Kuchynský odpad kompostuje obec Terany od roku 2018

15.01 2021, TASR

Terany, 14. januára – Obec Terany v Krupinskom okrese v roku 2018 rozdala do každej domácnosti kompostéry, tvrdí to starostka obce Iveta Gajdošová. „Čestným prehlásením sa majiteľ rodinného domu zaviazal, že takýto odpad v ňom bude kompostovať spoločne s členmi domácnosti,“ odpovedala na otázku TASR, ako sa zatiaľ samospráve darí plniť povinnosť o triedení kuchynského odpadu. 

Vplyv textilnej výroby a textilného odpadu na životné prostredie

13.01 2021, Enviroportal

Európska komisia - Odevy, obuv a bytové textílie spôsobujú znečistenie vody, emisie skleníkových plynov a hromadenie odpadu na skládkach. Rýchla móda – neustále poskytovanie nových štýlov za veľmi nízke ceny – viedla k veľkému nárastu množstva vyrobených a vyhodených odevov. S cieľom riešiť vplyv na životné prostredie chce EÚ urýchliť prechod na obehové hospodárstvo.

ZMOS: Na Slovensku má byť v roku 2021 zatvorených 21 skládok

13.01 2021, TASR

Bratislava, 12. januára - V roku 2021 má byť zatvorených 21 skládok na Slovensku. Envirorezort ich zatvorenie avizuje dlhodobo. Pre TASR to uviedol hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák s tým, že ZMOS opakovane žiadalo ministerstvo životného prostredia o predloženie stratégie, ako nakladať s odpadom v regiónoch, kde budú skládky zatvorené. Rezort mu však neodpovedal, podotkol Kaliňák.

V Trenčíne dočasne zrušili mobilný zber kuchynského oleja a elektroodpadu

13.01 2021, TASR

Trenčín, 12. januára – V Trenčíne pre nepriaznivú pandemickú situáciu zrušili mobilný zber použitých kuchynských olejov a mobilný zber elektroodpadu z domácností. Informovala o tom hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

Samospráva Bojníc hľadá dodávateľa skládkovania odpadu pre mesto

12.01 2021, TASR

Bojnice, 11. januára - Samospráva Bojníc hľadá nového dodávateľa, ktorý zabezpečí zneškodňovanie odpadu z mesta uložením na skládke na najbližšie dva roky. Tamojšie technické služby (TS) s týmto cieľom vyhlásili i verejnú súťaž, náklady na zabezpečenie prác odhadli na viac ako 160 000 eur.

Žilina: Distribúciu štartovacích balíčkov k bioodpadu pozastavili do 24. januára

10.01 2021, TASR

Žilina, 9. januára – Distribúcia štartovacích balíčkov k triedeniu kuchynského bioodpadu v Žiline je pozastavená do nedele 24. januára. Dôvodom sú aktuálne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu a nariadenia o obmedzení pohybu. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

J. Budaj: Envirorezort bude podporovať podnikateľov, ktorí menia odpad na palivo

07.01 2021, TASR

Bratislava, 5. januára - Envirorezort bude podporovať domácich podnikateľov, ktorí menia svoj odpad na energeticky výdatné palivá. Hľadá tiež spôsob, ako obmedziť prepravu energeticky zhodnoteného odpadu spoza hraníc. Uviedol to v rozhovore pre TASR minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

L. Sólymos: Vrátenie zálohovania obalov do pôvodných termínov je správne

07.01 2021, TASR

Bratislava, 5. januára - Bývalý minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) ocenil, že sa vedenie envirorezortu vrátilo k zálohovaniu v obdobnom nastavení, ako bolo pred rokom navrhnuté. TASR o tom informovala Klára Magdeme, hovorkyňa strany Most-Híd. 

Správcom zálohovania bude asociácia výrobcov nealkoholických nápojov

07.01 2021, TASR

Bratislava, 5. januára - Správcom systému zálohovania PET fliaš a hliníkových obalov nápojov sa stala Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku. Na utorkovej online tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). 

J. Budaj: Mohla by sa zaviesť rozšírená zodpovednosť výrobcov pre oblasť textilu

05.01 2021, TASR

Bratislava, 4. januára - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa zaoberá textilným odpadom a jeho následným zhodnocovaním. Zaviesť by sa mohla rozšírená zodpovednosť výrobcov aj pre oblasť textilu a šatstva. V rozhovore pre TASR to povedal šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO).