Pralesy Slovenska

21.11 2019,

Na Slovensku dozrel čas na kľúčové zmeny v spôsobe hospodárenia v lesoch. Vyžaduje si to spoločnosť, meniace sa prírodné podmienky a potreba záchrany pôvodnej biodiverzity i nové zákony (o lesoch a o ochrane prírody). Kľúčové je v prvom rade zabezpečiť bezvýhradnú ochranu našich najstarších lesov. WWF Slovensko a Prales o. z. sa dlhodobo snažia o vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska. Zatiaľ neúspešne. Veríme, že teraz sa situácia zmení.

ŠOP spustila finančné dotácie pre projekty na ochranu prírody

14.11 2019, TASR

Bratislava, 13. novembra - Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR spustila na rok 2020 dotácie pre Program ochrany prírody.

India: Úrady odchytili slona "Ládina", ktorý zabil päť ľudí

13.11 2019, TASR

Naí Dillí, 11. novembra - Slona, ktorý si vyslúžil prezývku Ládin po neslávne známom lídrovi teroristickej siete al-Káida, odchytili miestne úrady v štáte Ásam na severovýchode Indie.

Senné: Ochranári vyčistili „skrytý“ ostrov na Senianskych rybníkoch

11.11 2019, TASR

Senné, 5. novembra – V snahe zatraktívniť Senianske rybníky pre vzácne vtáčie druhy vyčistili ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat v spolupráci so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BirdLife Slovensko jeden z troch ostrovov nachádzajúcich sa v tejto lokalite. Ako o tom informovali na internetovej stránke správy, nízka vegetácia by na ostrov mohla k hniezdeniu prilákať čajky smejivé alebo rybáre riečne.

Turizmus chce šetrnejšie opatrenia voči žralokom pri Veľkej koralovej bariére

11.11 2019, TASR

Canberra, 4. novembra - Cestovné kancelárie a ochrancovia morí vyzvali austrálsku vládu, aby podnikla bezodkladné kroky na zvládnutie situácie so žralokmi pri Veľkej koralovej bariére. Výzvu zverejnili po niekoľkých útokoch týchto morských predátorov. V pondelok o tom informovala agentúra DPA.

Správa PIENAP-u upravila prírodnú rezerváciu Slatina

11.11 2019, TASR

Šarišské Jastrabie, 4. novembra - Správa Pieninského národného parku (PIENAP-u) v týchto dňoch ukončila manažmentové opatrenia v lokalite prírodnej rezervácie Slatina pri Šarišskom Jastrabí (okres Stará Ľubovňa).

MPRV SR: Karpatské bukové pralesy dostali jasné a reálne hranice

11.11 2019, TASR

Bratislava, 3. novembra – Karpatské bukové pralesy dostali jasné hranice.

V Havešovej rastú najvyššie buky na svete, mŕtve drevo dáva život

11.11 2019, TASR

Kalná Roztoka, 31. októbra – Národná prírodná rezervácia (NPR) Havešová je jednou z troch rezervácií s najvyšším stupňom ochrany v rámci Národného parku (NP) Poloniny. Spolu so Stužicou a Rožkom je súčasťou lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a pralesy Karpát a iných regiónov Európy.

Sysle pasienkové, žijúce v kolóniách na Slovensku, už zazimovali

31.10 2019, TASR

Bratislava, 29. októbra - Sysle pasienkové, nazývané tiež slovenské surikaty, sa už uložili na zimný spánok. Kolóniám počas roka aj v období spánku pomáhajú odborníci, aby zabránili vyhynutiu tohto druhu na území Slovenska.

Zákon o ochrane prírody a krajiny musí platiť pre všetkých,apelujú vedci SR a ČR

29.10 2019, TASR

Banská Bystrica, 28. októbra – S výzvou na podstatné posilnenie informovaného, zákonného a účinného rozhodovania vo veciach ochrany prírody a krajiny v SR sa v pondelok obrátilo na vládu a parlament 39 vedcov zo Slovenska i Českej republiky.