Preskočit na obsah

Prechod na obehové hospodárstvo

21.01 2022, Enviroportal

Európska hospodárska komisia (EHK) OSN pripravila na roky 2021 – 2024 projekt Urýchlenie prechodu na obehové hospodárstvo v regióne EHK OSN. Jeho cieľom je podporiť členské krajiny EHK (56 štátov vrátane SR) v ich prechode na obehové hospodárstvo.

Zatoč s odpadom upozorňuje na hrozby módneho priemyslu

10.01 2022, Enviroportal

Ročne sa vo svete vyrobí asi 80 miliárd kusov oblečenia, pričom až 80 % putuje na skládku. Textilná výroba, ako jedno z najznečisťujúcejších odvetví, vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2 ročne, čo je viac emisií ako z medzinárodných letov a námornej dopravy dokopy.

Chcete poznať svoju spotrebnú stopu?

15.12 2021, Enviroportal

Spotrebnú stopu si môžete vypočítať v online kalkulačke (EN). Stačí, ak v nej nastavíte stravu a nápoje, ktoré konzumuje, vyberiete spôsob dopravy, ktorý využívate, označíte domáce spotrebiče a produkty dennej spotreby a definujte typ a lokalitu svojho bývania. Na základe týchto piatich kategórií zistíte environmentálnu stopu seba či svojej domácnosti.  

Znižovanie spotreby je najúčinnejším nástrojom proti klimatickej kríze

03.12 2021, TASR

Bratislava 2. decembra – Znižovanie spotreby je najefektívnejším nástrojom boja proti klimatickej kríze. Pre TASR to uviedol klimatológ Pavel Matejovič. Tvrdí, že klimatická kríza sa nedá riešiť len na regionálnej alebo národnej úrovni. Je potrebné koordinovať kroky s celým medzinárodným spoločenstvom.

Helsinki plánujú obmedziť podávanie mäsových jedál na mestských podujatiach

05.11 2021, TASR

Helsinki 4. novembra – Fínske hlavné mesto Helsinki oznámilo, že na seminároch, zamestnaneckých stretnutiach, recepciách či iných podujatiach už nebude podávať mäsové jedlá. Namiesto nich plánuje ponúkať vegetariánske pokrmy a ryby od miestnych rybárov. 

Vyradené oblečenie nemusí končiť ako odpad

04.06 2021, TASR

Humenné, 3. júna – Nenosené či poškodené oblečenie nemusí skončiť ako odpad na skládke komunálneho odpadu alebo v recyklácii. Zachrániť alebo osviežiť obľúbené kúsky, ktoré pre ich stav nie je vhodné odniesť ani na charitu, sa dá jednoduchými trikmi, kvalitné textilné materiály je však zvyčajne možné využiť aj na výrobu ďalších úžitkových predmetov. 

Projekt BIOREGIO: Modely regionálnej cirkulárnej ekonomiky

26.05 2021, Enviroportal

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Nitriansky samosprávny kraj sa v roku 2017 zapojili do významného päťročného  medzinárodného projektu Modely regionálnej cirkulárnej ekonomiky a najlepšie dostupné technológie pre biologické materiály (BIOREGIO). 

Stratégia EÚ v oblasti udržateľných textílií

20.05 2021, Enviroportal

Stratégia v oblasti udržateľných textílií pomôže Európskej únii (EÚ) pri prechode na klimaticky neutrálne obehové hospodárstvo, v ktorom sa budú navrhovať a vyrábať tvácnejšie výrobky, ktoré bude možné opätovne používať, opravovať a recyklovať a ktoré budú energeticky účinné.

Žiarčania si budú môcť staré oblečenie vymieňať v novom komunitnom centre

12.05 2021, TASR

Žiar nad Hronom, 11. mája – Obyvatelia mesta Žiar nad Hronom si budú môcť už čoskoro vymieňať staré oblečenie v novovznikajúcom ekologickom komunitnom centre. To vzniká v objekte bývalej jadranskej zmrzliny v centre mesta, ponesie názov Búda a venovať sa bude širokému spektru environmentálnych tém. 

Handlovčania si na bezobalové nakupovanie ešte len zvykajú

30.04 2021, TASR

Handlová, 29. apríla  Ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s nakupovaním v bezobalových obchodoch, by s ním mali začať postupne a najskôr robiť menšie nákupy. Radí to Jaroslava Longauerová, majiteľka tohto typu obchodu v Handlovej. Tamojší obyvatelia sú podľa nej konzervatívni a na tento druh nákupov si zatiaľ len zvykajú.