Preskočit na obsah

Minister J. Budaj odmieta kriminalizovanie členov zásahového tímu MEDVEĎ

06.05 2021, TASR

Bratislava, 5. mája  Minister životného prostredia Ján Budaj stojí na strane zásahového tímu MEDVEĎ. Jeho členov v týchto dňoch vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní pre podozrenie z porušenia zákona o poľovníctve pri eutanázii synantropných medveďov v Tatrách. 

ŠOP SR hľadá riaditeľa Správy Národného parku Poloniny

05.05 2021, TASR

Stakčín, 4. mája  Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR vypísala výberové konanie na miesto riaditeľa správy najvýchodnejšieho slovenského Národného parku (NP) Poloniny. Prihlásiť sa doň môžu záujemcovia do konca mája. 

J. Budaj: Zdroj pitnej vody v Šamoríne získal ochranu pred developermi

03.05 2021, TASR

Bratislava, 30. apríla Jeden z najväčších zdrojov pitnej vody v strednej Európe, ktorý sa nachádza medzi Šamorínom a Hamuliakovom, získal náležitú ochranu. V piatok to vyhlásil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) s tým, že developerské záujmy, ktoré ho ohrozovali, by sa mali skončiť. 

Vláda chce reformovať ŠOP SR aj Envirofond, niektoré vodné diela dostanú stop

29.04 2021, TASR

Bratislava, 28. apríla – Vláda avizuje reformu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR a Environmentálneho fondu. Vodné diela, ako Slatinka či Tichý potok, sa majú zastaviť. Verejnosť má získať lepší prístup k informáciám vrátane údajov o ťažbe v lesoch.

Budaj: MŽP začína legislatívny proces zákonov zakazujúcich dovoz jadrového odpadu

27.04 2021, TASR

Bratislava, 26. apríla – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR začína legislatívny proces dvoch zákonov, ktoré majú zakázať dovoz a likvidáciu zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensko. Pomocou nich sa má zvýšiť informovanosť o odpadoch a Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Na tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Cieľom odpadového hospodárstva do roka 2025 je odklon od skládkovania

27.04 2021, TASR

Bratislava, 26. apríla Hlavným cieľom odpadového hospodárstva SR do roku 2025 je odklonenie odpadov od skládkovania. Upravujú sa aj ciele recyklácie pre jednotlivé segmenty odpadov. Vyplýva to z Programu odpadového hospodárstva (POH) SR na roky 2021 – 2025, ktorý bol predložený v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Národnú zoo v Bojniciach navštívili po opätovnom otvorení stovky ľudí

26.04 2021, TASR

Bojnice, 24. apríla  – Národnú zoologickú záhradu v Bojniciach navštívili po jej opätovnom otvorení tento týždeň stovky ľudí. Informoval o tom jej hovorca Pavel Procner. 

Stratégiu adaptácie SR na zmenu klímy je možné pripomienkovať

23.04 2021, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) zverejnilo informáciu o vypracovaní správy o hodnotení strategického dokumentu s celoštátnym dosahom a návrhu strategického dokumentu s celoštátnym dosahom a informáciu o verejnom prerokovaní. 

MŽP SR: Prijatie európskeho klimatického zákona je na obzore

23.04 2021, TASR

Bratislava, 22. apríla   Rada Európskej Únie, Európsky parlament a Európska komisia prijali predbežnú dohodu o finálnej podobe Európskeho klimatického zákona. Dohoda je jednou zo základných stavebných kameňov Európskej zelenej dohody. 

MŽP SR ohlásilo definitívny koniec odstrelov vlka na Slovensku

22.04 2021, Enviroportal

Pri príležitosti Dňa Zeme Ján Budaj, minister životného prostredia, oznámil ďalší krok v ochrane biodiverzity na Slovensku – podpísanie vyhlášky, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny. Vďaka nej sa od 1. júna definitívne končí lov vlka dravého a zlepšia sa možnosti chrániť najvzácnejšie bezzásahové územia národných parkov.