Nitra: Na Štúrovej ulici má vzniknúť nová prevádzka na spracovanie autovrakov

20.02 2019, TASR

Nitra, 19. februára – Na Štúrovej ulici v Nitre by mala vzniknúť nová prevádzka na likvidáciu vrakov áut. Podľa projektu spoločnosti Zberné suroviny Žilina sa má už existujúca prevádzka rozšíriť o zber, triedenie a zhromažďovanie nebezpečných odpadov. Projekt momentálne čaká na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Verejnosť môže zámer pripomienkovať do 8. marca.

NKÚ: Opatrenia v oblasti odpadov sú málo efektívne,chyba je však aj v štatistike

18.02 2019, TASR

Bratislava, 15. februára - Opatrenia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v oblasti odpadovej politiky majú nízku účinnosť, chýbajú tiež informačné kampane. Upozorňuje na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR na základe kontroly, ktorú vykonal v minulom roku. Okrem toho zistil, že v skutočnosti sa na Slovensku triedi viac odpadu, ako samosprávy štatisticky vykazujú. V niektorých obciach aj štvornásobne.

Do domácností v Hanušovciach nad Topľou pribudne 520 kompostérov

18.02 2019, TASR

Hanušovce nad Topľou, 15. februára – Do domácností v Hanušovciach nad Topľou pribudne 520 kompostérov. Distribuovať ich budú do rodinných domov. Zvýšiť sa tak má miera separácie odpadu v meste.

ŠÚ SR: Obyvateľ BBSK vyprodukoval v roku 2017 v priemere 346 kilogramov odpadu

18.02 2019, TASR

Banská Bystrica, 17. februára – Každý obyvateľ Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vyprodukoval v roku 2017 v priemere 346 kilogramov komunálneho odpadu, zhodnotilo sa ho viac ako 35 percent. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, v tom istom období v BBSK vzniklo takmer 783 000 ton priemyselného odpadu, čo je medziročný pokles o necelé percento.

OECD: Slovensko by malo zvýšiť environmentálne dane

14.02 2019, TASR

Bratislava, 13. februára - Slovensko by malo zvýšiť environmentálne dane a zrušiť výnimky v oblasti spotreby energie. Odporúča to najnovšia správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Obec Skároš chce zberným dvorom predísť tvorbe čiernych skládok

11.02 2019, TASR

Skároš, 10. februára – S výstavbou zberného dvora sa v obci Skároš v okrese Košice-okolie začne v najbližších dňoch. Pre TASR to povedal starosta Ľubomír Vranka s tým, že v rámci projektu, na ktorý obec získala nenávratný finančný príspevok vo výške približne 190. 000 eur, pribudnú kontajnery, stojiská aj dopravná technika.

Rusko zaplavuje odpad, potrebuje miliardové investície, aby ho začalo triediť

08.02 2019, TASR

Moskva, 7. februára - Rusko sa topí v odpadoch, keď celková plocha skládok na jeho území má rovnakú rozlohu ako Holandsko alebo Švajčiarsko. Vláda preto prišla s reformou odpadového hospodárstva, ktorá spôsobí zdraženie spracovania odpadov. Zaplatia ho občania, preto sa spustila v celom Rusku vlna protestov.

Jasov: Odstránenie čiernej skládky má pomôcť ľuďom aj prírode

08.02 2019, TASR

Jasov, 7. februára (TASR) – Na sanáciu nelegálnej skládky získala koncom minulého roka obec Jasov v okrese Košice - okolie nenávratný finančný príspevok vo výške približne 50 000 eur. Ako pre TASR potvrdil starosta Marián Dzurik, v projekte bývalého vedenia obce pokračujú, aktuálne pripravujú podklady potrebné na vyhlásenie verejného obstarávania.

Rusi protestovali proti reforme odpadového hospodárstva

04.02 2019, TASR

Moskva, 4. februára - V desiatkach ruských miest sa v nedeľu konali protesty proti reforme nakladania s odpadmi, ktorá predpokladá aj to, že odpad z Moskvy sa bude vyvážať do menej prosperujúcich oblasti na severe krajiny, kde je však nedotknutá príroda. Informovala o tom agentúra AP.

MŽP: Skládka v Považskom Chlmci je už uzatvorená a zrekultivovaná, čaká sa na EK

04.02 2019, TASR

Bratislava, 1. februára - Skládka v Považskom Chlmci, za ktorú Slovensko dostalo pokutu od európskeho súdu, je už uzavretá a zrekultivovaná. Ako pre TASR potvrdil hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák, potvrdenie o uzavretí bolo vydané 28. decembra 2018.