Preskočit na obsah

Návrh nového zákona smeruje Slovensko k čistejšiemu ovzdušiu

03.10 2022, Enviroportal

Znižovanie celkového množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, zvyšovanie kvality ovzdušia, aj obmedzenie množstva emisií priamo na zdroji. Tieto tri hlavné línie sleduje návrh nového zákona o ochrane ovzdušia z dielne Ministerstva životného prostredia SR (MŽP).

Vláda schválila novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami

30.09 2022, TASR

Bratislava 30. septembra – Vládny kabinet schválil návrh novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami z dielne Ministerstva životného prostredia SR. Urobil tak počas piatkového online zasadnutia vlády. Nová právna úprava prispôsobuje Európsky systém obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov (EU ETS) pre štvrté obchodovateľné obdobie 2021 – 2030.

Iniciatíva Čisté Slovensko prináša čistenie deviatich národných parkov

23.09 2022, Enviroportal

V posledný septembrový víkend sa spojilo všetkých deväť národných parkov v rámci iniciatívy Ministerstva životného prostredia SR - Čisté Slovensko, aby sa na záver turistickej sezóny vyčistila príroda od voľne pohodeného odpadu. Upratovanie prírody sa bude konať od piatku 23. septembra až do nedele 25. septembra.

Program starostlivosti o Volovské vrchy má zlepšiť stav 4 druhov vtákov

20.09 2022, TASR

Bratislava 19. septembra – Hlavným cieľom programu starostlivosti o chránené vtáčie územie (CHVÚ) Volovské vrchy je zlepšiť stav štyroch druhov vtákov, hlucháňa hôrneho, tetrova hoľniaka, orla krikľavého a pôtika kapcavého. Má sa zachovať aj priaznivý stav ďalších 21 druhov vtákov.

Slovenský zálohový systém predstavili na odbornej konferencii v Birminghame

20.09 2022, Enviroportal

Na medzinárodnej odpadovej konferencii RWM v anglickom Birminghame boli za účasti ministra životného prostredia SR Jána Budaja predstavené skúsenosti s úspešným zavedením zálohového systému na Slovensku.

Populácia hlucháňa hôrneho poklesla na Slovensku o viac než 70 percent

19.09 2022, TASR

Bratislava 18. septembra – Populácia hlucháňa hôrneho na Slovensku poklesla za posledné štyri desaťročia o viac než 70 percent. Štátni ochranári zbierajú trus hlucháňa, aby zistili jeho aktuálnu početnosť. Uviedla Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR.

Slovensko znížilo emisie v roku 2020 o takmer 50 percent

19.09 2022, TASR

Bratislava 17. septembra – Slovensko podľa poslednej národnej inventúry emisií skleníkových plynov znížilo emisie v roku 2020 o takmer 50 percent v porovnaní s rokom 1990. Uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. 

Ľudia pod Poľanou aj naďalej volajú po riešení problému s medveďmi

14.09 2022, TASR

Detva 13. septembra – Ľudia pod Poľanou aj naďalej volajú po riešení problému s medveďmi v blízkosti ich príbytkov. Upozornili na to na utorkovej tlačovej konferencii v Detve. Občania vyjadrili obavy o vlastné životy. Zdôrazňujú, že medvede im stále behajú popri obydliach a ničia im majetok.

Život v rieke Hron potrebuje pomoc aj rok po havárii

14.09 2022, Enviroportal

Výsledky odborného prieskumu poukazujú na významný pokles druhovej pestrosti vodných živočíchov.

Cerová vrchovina na stope inváznej rastliny glejovky americkej

12.09 2022, Enviroportal

S cieľom zvýšenia povedomia obyvateľov Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) pravidelne poukazuje na tému inváznych druhov rastlín na našom území. Tento rok sa prostredníctvom aktivít Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina zameriavame na problematiku glejovky americkej.