Preskočit na obsah

Triedenie odpadu sprevádzajú aj mýty, obaly netreba umývať

21.06 2021, TASR

Bratislava, 21. júna Ľudia triedia odpad oveľa poctivejšie, ako to bolo napríklad pred desiatimi rokmi. Aj napriek tomu sa ešte aj dnes stretávame s viacerými mýtmi, ktoré sú spojené s vyhadzovaním a triedením odpadu. Pre TASR to skonštatovala Katarína Kretter z organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-pak.

Partizánske: Kuchynský odpad budú v meste zbierať od dverí k dverám

21.06 2021, TASR

Partizánske, 20. júna Mesto Partizánske sa pripravuje na zavedenie zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu (BRKO). Od júla ho bude zbierať systémom od dverí k dverám. 

Cementárne na Slovensku by mali uprednostniť domáci odpad pred zahraničným

21.06 2021, TASR

Košice, 18. júna – Memorandum o spolupráci podpísali v piatok popoludní pri vodnej nádrži Ružín v okrese Košice okolie minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) a Zväz výrobcov cementu (ZVC). Zvýšiť by sa tak mal podiel slovenského odpadu v tuhých alternatívnych palivách, ktorý je energeticky zhodnocovaný v cementárňach.

Ročne sa u nás použije miliarda PET fliaš, na recykláciu sa vráti 60 %

17.06 2021, TASR

Senica, 16. júna – Podľa dát z roku 2019 sa na slovenský trh uvedie asi miliarda fliaš z polyetyléntereftalátu (PET). Z nich sa vráti v rámci separovaného zberu odpadu približne 60 percent. Uviedol to obchodný riaditeľ spoločnosti General Plastic Miroslav Lukniš.

Kompostovaním sa aj predchádza vzniku ďalších odpadov

17.06 2021, TASR

Bratislava, 16. júna Kompostovanie možno podľa odborníčky považovať za najdokonalejšiu formu spracovávania odpadu. "Keď hovoríme o domácom alebo komunitnom kompostovaní, dostávame sa až na úroveň predchádzania vzniku odpadov. Je to preto, lebo odpad spracovávame na mieste jeho vzniku, bez potreby ďalšej dopravy, elektrickej energie a tak ďalej," povedala pre lektorka environmentálnej výchovy Laura Martinková.

Polícia: Vyšetruje päť prípadov nelegálneho dovozu odpadu z Talianska a Poľska

14.06 2021, TASR

Bratislava, 14. júna Polícia vyšetruje päť prípadov nelegálneho dovozu odpadu na Slovensko z Talianska a Poľska. Odpad potom končí v poľnohospodárskych a priemyselných objektoch. Pre TASR to uviedol hovorca polície Michal Slivka s tým, že odpad sa pohybuje v desiatkach tisícov ton.

Do roku 2025 by malo Slovensko zrecyklovať najmenej 55 percent odpadu

14.06 2021, TASR

Bratislava, 12. júna – Do roku 2025 by malo Slovensko zrecyklovať najmenej 55 percent komunálneho odpadu. O ďalších desať rokov by recyklácia mala byť na úrovni 65 percent. Vyplýva to z európskej smernice o odpadoch.

Skládku odpadov pri Zohore rozšíria, naďalej ostane pod kontrolou SIŽP

14.06 2021, TASR

Bratislava, 11. júna – Skládku odpadov pri obci Zohor v okrese Malacky rozšíria. Jej prevádzkovateľ, spoločnosť FCC Zohor, vybuduje kapacitu pre takmer 245 000 kubických metrov bežného, nie nebezpečného odpadu.

Kremnica: Pred začiatkom zberu kuchynského odpadu rozdajú ľudom koše a vrecká

14.06 2021, TASR

Kremnica, 11. júna V Kremnici začínajú od 1. júla so zberom kuchynského odpadu. Pre obyvateľov domácností v obytných domov sa rozhodla tamojšia samospráva zabezpečiť špeciálne nádoby s objemom 240 litrov na jeho zber. 

Zberný dvor surovín vo Zvolene prijíma najviac šrotu a farebných kovov

10.06 2021, TASR

Zvolen, 10. júna Zberný dvor surovín vo Zvolene prijíma najviac šrotu, nasledujú farebné kovy ako meď, mosadz a hliník. Pre TASR to uviedla Martina Becherová zo Zberných surovín Žilina, závodu Zvolen.