Najviac sa do kŕmidiel chodia stravovať sýkorky veľké, hovorí M. Noga

22.01 2020, TASR

Bratislava, 21. januára - Do kŕmidiel sa chodia najviac stravovať sýkorky veľké. Ukázalo to januárové sčítavanie vtákov v Mestských lesoch v Bratislave. Dobrovoľníci a zoológovia sledovali vtáky na kŕmidlách a sčítavali aj vodné vtáky.

Ochrana dravcov na Slovensku eviduje 548 myšiarok ušatých

22.01 2020, TASR

Bratislava, 21. januára - Ochrana dravcov na Slovensku eviduje 548 myšiarok ušatých na 27 zimoviskách. Údaje získala na základe zimného sčítania sov, do ktorého zapája aj verejnosť. Informovala o tom výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku Lucia Deutschová. Sčítanie potrvá do 14. februára.

Austrália vtákopysk môže byť pokraji vyhynutia, varujú vedci

21.01 2020, TASR

Canberra, 20. januára - Austrálski vedci upozorňujú v novej štúdii na výrazný úbytok populácií vtákopyska, obojživelného vajcorodého cicavca s charakteristickým zobákom. Varujú, že v prípade pokračovania tohto trendu môže tomuto unikátnemu živočíchovi hroziť vyhynutie, informovala v pondelok agentúra DPA.

Sp. Belá:Bobrom sa v okolí darí, obmedzenie ich pôsobenia envirorezort nepovolil

20.01 2020, TASR

Spišská Belá, 17. januára - Mesto Spišská Belá už niekoľko rokov eviduje existenciu bobra vodného v jeho okolí. Paula Grivalská z tamojšieho Mestského úradu informovala, že v dôsledku haťových stupňov vytvorených na vodných tokoch v západnej časti katastrálneho územia mesta, dochádza k vylievaniu vody z korýt potokov a zároveň mizne ich sprievodná stromová vegetácia.

Ekologické koridory na východe Slovenska

17.01 2020,

SOS/BirdLife Slovensko realizuje na východnom Slovensku medzinárodný projekt „Otvorené hranice pre voľne žijúcu divú zver v Karpatoch”, ktorého cieľom je identifikovať a prispieť k ochrane ekologických koridorov a biotopov medveďa, vlka a rysa.

Brazília: Domorodé kmene a zberači latexu idú spoločne proti Bolsonarovi

17.01 2020, TASR

Rio de Janeiro, 16. januára - Brazílske domorodé kmene a zberači latexového mlieka z kaučukovníkov chcú spoločnými silami bojovať proti zámerom brazílskeho krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, ktoré považujú za ničenie svojej domoviny, amazonského pralesa.

Nitra/Preseľany: Satelitná vysielačka zachránila život mladého orla

17.01 2020, TASR

Nitra/Preseľany, 16. januára - Pracovníkom z občianskeho združenia (OZ) Ochrana dravcov na Slovensku sa podarilo zachrániť mladého orla kráľovského. Na jeseň, keď mal iba necelých päť mesiacov, začala jeho vysielačka signalizovať problém. Podľa súradníc bol nájdený neďaleko obce Preseľany v Topoľčianskom okrese.

Slovenský raj: Lesníci menia drevinové zloženie obnovovaných porastov

16.01 2020, TASR

Spišská Nová Ves, 15. januára – Cirkevní lesníci, obhospodarujúci lesy Spišského biskupstva, menia pri obnove lesných porastov na dvoch lokalitách v Národnom parku (NP) Slovenský raj ich drevinové zloženie po vetrovej a podkôrnikovej kalamite.

Ochranári budú zisťovať početnosť vodného vtáctva v PIENAP-e

15.01 2020, TASR

Spišská Stará Ves, 13. januára - To, koľko druhov vodného vtáctva zimuje v územnej pôsobnosti Správy Pieninského národného parku (PIENAP), budú miestni ochranári zisťovať už o niekoľko dní.

V Poloninách sa nehospodárilo citlivo, tvrdia odborníci, stav by sa mal zlepšiť

14.01 2020, TASR

Banská Bystrica/Ulič, 13. januára – V nárazníkovej zóne lokality svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy na území Národného parku (NP) Poloniny sa do minulého roka nehospodárilo citlivo. Vyplýva to z materiálov, ktoré v nedeľu (12. 1.) zverejnila Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na svojej internetovej stránke.