Nezodpovední turisti zlikvidovali 160 kusovú kolóniu netopierov

15.02 2019,

Na území národného parku Slovenský kras v týchto dňoch prebieha zimné sčítanie netopierov na zimoviskách, ktoré sú významné nielen v Slovenskom, ale aj v celoeurópskom meradle.

Košice: Orlovi kráľovskému vymenili fixátor za bandáž, liečia mu zlomenú nohu

13.02 2019, TASR

Košice, 12. februára – Orlovi kráľovskému, ktorý mal zlomenú nohu, po niekoľkomesačnej rekonvalescencii odstránili externý fixátor. Na Klinike vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach ho vymenili za bandáž. Ako pre TASR povedal veterinárny lekár Ladislav Molnár, do prírody ho vypustia po zime.

Vzácnych dravcov na Slovensku ubudlo, naznačuje ich sčítanie

11.02 2019, TASR

Bratislava, 10. februára - Na Slovensku ubudli orliaky morské aj myšiaky severské. Naznačuje to nedávne medzinárodné sčítanie dravcov, pri ktorom slovenskí mapovatelia spočítali o 20 až 30 percent menej vtáčích druhov ako vlani.

ŠOP: Správa chránených území Dunajské Luhy a Ponitrie sa má zjednotiť

11.02 2019, TASR

Bratislava, 9. februára - Správa chránených krajinných oblastí Dunajské Luhy a Ponitrie sa má administratívne zjednotiť. Potvrdil to generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Martin Lakanda, ktorý zdôrazňuje, že nejde o zásah do samotných chránených území, ale o zmenu organizačnej štruktúry ŠOP SR. Od tej si sľubuje vyššiu efektivitu.

Považskobystrickí rybári chcú petíciou zastaviť devastáciu revíru Pod Dubovcom

11.02 2019, TASR

Považská Bystrica, 10. februára – Skupina považskobystrických rybárov chce petíciou zastaviť devastovanie najväčšieho rybárskeho revíru tamojšej Mestskej organizácie (MsO) Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) Pod Dubovcom. Predseda petičného výboru Miroslav Hološko poukazuje na devastáciu 90-hektárového revíru sedimentmi a kalmi z premývania štrku, ktorý tam ťaží súkromná spoločnosť.

Svrčinovec: Žiaci ZŠ diskutovali so skúsenými chovateľmi zvierat

11.02 2019, TASR

Svrčinovec, 8. februára – O chove hospodárskych zvierat diskutovalo takmer 180 žiakov základnej školy vo Svrčinovci v okrese Čadca prvý februárový týždeň so skúsenými chovateľmi v rámci projektu Aby sa gazdovať nezabudlo občianskeho združenia (OZ) Chováme doma.

Snahou Správy TANAP je, aby nový návštevný poriadok platil už v lete

08.02 2019, TASR

Liptovský Mikuláš, 6. februára – Správa Tatranského národného parku (TANAP) by chcela, aby nový návštevný poriadok platil už od novej letnej sezóny. Po stredajšom verejnom prerokovaní v Liptovskom Mikuláši to uviedol riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko s tým, že všetko závisí od toho, ako dlho potrvá celý proces pripomienkovania, ktorý sa práve začal.

Envirorezort odkúpil súkromný pozemok v Národnej prírodnej rezervácii Choč

08.02 2019, TASR

Bratislava/Vyšný Kubín, 6. februára - Ministerstvo životného prostredia SR začiatkom roka odkúpilo súkromný pozemok v Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Choč. TASR o tom v stredu informoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Michalovce: Ochranári sa snažia kavky presťahovať z centra mesta na jeho okraj

08.02 2019, TASR

Michalovce, 7. februára – Ochranári sa snažia kavky tmavé presťahovať z centra Michaloviec na okraj mesta. Podľa nich patria spolu s havranmi medzi kontroverzných obyvateľov metropoly Zemplína.

Ochranári sčítavali dravce v panónskom bioregióne

08.02 2019, TASR

Bratislava, 7. februára – Na hniezdiská a zimoviská vzácnych dravcov na západnom Slovensku sa v polovici januára zamerala slovenská časť zimného medzinárodného sčítania dravcov v panónskom bioregióne. Spoločný monitoring v Maďarsku, Česku, Rakúsku, Srbsku a Rumunsku sa uskutočnil po druhý raz, národné sčítanie po trinásty raz.