Preskočit na obsah

Morava a jej záplavové lúky sú výnimočné, chystá sa ich obnova

24.05 2022, Enviroportal

Morava patrí medzi najvýznamnejšie toky strednej Európy, vzácna je najmä pre vlhké lúky bohaté na rastliny a živočíchy. Jej podobu však ľudia výrazne zmenili, rieku skrátili, odrezali meandre a zmenšili plochu záplavových lúk.

Po 20 rokoch zmonitorovali ornitológovia celé Senianske rybníky

18.05 2022, TASR

Senné 17. mája – Počas tohtoročného jarného ornitologického tábora, ktorý v Chránenom vtáčom území Senianske rybníky v prvý májový víkend zorganizovala Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, sa ornitológom po 20 rokoch podarilo zrealizovať monitoring celej rybničnej sústavy. Spolu 12 mapovateľov tu zaznamenalo 4334 jedincov 123 vtáčích druhov. 

Ročne zahniezdia v mestách stovky párov sokola myšiara a myšiarky ušatej

18.05 2022, TASR

Bratislava 17. mája – Každý rok zahniezdia v mestskom prostredí na Slovensku stovky párov sokola myšiara a myšiarky ušatej. Uviedla to Ochrana dravcov na Slovensku s tým, že ide pre ľudí o užitočné druhy a mať ich za ,,susedov" nie je nebezpečné. 

Envirorezort chce zlepšiť situáciu so stretmi ľudí s medveďmi

17.05 2022, TASR

Bratislava 16. mája – Situáciu s výskytom medveďov a ich stretmi s obyvateľmi obcí chce envirorezort zlepšiť. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR avizovalo kroky, ako sú zvýšená kontrola územia z hľadiska nezákonného lovu a vnadenia, zvýšenie finančnej podpory obciam na zabezpečenie kontajnerových stojísk, osvetlenia a na osvetu a rozšírenie činnosti Zásahového tímu medveďa v regióne.

Pri nemocniciach a zoo by mohol byť zákaz používania delobuchov a rakiet

16.05 2022, TASR

Bratislava 13. mája – V blízkosti útulkov, zoo, nemocníc, domovov dôchodcov, fariem či psychiatrií by mohol byť zákaz používania pyrotechniky kategórie F2 a F3. Ide o napríklad o petardy, delobuchy či rímske sviece. Dohodla sa na tom pracovná skupina pre oblasť veterinárnej starostlivosti a ochrany zvierat.

Podpoľanie a problém s medveďmi

13.05 2022, TASR

Detva 12. mája – Starostovia a primátori na Podpoľaní volajú po riešení podľa nich neúnosného stavu populácie medveďa hnedého. Ich obavy opäť zosilneli po útokoch, ktoré sa odohrali v uplynulých dňoch na Kyslinkách pri Hrochoti a v blízkosti horského hotela na Poľane.

Časť rieky Rudava obnovujú, z dna odstraňujú betónové dlaždice

13.05 2022, TASR

Bratislava 12. mája – Časť rieky Rudava na Záhorí obnovujú. Z jej dna odstraňujú betónové dlaždice, ktoré sa v toku nachádzajú od obce Veľké Leváre až po sútok s Moravou. Aktuálne sa pracuje na revitalizácii 2,2-kilometrového úseku, ktorý má byť po zásahoch bohatší na biodiverzitu.

Enviro: Monitoring početnosti medveďa hnedého stále nie je ukončený

12.05 2022, TASR

Bratislava 11. mája (TASR) - Monitoring početnosti medveďa hnedého ešte stále nie je ukončený. Karlova univerzita v Prahe, ktorá spracováva DNA vzorky medveďov, aktuálne začala fázu modelovania početnosti. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková.

Ďalší útok medvedice na Poľane

12.05 2022, TASR

Bratislava 11. mája – Turistov pri Hriňovej v stredu napadla medvedica. Jeden z nich je zranený ľahšie, druhý bude s ťažšími zraneniami prevezený do nemocnice.

Odborníci zo ŠOP neboli prizvaní na miesto, kde medveď napadol lesníka

10.05 2022, TASR

Bratislava 9. mája – Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR nebol prizvaný na miesto v katastri Očovej, kde medveď napadol človeka. Envirorezort opätovne apeluje na záchranné zložky, ktoré sú k takýmto prípadom privolané, aby kontaktovali aj zásahový tím.