Zima verzus jar hľadáčikom fotoaparátu

18.02 2019,

Ministerstvo životného prostredia SR vyhlasuje spolu s organizačným garantom – Slovenskou agentúrou životného prostredia 2. kolo národnej fotografickej súťaže pre deti a mládež Envirospektrum 2019. Súťažné práce na tému Zima verzus jar majú zachytávať metamorfózy prírody na prelome týchto ročných období.

NKÚ: Opatrenia v oblasti odpadov sú málo efektívne,chyba je však aj v štatistike

18.02 2019, TASR

Bratislava, 15. februára - Opatrenia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v oblasti odpadovej politiky majú nízku účinnosť, chýbajú tiež informačné kampane. Upozorňuje na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR na základe kontroly, ktorú vykonal v minulom roku. Okrem toho zistil, že v skutočnosti sa na Slovensku triedi viac odpadu, ako samosprávy štatisticky vykazujú. V niektorých obciach aj štvornásobne.

Slonice Maja a Gula z bojnickej zoo dostanú nový domov

15.02 2019, TASR

Bojnice, 14. februára - Slonice Maja a Gula z Národnej zoologickej záhrady Bojnice dostanú nový domov, v budúcnosti tam k nim majú pribudnúť i ďalšie slony. Výstavba pavilónu s areálom so zeleňou za viac ako štyri milióny eur sa začala vo štvrtok poklepaním základného kameňa stavby v areáli zoo za účasti ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) a ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD).

Ochranári vyzývajú, aby sa z envirofondu nedotovali zisky znečisťovateľov

12.02 2019, TASR

Bratislava, 11. februára - Slovenský ochranársky snem (S-O-S) v otvorenom liste kritizuje dotácie z Environmentálneho fondu pre vysokoziskových znečisťovateľov, Žiada, aby sa dotácie radšej rozdelili medzi projekty na zníženie znečistenia. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR oponuje, že musí chrániť firmy pred vplyvmi emisných kvót.

V súťaži EnvirOtázniky si žiaci preveria svoje vedomosti o ochrane ovzdušia

11.02 2019, TASR

Bratislava, 10. februára - Žiaci druhého stupňa základných škôl sa do 31. marca môžu zapojiť do štrnásteho ročníka celoslovenskej vedomostnej súťaže EnvirOtázniky. Organizuje ju Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) a jej tohtoročnou témou je ochrana ovzdušia.

Sólymos: Pravidlá pri posudzovaní strategických dokumentov musia ...

11.02 2019, TASR

Bratislava, 8. februára - Švajčiarska metropola hostila v dňoch 5. – 7. februára 2019 mimoriadne stretnutie strán Dohovoru o posudzovaní vplyvov na životné prostredie presahujúcich hranice štátu (Dohovor Espoo) a Protokolu o strategickom environmentálnom hodnotení (SEA Protokol).

MŽP: Pri pochybeniach v ochrane prírody nevylučuje vyvodenie právnych dôsledkov

11.02 2019, TASR

Bratislava, 8. februára - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR už informovalo okresné úrady na Slovensku o overovaní a zhodnotení dodržiavania zákona o ochrane krajiny a prírody. V prípade zistenia pochybení môže dôjsť aj k vyvodeniu právnej zodpovednosti.

Snahou Správy TANAP je, aby nový návštevný poriadok platil už v lete

08.02 2019, TASR

Liptovský Mikuláš, 6. februára – Správa Tatranského národného parku (TANAP) by chcela, aby nový návštevný poriadok platil už od novej letnej sezóny. Po stredajšom verejnom prerokovaní v Liptovskom Mikuláši to uviedol riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko s tým, že všetko závisí od toho, ako dlho potrvá celý proces pripomienkovania, ktorý sa práve začal.

N. Kurilla: V ochrane prírody urobila SR viaceré kroky, informuje o nich EK

06.02 2019, TASR

Bratislava, 5. februára - V ochrane prírody urobilo Slovensko viaceré kroky, o ktorých budú príslušné rezorty informovať Európsku komisiu (EK). Na stretnutí so zástupcami parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie to povedal štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Norbert Kurilla.

Ministerstvo ŽP vysvetlilo nejasnosti vo vyhláške k zákonu o rybárstve

05.02 2019, TASR

Bratislava, 4. februára – Rybári si môžu privlastniť štyri kusy pstruha dúhového, alebo sivoňa potočného, alebo podustvy severnej, alebo nosáľa sťahovavého. Ušľachtilé druhy rýb je možné medzi sebou kombinovať. Taký je výklad Vykonávacej vyhlášky k novému zákonu o rybárstve, ktorý vstúpil do platnosti od 1. januára tohto roku.