Mláďatá od zastrelenej medvedice Ingrid sú dočasne vo výbehu v bojnickej zoo

22.05 2018, TASR

Bojnice, 22. mája) - Mláďatá od medvedice Ingrid, ktorú vlani odstrelili poľovníci v Liptovskej Kokave, ošetrovatelia dočasne presunuli do výbehu v Národnej zoologickej záhrade Bojnice. Spolu s nimi i ďalšie medvieďa, ktoré zoo prijala rovnako vlani z Národného parku Veľká Fatra. Medvieďatá sa doposiaľ nachádzali v zázemí zoo, informovala v utorok jej hovorkyňa Simona Kubičková.

Šurany: Ekozábrany na elektrickom vedení ochránia vtáky pred úhynom

22.05 2018, TASR

Šurany, 22. mája – Členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku v utorok nainštalujú na elektrické vedenie v Šuranoch ekologické zábrany, ktoré majú ochrániť vtáky pred poranením. Tie hynú na elektrickom vedení buď pri náraze, alebo po zásahu elektrickým prúdom.

Sledované mláďatá orlov kráľovských navštívili už aj Bielorusko

17.05 2018, TASR

Bratislava/Košice, 15. mája – Mláďatá orlov kráľovských Zora a Štefánia, ktoré sledujú ornitológovia z Ochrany dravcov na Slovensku, naposledy navštívili už aj Bielorusko. Údaje z vysielačiek pomáhajú odkrývať nielen tajomstvá zo života orlov, ale aj nelegálne praktiky ľudí.

Slovensko je dôležitou križovatkou vtáčích migračných ciest

14.05 2018, TASR

Bratislava, 13. mája - Slovensko je dôležitá križovatka vtáčích migračných ciest. Pozorovať či počuť vtáky na ťahu je ľahšie než napríklad počas výchovy mláďat, kedy je ich správanie menej nápadné. Nedávno prileteli zo zimovísk včeláriky zlaté, čo sú zrejme najpestrejší zástupcovia vtáčej ríše u nás.

Na správanie turistov v CHKO Vihorlat budú v letnej sezóne dohliadať strážcovia

14.05 2018, TASR

Michalovce, 12. mája - Na správanie turistov v Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat rozprestierajúcej sa na Zemplíne budú v letnej sezóne dohliadať strážcovia. Priebežne budú kontrolovať dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny.

Ochranári objavili na Spišskej Magure nové lokality s výskytom fialky dvojkvetej

09.05 2018, TASR

Ždiar, 8. mája – Ochranári objavili v uplynulých dňoch na Spišskej Magure dve nové lokality s výskytom fialky dvojkvetej (Viola biflora). Podľa nich ide o pekný nález, doteraz údaje o tomto druhu v územnej pôsobnosti Správy Pieninského národného parku (PIENAP) neboli známe. Informoval o tom jej riaditeľ Vladimír Kĺč.

MPRV:Slovensko nepodporilo zákaz neonikotínoidov kvôli cukrovej repe, inak je za

09.05 2018, TASR

Bratislava, 6. mája - Slovensko podporuje sprísnenie reštrikcií v používaní neonikotínoidov - pesticídov, ktorých negatívny vplyv na populáciu včiel potvrdzuje aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA).

Austrália: Nový Južný Wales spustil projekt na záchranu populácie koaly

09.05 2018, TASR

Sydney, 7. mája - Austrálsky štát Nový Južný Wales (NSW) predstavil v pondelok vládny plán na ochranu jedného zo svojich najikonickejších živočíchov, koaly. Na projekt bolo vyčlenených v prepočte 28,4 milióna eur, informoval spravodajský portál stanice BBC.

V chránených územiach je potrebné dodržiavať pravidlá, pripomínajú ochranári

09.05 2018, TASR

Bratislava, 5. mája - V národných parkoch je ochrana prírody nadradená iným činnostiam. Pri návšteve národných parkov sa preto treba pohybovať iba po turisticky vyznačených chodníkoch a stanovať alebo zakladať oheň len na vyhradených miestach.

Vysoké Tatry: Príroda sa bude z lesného požiaru spamätávať desiatky rokov

04.05 2018, TASR

Vysoké Tatry, 4. mája – Príroda sa bude zo štvrtkového (3. 5.) požiaru v lokalite Kežmarské Žľaby vo Vysokých Tatrách spamätávať desiatky rokov. Pre TASR to uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko s tým, že v tejto súvislosti vyvstáva potreba väčšej kontroly dodávateľov lesníckych prác v chránených územiach i mimo nich.