Preskočit na obsah

Umelé objekty často zaberajú najúrodnejšie plochy

06.12 2021, Enviroportal

Budovanie logistických parkov, priemyselných závodov, novej dopravnej infraštruktúry či obydlí má za následok kontinuálny pokles výmery poľnohospodárskej pôdy na Slovensku. Z celkového počtu 74 priemyselných parkov Slovenska je až 63 % typu „greenfield“, teda postavených na zelených lúkach.

SR by mala upraviť zoznam zraniteľných oblastí ohrozených dusičnanmi

30.11 2021, TASR

Bratislava 29. novembra – Slovensko by malo upraviť zoznam citlivých a zraniteľných oblastí, ktoré sú ohrozené znečistením dusičnanmi z poľnohospodárstva. Celkový počet sa v porovnaní s rokom 2017 zvýšil z 1344 na 1395. 

EÚ koná proti odlesňovaniu, nelegálnym vývozom odpadu a na ochranu pôdy

18.11 2021, TASR

Brusel 17. novembra – Európska komisia (EK) v stredu prijala tri nové iniciatívy potrebné na pretavenie cieľov Európskej zelenej dohody do reality. 

Budaj s Vlčanom iniciovali výzvu na zodpovednejšiu ochranu pôdy

12.11 2021, TASR

Bratislava 11. novembra – Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) a pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO) vyzývajú na zodpovednejšiu ochranu pôdy. Výzvu adresovali popredným predstaviteľom Európskej únie. Dôvodom je snaha zabrániť degradácii a úbytku pôdy a tiež nastaviť jasné pravidlá ochrany pôdy na celoeurópskej úrovni.

Srí Lanka zrušila zákaz dovozu hnojív

20.10 2021, TASR

Kolombo 19. októbra – Srí Lanka sa v utorok oficiálne vzdala ambiciózneho plánu stať sa prvým štátom úplne ekologického poľnohospodárstva na svete. Vláda zrušila zákaz dovozu chemických hnojív, pretože bez nich nedokáže vyprodukovať dostatočné množstvo čaju určeného na export. 

Eurokomisia vyzvala EÚ zabojovať proti znečisteniu vody dusičnanmi

12.10 2021, TASR

Brusel 11. októbra – Dusičnany aj naďalej znečisťujú vody v krajinách EÚ. Nadmerné množstvo dusičnanov vo vode nepriaznivo vplýva na ľudské zdravie aj ekosystémy a spôsobuje úbytok kyslíka a eutrofizáciu (obohacovanie prostredia hnojivami). 

Agrorezort tvrdí, že venuje ochrane včiel mimoriadnu pozornosť

23.09 2021, TASR

Bratislava 23. septembra – Agrorezort pod vedením ministra Samuela Vlčana (nominant OĽANO) venuje ochrane včiel mimoriadnu pozornosť. Vydanie novej vyhlášky, ktorá by obmedzila práškovanie na poliach, nepovažuje za potrebné. 

Enviro: J. Budaj verí, že šéf agrorezortu si osvojí tému ochrany včely

21.09 2021, TASR

Bratislava 20. septembra – Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) verí, že minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO) sa chytí témy ochrany včely a dovedie ju do konkrétnej vyhlášky. Uviedol to v rozhovore pre TASR. 

Španielsko: Na pobrežie lagúny Mar Menor vyplavilo tony mŕtvych živočíchov

26.08 2021, TASR

Madrid, 26. augusta Na pobrežie lagúny Mar Menor, ležiacej juhovýchodne od španielskeho autonómneho spoločenstva Murcia, vyplavilo more za posledných desať dní päť ton mŕtvych rýb a kôrovcov. Podľa vedcov znečistenie v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva postupne vedie k zničeniu podmorského života tohto kedysi turistického raja, informovala vo štvrtok agentúra AFP. 

SAV Skúma biokultúrne dedičstvo Karpát

08.06 2021, Enviroportal

Vo väčšine európskych krajín sa dnes už tradične nehospodári, poľnohospodárstvo prešlo hlbokými zmenami. V niektorých odľahlých horských oblastiach vo viacerých regiónoch východnej Európy však historické spôsoby využívania pôdy a poľnohospodárske prístupy našich predkov pretrvali až do súčasnosti.