EK: Hrozí, že krajiny EÚ nesplnia záväzky v oblasti znižovania emisií

29.06 2020, TASR

Brusel, 26. júna - Členské krajiny EÚ musia zlepšiť vykonávanie nových európskych predpisov pre čisté ovzdušie. Uviedla to v piatok Európska komisia (EK) po posúdení vykonávania smernice o národných záväzkoch v oblasti znižovania emisií.

J. Budaj: Slovensko má veľmi znečistené ovzdušie, MŽP chce situáciu zlepšiť

05.06 2020, TASR

Bratislava, 4. júna – Slovensko má veľmi zlé parametre čistoty ovzdušia. Spôsobujú to najmä lokálne kúreniská, čiže domy vykurujúce vlastnými kotlami, a sprísňovanie odpadového hospodárstva. Uviedol to minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) počas štvrtkovej Hodiny otázok v Národnej rade (NR) SR. 

BBSK: Kraj chce zlepšiť kvalitu ovzdušia, ľudí bude učiť aj to, ako správne kúriť

03.06 2020, TASR

Banská Bystrica, 2. júna – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sa ako jedna zo šiestich krajských samospráv zapojil do národného projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, ktorý odštartoval začiatkom tohto roka. 

OZ Ekoteam chce zníženie emisií pre cementárne, pripravilo pripomienky

26.05 2020, TASR

Bratislava, 25. mája - Cementárne na Slovensku by mali mať nižšie emisné limity. Myslí si to predsedníčka občianskeho združenia (OZ) Ekoteam Mária Matiko Štarková. V pondelok na Ministerstve životného prostredia SR odovzdala petíciu za zníženie limitu emisií pre cementárne na Slovensku.

J. Budaj navrhne prehodnotiť a zrušiť súťaž na dodávateľa plynových kotlov

25.05 2020, TASR

Bratislava, 22. mája - Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) navrhne prehodnotiť a zrušiť súťaž na dodávateľa plynových kotlov, ktoré mali byť dodané do domácností v rámci kotlovej dotácie. 

Zlepšenie kvality ovzdušia

12.05 2020,

Jedným z nástrojov na podporu realizácie zámerov Programového vyhlásenia vlády SR je aj projekt Zlepšenie implementácie programov na zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku posilnením kapacít a kompetencií regionálnych a miestnych orgánov a podporou opatrení v oblastiach kvality ovzdušia, ktorý podporila Európska únia v rámci programu LIFE.

Navýšenie meracích staníc má zlepšiť informovanie ľudí o kvalite ovzdušia

07.05 2020, TASR

Bratislava, 6. mája - Zvýšenie počtu meracích zariadení kvality ovzdušia, ktoré sa spomína v programovom vyhlásení vlády (PVV), zlepší merania a informovanie obyvateľov. Ako ďalej pre TASR uviedla Dana Mareková z občianskej iniciatívy Za čisté ovzdušie, zber dát o kvalite ovzdušia je na Slovensku momentálne nedostatočný. 

Vláda chce znížiť emisie z domácich kúrenísk, plánuje zaviesť kontroly

28.04 2020, TASR

Bratislava, 27. apríla - Vláda sa chce zamerať na konkrétne opatrenia, aby znížila emisie z domácich kúrenísk. Plánuje zaviesť dvojstupňovú kontrolu znečisťovateľov. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády (PVV) v oblasti životného prostredia.

SAV: Doterajšie opatrenia sa premietli do nižšieho znečistenia ovzdušia

23.04 2020, TASR

Bratislava, 22. apríla - Pandémia nového koronavírusu síce výraznou mierou obmedzila spoločenský život, no spomalenie až zastavenie stále rastúceho spoločenského tempa sa v dobrom smere odráža na životnom prostredí. 

ESA: Znečistenie v niektorých európskych krajinách kleslo až o polovicu

17.04 2020, TASR

Paríž, 16. apríla - Obmedzenia pohybu nariadené vládami v súvislosti s prepuknutím koronavírusovej pandémie sa výrazne podpísali na poklese úrovne znečistenia ovzdušia v celej Európe, cituje Európsku vesmírnu agentúru (ESA) televízia CNN.