Preskočit na obsah

Projekt LIFE IP bude aj tento rok súčasťou celoeurópskeho festivalu o vede a výskume

29.09 2023, Enviroportal

Manažéri kvality ovzdušia v rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (Populair) budú spoločne s expertami zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v piatok 29. septembra 2023 reprezentovať Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP), Slovenskú agentúru životného prostredia (SAŽP) a svoje úrady vyšších územných celkov na podujatí s názvom Európska noc výskumníkov 2023. Tohtoročný 17. ročník festivalu sa bude konať v hlavnom meste Bratislava v Starej tržnici a na Námestí Nežnej revolúcie. Pútavý program je rovnako pripravený aj v Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach a v Poprade. Hlavnými témami tohto ročníka sú „VODA“ a „UMELÁ INTELIGENCIA“.

Svetový deň bez áut na medzinárodnom podujatí v Štúrove a Ostrihome

21.09 2023, Enviroportal

Na záver Európskeho týždňa mobility 2023 budú v piatok 22. septembra mestá Štúrovo a Ostrihom hostiť medzinárodné osvetové podujatie, ktoré bude zamerané na problematiku nadmerného počtu osobných áut v mestách a ich negatívny vplyv na ovzdušie a verejné zdravie. Na podujatí budú zastúpené dva projekty, ktoré sa venujú téme kvality ovzdušia: slovenský projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (Populair) a maďarský projekt LIFE IP HungAIRy.

Medzinárodný deň čistého ovzdušia a modrej oblohy: spoločne za čisté ovzdušie

08.09 2023, Enviroportal

Znečistenie ovzdušia je najväčším environmentálnym zdravotným rizikom, ktoré má dosah na celé ľudstvo, je zodpovedné za viac ako 6 miliónov predčasných úmrtí na celom svete. Práve preto je ochrana ovzdušia a zabezpečenie zdravého vzduchu celosvetovou výzvou. Dňa 7. septembra sme si pripomenuli význam kvality ovzdušia vďaka Medzinárodnému dňu čistého ovzdušia a modrej oblohy.

Na námestí v Brezne umiestnili monitorovaciu stanicu na meranie kvality ovzdušia

07.09 2023, TASR

Brezno 6. septembra – Breznianska samospráva sa rozhodla v spolupráci so Smart Cities Klubom a Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ) umiestniť v centre mesta mobilnú monitorovaciu stanicu na meranie kvality ovzdušia. Namerané hodinové koncentrácie znečisťujúcich látok môžu sledovať aj obyvatelia na webe SHMÚ. Informovalo o tom mesto Brezno na svojej webovej stránke. 

Novootvorená výzva na podporu budovania infraštruktúry pre rozvoj cyklodopravy

06.09 2023, Enviroportal

Ministerstvo dopravy SR vyhlásilo dňa 31.8.2023 v poradí druhú výzvu na výstavbu, stavebné úpravy alebo rekonštrukciu cyklistickej infraštruktúry. Na jej realizáciu je z Plánu obnovy a odolnosti SR vyčlenený objem financií v celkovej výške 36 miliónov eur. Výzva je otvorená do 8. januára 2024.

Aké práva nám, občanom Slovenskej republiky, priniesol nový zákon o ochrane ovzdušia?

05.09 2023, Enviroportal

Každý z nás má v zmysle Ústavy SR právo na priaznivé životné prostredie a na včasné a úplné informácie o jeho stave, príčinách a následkoch tohto stavu. Zákon č. 146/2023 Z. z. o ochrane ovzdušia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o ochrane ovzdušia) nadobudol účinnosť 1. júla 2023 s výnimkou niektorých ustanovení, ktoré účinnosť nadobudnú v neskoršom období. Svojimi jednotlivými ustanoveniami prispieva k napĺňaniu uvedeného ústavného práva.

Hlasujte o najkrajšiu fotografiu fotosúťaže ,,S vrtuľkou na cestách"

22.08 2023, Enviroportal

„S vrtuľkou na cestách“ je súťaž originálnych fotografií s motívom vrtuľky, ktorú ste si mohli jednoducho vyrobiť a vziať so sebou na prázdniny. Vrtuľku sme nazvali „Airik“ a je maskotom projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (ďalej ako „Populair“).

Na dekarbonizáciu priemyslu a teplárenstva je alokovaných 1,75 miliardy eur

18.08 2023, Enviroportal

Slovensko bude môcť do roku 2030 využiť na dekarbonizáciu priemyslu a teplárenstva z Modernizačného fondu takmer dve miliardy eur v rámci schválených schém štátnej pomoci. Jedna miliarda je určená na schému pre oblasť teplárenstva a 750 miliónov eur je vyčlenených v schéme pre oblasť dekarbonizácie priemyslu.

Regionálne autobusy na trase Bratislava-Pezinok testujú ekologické brzdy

08.08 2023, TASR

Bratislava/Pezinok 7. augusta – Dopravca, ktorý zabezpečuje v Bratislavskom kraji prímestskú autobusovú dopravu, skúša od pondelka na trase medzi Bratislavou a Pezinkom vozidlá s novými ekologickými brzdami

Verejnosť sa môže zapojiť do osvetovej kampane o znečistení ovzdušia „S vrtuľkou na cestách“

02.08 2023, Enviroportal

Projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, ktorý koordinuje Ministerstvo životného prostredia SR, vyhlásil 19. 6. 2023 svoju prvú fotosúťaž. Výzvou je vyrobiť si papierovú vrtuľku a zachytiť na fotografii momenty súvisiace s ovzduším. Súťaž organizuje Slovenská agentúra životného prostredia a je určená pre širokú verejnosť bez rozdielu veku. Hlavným cieľom je podporiť šetrnejšie spôsoby cestovania a pomocou fotografie poukázať na to, čo ovplyvňuje kvalitu ovzdušia.