Preskočit na obsah

Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok

02.02 2023, TASR

Bratislava 1. februára – Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú dýchacie ťažkosti, v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami. Dôvodmi sú viac kúrenia, viac áut, chladnejší a suchší vzduch a inverzia. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) o tom informoval na sociálnej sieti.

Osvetová kampaň a informatívne meranie znečistenia ovzdušia z dopravy v okolí škôl a gymnázií

18.01 2023, Enviroportal

Projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (ďalej len „Populair“), ktorý implementuje Ministerstvo životného prostredia SR, v novembri 2022 vyhlásil svoju prvú výzvu pre základné školy a osemročné gymnáziá. Výzva sa zameriava na mesačné informatívne meranie oxidu dusičitého v okolí škôl.

Nová mobilná aplikácia Dnes dýcham sa snaží zvýšiť povedomie verejnosti v oblasti kvality ovzdušia na Slovensku

11.01 2023, Enviroportal

Cieľom novospustenej mobilnej aplikácie ,,Dnes dýcham" je zvyšovať povedomie verejnosti v oblasti kvality ovzdušia na Slovensku.

V okolí 42 škôl budú zisťovať mieru znečistenia ovzdušia pre dopravu

09.01 2023, TASR

Bratislava 7. januára – V okolí 42 škôl v rámci celého Slovenska budú zisťovať mieru znečistenia ovzdušia spôsobenú dopravou. Školy boli vybrané v rámci prvej výzvy projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (Populair). Tá sa zameriava na mesačné informatívne meranie oxidu dusičitého v okolí mestských či obecných škôl.

Emisie skleníkových plynov v EÚ sa od roku 2008 znížili o 22 percent

23.12 2022, TASR

Brusel 21. decembra – Emisie skleníkových plynov vyprodukované ekonomickými aktivitami v Európskej únii sa v porovnaní s rokom 2008 znížili o takmer jednu štvrtinu. Oznámil to štatistický úrad EÚ Eurostat.

Nový zákon o ochrane ovzdušia získal podporu Národnej rady SR

22.12 2022, Enviroportal

Znižovanie celkového množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, regulácia zápachu šíreného vzduchom a teda zvyšovanie ochrany čistoty ovzdušia. Tieto ciele sleduje nový zákon o ochrane ovzdušia z dielne Ministerstva životného prostredia SR, ktorý včera 83 hlasmi odobrili poslanci Národnej rady SR.

Minister životného prostredia SR: Zákon o klíme má zabezpečiť vypracovanie emisnej inventúry kraja či obce

21.12 2022, TASR

Bratislava 21. decembra – Zákon o klíme má zabezpečiť vypracovanie emisnej inventúry samosprávneho kraja či obce. Na jej základe má prijať do troch rokov stratégiu na nízkouhlíkový rozvoj a následne akčný plán na jej implementáciu. Uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Znečistený vzduch prispel k predčasnému úmrtiu 238.000 obyvateľov eurobloku

25.11 2022, TASR

Kodaň 24. novembra – Znečistenie vzduchu jemnými prachovými časticami viedlo v roku 2020 k predčasnému úmrtiu 238. 000 obyvateľov Európskej únie. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o mierny nárast, čo však môže súvisieť i s chorobou covid.

Minister Budaj: Európski lídri musia zvýšiť úsilie za lepšiu ochranu ovzdušia

25.11 2022, Enviroportal

Experti z európskych krajín a strednej Ázie, Svetovej zdravotníckej organizácie, Európskej hospodárskej komisie OSN, Európskej investičnej banky, ale tiež zástupcovia mimovládnych organizácií sa stretli v Prahe na medzinárodnej konferencii, venovanej budúcim výzvam ochrany ovzdušia v Európe.

Vieme, čo dýchame?

23.11 2022, Enviroportal

Poďte s nami merať znečistenie ovzdušia z dopravy v okolí vašej školy!