Preskočit na obsah

Textilné výrobky by mohli spadať pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov

21.09 2023, TASR

Bratislava 20. septembra – Textilné výrobky by mohli spadať pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov (RZV). Povinnosť zaviesť na svojom území zber textilu majú podľa súčasného znenia zákona obce. Ak začne platiť RZV pre textil, v obciach budú triedený zber financovať výrobcovia textilných výrobkov. Uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák. 

Fungujúce obehové hospodárstvo spája súkromný, verejný aj neziskový sektor

20.09 2023, Enviroportal

Čo najdlhšie zachovávať hodnotu výrobkov či materiálov, a naopak, minimalizovať vznik odpadu a využívanie nových zdrojov. Práve to sú kľúčové ciele obehového hospodárstva. Ministerstvo životného prostredia preto podpísalo memorandum o spolupráci s platformou Circular Slovakia, vďaka ktorému sa zefektívni výmena skúseností, poznatkov a riešení medzi štátnym, súkromným a neziskovým sektorom v obehovom hospodárstve.

Samosprávy môžu podporiť bezemisnú dopravu zavedením nízkoemisných zón

18.09 2023, TASR

Bratislava 15. septembra – Samosprávy môžu pre podporu bezemisných vozidiel zaviesť nízkoemisné zóny, zníženie rýchlosti, prípadne dočasne zaviesť parkovaciu politiku zvýhodňujúcu elektromobily. Uprednostňovanie elektromobilov by však malo byť dočasné a postupne sa znižovať. Malo by sa tak predísť výpadkom v rozpočte samospráv a preferovania individuálnej dopravy pred hromadnou. Vyplýva to z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) ,,Čisto a zbesilo". 

Za dva roky našlo v Back2Life nové využitie vyše 26.100 použitých vecí

26.07 2023, TASR

Trnava 25. júla – Za prvé dva roky fungovania našlo nové využitie v re-use centre Back2Life v Trnave už viac ako 26.100 použitých vecí a na svojom webe centrum zaznamenalo viac ako 53.000 rezervácií tovaru. Informovala o tom Zuzana Krenyitzká, manažérka komunikácie odpadovej spoločnosti FCC, ktorá centrum prevádzkuje.

Opakovane použiteľné verzus jednorazové obaly

23.06 2023, Enviroportal

Balenie je proces, ktorý denne rieši milión firiem na celom svete. Požiadavky globálneho obehového hospodárstva kladú dôraz na využívanie inovatívnych obalov pre opakované použitie. Opakovane použiteľné a jednorazové obaly sú dve rôzne kategórie obalov s odlišnými vlastnosťami a účelmi. Záleží od mnohých faktorov, ktorý druh obalu je vhodnejšie si zvoliť.

Batérie budú v EÚ udržateľnejšie, recyklovateľnejšie a výkonnejšie. Nové nariadenie o batériách a použitých batériách bolo schválené.

22.06 2023, Enviroportal

Európsky parlament dňa 14. júna schválil návrh nariadenia o batériách a použitých batériách. Nové pravidlá zohľadňujúce technologický vývoj a pokrok sa týkajú celého životného cyklu batérií, od ich navrhovania, výroby až po ukončenie životnosti a nakladanie s odpadom zo všetkých typov batérií predávaných v Európskej únii.

Re-use centrum v Trnave pripravuje prvú výmenu vecí v exteriéri

22.06 2023, TASR

Trnava 21. júna – Re-use centrum, ktoré na Bottovej ulici v Trnave funguje dva roky, pripravilo na letné mesiace sobotné výmenné akcie vecí – swapy. Informovala o tom manažérka komunikácie a CSR spoločnosti FCC Slovensko Zuzana Krenyitzká, ktorá prevádzku Back2Life ako prvú na Slovensku otvorila. 

Nové pravidlá na zvýšenie trvácnosti, energetickej účinnosti a jednoduchšej opravy telefónov a tabletov

19.06 2023, Enviroportal

Komisia navrhuje nové pravidlá, ktoré majú spotrebiteľom pomôcť prijímať informované a udržateľné rozhodnutia pri nákupe mobilných a bezšnúrových telefónov a tabletov podľa existujúceho nariadenia EÚ o energetickom označovaní.

SAŽP a MŽP SR pripravujú informačný webinár Verejná správa na ceste k udržateľnosti

24.04 2023, Enviroportal

Slovenská agentúra životného prostredia v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR pripravuje informačný webinár na tému Verejná správa na ceste k udržateľnosti, ktorý sa uskutoční 10. mája 2023 prostredníctvom on-line platformy MS Teams.

WWF spúšťa digitálne informačné centrum pre udržateľné podnikateľské riešenia

04.04 2023, Enviroportal

Cieľom projektu je inšpirovať podnikateľský sektor v strednej a východnej Európe príkladmi postupov, ktoré vychádzajú z vedeckých poznatkov a pomáhajú prírode aj firmám.