Bolívia: Vzácnemu žabiakovi v zajatí našli po 10 rokov partnerku

21.01 2019, TASR

La Paz, 18. januára - Samec vzácneho žabieho druhu Sehuencas, pomenovaný Romeo, žil desať rokov osamelý v akváriu prírodopisného múzea v bolívijskej Cochabambe, vedcom sa však nakoniec podarilo nájsť preňho v pralese mladú partnerku. Svitla tak nádej na odchovanie potomstva a posilnenie populácie v prírode, informovala v piatok agentúra DPA.

Na rieke Muránka sčítali vodné vtáctvo

18.01 2019, TASR

Revúca, 17. január – Cenné poznatky o výskyte zimujúcich a migrujúcich vtákov získali odborníci pri tohtoročnom zimnom sčítaní vodného vtáctva, ktoré sa uskutočnilo na rieke Muránka a priľahlých vodných plochách v okrese Revúca v polovici januára.

USA: Potápači spozorovali pri pobreží Havaja obrovského žraloka modrého

18.01 2019, TASR

Los Angeles, 18. januára - Obrovského žraloka modrého - jedného z najväčších zaznamenaných - spozorovali potápači pri pobreží Havajských ostrovov. S predátorom (nesprávne nazývaným žralok biely) si aj zaplávali, informovala v piatok tlačová agentúra AFP.

Zimné sčítanie vodného vtáctva na dolnom Zemplíne najviac ovplyvnilo počasie

15.01 2019, TASR

Senné, 14. januára – Zimné sčítanie vodného vtáctva počas uplynulého víkendu na dolnom Zemplíne najviac ovplyvnilo počasie a hlavne to, že v dôsledku ochladenia zamrzli Senianske rybníky a celá Zemplínska šírava.

USA: Uhynul najosamelejší slimák na svete

14.01 2019, TASR

Washington, 13. januára - Osamelý George, posledný slimák svojho druhu na svete, uhynul a s ním aj celý jeho druh. Sám pritom žil už takmer od narodenia, a preto si vyslúžil prezývku najosamelejší slimák na svete, informovala tento týždeň spravodajská televízia CNN.

V minulom roku ornitológovia zaznamenali dve výnimočné pozorovania

14.01 2019, TASR

Bratislava, 13. januára - V roku 2018 ornitológovia zaznamenali dve výnimočné pozorovania aj úspešné hniezdenia kriticky ohrozených druhov. Jedným z nich je aj bradáň žltohlavý, ktorý bol predtým vierohodne pozorovaný iba raz, v roku 2016. Dravec sa mal objaviť začiatkom júla na Liptove.

Lesnú zver neodporúča odborník prikrmovať mimo zariadení na to určených

14.01 2019, TASR

Humenné, 13. januára - Ak má nepoľovník záujem v zimnom období pomôcť lesnej zveri, mal by dodržiavať určité zásady. Ako TASR informoval predseda poľovníckej komisie Obvodnej poľovníckej komory v Humennom Jaroslav Dutko, v prvom rade by sa mal skontaktovať s užívateľom poľovníckeho revíru a dohodnúť sa s ním, akou formou pomôže s prikrmovaním.

TANAP: Aj tento rok sa našli ľudia, ktorí porušovali zákaz používať pyrotechniku

07.01 2019, TASR

Vysoké Tatry, 2. januára – Aj ten rok sa počas silvestrovských osláv našli ľudia, ktorí porušovali zákaz používať zábavnú pyrotechniku v Tatranskom národnom parku (TANAP). Riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko pre TASR uviedol, že väčšina ubytovacích zariadení nariadenie rešpektovala, našli sa však aj takí, ktorí pravidlá porušovali.

V roku 2018 ľudia nelegálne zabili vyše 100 chránených vtákov

07.01 2019, TASR

Bratislava, 3. januára - V roku 2018 Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) zaevidovala 101 chránených vtákov, ktoré sa stali obeťou nelegálnych aktivít. Spolu so 17 jedincami z roku 2017 je ich spoločenská hodnota takmer 250 000 eur.

L. Sólymos: O Karpatských bukových pralesoch musí rozhodnúť vláda

07.01 2019, TASR

Bratislava, 30. decembra - Vláda musí rozhodnúť, ako sa majú zadefinovať hranice Karpatských bukových pralesov zapísaných v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. V rozhovore pre TASR to zdôraznil minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).