Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si Vás upozorniť, že z dôvodu technickej údržby webového portálu budú jeho služby 1. 12. po 21:00 hodine dočasne nefunkčné. Za porozumenie ďakujeme. Tím Enviroportálu

Ako správne vybudovať studňu?

17.03 2022, Enviroportal

O dôležitosti vody sa už povedalo mnohé. Napríklad Liptov je región, kde je vody zatiaľ dostatok a vodárenské zdroje nachádzajúce sa v okolitých horách nie sú zaťažené kontamináciou z priemyslu a poľnohospodárstva.

Pred pripojením domácnosti na studňu treba vodu analyzovať

17.03 2022, TASR

Bratislava 15. marca – Pri plánovaní budovania studne je potrebné zistiť, či sa na mieste nachádza dostatok vody. Pred pripojením domácnosti na studňu treba tiež zanalyzovať vodu v akreditovanom laboratóriu. 

Ľudia môžu požiadať o vyhlásenie stromu za chránený

25.01 2022, TASR

Bratislava 23. januára – Ľudia môžu požiadať o vyhlásenie stromu za chránený. Vlastník pozemku nemá právo ochranu stromu na svojom pozemku odmietnuť. Informuje o tom Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR. 

Viete, čím prikrmovať vtáctvo?

06.12 2021, Enviroportal

Príchodom zimy nastáva správny čas naplniť vtáčie kŕmidlá. Počas nepriaznivých dní, kedy si vtáky nenájdu dostatok potravy v prírode, im môžeme pomôcť prikrmovaním.

Vytriediť možno aj obaly z kozmetiky a čistiacich prostriedkov

26.08 2021, TASR

Bratislava, 24. augusta – Obaly z kozmetiky a čistiacich prostriedkov možno vytriediť. Niektoré obaly patria do plastov, niektoré do kovov. Pri ich triedení platí, že čo sa dá od seba oddeliť, to treba oddeliť a samostatne vytriediť.

Za zhodenie hniezda lastovičke alebo belorítke hrozí pokuta až 9958 eur

04.06 2020, TASR

Bratislava, 3. júna - Za zhodenie hniezda belorítke domovej alebo lastovičke domovej hrozí pokuta až do výšky 9958 eur. Ochranári sa o zhodení hniezd dozvedia od ľudí, ktorí im to nahlásia prostredníctvom mailu alebo telefonicky. TASR o tom informovala zoologička Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Andrea Lešová.

Vtáča v núdzi by mali ľudia nahlásiť ŠOP alebo záchranným staniciam

25.05 2020, TASR

Bratislava, 24. mája - Ľudia, ktorí nájdu vtáča v núdzi, by mali kontaktovať príslušné pracovisko Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Tá vykoná zber hendikepovaných živočíchov a zabezpečí im starostlivosť. Zavolať tiež môžu záchranným staniciam či ornitológom. Uviedla to Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

ŠOP: Pri náleze zraneného zvieraťa treba kontaktovať priamo záchranné zariadenie

23.03 2020, TASR

Bratislava, 21. marca - Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR vyzýva občanov, aby v prípade nájdenia zraneného zvieraťa obmedzili volania na číslo 112. Mali by kontaktovať priamo záchranné zariadenie, ktoré je na to určené. ŠOP to uvádza na svojej webovej stránke v súvislosti s aktuálnou situáciou šírenia nového koronavírusu.

Slovenská Amazónia ožíva vďaka vodohospodárskym opatreniam

27.11 2019, TASR

Kľúčovec, 26. novembra - Unikátnu vodohospodársku revitalizačnú aktivitu, ktorá zabezpečila prepojenie Kľúčovského ramena s hlavným tokom Dunaja a bude mať priaznivý vplyv pre prírodu Podunajska, si v utorok pozrel podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).