Preskočit na obsah

Národný park Podunajsko by mal mať 18.000 hektárov

25.01 2023, TASR

Bratislava 24. januára – Národný park Podunajsko, ktorý by mal vzniknúť na juhozápade Slovenska, by mal mať 18.000 hektárov. Išlo by o prvý národný park nížinného typu a stal by sa tak desiatym národným parkom na Slovensku. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Prvý národný park na Dunaji je bližšie k realite

24.01 2023, Enviroportal

Minister životného prostredia Ján Budaj podporuje iniciatívu vyhlásiť Národný park Podunajsko. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) v tejto súvislosti poverilo Štátnu ochranu prírody SR vypracovaním projektu a odbornej dokumentácie nového národného parku na Dunaji. Ambíciou MŽP SR je predložiť návrh na rokovanie vlády počas tohto roka.

Občianske združenie Lesmír chce na území Muránskej planiny vyškoliť lektorov v prírodnom turizme

23.01 2023, TASR

Muráň 22. januára – Bezplatné vzdelávacie workshopy pre budúcich lektorov v prírodnom turizme, vytvorenie edukačných videí či digitálnych náučných chodníkov sú hlavné ciele projektu občianskeho združenia (OZ) Lesmír, ktorý plánujú v Národnom parku (NP) Muránska planina realizovať v najbližších dvoch rokoch. Za OZ to uviedla Lea Kurpasová. 

Poslanci chcú zaviazať vládu, aby vyhlásila Národný park Podunajsko

20.01 2023, TASR

Bratislava 19. januára – Poslanci Národnej rady (NR) SR chcú zaviazať vládu, aby do 30. marca 2024 vyhlásila Národný park Podunajsko a jeho zóny. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý do parlamentu predložili poslanci OĽANO a nezaradení poslanci okolo Kristiána Čekovského.

Národné parky Malá Fatra a Slovenský raj oslavujú 35. výročie svojho vyhlásenia

18.01 2023, Enviroportal

Dňa 18. januára si pripomíname 35 rokov od vyhlásenia Národného parku Malá Fatra a Národného parku Slovenský raj. Oba predstavujú nielen jedinečné územia a významné prírodné dedičstvo, ale zároveň sú aj dôležitými centrami turistického ruchu.

SOS/BirdLife: Je potrebné, aby Ministerstvo životného prostredia SR dotiahlo zonácie národných parkov

17.01 2023, TASR

Bratislava 16. januára – Je potrebné, aby Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR dotiahlo zonácie národných parkov. A to aj v súvislosti s rozsudkom európskeho súdu z dôvodu ochrany biotopov horských lesov, ktoré sú biotopom hlucháňa.

Banskobystrická samospráva vzniesla k dokumentom o zonácii NP Veľká Fatra dvanásť pripomienok

16.01 2023, TASR

Banská Bystrica 13. januára – Hoci banskobystrická samospráva so zonáciou Národného parku (NP) Veľká Fatra súhlasí, príslušné dokumenty podľa nej nemôžu byť prijaté s nedostatkami a pod časovým stresom. Okresnému úradu v Žiline, ktorý ohlásil zámer vyhlásenia zón NP Veľká Fatra, zmeny jeho hraníc, ako aj úpravu ochranného pásma na roky 2023 – 2052, mesto v piatok adresovalo list s 12 pripomienkami.

SOS Bird/Life: Zonácie NP sú navrhnuté tak, že NP nebudú len čiarami na mape

10.01 2023, TASR

Bratislava 9. januára – Zonácie národných parkov (NP) sú konečne navrhnuté tak, že národné parky nebudú len čiarami na mape, kde sa bude hospodáriť rovnako v nich ako i mimo nich. V hodnotení roka 2022 to uviedol Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko).

Minister Budaj predstavil plány zonácie troch národných parkov

02.12 2022, TASR

Bratislava 2. decembra – Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) predstavil v piatok plány zonácie troch národných parkov - Slovenského krasu, Veľkej Fatry a Polonín. Zonácie sú podľa riaditeľa odboru riadenia národných parkov MŽP SR Mateja Dobšoviča kľúčovou časťou reformy národných parkov. Zonácia Polonín podľa riaditeľa národného parku Miroslava Buraľa zabezpečí ochranu lokality svetového prírodného dedičstva Karpatské bukové pralesy a prírodných lesov.

Miesto, kde stál dub, do ktorého vošlo 12 ľudí, bude lesnícky významné

25.11 2022, TASR

Zvolen/Želiezovce 24. novembra – V poradí 58. významným lesníckym miestom sa má stať lokalita v lesnom poraste v extraviláne Želiezoviec v okrese Levice, kde do mája 1932 stál unikátny dub. Tento strom bol kedysi známy tým, že v jeho kmeni bola vytvorená miestnosť, do ktorej sa zmestilo až 12 ľudí.