Hniezdenie vzácneho sokola pri Trnave sa potvrdilo po 40 rokoch

18.07 2019, TASR

Trnava, 17. júla - Prvýkrát od 70. rokov 20. storočia potvrdili odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku hniezdenie sokola kobcovitého (červenonohého) v trnavskom regióne. Ide o kriticky ohrozeného dravca, od roku 2013 až doteraz bola známa iba jediná lokalita, v ktorej preukázateľne vychovával svoje potomstvo.

Sokolov je tento rok viac, mláďatá pomoc ľudí väčšinou nepotrebujú

15.07 2019, TASR

Bratislava, 14. júla - Pričinením veľkého množstva malých hlodavcov je tento rok sokolov na sídliskách viac. Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) preto radí, ako by sa mali ľudia správať, keď ich stretnú na svojom balkóne alebo parapete.

Bojnická zoo sa pripojila ku kampani na záchranu sťahovavých vtákov v Stredomorí

15.07 2019, TASR

Bojnice, 13. júla - Národná zoologická záhrada Bojnice sa pripojila ku kampani Únie českých a slovenských zoologických záhrad (UCSZOO), ktorá bojuje proti masakrom sťahovavých vtákov v Stredomorí. Na nelegálne zabíjanie upozorňuje únia prostredníctvom bilbordov v metropolách Česka a Slovenska, informoval o tom hovorca bojnickej zoo Jaroslav Slašťan.

Petíciu za zákaz reťazí pre psov podpísalo 50.000 ľudí

15.07 2019, TASR

Bratislava, 12. júla - Občianske združenie Sloboda zvierat v piatok odovzdalo Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR petíciu za zákaz držania psov na reťazi. Podľa koordinátorky kampane Reťaz je väzenie Silvie Čaňovej ju podpísalo viac ako 50.000 ľudí.

Stakčín: Bocianích mláďat je najviac od roku 2003

15.07 2019, TASR

Stakčín, 11. júla – V sninskom okrese žije v 33 hniezdach 86 bocianích mláďat. Je to najvyšší počet prírastkov, aký ochranári zaznamenali od roku 2003, keď s pravidelným monitoringom začali. TASR o tom informovala Martina Vlasáková zo Správy Národného parku (NP) Poloniny.

MŽP: Mrzí nás, že lesníci zneužívajú požiar pri Táľoch na rozdúchavanie sporov

15.07 2019, TASR

Bratislava, 10. júla - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR mrzí, že štátny podnik Lesy SR zneužíva požiar pri Táľoch na rozdúchavanie sporov o ochrane najvzácnejších území.

V Rusku dochádza k masovému úhynu včiel

15.07 2019, TASR

Moskva, 9. júla - Ruské ministerstvo poľnohospodárstva v utorňajšom vyhlásení informovalo o úhynoch veľkého množstva včiel v najmenej siedmich oblastiach krajiny.

Vráble: Mesto zakladá biodiverzitnú lúku na sídlisku Žitava

15.07 2019, TASR

Vráble, 9. júla – Mesto Vráble sa pridalo k mestám, ktoré zakladajú biodiverzitné lúky. Prvá vybraná skúšobná lokalita sa nachádza na sídlisku Žitava pri novej výsadbe stromov, ktoré boli vysadené na jar tohto roka.

Ochranári a poľnohospodári spolu zachraňujú vzácne dravce

15.07 2019, TASR

Bratislava, 9. júla - Ochranári a poľnohospodári aj tento rok spoločne zachraňujú mláďatá kaní popolavých, jedného z najvzácnejších vtáčích druhov na Slovensku. Ako vysvetľuje Michal Noga z mimovládnej organizácie SAOLA, kane si stavajú hniezda v obilných poliach, kde ich pri žatve často zničia kombajny.

Tatranské plesá nie sú kúpaliská, upozorňujú ochranári

15.07 2019, TASR

Vysoké Tatry, 7. júla – Ochranári upozorňujú návštevníkov, že tatranské plesá nie sú kúpaliská. „Priezračná studená voda plies priam nabáda turistov a ich psích spoločníkov, aby sa počas náročnej letnej túry ochladili a okúpali.