Preskočit na obsah

Tribečské múzeum približuje históriu vzniku názvoslovia rastlín i živočíchov

28.09 2021, TASR

Topoľčany 27. septembra – Pracovníci Tribečského múzea v Topoľčanoch v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pripravili výstavu približujúcu históriu vzniku názvoslovia organizmov z ríše rastlín, húb a živočíchov. 

Ovzdušie na Slovensku vyžaduje pozornosť širokej verejnosti

08.09 2021, Enviroportal

Organizácia Spojených národov vyhlásila na 7. septembra Svetový deň čistého ovzdušia. Členské štáty v tento deň upriamujú pozornosť na opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia. Tohtoročným heslom kampane je Zdravé ovzdušie, zdravá planéta.

Rimavská Sobota: Výstava priblíži život aj hrozby, ktorým čelí syseľ pasienkový

08.09 2021, TASR

Rimavská Sobota 7. septembra – Život, prostredie aj ohrozenia, ktorým sysle na Slovensku čelia, priblíži počas nasledujúcich mesiacov Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote. 

Lesnícke dni: Otvorenie bude v prírodnom prostredí arboréta Kysihýbel

26.08 2021, TASR

Zvolen/Kysihýbel, 23. augusta – Lesnícke arborétum Kysihýbel pri Banskej Štiavnici privíta v pondelok 30. augusta záujemcov o les a všetko, čo s ním súvisí. Uskutoční sa tam totiž otvorenie XV. ročníka podujatia Lesnícke dni.

SAŽP: Prihlasovanie do súťaže Enviromesto 2021 sa predlžuje

20.07 2021, Enviroportal

Mestské samosprávy, ktoré doteraz váhali či sa zapojiť do súťaže Enviromesto, majú ešte šancu prihlásiť sa. Pôvodný termín Slovenská agentúra životného prostredia, ako hlavný organizátor súťaže, predlžuje do konca júla. Záujemcovia sa môžu prihlásiť elektronicky na adrese enviromesto@sazp.sk. Prihláška a ďalšie potrebné informácie sú dostupné na www.sazp.sk/enviromesto.

Európsky týždeň udržateľného rozvoja

13.07 2021, Enviroportal

Európsky týždeň udržateľného rozvoja (European Sustainable Development Week ESDW) je celoeurópskou iniciatívou, ktorej cieľom je predstaviť a zviditeľniť aktivity, projekty a podujatia podporujúce udržateľný rozvoj. Tento rok sa bude konať od 20. do 26. septembra a naviaže na úspešný ročník 2020, v rámci ktorého sa konalo 4 065 aktivít v 25 krajinách EÚ.

Víkend záhrad a parkov ponúka zámocké i súkromné oázy zelene Trnavského kraja

25.06 2021, TASR

Trnava, 24. júna  Tri zámocké a kaštieľske záhrady a parky, dve mestské záhrady, no aj tri záhrady v súkromnom vlastníctve si bude možné počas soboty a nedele (26. 27. 6.) pozrieť v Trnavskom kraji počas Víkendu otvorených parkov a záhrad. Do všetkých, až na kaštieľ v Dolnej Krupej, je vstup voľný. 

Trnava: Ekofest otvorí leto v záhradách Západoslovenského múzea

14.06 2021, TASR

Trnava 11. júna  Trinásty ročník environmentálneho benefičného festivalu Ekofest sa bude konať na mieste, kde v Trnave začínal – v záhradách Západoslovenského múzea. Výťažok z podujatia poputuje ako každý rok na skvalitnenie životného prostredia a výsadbu zelene v meste. Informoval o tom jeho organizátor Matej Lančarič.

Slnovrat na Dunaji opäť pripomenie bohatstvo a význam veľrieky

01.06 2021, TASR

Bratislava, 31. mája – Význam a bohatstvo Dunaja aj tento rok pripomenie iniciatíva Slnovrat na Dunaji, ktorá je prehliadkou podujatí a komunít pôsobiacich na celom slovenskom toku veľrieky a jej ramien vrátane Malého Dunaja. 

Európsky zelený týždeň 2021

18.05 2021, Enviroportal

Znečistenie sa dotýka každého z nás – či už ide o vzduch, ktorý dýchame, vodu, ktorú pijeme, alebo pôdu, kde pestujeme plodiny. Ide o najväčšiu ekologickú príčinu vzniku viacerých fyzických aj duševných ochorení a predčasných úmrtí, a to najmä z radov detí, osôb s niektorými zdravotnými diagnózami a seniorov.