Preskočit na obsah

Vyradené oblečenie nemusí končiť ako odpad

04.06 2021, TASR

Humenné, 3. júna – Nenosené či poškodené oblečenie nemusí skončiť ako odpad na skládke komunálneho odpadu alebo v recyklácii. Zachrániť alebo osviežiť obľúbené kúsky, ktoré pre ich stav nie je vhodné odniesť ani na charitu, sa dá jednoduchými trikmi, kvalitné textilné materiály je však zvyčajne možné využiť aj na výrobu ďalších úžitkových predmetov. 

Projekt BIOREGIO: Modely regionálnej cirkulárnej ekonomiky

26.05 2021, Enviroportal

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Nitriansky samosprávny kraj sa v roku 2017 zapojili do významného päťročného  medzinárodného projektu Modely regionálnej cirkulárnej ekonomiky a najlepšie dostupné technológie pre biologické materiály (BIOREGIO). 

Stratégia EÚ v oblasti udržateľných textílií

20.05 2021, Enviroportal

Stratégia v oblasti udržateľných textílií pomôže Európskej únii (EÚ) pri prechode na klimaticky neutrálne obehové hospodárstvo, v ktorom sa budú navrhovať a vyrábať tvácnejšie výrobky, ktoré bude možné opätovne používať, opravovať a recyklovať a ktoré budú energeticky účinné.

Žiarčania si budú môcť staré oblečenie vymieňať v novom komunitnom centre

12.05 2021, TASR

Žiar nad Hronom, 11. mája – Obyvatelia mesta Žiar nad Hronom si budú môcť už čoskoro vymieňať staré oblečenie v novovznikajúcom ekologickom komunitnom centre. To vzniká v objekte bývalej jadranskej zmrzliny v centre mesta, ponesie názov Búda a venovať sa bude širokému spektru environmentálnych tém. 

Handlovčania si na bezobalové nakupovanie ešte len zvykajú

30.04 2021, TASR

Handlová, 29. apríla  Ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s nakupovaním v bezobalových obchodoch, by s ním mali začať postupne a najskôr robiť menšie nákupy. Radí to Jaroslava Longauerová, majiteľka tohto typu obchodu v Handlovej. Tamojší obyvatelia sú podľa nej konzervatívni a na tento druh nákupov si zatiaľ len zvykajú.

Lepšie, ako triediť odpad, je netvoriť ho, tvrdí majiteľka eko obchodov

21.04 2021, TASR

Detva, 20. apríla – Lepšie, ako triediť odpad, je netvoriť ho, tvrdí majiteľka podpolianskych bezobalových obchodov Xénia Gondová. „Nemusíme sa potom obávať, kde odpad skončí,“ dodala s tým, že za rok fungovania svojich drogérií ušetrila v Detve vyše 2930 plastových fliaš a v Hriňovej v Detvianskom okrese okolo 1400.

Cirkulárna ekonomika sa dostáva k podnikom v prihraničných regiónoch Slovenska a Maďarska

30.03 2021, Enviroportal

Aby sa cirkulárna ekonomika stala bežnou praxou v každom podniku, je potrebné podnikateľom ukázať cestu a previesť ich prvými krokmi k úspešnej transformácii. Projekt CircularRegions vyškolí trénerov a navrhne službu pre podniky, ktoré chcú zmeniť svoje biznis modely na cirkulárne. Podnikateľom to zvýši efektivitu, prinesie stabilnejší biznis a konkurenčnú výhodu.

IEP: Umývanie riadu môže viesť k spotrebe 40 až 200 litrov vody denne

30.03 2021, TASR

Bratislava, 29. marca - Umývanie riadu môže viesť k spotrebe 40 až 200 litrov vody denne v závislosti od počtu ľudí v domácnosti. Ročne to stojí 40 až 180 eur. Používanie agresívnych čistiacich prostriedkov prispieva k znečisťovaniu odpadových vôd.

Riziko znečistenia vody považujú Slováci za tretiu najvážnejšiu ekologickú výzvu

22.03 2021, TASR

Bratislava, 21. marca - Znečistenie vody považuje za najzásadnejšiu ekologickú výzvu 34 percent Slovákov, spolu s obavami z plastového odpadu a zmeny klímy tým patrí k najvážnejším ekologickým problémom, ktoré Slováci vnímajú. Vyplýva to multiklientskej štúdie GfK s názvom Who Cares? Who Does?

OSN tvrdí, že vyhadzujeme 17 percent jedla

05.03 2021, TASR

New York, 4. marca - Približne 17 percent z jedla určeného na ľudskú spotrebu skončilo v roku 2019 v koši, uvádza sa v správe, ktorú OSN zverejnila vo štvrtok. Informovala o tom agentúra DPA.