Preskočit na obsah

MŽP SR: SHMÚ má dostať peniaze

20.05 2022, TASR

Bratislava 19. mája – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) by mal dostať peniaze na svoje štandardné fungovanie. Práca meteorológov nie je ohrozená. Potvrdil to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) s tým, že to nebude suma, ktorú inštitúcia požadovala.

Správa TANAPu podáva podnet v súvislosti s odmenami

19.05 2022, TASR

Tatranská Lomnica 18. mája – Správa Tatranského národného parku (TANAP) podáva podnet orgánom dozoru, ako je polícia, prokuratúra, Najvyšší kontrolný úrad SR a ďalšie, vo veci štedrých odmien súvisiacich so zlúčením pôvodných organizácií ochrany prírody a lesného hospodárstva. 

Envirorezort chce zlepšiť situáciu so stretmi ľudí s medveďmi

17.05 2022, TASR

Bratislava 16. mája – Situáciu s výskytom medveďov a ich stretmi s obyvateľmi obcí chce envirorezort zlepšiť. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR avizovalo kroky, ako sú zvýšená kontrola územia z hľadiska nezákonného lovu a vnadenia, zvýšenie finančnej podpory obciam na zabezpečenie kontajnerových stojísk, osvetlenia a na osvetu a rozšírenie činnosti Zásahového tímu medveďa v regióne.

V Kláštore pod Znievom si obce prevzali ocenenia v národnej súťaži Dedina roka 2021

10.05 2022, Enviroportal

Kláštor pod Znievom hostil zástupcov ocenených a prihlásených obcí súťaže Dedina roka 2021, ale aj partnerov a vyhlasovateľov súťaže. Obstál v konkurencii mimoriadne silnej zostavy obcí od východu až po západ Slovenska V 11. ročníku súťaže o víťazstvo bojovalo historicky najviac prihlásených obcí. Slávnosť zorganizoval ako víťaz súťaže Dedina roka 2021 spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP). Hlavným vyhlasovateľom súťaže je ministerstvo životného prostredia (MŽP SR).

MŽP zvýšilo prostriedky na projekty zamerané na triedený zber

10.05 2022, TASR

Bratislava 7. mája – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zvýšilo financie na projekty zamerané na triedený zber komunálnych odpadov. Prostriedky zo zdrojov Európskej únie sa z pôvodných 10 miliónov eur navýšia na 30 miliónov eur.

J. Budaj verí, že sa podarí obmedziť autá v okolí vysokohorských chodníkov

05.05 2022, TASR

Bratislava 2. mája – Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) verí, že sa podarí obmedziť premávku áut v okolí vysokohorských chodníkov. Dúfa, že najneskôr do dvoch rokov už na frekventovaných vysokohorských trasách nebudú žiadne vozidlá, respektíve že tam budú iba v určitých hodinách a budú bezemisné. 

Budaj predpokladá, že problém s financiami pre SHMÚ sa stihne vyriešiť do leta

04.05 2022, TASR

Bratislava 30. apríla – Úradníci envirorezortu rokujú o financiách pre Slovenský hydrometeorologický ústav. Momentálne mu chýba tri až 3,5 milióna eur. 

J. Budaj: Rezort hospodárstva by mal zmeniť banskú legislatívu

29.04 2022, TASR

Bratislava 28. apríla – Ministerstvo hospodárstva (MH) SR by malo zmeniť banskú legislatívu a zaviesť účelovú finančnú rezervu. V pléne Národnej rady (NR) SR to počas štvrtkovej Hodiny otázok v súvislosti so znečistením rieky Slaná povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). 

MŽP chce na výstavbu vodovodov preinvestovať takmer 300 miliónov eur

29.04 2022, TASR

Bratislava 28. apríla – Verejný vodovod úplne chýba v 463 obciach. Envirorezort preto do roku 2027 plánuje preinvestovať takmer 300 miliónov eur. Problémom je aj pomerne zlý stav existujúcich vodovodov.

Zásahový tím pre medveďa hnedého odstránil problémovú medvedicu

25.04 2022, Enviroportal

Medvedica sa pohybovala v okolí lokality Trangoška a ohrozovala turistov na turistickej trase vedúcej na chatu M. R. Štefánika. Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) 23. apríla po dôkladnom zvážení situácie usmrtil synantropnú medvedicu v Národnom parku Nízke Tatry.