Preskočit na obsah

Výrobcovia nápojov pozor! Nezálohované obaly možno uviesť na trh len do konca januára

21.01 2022, Enviroportal

Od 1. januára 2022 funguje na Slovensku zálohový systém pre nápojové obaly. Takýto systém sa samozrejme nedá zaviesť zo dňa na deň, preto je zákonom stanovené prechodné obdobie, počas ktorého sú v predajniach zálohované aj nezálohované obaly. Každý výrobca alebo dovozca, ktorý chce uvádzať nápoje na slovenský trh si najskôr musí splniť registračnú povinnosť v zálohovom systéme.

MŽP SR: Zálohový systém na plastové fľaše a plechovky bol úspešne spustený

17.01 2022, MŽP SR

Zálohový systém na nápojové plastové fľaše a plechovky v prvý pracovný deň nového roka symbolicky odštartoval minister životného prostredia Ján Budaj v spolupráci so zástupcami Správcu zálohového systému. Slovensko sa tak ako prvé v regióne úspešne zaradí k európskym krajinám, ktoré motivujú k zodpovednejšiemu správaniu a efektívne riešia problém s voľne pohodeným odpadom.

OZV: Registrácia výrobcov do odpadového systému funguje

14.01 2022, TASR

Bratislava 13. januára – Registrácia výrobcov cez Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH) funguje. Zhodli sa na tom organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak a Natur-Pack. 

Bratislava: Spaľovňu zmodernizujú, bude energeticky účinnejšia a ekologickejšia

13.01 2022, TASR

Bratislava 13. januára – Modernejšia, energeticky účinnejšia a k životnému prostrediu maximálne šetrná má byť po modernizácii bratislavská spaľovňa odpadu (zariadenie na energetické využitie odpadu – ZEVO). 

V Bánovciach nad Bebravou vybudujú kompostáreň na biologický odpad

13.01 2022, TASR

Bánovce nad Bebravou 12. januára – Mesto Bánovce nad Bebravou vybuduje kompostáreň na spracovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO). Investíciu v hodnote viac ako 1,1 milióna eur bude financovať z fondov Európskej únie. Informovala o tom na sociálnej sieti primátorka Rudolfa Novotná.

Trnava má v skúšobnej prevádzke elektronickú evidenciu výsypu odpadov

12.01 2022, TASR

Trnava 11. januára – Od začiatku roka funguje v Trnave v skúšobnej prevádzke elektronická evidencia výsypu odpadov Moje smeti. Zatiaľ v lokalitách individuálnej bytovej zástavby Špiglsál, Tulipán, Modranka, Kopánka, Vozovka, Vajslova a Centrum, kde spoločnosť FCC Trnava spoločne s mestom zabezpečila v priebehu novembra a decembra pasportizáciu a digitalizáciu zberných nádob RFID čipmi.

Vývoz plastového odpadu z Nemecka klesol v roku 2021 o tretinu

10.01 2022, TASR

Berlín 9. januára – Vývoz plastového odpadu z Nemecka do iných krajín v roku 2021 výrazne klesol. Prispeli k tomu jednak prísnejšie dovozné obmedzenia a tiež problémy v dodávateľských reťazcoch, ktoré odštartovala pandémia nového koronavírusu.

Partizánske neplánuje rozšíriť skládku v Brodzanoch, investíciu vyradilo

10.01 2022, TASR

Partizánske 3. januára – Mesto Partizánske do budúcna neplánuje rozšíriť skládku odpadu v Brodzanoch (okres Partizánske). Súvisiacu investíciu v hodnote viac ako 55 000 eur preto navrhlo vyradiť z majetku mesta ako zmarenú. Odobrili to mestskí poslanci na svojom poslednom rokovaní.

Cena nápoja bude v obchodoch uvedená bez 15-centovej zálohy

10.01 2022, TASR

Bratislava 3. januára – Cena nápoja bude v obchodoch uvedená bez 15-centovej zálohy. Distribútor musí zo zákona uvádzať cenu nápoja oddelene od zálohy obalu, ktorá sa potom nakupujúcemu zaúčtuje pri pokladnici. V pondelok to na tlačovej konferencii uviedla riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai.

NR SR: Od roku 2025 sa má zálohovať 90 percent nápojových obalov

10.12 2021, TASR

Bratislava 9. decembra – Od roku 2025 sa má zálohovať najmenej 90 percent plastových a kovových jednorazových obalov od nápojov. Tieto ciele stanovuje novela zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.