Preskočit na obsah

Ochrancovia prírody v KDR vyzvali zmeniť rozhodnutie povoľujúce pytliactvo

23.07 2021, TASR

Kinshasa, 23. júla Konžský inštitút pre ochranu prírody (ICCN) vo štvrtok vyzval vládu, aby zrušila svoje rozhodnutie, ktorým v Konžskej demokratickej republike (KDR) de facto povolila pytliactvo. Podľa ICCN vláda týmto rozhodnutím podkopáva úsilie o ochranu a záchranu ohrozených druhov. 

MŽP SR: Odborné diskusie k reforme ochrany prírody sa začali

23.07 2021, MŽP SR

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR rozbehlo odborné diskusie po slovenských národných parkoch k systémovým zmenám v ochrane prírody, najmä k prevodu správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR.

Užovku stromovú ohrozuje najmä strata jej prirodzených biotopov

23.07 2021, TASR

Bratislava, 22. júla – Na životné podmienky najväčšieho a najohrozenejšieho hada na Slovensku – užovky stromovej, má najväčší negatívny efekt strata jej prirodzených mikrohabitatov – špeciálnych biotopov, ktoré vyhľadáva.

V Malých Karpatoch sa vyskytuje medveď, verejnosť sa však nemusí obávať

23.07 2021, TASR

Pezinok, 22. júla V Malých Karpatoch sa vyskytuje medveď. V tejto oblasti žije už nejaký čas a Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty, ako aj stráž prírody ho pravidelne monitorujú. Na svojom webe o tom informovalo mesto Pezinok s tým, že verejnosť sa nemusí obávať.

BROZ: Dunajské luhy sú významný migračným koridorom i zimoviskom

21.07 2021, TASR

Bratislava, 20. júla Územie európskeho významu Dunajské luhy predstavuje podľa Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) významný migračný koridor a zimovisko pre viaceré druhy vtákov. 

Vodohospodári dovolia pri dodržaní podmienok prečerpanie vody zo Štrbského plesa

21.07 2021, TASR

Štrba, 20. júla Vodohospodári dovolia prečerpanie vody zo Štrbského plesa, avšak za dodržania podmienok. Vlnu záujmu zainteresovaných vyvolala v uplynulých dňoch voda z plesa, ktorá zaliala úsek turistického chodníka pri juhozápadnom brehu. 

O zvýšenej hladine Štrbského plesa musí rozhodnúť Správa TANAP, tvrdí TMR

19.07 2021, TASR

Vysoké Tatry, 17. júla – Rozhodnutie, čo so zvýšenou hladinou Štrbského plesa, musí prijať Správa Tatranského národného parku (TANAP). Tvrdí to spoločnosť Tatry mountaint resorts (TMR).

Na ochranu zvierat slúžia sezónne uzávery turistických chodníkov

19.07 2021, TASR

Bratislava, 17. júla Je dôležité, aby bola návštevnosť usmerňovaná vo významných lokalitách alebo v ochranársky najhodnotnejších oblastiach. Na ochranu zvierat slúžia sezónne uzávery turistických chodníkov. Pre TASR to uviedol riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Dušan Karaska.

Aby ochranári uchovali mliečnik Sojákov, musia zdolať náročný terén

16.07 2021, TASR

Michalovce, 15. júla – Jednou zo 45 chránených rastlín nachádzajúcich sa na území Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat, je východokarpatský endemit mliečnik Sojákov. Opatrenie na jeho zachovanie spočíva v pravidelnej kosbe biotopu, rašeliniska v niekdajšej prírodnej rezervácii (PR) Pod tŕstím. 

V SR vzniknú 3 chránené areály, 2 prírodné rezervácie a jedna národná

15.07 2021, TASR

Bratislava, 14. júla Na Slovensku vzniknú ďalšie tri chránené areály – Horný tok Chotčianky, Horný tok Výravy, Laborec, dve prírodné rezervácie Brezové a Pokoradzské jazierka a národná prírodná rezervácia Plavno. Vyplýva to z materiálov, ktoré v stredu schválila vláda. Status chránených území nadobudnú 1. augusta.