Preskočit na obsah

DPD spúšťa v Bratislave program monitorovania kvality ovzdušia

24.05 2022, TASR

Bratislava 23. mája – Spoločnosť DPD spúšťa v Bratislave rozsiahly program merania kvality ovzdušia. Vozidlá a skladové priestory kuriérskej spoločnosti budú vybavené špeciálnymi laserovými senzormi na zber dát a údaje z nich budú voľne k dispozícií na webovej stránke AirDiag. Každý si tak bude môcť overiť kvalitu ovzdušia v mieste, kde býva alebo pracuje.

V Paríži platia obmedzenia pre cestnú dopravu pre znečistenie ovzdušia

29.03 2022, TASR

Paríž 26. marca – Paríž zaviedol v sobotu rozsiahle obmedzenia pre cestnú dopravu kvôli značnému znečisteniu ovzdušia. TASR prevzala správu od agentúry DPA. 

Novela zákona o ovzduší má znížiť emisie a zlepšiť kvalitu vzduchu

29.03 2022, TASR

Bratislava 25. marca – Zlepšiť kvalitu ovzdušia, znížiť celkové emisie a obmedziť emisie pri zdroji má za cieľ novela zákona o ovzduší. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ju predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Novelou by sa malo zaviesť efektívnejšie riadenie kvality ovzdušia okresnými úradmi.

Ovzdušie v Pekingu bolo v predvečer lunárneho Nového roka dosiaľ najčistejšie

02.02 2022, TASR

Peking 1. februára – Zákaz ohňostrojov zavedený v Pekingu pred zimnými olympijskými hrami (ZOH) dopomohol čínskemu hlavnému mestu k dosiaľ najčistejšiemu ovzdušiu zaznamenanému v predvečer čínskeho lunárneho Nového roka za prinajmenšom deväť rokov, počas ktorých Čína monitoruje výskyt jemných prachových častíc (PM2,5) v ovzduší.

Peking varuje pred silným znečistením ovzdušia počas ZOH

25.01 2022, TASR

Peking 24. januára – Peking v pondelok varoval pred pravdepodobným silným znečistením ovzdušia počas nadchádzajúcich zimných olympijských hier (ZOH) v čínskej metropole. Úrady preto spustili núdzový plán, pomocou ktorého sa má zabezpečiť, aby hry nenarušil smog. Informovala o tom agentúra AFP.

Nitra si nechala vypracovať nízkouhlíkovú stratégiu

16.12 2021, TASR

Nitra 15. decembra – Mesto Nitra má vlastnú nízkouhlíkovú stratégiu na roky 2021 až 2040, na jej vypracovanie získalo dotáciu v hodnote 45 660 eur. Dokument obsahuje rôzne opatrenia zamerané na ochranu životného prostredia a elimináciu skleníkových plynov v ovzduší.

Španielsko: Po erupcii sopky na La Palme hlásia extrémne zlú kvalitu vzduchu

14.12 2021, TASR

La Palma 13. decembra – Úrady španielskeho ostrova La Palma v pondelok nariadili tisícom obyvateľov, aby zostali doma pre ,,extrémne nepriaznivú" kvalitu ovzdušia spôsobenú sopkou La Cumbre Vieja, ktorá je aktívna už takmer tri mesiace. 

Naí Dillí napriek silnému znečisteniu odmieta zavedenie lockdownu

18.11 2021, TASR

Naí Dillí 15. novembra – Úrady v indickej metropole Naí Dillí v pondelok odmietli odporúčanie najvyššieho súdu krajiny, aby v meste vyhlásili zákaz vychádzania z dôvodu silného znečistenia ovzdušia. Informovala o tom agentúra AFP. 

Znečistené ovzdušie je za vyše 300 000 predčasnými úmrtiami v Európe v roku 2019

15.11 2021, TASR

Kodaň 15. novembra – Hoci kvalita ovzdušia v Európe sa zlepšuje, v roku 2019 bolo zaznamenaných odhadom 307 000 predčasných úmrtí spôsobených znečistením ovzdušia jemnými prachovými časticami s rozmermi do 2,5 mikrometra (PM2,5). Vo svojej výročnej správe zverejnenej v pondelok to podľa agentúr AFP a DPA uviedla Európska agentúra pre životné prostredie (EEA). 

Enviro: Kvalitu ovzdušia v Jelšave budú monitorovať dve nové mobilné stanice

12.11 2021, TASR

Jelšava 10. novembra – Smogovú situáciu v Jelšave bude po novom vyhodnocovať dvojica mobilných monitorovacích staníc kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického úradu (SHMÚ). Pre TASR to povedal primátor mesta Milan Kolesár s tým, že situáciu budú monitorovať spoločne s už existujúcou stacionárnou stanicou.