Zber bioodpadu by mali hornonitrianske samosprávy zvládnuť na zhruba 50 %

14.08 2020, TASR

Kanianka, 13. augusta - Novú povinnosť v podobe zberu kuchynského bioodpadu by mali od začiatku budúceho roka zvládnuť hornonitrianske samosprávy na menej ako 50 percent. Odhadol to predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN) Vojtech Čičmanec, podľa ktorého väčší problém s bioodpadom budú mať samosprávy s hromadnou bytovou výstavbou.

Liptovský Mikuláš: Mesto je za odklad termínu povinného separovania bioodpadu

14.08 2020, TASR

Liptovský Mikuláš, 10. augusta – Mesto Liptovský Mikuláš je za odklad termínu povinného separovania bioodpadu. Samospráva totiž nie je schopná vykryť celý proces nakladania s kuchynským odpadom od 1. januára budúceho roka z vlastných prostriedkov.

Litva protestuje proti bieloruskej atómovej elektrárni Astravec

10.08 2020, TASR

Vilnius, 8. augusta - Litva zaslala Bielorusku protestnú nótu v súvislosti nakladaním paliva do prvej bieloruskej atómovej elektrárne Astravec, ktorá sa nachádza neďaleko litovských hraníc a len 50 kilometrov od Vilniusu, uviedlo litovské ministerstvo zahraničných vecí. Informoval o tom v sobotu spravodajský portál RBK.

Žilina je pripravená začať so separovaním kuchynského bioodpadu

10.08 2020, TASR

Žilina, 8. augusta – Mesto Žilina bude od 1. januára 2021 pripravené začať so separovaním kuchynského bioodpadu v prípade, že nenastanú žiadne komplikácie. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Prievidza má na zber kuchynského bioodpadu udelenú výnimku

10.08 2020, TASR

Prievidza, 7. augusta - Mesto Prievidza nemusí od začiatku budúceho roka zbierať kuchynský bioodpad. Odloženie novej povinnosti v zmysle zákona o odpadoch mu umožnila výnimka, keďže zabezpečuje energetické zhodnotenie týchto odpadov činnosťou R1.

Bánovce nad Bebravou: Odpad zo záhradiek sa bude odvážať

10.08 2020, TASR

Bánovce nad Bebravou, 7. augusta - Biologicky rozložiteľný odpad zo záhradkárskych osád v Bánovciach nad Bebravou budú po novom spoločne odvážať v rámci stanovených termínov.

Bratislava: Na zber kuchynského odpadu sa chystá už teraz, poplatky nechce zvýšiť

10.08 2020, TASR

Bratislava, 6. augusta – Hoci sa povinnosť zabezpečiť separovanie kuchynského odpadu týka hlavného mesta SR až od roku 2023, metropola sa pripravuje na zavedenie systému.

Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu by sa mali prerozdeľovať po novom

10.08 2020, TASR

Bratislava, 6. augusta - Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu by sa mali prerozdeľovať po novom. Vytvoriť by sa mala nová skupina obcí, ktorá by mohla získať príspevok z Environmentálneho fondu a použila by ho na zabezpečenie triedeného zberu a zhodnotenie bioodpadu z domácností.

Trenčín: Samospráva odhaduje, že zber bioodpadu v určitom rozsahu zvládne

10.08 2020, TASR

Trenčín, 6. augusta - Mesto Trenčín by malo v určitom rozsahu zber kuchynského bioodpadu od začiatku budúceho roka zvládnuť. Odhaduje to miestna radnica, ktorá v tejto súvislosti už rozbehla procesy na zabezpečenie tejto novej povinnosti.

Vodné stavby Ružín a Veľké Kozmálovce čistia unikátnym strojom

06.08 2020, TASR

Košice, 5. augusta – Odpad z vodnej stavby (VS) Ružín v okrese Košice-okolie zbierajú pomocou unikátneho stroja s umelou inteligenciou. Toto plavidlo malo celosvetovú premiéru práve na Slovensku, a to v utorok (4. 8.) pri čistení priehrady Veľké Kozmálovce v okrese Levice.