Lesy SR: Ochranári a lesníci sa dohodli, že v pralesoch sa nebude zasahovať

22.03 2018, TASR

Banská Bystrica, 21. marca – Ochranárske organizácie sa s Lesmi SR, š. p., Banská Bystrica, po dlhých, rok trvajúcich rokovaniach dohodli na zabezpečení ochrany v doposiaľ nechránených slovenských pralesoch. Vylúčenie ľudských zásahov v pralesoch na rozlohe 2230 hektároch je ústretový krok zo strany lesníkov.

Rumunsko: Ornitológovia vyzvali verejnosť na pomoc bocianom v mrazivom počasí

22.03 2018, TASR

Bukurešť, 21. marca - Rumunská ornitologická spoločnosť vyzvala širokú verejnosť na pomoc bocianom. Sťahovavé vtáky sú pri návrate z letných krajov na starý kontinent konfrontované namiesto obvyklého príjemného jarného počasia s mimoriadne mrazivými teplotami, nezriedka snehovou pokrývkou krajiny a majú problém nájsť vhodnú potravu.

Arktická zima zaskočila migrujúce vtáctvo

21.03 2018, TASR

Bratislava, 21. marca - Migrácia a prílety mnohých druhov vtáctva vrcholia na prelome druhej a tretej marcovej dekády. Počas tohtoročného putovania však sťahovavé vtáky zaskočila arktická zima. TASR o tom informoval Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko.

WWF - Svetový fond na ochranu prírody je proti zahradzovaniu starého koryta Dunaja

21.03 2018,

V súvislosti s informáciami o plánovanom zámere prehradenia starého koryta Dunaja WWF Slovensko varuje, že realizáciou takéhoto projektu dôjde k ohrozeniu a zničeniu vzácnych biotopov, chránených druhov a zdrojov pitnej vody v oblasti Žitného ostrova.

Vtáky sa vracajú z teplých krajín, domáce druhy začínajú hniezdiť

21.03 2018, TASR

Bratislava, 20. marec - Napriek chladnému počasiu sa mnohé vtáky vracajú z teplých krajín alebo začínajú hniezdiť. Pre nedostatok prírodných zdrojov potravy je však potrebné prikrmovanie, vravia odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku.

Zemplínčania budú opäť vítať žeriavy popolavé

19.03 2018, TASR

Senné, 17. marca – Zemplínčania budú opäť vítať žeriavy popolavé, zároveň ich vyprevadia na ich ďalšiu cestu na sever. Tradičné podujatie na Senianskych rybníkoch, ktoré sa v tomto roku uskutoční o týždeň v sobotu 24. marca, navštevuje stále viac ľudí. Vlani sa ich tam zišla približne tisícka.

Spišská Belá: V bociaňom hniezde na Ul. Kpt. Nálepku bolo množstvo odpadu

16.03 2018, TASR

Spišská Belá, 15. marca – Bocianie hniezdo na Ulici Kpt. Nálepku v Spišskej Belej museli zbaviť pôvodného materiálu, nachádzalo sa v ňom aj množstvo odpadkov. Paula Grivalská z tamojšieho oddelenia životného prostredia na mestskom úrade to zdôvodnila tým, že v priebehu približne 20 rokov jeho existencie ho bociany vystavali do veľkých rozmerov a bolo nutné pristúpiť k jeho úprave.

Tatry: Po týždni rehabilitácie vypustili vysilenú kamzicu späť do prírody

16.03 2018, TASR

Vysoké Tatry, 15. marca - Ochranárom sa podarilo zachrániť mladú vysilenú kamzicu, ktorú objavili minulý týždeň turisti vo Vysokých Tatrách. Po rekonvalescencii ju vypustili späť do prírody.

Vodákom sa nepozdáva plánovaná výstavba vodných diel na Dunaji, spustia petíciu

16.03 2018, TASR

Bratislava, 15. marca - Zámer prehradenia starého koryta Dunaja vodnými dielami ohrozuje životné prostredie a je likvidačný pre rekreačnú plavbu. Myslia si to odborníci, ktorých oslovila Asociácia bratislavských vodáckych klubov (ABVK). Tá preto iniciuje založenie petičného výboru a vyzýva štát, aby projekt zastavil.

Správa TANAP zistila za jeden deň desiatky porušení sezónnej uzávery

15.03 2018, TASR

Vysoké Tatry, 14. marca - Odbor strážnej služby Správy Tatranského národného parku (TANAP) vykonal v Západných a Vysokých Tatrách monitorovaciu akciu, ktorej cieľom bolo dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny. Strážcovia prírody sa pritom zamerali na pohyb mimo platných turistických chodníkov, dohromady zistili desiatky porušení.