Preskočit na obsah

Reforma národných parkov sa posúva na apríl budúceho roka

26.10 2021, TASR

Bratislava 25. októbra – K presunu štátnych pozemkov v prvých dvoch národných parkoch, ktoré už prešli zonáciou územia, dôjde až 1. apríla 2022. Reforma národných parkov sa mala pôvodne začať už od januára budúceho roka.

SHMÚ: Situácia s rozpočtom je zložitá, no hovoriť o rušení úloh je predčasné

25.10 2021, TASR

Bratislava 21. októbra – K žiadnemu definitívnemu verdiktu o zrušení výskumných úloh Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) neprišlo. Generálny riaditeľ inštitúcie Martin Benko to uviedol v súvislosti s medializovaným statusom klimatológa SHMÚ Jozefa Pecha, ktorý na sociálnej sieti oznámil, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR stoplo ústavu výskum v oblasti zmeny klímy.

NRSR: Plénum odmietlo návrh Smeru-SD zachovať sídlo SVP v Banskej Štiavnici

22.10 2021, TASR

Bratislava 21. októbra – Parlament vo štvrtok odmietol návrh opozičného Smeru-SD, aby sa zachovalo sídlo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) v Banskej Štiavnici. Poslanci to navrhovali v novele tzv. vodného zákona.

J. Budaj: Vláda stiahla z rokovania reformu národných parkov

21.10 2021, TASR

Bratislava 20. októbra – Vláda nebude na svojom stredajšom zasadnutí rokovať o reforme národných parkov. Rokovanie o poslaneckom návrhu novely zákona, ktorý ju prináša, prerušili. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO).

J. Budaj: Vláda stiahla z rokovania reformu národných parkov

20.10 2021, TASR

Bratislava 20. októbra – Vláda nebude na svojom stredajšom zasadnutí rokovať o reforme národných parkov. Poslanecký návrh novely zákona, ktorý ju prináša, z programu stiahli. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO).

Rada vlády SR pre Európsku zelenú dohodu by sa mala rozšíriť o šesť členov

20.10 2021, TASR

Bratislava 19. októbra – Rada vlády SR pre Európsku zelenú dohodu by sa mala rozšíriť o šiestich nových členov. Členov rady by tak malo byť 40. Návrh na doplnenie členov rady predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

Obci Kravany hrozí, že bude musieť vrátiť dotáciu z Envirofondu

19.10 2021, TASR

Bratislava 18. októbra – Obci Kravany v okrese Poprad hrozí, že bude v plnej výške vracať dotáciu z Environmentálneho fondu (EF) na výstavbu kanalizácie, vodovodov či čistiarní odpadových vôd. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval riaditeľ fondu Ľubomír Vačok s tým, že obec porušila dotačnú zmluvu.

V novom pracovisku SIŽP v Spišskej Novej Vsi pôsobí 15 inšpektorov

19.10 2021, TASR

Spišská Nová Ves 18. októbra – Zabezpečenie lepšieho dohľadu nad porušovaním zákona v oblasti životného prostredia má za cieľ nové stále pracovisko Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) v Spišskej Novej Vsi. V súčasnosti tam pôsobí 15 inšpektorov, ich počet by sa mal zvýšiť. Ide o pracovisko Inšpektorátu životného prostredia Košice.

B. Kollár: Stiahneme svoj podpis z reformy národných parkov

18.10 2021, TASR

Bratislava 15. októbra – Hnutie Sme rodina stiahne svoj podpis z novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá má zabezpečiť prevod štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov. Uviedol to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) na tlačovej konferencii. 

Výdavky v životnom prostredí by mali byť vyše 815 miliónov eur

15.10 2021, TASR

Bratislava 14. októbra – Výdavky v oblasti životného prostredia by v roku 2022 mali byť viac ako 815 miliónov eur. Z toho by mali byť výdavky v objeme 213 miliónov eur z plánu obnovy. Sto miliónov eur by mali byť výdavky z modernizačného fondu.