Nemecká energetická spoločnosť: Veriť v záchranu Hambašského lesa je "ilúzia"

21.09 2018, TASR

Berlín/Essen, 21. septembra - Je ,,ilúziou" veriť, že časť Hambašského lesa pri nemeckom meste Kolín nad Rýnom môže byť zachránená pred výrubom. Povedal to vo štvrtok výkonný riaditeľ energetickej spoločnosti plánujúcej vyrúbať les v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko kvôli rozšíreniu povrchovej ťažby hnedého uhlia.

A. Ožvaldová: Dunajský fond rozvíja verejnoprospešné aktivity popri tejto rieke

19.09 2018, TASR

Bratislava, 18. septembra – Spojení riekou je názov štvrtého fóra Dunajského fondu, ktorý sa v utorok uskutočnil v bratislavskom Divadle Aréna. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia viacerých ministerstiev, miestnej a regionálnej samosprávy, štátnych a iných podnikov, ochranárov, rybárov, turistov, cyklistov a ďalších športových klubov, občianskych združení, architektov či vysokých škôl.

Nemecká polícia vyháňa aktivistov z Hambašského lesa už piaty deň

18.09 2018, TASR

Kerpen, 17. septembra - Nemecká polícia zasahovala aj v pondelok proti aktivistom demonštrujúcim proti výrubu časti starobylého lesa a následnej ťažbe uhlia. Aktivistom ničila príbytky, ktoré si postavili v korunách stromov, priblížila agentúra DPA.

Sokol červenonohý čoskoro odletí zo Slovenska do Afriky

14.09 2018, TASR

Bratislava, 13. septembra – Najvzácnejší hniezdiaci sokol na Slovensku čoskoro odletí do Afriky a vráti sa až v apríli. Sokol červenonohý každoročne patrí medzi prvých migrantov. Zimuje pod rovníkom.

Brazília: Medzinárodná veľrybárska komisia podporila obnovu populácií veľrýb

14.09 2018, TASR

Rio de Janeiro, 13. septembra - Medzinárodná veľrybárska komisia (IWC) vo štvrtok schválila uznesenie, ktoré zdôrazňuje dôležitosť obnovy populácií veľrýb, píše agentúra DPA. Rozhodnutie neuspokojilo Japonsko, ktoré sa snaží dosiahnuť zrušenie dlhoročného moratória na lov veľrýb.

Veľrybárska komisia obnovila kvóty na lov veľrýb pre domorodých obyvateľov

13.09 2018, TASR

Rio de Janeiro, 12. septembra - Medzinárodná veľrybárska komisia (IWC) obnovila v stredu kvóty na výlov veľrýb pre domorodých obyvateľov v Grónsku, Rusku, Spojených štátoch a na ostrove Svätý Vincent a Grenadíny, informovala agentúra DPA.

Veľrybárska komisia zamietla návrh Brazílie na chránenú oblasť v Atlantiku

12.09 2018, TASR

Rio de Janeiro, 11. septembra - Medzinárodná veľrybárska komisia (IWC) v utorok zamietla návrh Brazílie na vytvorenie chránenej oblasti pre veľryby v južnej časti Atlantiku. Odporcovia návrhu tvrdia, že v tejto oblasti komerčný lov takmer neexistuje, napísal denník The New York Times.

NRSR: Majiteľom vzácnych živočíchov sa majú zmeniť administratívne povinnosti

12.09 2018, TASR

Bratislava, 11. septembra - Majiteľom vzácnych živočíchov by sa mali zmeniť administratívne povinnosti. Vyplýva to z návrhu novely zákona CITES o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktorý v utorok poslanci posunuli do druhého čítania.

MŽP: Povodňové práce vo Vysokých Tatrách preverujú štátni ochranári

11.09 2018, TASR

Bratislava, 10. septembra - Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) v polovici minulého týždňa vydal Štátnej ochrane prírody (ŠOP) SR pokyn, aby za účasti vodohospodárov preverila povodňové práce vo Vysokých Tatrách. Tie podľa vedcov necitlivo zasahujú do riečnych ekosystémov.

Slovenská limnologická a Slovenská ichtyologická spoločnosť upozorňujú na necitlivé zásahy v tokoch v chránených územiach Tatier

07.09 2018,

Slovenská limnologická spoločnosť a Slovenská ichtyologická spoločnosť, ktoré spájajú odborníkov v oblasti riečnych ekosystémov z celého Slovenska upozorňujú, že v rámci povodňových zabezpečovacích prác dochádza vo Vysokých Tatrách k necitlivým zásahom do riečnych ekosystémov.