Preskočit na obsah

Bratislava: Na miestnom úrade v Karlovej Vsi kompostujú kalifornské dážďovky

20.09 2021, TASR

Bratislava 19. septembra – Na miestnom úrade v bratislavskej Karlovej Vsi kompostujú kalifornské dážďovky. Pracovníci úradu ich kŕmia šupkami z rôzneho ovocia, zeleniny či škrupinkami z vajíčok, kompost, ktorý dážďovky vyprodukujú z kuchynského a záhradného odpadu, slúži na hnojenie kvetináčov.

Veľký Krtíš: Za prvý polrok tohto roka vyzbierali v meste 67 ton plastov

20.09 2021, TASR

Veľký Krtíš 18. septembra – Za prvý polrok tohto roka vyzbierali vo Veľkom Krtíši 67 ton plastového odpadu. Pre TASR to uviedol Daniel Ruman z odboru životného prostredia veľkokrtíšskeho mestského úradu. Ako dodal, vyzbieraných plastov bolo za rok 2019 približne 147 ton a vlani približne 132 ton, čo predstavuje pokles o 15 ton.

Z brehu Ružínskej priehrady odstránili prvých 10 nelegálnych stavieb

17.09 2021, TASR

Bratislava 16. septembra – Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) spoločne s občianskym združením Ružínska priehrada pristúpili po množstve výziev, na ktoré ich majitelia nereagovali, k odstráneniu nelegálnych stavieb nachádzajúcich sa v okolí tohto vodného diela. 

SIŽP: Ecorec neporušil pri zhodnocovaní plastov podmienky

16.09 2021, TASR

Bratislava 14. septembra – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) preverila podozrenie z neoprávneného nakladania s triedeným odpadom v spoločnosti Ecorec Slovensko v meste Pezinok. 

Aj čokolády sa už balia do recyklovateľných obalov

14.09 2021, Enviroportal

Obľúbená sladkosť, na ktorej si radi pochutnajú aj mnohí Slováci, mala 13. septembra svoj sviatok – Medzinárodný deň čokolády. A hoci Slovensko nepatrí medzi najväčších konzumentov čokolády na svete, aj u nás záleží na tom, do akých obalov sa čokolády balia a či sa následne tieto obaly správne vytriedia a zrecyklujú.

Obyvatelia Trenčianskeho kraja sú najlepší v zbere bateriek

14.09 2021, Enviroportal

V minulom roku tvorili batérie a akumulátory na Slovensku 922 ton triedeného komunálneho zberu, pričom počet medziročne kontinuálne rastie.

Ohorok z cigarety patrí do komunálu, nie na zem, upozorňuje nová kampaň

13.09 2021, TASR

Bratislava 12. septembra – Cigaretový filter obsahuje plasty, netreba ho preto odhadzovať na zem, ale do zmiešaného komunálneho odpadu. Motivovať fajčiarov na zmenu správania a správne vyhadzovanie ohorkov má nová kampaň Cigaretovník. TASR o tom informoval Roman Záhorec z PR agentúry Neopublic.

Malacky opätovne požiadali o dotáciu na výstavbu kompostárne

13.09 2021, TASR

Bratislava 10. septembra – Na mieste bývalých vodární pri vjazde do Malaciek od Plaveckého Štvrtka má vyrásť kompostáreň. Mestská spoločnosť Tekos už podala na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR žiadosť o dotáciu na jej výstavbu, požadovaná výška je 2,6 milióna eur.

SVP v najbližších dňoch odstráni desať nelegálnych objektov pri Ružíne

10.09 2021, TASR

Gelnica 9. septembra – Vodohospodári pokračujú s odstraňovaním nelegálnych objektov pri Ružíne, celkovo ich identifikovali 197. Vo štvrtok začali s likvidáciou desiatich, ktoré sa nachádzajú v katastri obce Margecany. 

Cena plastov neodráža dopady na spoločnosť a životné prostredie

09.09 2021, Enviroportal

Skutočné náklady plastov pre spoločnosť sú najmenej desaťkrát vyššie ako trhové ceny tých novovyrobených. Vyplýva to zo štúdie Plasty: skutočná cena pre spoločnosť, životné prostredie a ekonomiku (EN), ktorú pre WWF vypracovali analytici zo spoločnosti Dalberg.