Preskočit na obsah

SHMÚ: Oxid siričitý z erupcie sopky v Španielsku sa môže nachádzať aj nad SR

05.10 2021, TASR

Bratislava 4. októbra – Zvýšené množstvo oxidu siričitého spôsobeného erupciou sopky na španielskom ostrove La Palma mohlo preniknúť aj nad územie Slovenska. Ukázali to snímky z portálu windy. com. Zvýšené koncentrácie zaznamenali aj v Česku.

WHO sprísnila limity pre znečistenie ovzdušia, ročne totiž zabije milióny ľudí

23.09 2021, TASR

Ženeva 22. septembra – Svetová zdravotnícka organizácia v stredu sprísnila normy pre kvalitu vzduchu, pričom oznámila, že znečistenie ovzdušia ročne spôsobuje sedem miliónov predčasných úmrtí a je jednou z najväčších environmentálnych hrozieb pre ľudské zdravie. 

Novinka iniciatívy The Clean Breathing Institute

17.09 2021, TASR

Londýn 16. septembra – Vedecká iniciatíva spoločnosti GSK, The Clean Breathing Institute (TCBI), spolu s Medzinárodnou farmaceutickou federáciou (FIP) vydala tento týždeň výzvu pre lekárnikov, ktorá sa zaoberá rastúcimi obavami z dopadu znečistenia ovzdušia na zdravie dýchacích ciest pacientov.

Ovzdušie na Slovensku vyžaduje pozornosť širokej verejnosti

08.09 2021, Enviroportal

Organizácia Spojených národov vyhlásila na 7. septembra Svetový deň čistého ovzdušia. Členské štáty v tento deň upriamujú pozornosť na opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia. Tohtoročným heslom kampane je Zdravé ovzdušie, zdravá planéta.

Francúzsky štát dostal pre znečistené ovzdušie pokutu desať miliónov eur

09.08 2021, TASR

Paríž, 5. augusta Francúzsko dostalo pre znečistenie ovzdušia v mnohých mestách pokutu vo výške desiatich miliónov eur. Tú uložila v stredu Štátna rada - najvyšší správny súd vo Francúzsku. Informovala o tom agentúra DPA.

Vzduch nad štvrťou v Naí Dillí bude čistiť obrovská čistička

23.07 2021, TASR

Naí Dillí, 21. júla Zariadenie so 40 gigantickými ventilátormi bude v indickej metropole Naí Dillí v snahe znížiť množstvo jemných pevných častíc v ovzduší vháňať filtrovaný vzduch nad hlavné finančné a obchodné centrum Connaught Place.

V Bratislave protestovali proti LNG terminálu

16.07 2021, TASR

Bratislava, 15. júla – Klimatická kríza plyn nepotrebuje bolo heslo stredajšieho (14. 7.) protestu desiatok aktivistov z Greenpeace Slovensko i ďalších organizácií proti terminálu pre LNG (skvapalnený zemný plyn). Spoločnosť Verejné prístavy ho plánuje postaviť v bratislavskom verejnom prístave. 

MŽP zanalyzuje kapacity spaľovní pre zhodnotenie nerecyklovateľných odpadov

03.06 2021, TASR

Bratislava, 1. júna Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR bude analyzovať kapacity spaľovní na odpady, ktoré sa nedajú recyklovať a zároveň ich nie je možné zneškodňovať na skládke. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie envirorezortu. 

Exekutíva EÚ má akčný plán na nulové znečisťovanie ovzdušia, vody a pôdy

13.05 2021, TASR

Brusel, 12. mája – Európska komisia (EK) prijala v stredu akčný plán EÚ s názvom Smerom k nulovému znečisťovaniu ovzdušia, vody a pôdy. Akčný plán stanovuje integrovanú víziu do roku 2050 – svet, v ktorom sa znečisťovanie znižuje na úrovne, ktoré neškodia ľudskému zdraviu a prírodným ekosystémom, ako aj kroky k jeho dosiahnutiu. 

MŽP SR: Za znečistenie ovzdušia majú platiť len významní znečistovatelia

13.05 2021, TASR

Bratislava, 12. mája – Poplatky za znečistenie ovzdušia by mali platiť len významní znečisťovatelia, ktorých je na Slovensku asi 2560. Poplatok má vzrásť z doterajších 34 eur na 100 eur za rok, čím sa zníži počet poplatníkov.