Preskočit na obsah

Austrália vyčlení najmenej 30 percent územia na ochranu ohrozených druhov

05.10 2022, TASR

Sydney 4. októbra – Austrália vyčlení na ochranu svojej unikátnej prírody najmenej 30 percent územia. Ministerka životného prostredia Tanya Pliberseková spustila v utorok plán, ktorého cieľom je zvrátiť úbytok prioritných druhov rastlín a živočíchov a zabrániť ich vymieraniu.

Vznikajúce envirocentrum v Kokave nad Rimavicou bude vzdelávať ľudí o opeľovačoch

05.10 2022, TASR

Kokava nad Rimavicou 4. októbra – Vo vzdelávacej včelnici Včelí kRaj v Lešnici neďaleko Kokavy nad Rimavicou vzniká environmentálne centrum, ktorého nosnou témou je hmyz a opeľovače. Za projektom stojí tamojšie občianske združenie kRaj, ktoré už desať sezón vzdeláva deti i dospelých zo Slovenska i zo zahraničia o nezastupiteľnom význame hmyzu, opeľovačov a včiel.

10 zaujímavých faktov o našich zvieratách pri príležitosti Svetového dňa zvierat

04.10 2022, Enviroportal

Dnes, 4. októbra, si pripomíname Svetový deň zvierat ako oslavu živočíšnej ríše, zdôraznenie jej nezastupiteľnej úlohy v životoch ľudí a neustálu potrebu zlepšovania životných podmienok zvierat na celom svete.

Dnes je Svetový deň zvierat. Štátna ochrana prírody SR eviduje na Slovensku takmer 200 druhov kriticky ohrozených druhov živočíchov

04.10 2022, Enviroportal

Na Slovensku je chránených vyše 800 druhov voľne žijúcich živočíchov, z toho takmer 200 druhov patrí medzi kriticky ohrozené druhy. Dnes si pripomíname Svetový deň zvierat, ktorý má za cieľ upozorniť na kritickú situáciu ohrozených druhov živočíchov. Dnešný deň je príležitosť si pripomenúť náš vzťah k zvieratám okolo nás a uvedomiť si ich význam pre zdravý a funkčný ekosystém našej planéty.

Zázrak jesennej migrácie potešil tisíce nadšencov po celej Európe

04.10 2022, Enviroportal

Viac ako 19 tisíc ľudí sa počas prvého októbrového víkendu zúčastnilo jubilejného 30. ročníka EuroBirdwatchu - Európskeho Festivalu vtáctva, najväčšej európskej akcie zameranej na pozorovanie vtákov.

Spod hladiny plies vo Vysokých Tatrách vylovili viac ako 100 kilogramov odpadu

03.10 2022, TASR

Vysoké Tatry 1. októbra – Celkovo 112 kilogramov odpadu vylovili spod hladiny štyroch tatranských plies potápači. V rámci 29. ročníka akcie Čisté vody odstránili v piatok (30. 9.) neporiadok po letnej turistickej sezóne. Informovala Martina Petránová zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) so sídlom v Tatranskej Lomnici.

V Česku zahynie po náraze do skla až milión vtákov za rok, tvrdia experti

03.10 2022, TASR

Praha 1. októbra – Po náraze do zasklených plôch zahynie v Česku ročne až milión vtákov. Na toto nebezpečenstvo upozorňuje Česká ornitologická spoločnosť (ČSO). 

Slovenský vodohospodársky podnik zrevitazoval Hrubošúrske rameno

30.09 2022, TASR

Bratislava 30. septembra – Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) zrevitalizoval Hrubošúrske rameno, ktoré sa nachádza v okrese Senec v katastri obcí Hrubý Šúr a Tureň. Podnik o tom informoval na sociálnej sieti.

Do života vtáctva môžu Košičania nazrieť prostredníctvom smart búdky

28.09 2022, TASR

Košice 27. septembra – V košickom mestskom parku inštalovali smart vtáčiu búdku, ktorá ponúka pohľad do diania v nej a ornitológom aj rôzne údaje zo senzorov. Ako TASR informoval hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) Peter Sasák, išlo o vyvrcholenie grantového projektu, v rámci ktorého v Košiciach pribudlo viac ako 100 búdok pre vtáky a netopiere.

Na Slovensku bol pozorovaný ďalší nový vtáčí druh – ľabtuška veľká

27.09 2022, Enviroportal

Na Slovensku pri obci Mikušovce neďaleko Lučenca bol pozorovaný nový vtáčí druh – ľabtuška veľká. Počas tejto jesene ide už o druhé pozorovanie nového vtáčieho druhu po pozorovaní plameniaka ružového, ktorý bol zaznamenaný začiatkom septembra pri Trnave.