Preskočit na obsah

Eurokomisia vyzvala EÚ zabojovať proti znečisteniu vody dusičnanmi

12.10 2021, TASR

Brusel 11. októbra – Dusičnany aj naďalej znečisťujú vody v krajinách EÚ. Nadmerné množstvo dusičnanov vo vode nepriaznivo vplýva na ľudské zdravie aj ekosystémy a spôsobuje úbytok kyslíka a eutrofizáciu (obohacovanie prostredia hnojivami). 

Agrorezort tvrdí, že venuje ochrane včiel mimoriadnu pozornosť

23.09 2021, TASR

Bratislava 23. septembra – Agrorezort pod vedením ministra Samuela Vlčana (nominant OĽANO) venuje ochrane včiel mimoriadnu pozornosť. Vydanie novej vyhlášky, ktorá by obmedzila práškovanie na poliach, nepovažuje za potrebné. 

Enviro: J. Budaj verí, že šéf agrorezortu si osvojí tému ochrany včely

21.09 2021, TASR

Bratislava 20. septembra – Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) verí, že minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO) sa chytí témy ochrany včely a dovedie ju do konkrétnej vyhlášky. Uviedol to v rozhovore pre TASR. 

Španielsko: Na pobrežie lagúny Mar Menor vyplavilo tony mŕtvych živočíchov

26.08 2021, TASR

Madrid, 26. augusta Na pobrežie lagúny Mar Menor, ležiacej juhovýchodne od španielskeho autonómneho spoločenstva Murcia, vyplavilo more za posledných desať dní päť ton mŕtvych rýb a kôrovcov. Podľa vedcov znečistenie v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva postupne vedie k zničeniu podmorského života tohto kedysi turistického raja, informovala vo štvrtok agentúra AFP. 

SAV Skúma biokultúrne dedičstvo Karpát

08.06 2021, Enviroportal

Vo väčšine európskych krajín sa dnes už tradične nehospodári, poľnohospodárstvo prešlo hlbokými zmenami. V niektorých odľahlých horských oblastiach vo viacerých regiónoch východnej Európy však historické spôsoby využívania pôdy a poľnohospodárske prístupy našich predkov pretrvali až do súčasnosti. 

Exekutíva EÚ má akčný plán na nulové znečisťovanie ovzdušia, vody a pôdy

13.05 2021, TASR

Brusel, 12. mája – Európska komisia (EK) prijala v stredu akčný plán EÚ s názvom Smerom k nulovému znečisťovaniu ovzdušia, vody a pôdy. Akčný plán stanovuje integrovanú víziu do roku 2050 – svet, v ktorom sa znečisťovanie znižuje na úrovne, ktoré neškodia ľudskému zdraviu a prírodným ekosystémom, ako aj kroky k jeho dosiahnutiu. 

Petíciu Za živú krajinu podporilo už 20 000 ľudí

09.04 2021, Enviroportal

Petíciu za ozelenenie poľnohospodárstva odovzdajú iniciátori Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR najbližšie dni.

Program Test Farms pre startupy

08.04 2021, Enviroportal

Program Test Farms bol vytvorený pre tých, ktorí chcú inovovať poľnohospodárske postupy.  

Kľúčové údaje o ŽP na Slovensku

17.02 2021, Enviroportal

Informačná brožúra Životné prostredie v Slovenskej republike v roku 2019 – Kľúčové údaje a informácie obsahuje informácie o životnom prostredí v prehľadnej forme a je doplnkovým materiálom k Správe o stave životného prostredia v Slovenskej republike v roku 2019.

MŽP SR eviduje viac ako 100 havarijných zosuvov, ktoré ohrozujú ľudí i majetky

10.01 2021, TASR

Bratislava, 8. januára – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR eviduje viac ako 100 havarijných zosuvov svahov či pôdy, ktoré ohrozujú životy ľudí, majetok, ako aj životné prostredie. Postihnuté sú nimi najmä územia Prešovského, Košického a Žilinského kraja.