Zmluvu ku kompe sme zdedili, reaguje VV na kontrolu NKÚ

20.03 2019, TASR

Bratislava, 19. marca – Podnik Vodohospodárska výstavba (VV) reaguje na nedostatky pri zabezpečení a kontrole kompy medzi Vojkou nad Dunajom a Kyselicou tým, že nevýhodnú zmluvu už zdedil. Nedostatky odhalili kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR.

MŽP: Zálohovanie PET fliaš prešlo pripomienkami rezortov aj legislatívnou radou

13.03 2019, TASR

Bratislava, 12. marca - Zákon o povinnom zálohovaní PET fliaš a plechoviek prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním a v utorok aj Legislatívnou radou vlády SR. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré by chcelo návrh predložiť vláde v druhej polovici tohto roka.

Vláda: Boj proti šíreniu inváznych druhov dostane nové pravidlá

07.03 2019, TASR

Bratislava, 6. marca - Boj so šírením inváznych nepôvodných druhov rastlín by sa mal zintenzívniť. Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila novú legislatívu z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorá napríklad umožní Štátnej ochrane prírody SR pri odstraňovaní inváznych nepôvodných druhov vstupovať aj na cudzí pozemok.

Aktivisti žalujú inštitúcie EÚ, lesnú biomasu nepovažujú za obnoviteľné palivo

07.03 2019, TASR

Bratislava, 6. marca - Lesoochranárske zoskupenie VLK tento týždeň zažalovalo Radu Európy a Európsky parlament na Súdnom dvore EÚ. Nepáči sa mu, že v smernici o podpore obnoviteľných zdrojov energie z roku 2018 medzi obnoviteľné palivá zaradili aj lesnú biomasu.

Envirorezort podrobí prieskumu 55 potenciálnych environmentálnych záťaží

05.03 2019, TASR

Bratislava, 5. marca - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR má v pláne podrobiť podrobnému geologickému prieskumu 55 potenciálnych environmentálnych záťaží. Ako informoval hovorca rezortu Tomáš Ferenčák, rámcový projekt v hodnote zhruba 6,7 milióna eur chce rezort financovať z eurofondov v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Vláda: V rámci predchádzania vzniku odpadu chce podporovať bezobalové obchody

28.02 2019, TASR

Bratislava, 27. februára - Podpora bezobalových obchodov, budovanie siete fontán s pitnou vodou alebo zákaz používania jednorazových plastov na verejných podujatiach a v trvalých prevádzkach, to sú príklady opatrení z Programu predchádzania vzniku odpadu Slovenskej republiky na roky 2019 - 2025, ktorý v stredu schválila vláda.

Vláda schválila Envirostratégiu 2030, ráta aj s útlmom výroby energie z uhlia

28.02 2019, TASR

Bratislava, 27. februára - Ministri v stredu schválili Envirostratégiu 2030, ktorá bude určovať smerovanie ochrany životného prostredia na najbližšie roky. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) pri Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR základný program ochrany životného prostredia ju v spolupráci so 160 odborníkmi z rôznych oblastí a verejnosťou pripravoval dva roky.

Envirostratégia 2030 je hotová, v stredu sa ňou budú zaoberať ministri

26.02 2019, TASR

Bratislava, 25. februára - Po dvoch rokoch práce je Envirostratégia 2030 hotová a na najbližšom rokovaní vlády sa ňou budú zaoberať ministri. Informoval o tom Inštitút environmentálnej politiky (IEP) pri Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR, ktorý základný program ochrany životného prostredia do roku 2030 v spolupráci so 160 odborníkmi z rôznych oblastí a verejnosťou pripravil.

MŽP: Výrobcovia a obchodníci sú konštruktívni pri nastavovaní zálohovania obalov

22.02 2019, TASR

Bratislava, 21. februára - Väčšina výrobcov aj obchodníkov je veľmi konštruktívnym partnerom pri nastavovaní systému zálohovania obalov. Uviedol to pre TASR hovorca ministerstva životného prostredia (MŽP) Tomáš Ferenčák v reakcii na štvrtkové vyjadrenia Zväzu obchodu (ZO) SR o návrhu zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje.

Zima verzus jar hľadáčikom fotoaparátu

18.02 2019,

Ministerstvo životného prostredia SR vyhlasuje spolu s organizačným garantom – Slovenskou agentúrou životného prostredia 2. kolo národnej fotografickej súťaže pre deti a mládež Envirospektrum 2019. Súťažné práce na tému Zima verzus jar majú zachytávať metamorfózy prírody na prelome týchto ročných období.