Liptovský Mikuláš: Prírodovedec M. Saniga bude prednášať v múzeu jaskyniarstva

21.03 2019, TASR

Liptovský Mikuláš, 20. marca – Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši pripravuje na štvrtok 21. marca ďalšie zo série ekopodujatí na tému O prírode, veselo i vážne. Prednášať bude vedec Miroslav Saniga, ktorý sa vo svojom výskume zameriava na živočíšstvo, najmä vtáky.

Sysle sa prebúdzajú, ochranári im pomáhajú jablkami a slnečnicou

20.03 2019, TASR

Bratislava, 19. marca - Sysle sa v týchto dňoch prebúdzajú zo zimného spánku a potrebujú dostatok jedla. Ochranári im preto pomáhajú prikrmovaním jablkami a slnečnicou. Informuje o tom Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), podľa ktorej je dostatok potravy kľúčový najmä pred uložením sa na zimný spánok a po jeho konci, keď sú zvieratá vyčerpané.

Pod strechou Katolíckej univerzity pribudla hniezdna podložka pre sokola myšiara

20.03 2019, TASR

Ružomberok, 19. marca - Nová hniezdna podložka pre sokola myšiara pribudla v uplynulých dňoch na rímse pod strechou Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku. Nainštalovali ju tam pracovníci Správy Národného parku (NP) Veľká Fatra s cieľom zaistiť bezpečné hniezdenie dravca, ktorý je jedným z najrozšírenejších v strednej Európe.

Správa PIENAP-u chystá brigádu na zlepšenie stavu populácie vzácneho motýľa

20.03 2019, TASR

Lesnica, 20. marca - Správa Pieninského národného parku (PIENAP) chystá v sobotu 23. marca brigádu na zlepšenie populácie jasoňa červenookého. Riaditeľ Správy PIENAP-u Vladimír Kĺč informoval, že manažmentové opatrenia za pomoci verejnosti, organizujú v obci Lesnica v lokalite pod chatou Pieniny.

Nová Ľubovňa:Miestne bocianie hniezdo odbremenili približne od 400 kíl materiálu

18.03 2019, TASR

Nová Ľubovňa, 15. marca - Usilovnosťou bocianov, ktoré sa na Slovensko každoročne vracajú, nadobudlo hniezdo na komíne materskej školy v obci Nová Ľubovňa, okres Stará Ľubovňa, už neprimeranú veľkosť.

Sovy už začali s jarným hniezdením

18.03 2019, TASR

Bratislava, 15. marca - Sovy ako súmračné či nočné tvory žijú spravidla skryté pred ľudským zrakom. Aktuálne však prítomnosť sov prezradí druhovo špecifické húkanie počas toku. Ten jarný je omnoho výraznejší a dochádza počas neho dokonca k súbojom.

Staré Hory: Žabky tiahnu,tvrdia ochranári z NAPANT-u a vodičov prosia o opatrnosť

14.03 2019, TASR

Staré Hory, 13. marca – Žabky tiahnu, tvrdia ochranári z Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) na sociálnej sieti. V tejto súvislosti prosia vodičov o zvýšenú opatrnosť a zníženú rýchlosť jazdy na úseku frekventovanej štátnej cesty I/59 pod obcou Staré Hory v Banskobystrickom okrese.

Sloboda zvierat: EÚ by nemala legitimizovať chov zvierat na kožušiny

14.03 2019, TASR

Bratislava, 13. marca - Európska únia by nemala legitimizovať chov divo žijúcich zvierat na kožušiny tým, že sa mu bude venovať v rámci druhého referenčného centra pre welfare zvierat. Myslí si to občianske združenie Sloboda zvierat, ktoré v tejto súvislosti vyzýva na podpísanie petície adresovanej eurokomisárovi pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenisovi Andriukaitisovi.

Bratislava a BSK nesúhlasia so zlúčením Správ CHKO Dunajské luhy a Ponitrie

13.03 2019, TASR

Bratislava, 12. marca – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a mesto Bratislava nesúhlasia so zlúčením Správy chránených krajinných oblastí (CHKO) Dunajské luhy a CHKO Ponitrie, ku ktorému došlo ešte začiatkom februára. Predseda BSK Juraj Droba i vedenie hlavného mesta to považujú za nešťastné rozhodnutie.

SaS žiada nové výberové konanie na šéfa Štátnych lesov TANAP-u

12.03 2019, TASR

Bratislava, 11. marca - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (SNS), aby neakceptovala výsledok výberového konania na riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP).