Zálohovanie PET fliaš pomôže aj národným parkom, tvrdia ich riaditelia

22.03 2019, TASR

Bratislava, 21. marca - Riaditelia národných parkov na Slovensku aj Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR jednoznačne podporujú myšlienku zavedenia zálohovania plastových fliaš. Informovalo o tom oddelenie komunikácie ŠOP SR. Pomohlo by to podľa nej nielen chráneným územiam, ale aj voľnej krajine.

Prieskum u Košičanov zistil spokojnosť s odvozom odpadu i preplnené kontajnery

22.03 2019, TASR

Košice, 21. marca – Na spokojnosť Košičanov so zberom, likvidáciou a triedením komunálneho odpadu, ale aj upratovaním či letnou a zimnou údržbou, ktoré v Košiciach vykonáva spoločnosť Kosit, bol zameraný marcový reprezentatívny prieskum. Zo 450 respondentov bolo so službami spoločnosti spokojných 93 % Košičanov.

Záloha by motivovala vracať PET fľaše 90 percent respondentov

22.03 2019, TASR

Bratislava, 21. marca - Zálohovanie PET fliaš by motivovalo vracať do obchodov použité plastové obaly deväť z desiatich opýtaných. Vyplýva to z reprezentatívneho online prieskumu spoločnosti IPSOS. Napriek zálohovaniu by fľaše nevracalo 7 % opýtaných, zvyšné tri percentá nevedeli odpovedať.

Havaj plánuje ako prvý štát v USA zakázať používanie plastov v reštauráciách

20.03 2019, TASR

Honolulu, 19. marca - Havaj by sa mohol stať prvým americkým štátom, ktorý zakáže používanie väčšiny plastových obalov v reštauráciách. Navrhovaný zákon má za cieľ znížiť množstvo odpadu, ktorý znečisťuje oceán, informovala v utorok agentúra AP.

Keňa: Environmentálne zhromaždenie OSN sa skončilo záväzkom na redukciu plastov

18.03 2019, TASR

Nairobi, 15. marca - Členské krajiny OSN sa v piatok dohodli na tom, že v nadchádzajúcom desaťročí ,,výrazne obmedzia" používanie jednorazových plastových výrobkov.

MŽP: Zálohovanie PET fliaš prešlo pripomienkami rezortov aj legislatívnou radou

13.03 2019, TASR

Bratislava, 12. marca - Zákon o povinnom zálohovaní PET fliaš a plechoviek prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním a v utorok aj Legislatívnou radou vlády SR. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré by chcelo návrh predložiť vláde v druhej polovici tohto roka.

Partizánske chce zvýšiť podiel triedenia biologicky rozložiteľného odpadu

05.03 2019, TASR

Partizánske, 5. marca  - Partizánske prijalo program odpadového hospodárstva mesta na roky 2016 až 2020. Zlepšiť sa plánuje v zbere biologicky rozložiteľného odpadu (BRO). Miestne technické služby tiež pripravujú projekt, ktorý by mal priniesť väčšiu mieru zhodnocovania komunálneho odpadu.

Bratislava:Do mobilného zberu elektroodpadu prispeli najviac obyvatelia Ružinova

05.03 2019, TASR

Bratislava, 4. marca – Najviac elektroodpadu v rámci bratislavského mobilného zberu vyzbierali v roku 2018 v Ružinove. Vyplýva to zo štatistík Združenia výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu – Envidom, ktoré zber organizuje.

Svet zaplavuje plastový odpad

05.03 2019,

Vo voľnej prírode pribudne každý rok asi 100 miliónov ton plastového odpadu, z toho deväť miliónov ton skončí v oceánoch. WWF International preto spúšťa globálnu kampaň No Plastics in Nature. Vyzýva svetových lídrov, aby prijali historicky prvú globálnu dohodu o znížení plastového odpadu v oceánoch a aby sa k situácií postavili zodpovedne nielen štáty a spotrebitelia, ale aj výrobcovia a firmy.

Vo Zvolene a v Krupine sa výrazne zvýšil podiel separovaného odpadu

04.03 2019, TASR

Zvolen/Detva/Krupina, 1. marca - Výrazné zvýšenie separovaného odpadu zaznamenali vlani niektoré mestá na strednom Slovensku. Napríklad vo Zvolene bolo percento vytriedeného odpadu raz tak vyššie ako v roku 2017, v Krupine dokonca zvýšili tento podiel trojnásobne.