29.09 2023, Enviroportal
Slovensko prevezme pozíciu lídra v riadení lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“, ktorá je aktuálne najväčšou sériovou lokalitou, zapísanou na zozname svetového prírodného dedičstva s 94 komponentmi v 18 krajinách Európy. Zriadenie Stáleho sekretariátu lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO, prvého svojho druhu, spečatili podpisom medzinárodnej dohody zástupcovia Slovenska a Rakúska. Úrad začne fungovať od 1. januára 2024.
28.09 2023, TASR
Ľubochňa 27. septembra – Viac ako 20 nových náhradných liahnísk pre obojživelníky vytvorili v Ľubochnianskej doline, v časti Čierňavy a Blatné na Liptove. Na sociálnej sieti o tom v stredu informovali zo Správy Národného parku (NP) Veľká Fatra.
27.09 2023, TASR
Bratislava 26. septembra – Vodič dodávky skrýval v krabici 85 živých rakov v hodnote vyše 17 000 eur. Záchrana rakov sa udiala na hraničnom priechode v Milhosti.
27.09 2023, TASR
Bratislava 26. septembra – Spomedzi asi 217 vtáčích druhov, ktoré na Slovensku hniezdia, odlieta na zimu viac ako 150. Migrácia na trase Európa-Afrika sa týka viac ako dvoch miliárd vtákov. Jesenná migrácia je oproti jarnej zhruba o tretinu pomalšia. Vrchol migrácie predpokladajú ornitológovia v októbri.
26.09 2023, Enviroportal
Monitoring preukázal až 7,5-krát viac vzácnych a ubúdajúcich druhov na biopásoch, ako mimo nich.
25.09 2023, TASR
Ružomberok 24. septembra – Turisti pri návšteve Národného parku (NP) Veľká Fatra minú za jeden deň 28 eur. Zväčša ich vynaložia na občerstvenie a ubytovanie. Pri týždennej návštevnosti 6677 ľudí to predstavuje príjem pre región 186.956 eur. Vyplýva to z augustového dotazníkového prieskumu Správy NP Veľká Fatra, na ktorom sa zúčastnilo 1095 turistov.
22.09 2023, TASR
Spišská Nová Ves 21. septembra – Počas augusta a septembra pracovníci Správy Národného parku (NP) Slovenský raj aktívne odstraňujú invázne nepôvodné druhy rastlín. Ich rozšírenie zaznamenávajú ochranári najmä v severnej časti územia. Informovala o tom Správa NP na svojej webovej stránke s tým, že ako problémové sa javia najmä tri druhy. Ide o netýkavku žliazkatú, ktorá sa dostáva do A zóny národného parku v Prielome Hornádu.
21.09 2023, Enviroportal
Slovenskí ochranári a vodohospodári sa dohodli, že v záujme lepšej ochrany a starostlivosti o rieky, vodné toky a ekosystémy závislé na vode posilnia vzájomné aktivity. Riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann a generálny riaditeľ SVP, š. p. Ladislav Glinda potvrdili svoje spoločné rozhodnutie aj písomne.
21.09 2023, Enviroportal
Koniec leta a začiatok jesene je obdobie, kedy rozkvitajú zlatobyle. Ide o nepôvodné invázne druhy rastlín, ktoré sa na územie Európy rozšírili zo Severnej Ameriky. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) vyzýva občanov, ktorí zaregistrujú výskyt tejto či iných inváznych druhov rastlín na svojich pozemkoch, k ich likvidácii.
20.09 2023, Enviroportal
Slovenská republika a Švajčiarska konfederácia sa dohodli na finančnej podpore ochrany prírody a biodiverzity v chránených územiach. Na tento účel Švajčiarsko venuje príspevok vo výške 23,5 milióna eur. Financie pomôžu ochrane biodiverzity, rozvoju udržateľného turizmu a podpore ochrany ekosystémov v chránených územiach. Za Slovenskú republiku dohodu dnes slávnostne podpísalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) za účasti zástupcov Ministerstva životného prostredia SR (MŽP).