Kozy pomáhajú prežiť vzácnym rastlinám na vrchu Tarbucka

06.04 2020, TASR

Bratislava, 5. apríla - Kozy pomáhajú prežiť vzácnym teplomilným rastlinám na vrchu Tarbucka. Územie momentálne zarastá inváznymi druhmi drevín. TASR o tom informovala Katarína Mikulová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).

J. Budaj zaručil, že lokalita Morského oka nebude slúžiť developerom

06.04 2020, TASR

Bratislava, 4. apríla - Maximálna právna záruka pre verejnosť, že lokalita Morského oka nebude slúžiť na developerské zámery a zostane prístupná turistom, je výsledkom rokovania ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) s aktivistami z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. 

Banská Štiavnica: Ochranári v spolupráci so študentmi pomáhajú pri migrácii žiab

02.04 2020, TASR

Banská Štiavnica, 1. apríla - Osadením zábran na migračných trasách aj tento rok ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Štiavnické vrchy pomáhajú obojživelníkom pri ich presúvaní sa zo zimovísk v lese na miesta rozmnožovania. 

Ochrana dravcov žiada ľudí, aby boli v prírode ohľaduplní k vtákom

01.04 2020, TASR

Bratislava, 31. marca - Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku žiada ľudí, aby boli v prírode ohľaduplní voči vtákom a pohybovali sa len po vyznačených trasách. V týchto dňoch chodí do prírody viac ľudí ako obyčajne, čím dochádza k vyrušovaniu vtáctva, ktoré je spravidla neúmyselné. 

V Malých Karpatoch zaznamenali výrub na mieste hniezdenia bocianov čiernych

01.04 2020, TASR

Pezinok, 31. marca - V Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty, v okrese Pezinok, zaznamenali uplynulý víkend strážcovia prírody výrub stromov priamo na mieste hniezdenia vzácnych bocianov čiernych. Na sociálnej sieti o tom informovala Správa CHKO s tým, že už podala oznámenie na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. 

1. apríl – Medzinárodný deň vtáctva

31.03 2020,

1. apríla si pripomíname jednu z najatraktívnejších ornitologických udalostí v roku. Medzinárodný deň vtáctva je u nás tradičnou oslavou príchodu jari a príletu sťahovavých vtákov zo svojich ďalekých zimovísk už od čias Rakúsko-Uhorska. Od februára sa v našej krajine postupne objavujú druhy, ktoré prezimovali v regiónoch Európy s miernejšou zimou. 

Humenné: Ropuchy budú do rybníkov po 15 rokoch putovať po vlastných

31.03 2020, TASR

Humenné, 30. marca – Pravidelný ťah tisícok ropúch bradavičnatých v lokalite Brestovských rybníkov pri Humennom avizujú ochranári zo správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty (CHKO VK) na aktuálny týždeň. 

Vtáky, ktoré na zimu neodlietali preč, začali s hniezdením

31.03 2020, TASR

Bratislava, 30. marca - Vtáky, ktoré na zimu neodlietali, začali s hniezdením. Medzi nimi sú napríklad orliak morský, orol kráľovský, výr skalný či myšiarka ušatá. Na vajíčkach už sedia aj krkavce a mlynárky dlhochvosté. Brhlíky si stavajú svoje hniezda. Pre TASR to povedal Roman Slobodník zo združenia Ochrana dravcov na Slovensku.

Brazília pre koronavírus poľaví v ochrane dažďových pralesov

30.03 2020, TASR

Rio de Janeiro, 27. marca - Brazília poľaví v boji proti environmentálnym zločinom, povedal v piatok pre agentúru Reuters predstaviteľ vládneho inštitútu pre životné prostredie IBAMA Olivaldi Azevedo. 

Ponad Zemplín tiahnu tisícky žeriavov popolavých

30.03 2020, TASR

Stakčín/Senné, 27. marca – Tisícky žeriavov popolavých na svojej južno-severnej trase už niekoľko týždňov tiahnu aj ponad Zemplín.