Na Slovensku bol po desiatich rokoch zistený nový hniezdiaci vtáčí druh

23.05 2019,

Vtáctvo žijúce na Slovensku patrí medzi najlepšie zoológmi monitorované živé zložky prírody. Preto zaznamenanie každého nového druhu je veľkou vzácnosťou. Zistenie nového hniezdiaceho druhu je ešte väčšou vzácnosťou, ktorá sa nepodarí každý rok. Takéto pozorovanie sa tento rok pošťastilo ornitológom v povodí Ipľa.

MŽP SR: Bez opeľovačov by na pultoch obchodov chýbali mnohé potraviny a textil

23.05 2019, TASR

Bratislava, 22. mája - Biodiverzita aj hmyz sú pre ľudí životne dôležité. Za uplynulých 300 rokov sa zvýšila produkcia potravín, ktoré sú závislé od opeľovačov, o 300 percent, avšak efektivita produkcie klesá najmä vzhľadom na klesajúci počet týchto organizmov.

Prezident podpísal zákon, ktorý bojuje so šírením nepôvodných druhov rastlín

23.05 2019, TASR

Bratislava, 22. mája - Boj so šírením inváznych nepôvodných druhov rastlín sa od 1. augusta zintenzívni. Prezident SR Andrej Kiska v stredu podpísal zákon o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Nemecko: Vláda schválila odstrel vlkov, ak spôsobia smrť dobytka

23.05 2019, TASR

Berlín, 22. mája - Nemecká vláda v stredu odhlasovala návrh zákona, ktorý má zmierniť pravidlá odstrelu vlkov v prípade, ak zapríčinia smrť hospodárskych zvierat. Informovala o tom agentúra AP.

MŽP: Aj slovenské organizácie sa môžu uchádzať o cenu Natura 2000

22.05 2019, TASR

Bratislava, 21. mája - Slovenské organizácie, samosprávy, vzdelávacie inštitúcie, ale aj jednotlivci sa môžu uchádzať o cenu Natura 2000. Súťaž vyhlásila Európska komisia a informuje o nej Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

Včely môže zachrániť ekologické poľnohospodárstvo

21.05 2019, TASR

Bratislava, 20. mája - Ochrana hmyzu si vyžaduje radikálnu zmenu v konvenčnom poľnohospodárstve – napríklad zákaz používania väčšiny pesticídov alebo zastavenie pestovania v obrovských monokultúrach.

Ochranári: Nepôvodné druhy šeliem ohrozujú aj slovenskú prírodu

20.05 2019, TASR

Bratislava, 17. mája - Ohrozenie chránených druhov nepôvodnými druhmi šeliem sa netýka iba oceánskych ostrovov, ale aj Slovenska. Upozorňuje na to Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/Birdlife, ktorá z tohto dôvodu víta schválenie zákona o inváznych druhoch. Ten podľa nich umožňuje riešenie negatívnych vplyvov týchto druhov.

MO SR: V Šenkvickom háji budú v máji postrekovať premnoženú mníšku veľkohlavú

09.05 2019, TASR

Bratislava, 8. mája - V lokalite Šenkvického hája dôjde počas mája k postreku kalamitne premnoženej mníšky veľkohlavej. Upozorňujú na to Vojenské lesy a majetky SR, štátny podnik. Cieľom je zabrániť vzniku vážnych a nezvratných ekologických a celospoločenských škôd na tomto ekosystéme.

EPvoľby: Pre väčšinu strán ochrana prírody nie je prioritou, tvrdia ochranári

07.05 2019, TASR

Bratislava, 6. mája - V programoch väčšiny politických strán, ktoré kandidujú do Európskeho parlamentu, ochrana prírody a klímy nie je prioritou. Upozorňujú na to ochranárske organizácie SOS/BirdLife Slovensko a WWF Slovensko.

Na Slovensko sa vracia z Afriky sokol červenonohý

29.04 2019, TASR

Bratislava, 26. apríla – Na Slovensko sa zo svojich zimovísk začínajú vracať viaceré sťahovavé druhy vtákov. Z Afriky k nám prilieta kriticky ohrozený sokol kobcovitý, pre typické zafarbenie nôh samčeka nazývaný tiež červenonohý.