Analýza: Najväčšie emisie produkujú firmy z oblasti hutníctva a kovovýroby

10.01 2021, TASR

Bratislava, 9. januára – Najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia na Slovensku sú firmy z oblasti hutníctva a kovovýroby, pričom v tesnom závese za nimi nasledujú cementárne. Tie spolu s hutníkmi a železiarmi obsadili prvých sedem priečok najväčších emitentov oxidu uhoľnatého (CO).

MŽP dokončuje reformné zákony v rôznych oblastiach

21.12 2020, TASR

Bratislava, 18. decembra - Envirorezort dokončuje reformné zákony v rôznych oblastiach životného prostredia. Významný balík majú tvoriť zákony o vode a zákon o verejných vodovodoch a kanalizáciách. Pripravuje sa aj zmena zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Informoval o tom hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Pavol Fejér.

Na viacerých miestach SR je zlá kvalita ovzdušia

25.11 2020, TASR

Bratislava, 24. novembra – Zlá kvalita ovzdušia je v utorok na viacerých miestach na Slovensku. Informuje o tom portál ministerstva životného prostredia dnesdycham.sk. V Jelšave a Žarnovici boli podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu v pondelok (23. 11.) namerané mimoriadne vysoké koncentrácie prachových častíc.

Výrazné zlepšenie kvality ovzdušia v Európe za posledné desaťročie, menej úmrtí v dôsledku znečistenia

24.11 2020, Enviroportal

Lepšia kvalita ovzdušia viedla v Európe v poslednom desaťročí k výraznému zníženiu počtu predčasných úmrtí. Z najnovších oficiálnych údajov Európskej environmentálnej agentúry (EEA) však vyplýva, že takmer všetci Európania stále trpia znečistením ovzdušia, čo vedie približne k 400 000 predčasným úmrtiam na celom kontinente.

WMO: Vedci vlani zaznamenali rekordnú koncentráciu skleníkových plynov

24.11 2020, TASR

Ženeva, 23. novembra - Koncentrácia skleníkových plynov v zemskej atmosfére bola vlani najvyššia od začiatku meraní. Množstvo týchto nebezpečných látok v ovzduší stúpalo aj počas roka 2020, a to napriek ekonomickým reštrikciám zavedeným počas pandémie koronavírusu. Vyplýva to z najnovšej správy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), o ktorej v pondelok informovala agentúra AFP.

Ján Budaj: Ľudia si zaslúžia pravdivé informácie o kvalite ovzdušia

11.11 2020, MŽP SR

Neuspokojivá situácia s kvalitou ovzdušia na Slovensku pramení aj v nedostatočnej informovanosti verejnosti. Minister životného prostredia Ján Budaj predstavil webovú aplikáciu dnesdycham.sk, ktorej cieľom je zrozumiteľnou formou informovať verejnosť o kvalite ovzdušia na Slovensku.

Nová aplikácia má zvýšiť povedomie ľudí o kvalite ovzdušia

03.11 2020, TASR

Bratislava, 2. novembra - Zvyšovať povedomie ľudí o kvalite ovzdušia na Slovensku má nová webová aplikácia dnesdycham. sk. Cieľom je podať verejnosti informácie o stave ovzdušia a starostlivosti oň zrozumiteľne.

Znečistenie ovzdušia stojí obyvateľov európskych miest vyše 160 mld. eur ročne

26.10 2020, TASR

Paríž, 21. októbra - Znečistenie ovzdušia stojí obyvateľov európskych miest každý rok viac ako 160 miliárd eur v dôsledku jeho dlhodobých a krátkodobých vplyvov na zdravie. Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu uverejnila skupina CE Delft, ktorá sleduje životné prostredie a sociálnu oblasť. 

O udržateľnej mobilite v Banskobystrickom kraji

23.09 2020,

V piatok 18. septembra 2020 v priestoroch Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) SAŽP zorganizovala prvý z workshopov o udržateľnej mobilite v rámci projektu , ktorý bol určený hlavne pre zástupcov samosprávnych orgánov.

Levice: Vo vybraných okresoch sa má v októbri začať radónový prieskum

22.09 2020, TASR

Levice, 21. septembra – V Levickom, Komárňanskom a Topoľčianskom okrese sa bude od polovice októbra vykonávať radónový prieskum. Polročný projekt financovaný Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu vo Viedni bude zisťovať objemovú aktivitu radónu v ovzduší.