Rada ministrov odsúhlasila zákaz jednorazových plastových výrobkov od roku 2021

22.05 2019, TASR

Brusel, 21. mája - Rada ministrov pre všeobecné záležitosti v utorok v Bruseli definitívne schválila zákaz používania jednorazových plastových výrobkov. Informovala o tom rakúska televízia ORF.

Filipíny pre spor o odpad z Kanady stiahli z Ottawy svojho veľvyslanca

17.05 2019, TASR

Manila, 16. mája - Filipínsky prezident Rodrigo Duterte povolal do vlasti filipínskeho veľvyslanca v Kanade. Stalo sa tak v reakcii na to, že Kanada nesplnila dohodu a do stredajšej polnoci neodviezla z Filipín tony odpadu, ktoré tam prepravila jedna kanadská súkromná firma ešte v rokoch 2013-14.

Nárast recyklácie odpadu je o nastavení politík i investíciách, mienia odborníci

17.05 2019, TASR

Bratislava, 16. mája – Miera recyklácie komunálneho odpadu v SR je naďalej nízka, podľa posledných čísiel sa pohybuje na úrovni 23 percent, čo je polovica priemeru krajín Európskej únie (EÚ).

Austrália: Kokosové ostrovy sú pokryté 414 miliónmi kusov plastového odpadu

17.05 2019, TASR

Canberra, 16. mája - Odľahlé austrálske súostrovie v Indickom oceáne je podľa odhadov zamorené 414 miliónmi kusov plastového odpadu. Znečistenie Kokosových ostrovov predstavuje 238 ton plastového odpadu, uvádza sa v novej štúdii, zverejnenej vo štvrtok vo vedeckom časopise Scientific Reports.

Poľovníci a dobrovoľníci na jar v prírode vyzbierali 250 ton odpadu

16.05 2019, TASR

Bratislava, 15. mája - Poľovníci spolu s dobrovoľníkmi počas jarných mesiacov v prírode vyzbierali takmer 250 ton odpadu. Väčšina tak urobila v rámci výzvy Čistá príroda = čistý revír, ktorú koncom apríla vyhlásila Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory (SPK) v spolupráci s tvorcami televíznej relácie Halali.

MŽP: Evidencia odpadu sa má zlepšiť, budú ho vážiť aj smetiarske autá

13.05 2019, TASR

Bratislava, 11. mája - Evidencia odpadu sa má zlepšiť. Po novom budú musieť byť smetiarske autá vybavené vážiacim systémom a hmotnosť odpadu nahlasovať, podrobnejšie správy budú na ministerstvo posielať aj organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV).

Mexiko: V metropole Mexiko zakážu jednorazové plastové výrobky

13.05 2019, TASR

Mexiko, 10. mája - Poslanci mexického hlavného mesta prijali zákon o zákaze plastových tašiek, plastového riadu a iných plastových predmetov na jedno použitie. Do platnosti by mal vstúpiť koncom roku 2020, píše v piatok agentúra AP.

MŽP zakáže jednorazové plasty aj spaľovanie separovaného odpadu

09.05 2019, TASR

Bratislava, 8. mája - Odpad, ktorý bol vyzbieraný oddelene na účely opätovného využitia a recyklácie, bude zakázané spaľovať. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorú Ministerstvo životného prostredia predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Blížiace sa majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji majú mať aj ekologický rozmer

09.05 2019, TASR

Bratislava, 8. mája – Blížiace sa majstrovstvá sveta (MS) v ľadovom hokeji by mali mať aj ekologický rozmer. Pomôcť tomu má pilotný projekt, ktorý má spájať ľudí nielen pre samotný šport, ale taktiež pre životné prostredie. Zelené novinky šampionátu majú totiž učiť zodpovednejšiemu prístupu v nakladaní s odpadmi.

Odpadový informačný systém sa testuje,elektronicky odpad ohlásilo 37 spoločností

06.05 2019, TASR

Bratislava, 4. mája - V informačnom systéme odpadového hospodárstva (ISOH) už sú spustené niektoré funkcie, napríklad elektronické ohlasovanie niektorých prúdov odpadov alebo zápis do registra výrobcov.