Preskočit na obsah

Budaj: Ak Sme rodina nepodporí reformu NP, koalícia ju bude presadzovať bez nej

27.10 2021, TASR

Bratislava 27. októbra – Pokiaľ by hnutie Sme rodina nepodporilo reformu národných parkov, tak ju bude koalícia presadzovať aj bez neho. Po rokovaní vlády to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). S predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) o reforme ešte rokuje, spoločné stanovisko ešte neuzavreli.

Odstraňovanie inváznych rastlín je podľa mesta Prešov problematické

27.10 2021, TASR

Prešov 26. októbra – Odstraňovanie nepôvodných, inváznych rastlín a drevín je podľa mesta Prešov problematické. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Tomeka ich likvidujú mechanickým, chemickým a kombinovaným spôsobom. 

V Tatrách budú dva dni spočítavať kamzíky

26.10 2021, TASR

Tatranská Lomnica 25. októbra – Jesenné spočítanie kamzičej zveri má priblížiť stav populácie kamzíka vrchovského tatranského na slovenskej i poľskej strane Tatier pred nadchádzajúcou zimou. 

Reforma národných parkov sa posúva na apríl budúceho roka

26.10 2021, TASR

Bratislava 25. októbra – K presunu štátnych pozemkov v prvých dvoch národných parkoch, ktoré už prešli zonáciou územia, dôjde až 1. apríla 2022. Reforma národných parkov sa mala pôvodne začať už od januára budúceho roka.

Mestu Nitra spôsobuje problémy rýchlo rastúci pajaseň žliazkatý

25.10 2021, TASR

Nitra 23. októbra – Spomedzi inváznych a nepôvodných druhov rastlín rozšírených v Nitre spôsobuje mestskej samospráve najväčšie problémy pajaseň žliazkatý. Potvrdzujú to skúsenosti z terénu, skonštatoval hovorca mesta Tomáš Holúbek. 

Envirokriminalita je štvrtou najrozsiahlejšou organizovanou trestnou činnosťou

22.10 2021, Enviroportal

Zločiny proti prírode, ako napríklad nelegálne zabíjanie, trávenie živočíchov, odchyt do pascí alebo nelegálny obchod s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, sú hneď po ničení biotopov druhou najväčšou bezprostrednou hrozbou pre prežitie druhov vo voľnej prírode.

Na Senianskych rybníkoch pozorovali pelikána ružového

22.10 2021, TASR

Senné 21. októbra – O tom, že Chránené vtáčie územie Senianske rybníky na rozhraní okresov Michalovce a Sobrance je najvýznamnejšou migračnou zastávkou pre vtáky zo širokého okolia, svedčí aj aktuálne pozorovanie ,,nevšedného hosťa" pelikána ružového (Pelecanus onocrotalus). 

J. Budaj: Vláda stiahla z rokovania reformu národných parkov

21.10 2021, TASR

Bratislava 20. októbra – Vláda nebude na svojom stredajšom zasadnutí rokovať o reforme národných parkov. Rokovanie o poslaneckom návrhu novely zákona, ktorý ju prináša, prerušili. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO).

J. Budaj: Vláda stiahla z rokovania reformu národných parkov

20.10 2021, TASR

Bratislava 20. októbra – Vláda nebude na svojom stredajšom zasadnutí rokovať o reforme národných parkov. Poslanecký návrh novely zákona, ktorý ju prináša, z programu stiahli. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO).

SIŽP chce dosiahnuť, aby invázne rastliny nerástli nikde, kde nemajú

20.10 2021, TASR

Bratislava 19. októbra – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) chce dosiahnuť, aby invázne druhy rastlín nerástli nikde, kde nemajú. V minulom roku viedla 32 správnych konaní v súvislosti s uložením nápravných opatrení pri inváznych nepôvodných druhoch.