takmer tri desaťročia pripomíname 22. marca, je upriamiť pozornosť na životne dôležitú úlohu vody vo všetkých ekosystémoch, v adaptácii na zmenu klímy, priemysle, poľnohospodárstve či v zásobovaní zdravotne bezpečnou pitnou vodou.  Tento rok nás OSN vyzýva k riešeniu krízy v oblasti nedostatku vody a osvety ohľadom hygieny. Globálna kampaň Buď zmenou (Be the change) nás nabáda k tomu, aby sme zmenili spôsob,  pri spotrebe, používaní a hospodárení s vodou.

Les môže aj liečiť, pripomína dnešný Medzinárodný deň lesov

21.03 2023, Enviroportal

Zvýšiť povedomie o význame a dôležitosti všetkých typov lesných ekosystémov, ich ochrane, zdravotno-hygienickej funkcii a trvalo udržateľnom hospodárení si dal za cieľ Medzinárodný deň lesov, ktorý si dnes pripomíname.

Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť pripravila bezplatnú analýzu pitnej vody z vlastných zdrojov

21.03 2023, TASR

Poprad 20. marca – Mottom tohtoročného Svetového dňa vody, ktorý bude v stredu 22. marca, je ,,Urýchlenie zmien", zapojí sa doň aj Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť (PVPS). Hovorkyňa spoločnosti Božena Dická uviedla, že aj tento rok pripravili bezplatnú analýzu pitnej vody na dusičnany z vlastných zdrojov.

Slovenský vodohospodársky podnik pripravuje množstvo sprievodných aktivít pri príležitosti Svetového dňa vody

15.03 2023, Enviroportal

Slovenský vodohospodársky podnik, štátny podnik si pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý si každoročne pripomíname 22. marca 2023, pripravil environmentálne aktivity počas viacerých dní.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre bezplatne vyšetrí vzorky vody zo studní

14.03 2023, TASR

Nitra 13. marca – Bezplatné vyšetrenie vzoriek vody ponúkne aj tento rok Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre v rámci osláv Svetového dňa vody. Ako informoval RÚVZ, odborní pracovníci úradu budú analyzovať prinesené vzorky 21. marca dopoludnia. Vodu na rozbor môžu priniesť obyvatelia okresov Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce.

Hodina Zeme tento rok vyzýva ľudí, aby ,,vypli” v prospech našej planéty

08.03 2023, Enviroportal

Hodina Zeme je najväčšou kampaňou WWF (Svetový fond na ochranu prírody), do ktorej sa každoročne zapája viac ako miliarda ľudí z celého sveta.

Dohovor CITES reguluje medzinárodný obchod s ohrozenými druhmi už 50 rokov

06.03 2023, Enviroportal

Tretieho marca sme si pripomenuli Svetový deň divej prírody, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie medzinárodné udalosti zdôrazňujúce význam a potrebu ochrany voľne žijúcich živočíchov a rastlín. V rovnaký deň v roku 1973 bol vo Washingtone podpísaný Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, známy ako CITES. Tento rok oslavuje dohovor CITES svoje 50. narodeniny.

Svetový deň bez mobilu – viete, koľko kovov sa nachádza vo vašom vrecku?

07.02 2023, Enviroportal

Šiesty február je Svetovým dňom bez mobilu. Prvýkrát sa oslavoval v roku 2001 a vznikol z iniciatívy francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa, ktorý napísal knihu o mobile a chcel vyzvať ľudí, aby sa zamysleli nad svojimi životmi pod vplyvom týchto komunikačných prostriedkov.