Preskočit na obsah

Vznikla Kompostovacia asociácia Slovensko – Kompas

07.12 2023, Enviroportal

Novovzniknutá asociácia Kompas má za cieľ združovať výrobcov kompostu a spracovateľov biologicky rozložiteľného odpadu a materiálov, zastupovať ich záujmy a vytvoriť im podnetný priestor na zdieľanie skúseností a príkladov dobrej praxe.

Analýzy v roku 2023 potvrdili klesajúce zastúpenie zálohovaných obalov v triedenom zbere

06.12 2023, Enviroportal

Organizácie NATUR-PACK a SPRÁVCA ZÁLOHOVÉHO SYSTÉMU potvrdzujú priebežný pokles podielu zálohovaných obalov v triedenom zbere. Tie predstavovali v minulosti, teda pred rokom 2022 nezanedbateľnú súčasť kontajnerov či vriec na triedený zber. Dnes je to však už minulosť. Najnovšie výsledky analýz obsahu triedeného zberu potvrdzujú, že systém zálohovania naplnil očakávania.

Slovnaft: Nové CEZO bude schopné zhodnotiť aj staré priemyselné skládky

05.12 2023, TASR

Bratislava 4. decembra – Centrum na energetické zhodnotenie odpadu (CEZO), ktoré má vzniknúť v areáli bratislavskej rafinérie Slovnaft, bude schopné energeticky zhodnotiť aj viaceré známe staré priemyselné skládky. 

Nová kompostáreň v Komárne ponúkne prvý kompost na jar

05.12 2023, TASR

Komárno 4. decembra – V novej kompostárni v Komárne – Hadovciach už spustili do prevádzky zariadenia, ktoré zabezpečia výrobu kompostu. Ako uviedla radnica, nové stroje zabezpečujú drvenie, otáčanie a spracovávanie zeleného odpadu. Podľa mestského úradu bude prvý kompost hotový na jar

Na zbernom dvore v Dubnici nad Váhom vznikla knižnica, knihy neskončia v odpade

01.12 2023, TASR

Dubnica nad Váhom 30. novembra – Knihy, ktoré Dubničania odovzdávajú na zberný dvor v Dubnici nad Váhom, neskončia v odpade. Technické služby mesta (TSM) zriadili priamo na zbernom dvore malú knižnicu. Informovala o tom riaditeľka TSM Dubnica nad Váhom Vladimíra Klačanská. 

Slovnaft chce vybudovať centrum na energetické zhodnotenie odpadu

30.11 2023, TASR

Bratislava 29. novembra – Spoločnosť Slovnaft plánuje v areáli svojej bratislavskej rafinérie vybudovať centrum na energetické zhodnotenie odpadu. Predpokladaná kapacita zariadenia je 316.700 ton ročne. Jej investičné náklady sa odhadujú približne na 200 milióna eur. Spustenie výstavby sa odhaduje o dva roky. Vyplýva to zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). 

Výsledky prieskumu: Slováci sú v zálohovaní nápojových obalov lídrami, blížime sa k dvom miliardám

29.11 2023, Enviroportal

V slovenskej populácii prevláda pozitívny postoj k zálohovaniu plastových fliaš a plechoviek od nápojov. Výsledky nedávneho prieskumu, ktorý Správca zálohového systému pravidelne realizuje s prieskumnou agentúrou 2muse ukázali, že 97 % obyvateľov Slovenska pozná systém zálohovania a osvojilo si jeho koncept. Tento výsledok poukazuje na výraznú informovanosť a povedomie obyvateľstva v oblasti environmentálnej udržateľnosti.

Rumunsko spúšťa zálohovanie s riešením od slovenskej spoločnosti Sensoneo

29.11 2023, Enviroportal

Rumunsko spúšťa najväčší centralizovaný zálohový systém na svete s takmer 80 000 zbernými miestami. Pripája sa tým k ďalším 13 krajinám EÚ, ktoré spustili systémy zálohovania (DRS) s cieľom zvýšiť mieru zberu a recyklácie jednorazových nápojových obalov.

Slováci vlani vytvorili 2,6 milióna ton komunálneho odpadu

28.11 2023, TASR

Bratislava 27. novembra – Slováci vlani vytvorili 2,6 milióna ton komunálneho odpadu. V priemere vyhodili do odpadových nádob 478 kilogramov smetí. Na deň to predstavuje približne 1,3 kilogramu odpadu. Produkcia komunálneho odpadu sa na Slovensku za poslednú dekádu zvýšila takmer o polovicu. Informovala analytička WOOD & Company Eva Sadovská. 

Minister životného prostredia SR sa dohodol so samosprávami na pravidlách úpravy odpadov pred skládkovaním

27.11 2023, Enviroportal

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba sa po sérii rokovaní s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska dohodol na posunutí povinnosti mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred skládkovaním na rok 2025. Zároveň prisľúbil zrýchliť procesy pri environmentálnom hodnotení spracovateľských kapacít.