Preskočit na obsah

Najvýznamnejším vrchoviskom v TANAP-e je prírodná rezervácia Medzi bormi

03.02 2023, TASR

Vysoké Tatry 3. februára – Najvýznamnejším vrchoviskom na území Tatranského národného parku (TANAP) je prírodná rezervácia Medzi bormi. Pri príležitosti Svetového dňa mokradí, teda všetkých lokalít, ktoré sú sezónne alebo trvalo zaplavené vodou, to uviedla botanička Správy TANAP-u Blažena Sedláková.

Budaj a ďalších 11 ministrov životného prostredia upozorňuje na dôležitosť ochrany vlka dravého

02.02 2023, Enviroportal

Ministri životného prostredia z 12 členských štátov EÚ sa zhodli na výzve voči Európskej komisii (EK), aby uchovala súčasný stav ochrany vlka dravého a nepodliehala reakcii na náhodné incidenty, ako bol ten, ktorý vyvolal diskusiu o obmedzeniach ochrany vlka.

Vlani hniezdilo na Slovensku 94 párov orla kráľovského

01.02 2023, TASR

Bratislava 31. januára – V roku 2016 hniezdilo na Slovensku 59 párov orla kráľovského, ich počet v minulom roku narástol na 94 párov. Postupný nárast jeho populácie zaznamenali ornitológovia aj vďaka riešeniu vtáčej kriminality. Informoval Tomáš Veselovský z projektového tímu Pannon Eagle LIFE, ktorý realizuje Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

Nemecko poskytne približne 200 miliónov eur na ochranu Amazonského pralesa

31.01 2023, TASR

Brazília 30. januára – Nemecko poskytne Brazílii približne 200 miliónov eur na ochranu dažďových pralesov tejto juhoamerickej krajiny. Cieľom je okrem ochrany klímy aj zlepšiť situáciu pôvodných obyvateľov v oblasti Amazonského pralesa. TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na pondelkové vyjadrenie nemeckého ministerstva životného prostredia.

Vodu z bývalého Chemka Strážske má čistiť špeciálne filtračné zariadenie

27.01 2023, TASR

Strážske 27. januára – Vodu vytekajúcu z kopca navozenej skládky z bývalého závodu Chemko Strážske vo zvernici Orlová bude filtrovať špeciálne čistiace zariadenie. Vedci zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave pracujú na jeho vývoji. V piatok sa v areáli bývalého závodu uskutočnila kontrola stavu podložia s cieľom určenia termínu začatia sanačných prác.

Pri sčítaní vodného vtáctva v Tatranskom národnom parku ochranárov prekvapila početnosť vodnára

27.01 2023, TASR

Vysoké Tatry 27. januára – V Tatranskom národnom parku (TANAP) narátali v rámci 56. medzinárodného zimného sčítania vodného vtáctva najviac kačíc divých a vodnárov potočných. Informovala o tom Správa TANAP-u s tým, že v Tatrách zimujú aj sťahovavé druhy.

Na rozvoj jazdeckého turizmu v Národnom parku Muránska planina pôjde vyše 270.000 eur

26.01 2023, TASR

Tisovec 25. januára – Na rozvoj jazdeckého turizmu v Národnom parku (NP) Muránska planina pôjde z plánu obnovy viac ako 270.000 eur. Občianske združenie (OZ) Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron, ktoré projekt pripravilo, plánuje v regióne sprevádzkovať približne 150 kilometrov jazdeckých trás.

Európska únia plánuje novými opatreniami zvrátiť pokles populácie opeľovačov

25.01 2023, TASR

Brusel 24. januára – Európska únia v utorok predstavila plány, ktorými sa pokúsi zvrátiť ,,alarmujúci pokles" populácie včiel medonosných a ďalšieho hmyzu, ktorý pomáha pri opeľovaní plodín. Jedným z návrhov je napríklad program odmien pre organické poľnohospodárstvo.

Včely aj ostatné opeľovače sú ohrozené viac ako kedykoľvek predtým

25.01 2023, TASR

Bratislava 24. januára – Zmena klímy negatívne ovplyvňuje aj včelárenie na Slovensku. ,,Včely, ale aj ostatné opeľovače sú ohrozené viac ako kedykoľvek predtým," uviedol to vedec zo Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraj Majtán.

Národný park Podunajsko by mal mať 18.000 hektárov

25.01 2023, TASR

Bratislava 24. januára – Národný park Podunajsko, ktorý by mal vzniknúť na juhozápade Slovenska, by mal mať 18.000 hektárov. Išlo by o prvý národný park nížinného typu a stal by sa tak desiatym národným parkom na Slovensku. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).