Preskočit na obsah

Cirkulárna ekonomika sa dostáva k podnikom v prihraničných regiónoch Slovenska a Maďarska

30.03 2021, Enviroportal

Aby sa cirkulárna ekonomika stala bežnou praxou v každom podniku, je potrebné podnikateľom ukázať cestu a previesť ich prvými krokmi k úspešnej transformácii. Projekt CircularRegions vyškolí trénerov a navrhne službu pre podniky, ktoré chcú zmeniť svoje biznis modely na cirkulárne. Podnikateľom to zvýši efektivitu, prinesie stabilnejší biznis a konkurenčnú výhodu.

IEP: Umývanie riadu môže viesť k spotrebe 40 až 200 litrov vody denne

30.03 2021, TASR

Bratislava, 29. marca - Umývanie riadu môže viesť k spotrebe 40 až 200 litrov vody denne v závislosti od počtu ľudí v domácnosti. Ročne to stojí 40 až 180 eur. Používanie agresívnych čistiacich prostriedkov prispieva k znečisťovaniu odpadových vôd.

Riziko znečistenia vody považujú Slováci za tretiu najvážnejšiu ekologickú výzvu

22.03 2021, TASR

Bratislava, 21. marca - Znečistenie vody považuje za najzásadnejšiu ekologickú výzvu 34 percent Slovákov, spolu s obavami z plastového odpadu a zmeny klímy tým patrí k najvážnejším ekologickým problémom, ktoré Slováci vnímajú. Vyplýva to multiklientskej štúdie GfK s názvom Who Cares? Who Does?

OSN tvrdí, že vyhadzujeme 17 percent jedla

05.03 2021, TASR

New York, 4. marca - Približne 17 percent z jedla určeného na ľudskú spotrebu skončilo v roku 2019 v koši, uvádza sa v správe, ktorú OSN zverejnila vo štvrtok. Informovala o tom agentúra DPA. 

Spustenie pilotnej fázy dobrovoľnej iniciatívy pre priemysel

22.02 2021, Enviroportal

Európska komisia dňa 25. januára zahájila pilotnú fázu záväzku zelenej spotreby – dobrovoľnej priemyselnej iniciatívy, ktorej cieľom je urýchliť príspevok európskych podnikov k podpore udržateľnej spotreby.

Nový akčný plán pre obehové hospodárstvo

17.02 2021, Enviroportal

Európsky parlament prijal 10. februára uznesenie k novému akčnému plánu obehového hospodárstva.

TSK pripravuje vydanie ekomapy, pri jej tvorbe počíta aj s pomocou verejnosti

11.02 2021, TASR

Trenčín, 10. februára – Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) pripravuje vydanie ekomapy kraja. Určená bude všetkým, ktorí chcú byť v rámci svojich spotrebiteľských návykov čo najviac šetrní k životnému prostrediu. 

Minister Ján Budaj chce viac zelených zákaziek v IT a cestnej doprave

03.02 2021, TASR

Bratislava, 2. februára - Európska komisia pripravuje novú metodiku, podľa ktorej budú jednotlivé členské štáty postupovať pri nákupoch počítačov, monitorov, mobilných telefónov, ako aj v cestnej doprave.

Plastové výrobky predstavujú čoraz väčší environmentálny a klimatický problém

28.01 2021, Enviroportal

Čoraz väčšie množstvo plastov, ich vplyv na biodiverzitu a podiel na zmene klímy a spôsoby, ako sa s nimi vyrovnať z hľadiska obehového hospodárstva, sú témy, ktoré sú už roky súčasťou politického programu Európskej únie.

Vplyv textilnej výroby a textilného odpadu na životné prostredie

13.01 2021, Enviroportal

Európska komisia - Odevy, obuv a bytové textílie spôsobujú znečistenie vody, emisie skleníkových plynov a hromadenie odpadu na skládkach. Rýchla móda – neustále poskytovanie nových štýlov za veľmi nízke ceny – viedla k veľkému nárastu množstva vyrobených a vyhodených odevov. S cieľom riešiť vplyv na životné prostredie chce EÚ urýchliť prechod na obehové hospodárstvo.