Preskočit na obsah

Opatrenia Ministerstva životného prostredia SR v oblasti odpadového hospodárstva zastavili 4 konania Európskej komisie voči SR

02.02 2023, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) berie na vedomie rozhodnutie Európskej komisie podať na Slovenskú republiku žalobu na Súdny dvor Európskej únie za nedostatočné dodržiavanie smernice o skládkach odpadov a pripravuje opatrenia na riešenie situácie. 

Budaj a ďalších 11 ministrov životného prostredia upozorňuje na dôležitosť ochrany vlka dravého

02.02 2023, Enviroportal

Ministri životného prostredia z 12 členských štátov EÚ sa zhodli na výzve voči Európskej komisii (EK), aby uchovala súčasný stav ochrany vlka dravého a nepodliehala reakcii na náhodné incidenty, ako bol ten, ktorý vyvolal diskusiu o obmedzeniach ochrany vlka.

Nízkouhlíková stratégia by sa mala aktualizovať do 1. januára 2025

02.02 2023, TASR

Bratislava 1. februára – Nízkouhlíková stratégia rozvoja SR do roku 2030 by sa mala aktualizovať do 1. januára 2025. Malo by tak byť možné vyčísliť príspevok dodatočných riešení na dosiahnutie klimatickej neutrality Slovenska v roku 2050. Uviedlo oddelenie komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v reakcii na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.

Pripomíname si Medzinárodný deň zebier

31.01 2023, Enviroportal

V posledný januárový deň (31.1.) si pripomíname Medzinárodný deň zebier. Jeho cieľom je predstaviť verejnosti tieto pruhované nepárnokopytníky a zároveň upozorniť na potrebu ich ochrany. Viete, ako sa zebry delia? A ktoré z druhov žijú za bránami Národnej zoologickej záhrady Bojnice?

UNEA: Budaj vyzval na celosvetové úsilie o čistú a zdravú planétu

31.01 2023, TASR

Bratislava 30. januára – Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj v pondelok vyzval na celosvetové úsilie o čistú a zdravú planétu. Urobil tak počas online zasadnutia Byra Environmentálneho zhromaždenia OSN (UNEA) a Byra Výboru stálych predstaviteľov (CPR), ktoré pripravujú nasledujúce, v poradí šieste zasadnutie UNEA.

Za porušenie smernice o skládkach odpadov čelí Slovensko žalobe Európskej komisie

31.01 2023, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) rešpektuje rozhodnutie Európskej komisie podať na Slovenskú republiku žalobu na Súdny dvor Európskej únie za nedostatočné dodržiavanie smernice o skládkach odpadov.

Ministerstvo životného prostredia predstavilo historicky prvý klimatický zákon

31.01 2023, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania dlho očakávaný klimatický zákon. Návrh zákona vychádza z celospoločenskej požiadavky na riešenie klimatickej krízy a opiera sa o európsku legislatívu.

Občianske združenie Za našu vodu podalo sťažnosť na Ministerstvo životného prostredia SR pre neriešenie skládky vo Vrakuni

31.01 2023, TASR

Bratislava 30. januára – Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni sa za posledné tri roky neposunula ani o krok. Občianske združenie (OZ) Za našu vodu preto podalo sťažnosť na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Žiada ho, aby v tejto veci bezodkladne konalo a urýchlene odkúpilo pozemky nad skládkou.

Podľa Najvyššieho kontrolného úradu si Slovensko neplní vlastné záväzky súvisiace so zmenou klímy

27.01 2023, TASR

Bratislava 27. januára – Slovensko si neplní vlastné záväzky, ktoré súvisia so zmenou klímy a udržateľnou budúcnosťou. Udržateľný rozvoj na Slovensku zaostáva. Skonštatoval to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Riziká, ktoré odhalil ešte v roku 2018, podľa neho pretrvávajú, v niektorých oblastiach sa zhoršili.

Útok medveďa v lesnom teréne na bežca pri Prievidzi

25.01 2023, Enviroportal

Dňa 24.1. v popoludňajších hodinách zaútočil medveď na bežca pri obci Kanianka v okrese Prievidza. K útoku došlo v lesnom prostredí s prirodzeným výskytom medveďa, približne 3 km vzdušnou čiarou od intravilánu.