Preskočit na obsah

Koncentrácia CO2 v atmosfére napriek pandémii láme rekordy

09.04 2021, TASR

Washington, 8. apríla – V zemskej atmosfére je napriek pandémii koronavírusu opäť najviac oxidu uhličitého, odkedy začali pozorovania. Vyplýva to z najnovších meraní observatória na sopečnom ostrove Mauna Loa v americkom štáte Havaj. Informáciu priniesol britský denník The Guardian.

Kúpeľné mesto Bath zavádza emisné poplatky za vjazd áut do centra

22.03 2021, TASR

Bath, 20. marca - Známe britské kúpeľné mesto Bath, v ktorom oddychovali už starí Rimania, zavádza poplatky za vjazd áut produkujúcich nadmerné emisie do historického centra. 

O prevádzke spracovania pneumatík v Handlovej chce investor s ľuďmi diskutovať

09.03 2021, TASR

Handlová, 8. marca - O plánovej prevádzke spracovania pneumatík v areáli Východnej šachty v Handlovej plánuje investor s verejnosťou diskutovať, stanovisko odborníkov k tejto problematike víta a považuje ho za podnetné. 

SHMÚ: Monitoring kvality ovzdušia

08.03 2021, Enviroportal

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v rámci projektu Skvalitnenie Národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia aktuálne osádza nové automatické monitorovacie stanice (AMS) v lokalitách doposiaľ nepokrytých monitoringom.

Handlová: Iniciatíva spustila petíciu za zelenú budúcnosť Východnej šachty

08.03 2021, TASR

Handlová, 5. marca - Plánovaná investícia v podobe vybudovania a prevádzky spracovania pneumatík termálnou depolymerizáciou v areáli Východnej šachty v Handlovej môže vážne poškodiť tamojšie životné prostredie. 

IEP: Takmer v celej Európe je v týchto dňoch zlá kvalita ovzdušia

25.02 2021, TASR

Bratislava, 25. februára (TASR) - V týchto dňoch je v takmer celej Európe ,,veľmi nepríjemná kvalita ovzdušia". Na Slovensku ho spôsobujú najmä prachové častice PM2,5. Upozorňuje na to Inštitút environmentálnej politiky (IEP) na sociálnej sieti. 

Pre štyri lokality Slovenska platí upozornenie na smogovú situáciu

25.02 2021, TASR

Bratislava, 25. februára - Pre  Banskú Bystricu, Prešov, okresy Trebišov a Pezinok platí vo štvrtok upozornenie na vznik smogovej situácie pre prachové častice PM10. Vyhlásil ho Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) a potrvá až do odvolania.

MŽP SR: Vplyvom znečisteného ovzdušia predčasne zomierajú stovky Slovákov

24.02 2021, Enviroportal

Najvyššia koncentrácia znečisťujúcich látok v ovzduší je v okolí Žiliny, Košíc a Ružomberka. V týchto oblastiach im možno pripísať viac ako 5 % úmrtí. V tejto súvislosti Slovensko čelí aktuálnej žalobe zo strany Európskej komisie (EK). 

Greenpeace: Znečistené ovzdušie si vlani vo veľkomestách vyžiadalo 160.000 úmrtí

18.02 2021, TASR

Kuala Lumpur, 18. februára - Znečistené ovzdušie spôsobilo vlani v piatich najľudnatejších mestách sveta približne 160. 000 predčasných úmrtí. Informovala o tom vo štvrtok environmentálna organizácia Greenpeace, píše agentúra AFP.

MŽP: Slovensko čelí žalobe za nedostatočnú ochranu kvality..

18.02 2021, TASR

Bratislava, 18. februára - Minister životného prostredia Ján Budaj rešpektuje dnešné rozhodnutie Európskej komisie, ktorá podáva na Európsky súdny dvor žalobu proti Slovensku za prekročenie limitnej hodnoty pre tuhé znečisťujúce látky a pre neprijatie primeraných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia.