Mladé bociany biele čoskoro opustia svoje hniezda

19.07 2018,

Na hniezdach bociana bieleho je v týchto dňoch rušno. Mláďatá už dorástli do veľkosti dospelých bocianov a intenzívne trénujú svoje krídla a svalstvo. Nastávajúce týždne postupne zmiznú z hniezd a vydajú sa na svoje prvé obrovské dobrodružstvo do Afriky. Čaká ich cesta 6 až 10 tisíc kilometrov na ďaleké africké savany. Predtým ako odletia ich ornitológovia spočítajú. Pomôcť môže každý, kto sleduje bociany vo svojej obci.

Košice: Na ochranu vtákov už lepia na sklo zábradlí pri tratiach UV nálepky

18.07 2018, TASR

Košice, 17. júla – Problém s úhynom vtákov narážajúcich do sklenených výplní ochranných zábradlí pri obnovených električkových tratiach v Košiciach rieši mesto špeciálnymi nálepkami. Sú priesvitné a pre ľudské oko takmer neviditeľné, vtáky ich však vidia veľmi výrazne.

Návrh spoločného loga pre MBR Východné Karpaty pochádza z Ukrajiny

18.07 2018, TASR

Nová Sedlica, 17. júla - Medzinárodná biosférická rezervácia (MBR) Východné Karpaty, ktorá sa rozprestiera na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny, už má spoločné logo. Do siete biosférických rezervácií bolo územie MBR Východné Karpaty prvýkrát zapísané v roku 1992.

Keňa: Po presune uhynul ďalší kriticky ohrozený nosorožec čierny

18.07 2018, TASR

Nairobi, 17. júla - Deviaty nosorožec ostronosý (čierny) uhynul v Keni po tom, ako 11 jedincov tohto kriticky ohrozeného druhu premiestnili z hlavného mesta Nairobi do nového národného parku. Oznámilo to v utorok kenské ministerstvo pre cestovný ruch a divo žijúce zvieratá. O úhyne predošlých ôsmich jedincov informovalo v piatok.

Hniezdna sezóna vodného vtáctva na Oravskej priehrade vrcholí

17.07 2018,

Vodné vtáky na Vtáčom ostrove na Oravskej priehrade v tomto období vyvádzajú mláďatá, a tak je potrebné rešpektovať pravidlá na ich ochranu. Oravská priehrada je významným hniezdiskom vodného vtáctva. Je súčasťou Chráneného vtáčieho územia Horná Orava. Najvýznamnejším hniezdiskom vodného vtáctva je Vtáčí ostrov.

Vláda: Ochrane vtáčích území má pomôcť sedem nových programov starostlivosti

16.07 2018, TASR

Bratislava, 11. júla - Ochrana viacerých ohrozených vtáčích druhov sa má zlepšiť. Vláda v stredu schválila programy starostlivosti o sedem chránených vtáčích území (CHVÚ). Tie predstavujú súbor konkrétnych opatrení, ktoré majú za cieľ uchovať vzácne druhy v lokalitách Dolné Považie, Poiplie, Ondavská rovina, Košická kotlina, Parížske močiare, Ostrovné lúky a Dubnické štrkovisko.

V Keni uhynulo po presune osem kriticky ohrozených nosorožcov čiernych

16.07 2018, TASR

Mombasa, 13. júla - Osem jedincov kriticky ohrozeného druhu nosorožca ostronosého (čierneho) uhynulo v Keni na dehydratáciu po tom, čo ich premiestnili z hlavného mesta Nairobi do nového národného parku. V piatok o tom informovalo kenské ministerstvo pre cestovný ruch a divo žijúce zvieratá.

BSK: Kraj pokračuje v osádzaní hniezdnych búdok pre dažďovníky

16.07 2018, TASR

Bratislava, 3. júla  – Po inštalovaní prvých búdok pre dážďovníky na budove svojho úradu pokračuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) s osádzaním ďalších hniezdnych búdok na objektoch škôl, ktoré sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

Za 60 rokov existencie zubrej obory v Topoľčiankach sa narodilo vyše 200 mláďat

16.07 2018, TASR

Topoľčianky, 2. júla – Zubria zvernica v Topoľčiankach oslavuje 60. výročie svojho založenia. Počas jej existencie sa v nej narodilo vyše 200 zubrích mláďat. Aktuálne v nej žije 23 jedincov, z toho 12 samcov a 11 samíc.

Vzácny sokol červenonohý sa vrátil na Slovensko

29.06 2018, TASR

Bratislava, 28. júna - Vďaka projektu "Life Redfoot", v rámci ktorého slovenskí a maďarskí ochranári inštalovali búdky a zaviedli intenzívny monitoring, sa vzácny sokol červenonohý vrátil na Slovensko.