Preskočit na obsah

ŠOP: Zvieratá sa zo zimného spánku budia v závislosti od klimatických podmienok

04.03 2021, TASR

Bratislava, 3. marca - Zvieratá sa zo zimného spánku prebúdzajú v závislosti od klimatických podmienok. Je to spojené so zvyšovaním teploty alebo topiacim sa snehom nad zimnými brlohmi, či predlžovaním slnečného svitu. Pre TASR to uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Andrea Lešová.

MPRV: Nájdené mláďatá by sa v žiadnom prípade nemali chytať do rúk

04.03 2021, TASR

Bratislava, 3. marca - Nájdené mláďatá by sa v žiadnom prípade nemali chytať do rúk. Je potrebné sa čo najskôr vzdialiť. Mláďatá po kontakte s človekom strácajú svoj prirodzený pach a matka ich následne už nemusí prijať.

Na Slovensku by mali vzniknúť štyri chránené areály a prírodná rezervácia

03.03 2021, TASR

Bratislava, 2. marca - Na Slovensku by mali vzniknúť štyri chránené areály - Hradná dolina, Rimava, Temešská skala a Kulháň, aj prírodná rezervácia Záhradská. Vyplýva to z materiálov, ktoré ministerstvo životného prostredia predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

BROZ: Na petržalskom brehu obnovia ochranári hniezdiská pre brehule hnedé

02.03 2021, TASR

Bratislava, 28. februára - Na petržalskom brehu Dunaja obnovia ochranári a vodohospodári prirodzené hniezdiská pre brehule hnedé, vzácne druhy vtákov. Informovala o tom Andrea Froncová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).

Robotníci nemôžu pracovať v lese pre novelu zákona, tvrdia Štátne lesy TANAP-u

02.03 2021, TASR

Bratislava, 1. marca - Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) tvrdia, že robotníci nemôžu pracovať v lese v dôsledku novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR tvrdenie označila za hoax. 

V NP Malá Fatra platí od pondelka uzávera troch turistických chodníkov

02.03 2021, TASR

Bratislava, 1. marca - V Národnom parku (NP) Malá Fatra platí od pondelka uzávera troch turistických chodníkov. Uzavreté budú do 15 júna z dôvodu ochrany prírody. Informuje o tom národný park na svojom webe.

Súťaž pre deti a mládež: Ako pomôcť zvieratám putovať krajinou?

01.03 2021, Enviroportal

V rámci projektu ConnectGREEN, ktorý sa zameriava na obnovu a manažment biokoridorov v horských regiónoch povodia Dunaja, vznikla aktivita zameraná aj na deti a mládež. Štátna ochrana prírody SR spoločne s partnermi – WWF Slovensko, Slovenskou agentúrou životného prostredia a SPECTRA Centrum Excelencie EÚ pri STU v Bratislave – spúšťa videosúťaž s názvom Konektivita pre všetkých.

V Indonézii spozorovali vtáka dudroša žltookého – prvý raz po vyše 170 rokoch

26.02 2021, TASR

Jakarta, 25. februára  Vtáka dudroša žltookého, o ktorom sa predpokladalo, že dávno vyhynul, opäť spozorovali po viac než 170 rokoch v dažďovom pralese na ostrove Borneo. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP. 

V NP Malá Fatra vzrástol počet lyžiarov, najviac ohrozujú hoľniaka a hlucháňa

25.02 2021, TASR

Bratislava, 24. februára - V Národnom parku (NP) Malá Fatra vzrástol počet návštevníkov - lyžiarov. Lyžovaním najviac ohrozujú tetrova hoľniaka a tetrova hlucháňa. Najväčší problém je v oblasti Kľačianskej Magury, v okolí Vendovky, Mojského grúňa.

Lesy SR: Dokopy 87 % Muránskej planiny je lesníkmi obhospodarované územie

25.02 2021, TASR

Muráň/Revúca, 24. februára – Dohromady 87 percent rozlohy Národného parku (NP) Muránska planina je územie, ktoré obhospodarujú lesníci. Len zvyšných 13 percent tvorí bezzásahová časť. Informoval o tom poverený riaditeľ Odštepného závodu Lesy SR Revúca Ján Vavrek.