Preskočit na obsah

Na Slovensku bude sídliť prestížny úrad na ochranu unikátnych lokalít

29.09 2023, Enviroportal

Slovensko prevezme pozíciu lídra v riadení lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“, ktorá je aktuálne najväčšou sériovou lokalitou, zapísanou na zozname svetového prírodného dedičstva s 94 komponentmi v 18 krajinách Európy. Zriadenie Stáleho sekretariátu lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO, prvého svojho druhu, spečatili podpisom medzinárodnej dohody zástupcovia Slovenska a Rakúska. Úrad začne fungovať od 1. januára 2024.

V Ľubochnianskej doline vytvorili vyše 20 liahnísk pre obojživelníky

28.09 2023, TASR

Ľubochňa 27. septembra – Viac ako 20 nových náhradných liahnísk pre obojživelníky vytvorili v Ľubochnianskej doline, v časti Čierňavy a Blatné na Liptove. Na sociálnej sieti o tom v stredu informovali zo Správy Národného parku (NP) Veľká Fatra. 

SIŽP: Vodič skrýval v krabici živé chránené raky v hodnote vyše 17 000 eur

27.09 2023, TASR

Bratislava 26. septembra – Vodič dodávky skrýval v krabici 85 živých rakov v hodnote vyše 17 000 eur. Záchrana rakov sa udiala na hraničnom priechode v Milhosti.

Zo Slovenska odlieta na zimu viac ako 150 vtáčích druhov

27.09 2023, TASR

Bratislava 26. septembra – Spomedzi asi 217 vtáčích druhov, ktoré na Slovensku hniezdia, odlieta na zimu viac ako 150. Migrácia na trase Európa-Afrika sa týka viac ako dvoch miliárd vtákov. Jesenná migrácia je oproti jarnej zhruba o tretinu pomalšia. Vrchol migrácie predpokladajú ornitológovia v októbri. 

Prínos biopásov pre biodiverzitu v prvom roku ornitológov prekvapil

26.09 2023, Enviroportal

Monitoring preukázal až 7,5-krát viac vzácnych a ubúdajúcich druhov na biopásoch, ako mimo nich.

Turisti vo Veľkej Fatre minú za deň 28 eur, zväčša na občerstvenie a ubytovanie

25.09 2023, TASR

Ružomberok 24. septembra – Turisti pri návšteve Národného parku (NP) Veľká Fatra minú za jeden deň 28 eur. Zväčša ich vynaložia na občerstvenie a ubytovanie. Pri týždennej návštevnosti 6677 ľudí to predstavuje príjem pre región 186.956 eur. Vyplýva to z augustového dotazníkového prieskumu Správy NP Veľká Fatra, na ktorom sa zúčastnilo 1095 turistov.

V Slovenskom raji bojujú ochranári s inváznymi druhmi rastlín

22.09 2023, TASR

Spišská Nová Ves 21. septembra – Počas augusta a septembra pracovníci Správy Národného parku (NP) Slovenský raj aktívne odstraňujú invázne nepôvodné druhy rastlín. Ich rozšírenie zaznamenávajú ochranári najmä v severnej časti územia. Informovala o tom Správa NP na svojej webovej stránke s tým, že ako problémové sa javia najmä tri druhy. Ide o netýkavku žliazkatú, ktorá sa dostáva do A zóny národného parku v Prielome Hornádu.

Významný deň pre slovenské rieky: ochranári a vodohospodári podpisujú memorandum o spolupráci

21.09 2023, Enviroportal

Slovenskí ochranári a vodohospodári sa dohodli, že v záujme lepšej ochrany a starostlivosti o rieky, vodné toky a ekosystémy závislé na vode posilnia vzájomné aktivity. Riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann a generálny riaditeľ SVP, š. p. Ladislav Glinda potvrdili svoje spoločné rozhodnutie aj písomne. 

Štátna ochrana prírody vyzýva vlastníkov pozemkov a samosprávy k odstraňovaniu inváznych rastlín

21.09 2023, Enviroportal

Koniec leta a začiatok jesene je obdobie, kedy rozkvitajú zlatobyle. Ide o nepôvodné invázne druhy rastlín, ktoré sa na územie Európy rozšírili zo Severnej Ameriky. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) vyzýva občanov, ktorí zaregistrujú výskyt tejto či iných inváznych druhov rastlín na svojich pozemkoch, k ich likvidácii.

Švajčiarsko podporí ochranu slovenských národných parkov sumou viac ako 23 miliónov eur

20.09 2023, Enviroportal

Slovenská republika a Švajčiarska konfederácia sa dohodli na finančnej podpore ochrany prírody a biodiverzity v chránených územiach. Na tento účel Švajčiarsko venuje príspevok vo výške 23,5 milióna eur. Financie pomôžu ochrane biodiverzity, rozvoju udržateľného turizmu a podpore ochrany ekosystémov v chránených územiach. Za Slovenskú republiku dohodu dnes slávnostne podpísalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) za účasti zástupcov Ministerstva životného prostredia SR (MŽP).