I. Obšajsník: Spoločnosť v procese výstavby lyžiarskej haly nepochybila

24.11 2020, TASR

Bratislava, 23. novembra - Spoločnosť Donovalley v procese výstavby letnej lyžiarskej haly na Donovaloch nepochybila. Riadila sa vždy právoplatnými rozhodnutiami úradov. Pre TASR to uviedol projektový manažér haly Igor Obšajsník.

J. Budaj: Lyžiarska hala na Donovaloch je mimoriadnym zásahom do prostredia

20.11 2020, TASR

Bratislava, 19. novembra - Letná lyžiarska hala, ktorá sa má postaviť na Donovaloch, je mimoriadnym zásahom do životného prostredia. Povedal to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) po štvrtkovom rokovaní vlády. Podotkol, že ak posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), ktoré prešlo v tejto veci pod envirorezort, dopadne dobre, nebude ho politicky blokovať.

Aktivisti spustili petíciu za zastavenie výstavby v Demänovskej doline

19.11 2020, TASR

Demänovská Dolina, 18. novembra – Občianske združenie (OZ) pre Dolinu zverejnilo v stredu petíciu za okamžité zastavenie výstavby a reguláciu dopravy v Demänovskej doline. Spustilo ju v spolupráci s iniciatívou My sme les, Asociáciou prírodného turizmu a s podporou ďalších organizácií. Vyzýva v nej verejnosť, aby podporila dve požiadavky s cieľom zastaviť devastáciu prírody v Demänovskej doline.

Envirorezort preberá konanie o letnej lyžiarskej hale na Donovaloch

18.11 2020, TASR

Bratislava, 16. novembra - Envirorezort preberá konanie o výstavbe letnej lyžiarskej haly Donovalley Resort na Donovaloch. Dôkladne preverí aj podmienky na vydanie záverečného stanoviska s dôrazom na ochranu prírody a pozrie sa aj na kroky, ktoré doteraz podnikol Okresný úrad (OÚ) v Banskej Bystrici.

Od 1. januára 2021 by mal byť vlk dravý chráneným živočíchom

16.11 2020, TASR

Bratislava, 15. novembra - Od 1. januára 2021 by mal byť vlk dravý chráneným živočíchom. Jeho spoločenská hodnota by mala byť 3000 eur. Vyhlášku k zákonu o ochrane prírody predložilo Ministerstvo životného prostredia SR do medzirezortného pripomienkového konania.

Pozdĺž Dunaja bude pre vtáky bezpečnejšie elektrické vedenie

16.11 2020, TASR

Bratislava, 13. novembra - Pozdĺž Dunaja bude bezpečnejšie elektrické vedenie, ktoré zachráni tisíce vtákov. Ekologizácia nebezpečných konštrukcií stĺpov elektrického vedenia prebehne v 23 chránených a deviatich významných vtáčích územiach.

Bociany dokážu prezimovať i na Slovensku, pomôcť im treba, keď nevedia lietať

11.11 2020, TASR

Stakčín, 9. novembra – Vo voľnej prírode prezimujú každoročne na Slovensku jeden až tri bociany biele, počas miernej zimy i viac. Osamoteného jedinca po jesennom odlete bocianov na zimoviská aktuálne ochranári evidujú napríklad v katastri obce Ulič v okrese Snina.

MŽP: Aj slovenskí europoslanci sú za život vlka

11.11 2020, TASR

Bratislava, 9. novembra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR s potešením konštatuje, že jeho iniciatívy na ochranu vlka nachádzajú odozvu aj v Európskom parlamente.

SVP a ŠOP chcú užšie spolupracovať

09.11 2020, TASR

Bratislava, 8. novembra - Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR chcú užšie spolupracovať. Týkať by sa to malo trvalo udržateľnej starostlivosti, revitalizácie a ochrany vodných tokov, ale aj realizácie spoločných projektov či vzájomnej podpory a propagácie.

MŽP pokračuje v plnení opatrení na ochranu biotopov hlucháňa

08.11 2020, TASR

Bratislava, 7. novembra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR intenzívne pokračuje v plnení opatrení pre ochranu biotopov hlucháňa hôrneho. Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) podniká všetky zákonné kroky, aby v slovenských lesoch prežil. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie MŽP.