Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si Vás upozorniť, že z dôvodu technickej údržby webového portálu budú jeho služby 1. 12. po 21:00 hodine dočasne nefunkčné. Za porozumenie ďakujeme. Tím Enviroportálu

Komisia predstavuje opatrenia na urýchlenie zavádzania elektrických sietí

29.11 2023, Enviroportal

Prepojené a stabilné energetické siete sú pilierom vnútorného trhu EÚ s energiou a kľúčom k uskutočneniu zelenej transformácie. S cieľom prispieť k plneniu Európskej zelenej dohody Komisia navrhla akčný plán, aby naše elektrické siete fungovali efektívnejšie a zavádzali sa naďalej a rýchlejšie. Komisia už zaviedla právny rámec, ktorý podporuje zavádzanie elektrických sietí v celej Európe. Vďaka úplnej integrácii trhov EÚ sa modernizovanou sieťou infraštruktúry zabezpečí, aby občania a podniky mohli využívať lacnejšiu a čistejšiu energiu.

SIEA spúšťa novú Zelenú domácnostiam. O poukážku bude možné požiadať spätne

02.11 2023, Enviroportal

Príspevky na tepelné čerpadlá, fotovoltické panely, slnečné kolektory a kotly na biomasu aj pre Bratislavský samosprávny kraj a vyššia cielená podpora inštalácií moderných zariadení, ktoré spĺňajú európske environmentálne kritériá. To sú hlavné zmeny v podmienkach nového národného projektu Zelená domácnostiach, ktoré 30. októbra 2023 zverejnila Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Termín podania prihlášok do súťaže BASF Innovation Hub je predlžený do 13. októbra 2023

03.10 2023, Enviroportal

Uzávierka prihlášok do tretieho ročníka súťaže BASF Innovation Hub 2023 sa predlžuje o ďalšie dva týždne. Organizátori súťaže budú akceptovať návrhy podané do polnoci 13. októbra 2023.

Pre elektromobily treba zabezpečiť infraštruktúru na nočné nabíjanie

28.08 2023, TASR

Bratislava 26. augusta – Pre zvýšenie dopytu po elektromobiloch treba zabezpečiť infraštruktúru na nočné nabíjanie na sídliskách a v blízkosti bytoviek. Vyplýva to z analýzy ,,Čisto a zbesilo" Inštitútu environmentálnej politiky (IEP). 

V Bratislave začali jazdiť prvé vodíkové autobusy

04.08 2023, Enviroportal

Prvým slovenským dopravcom zabezpečujúcim prevádzku mestskej hromadnej dopravy, ktorý do prevádzky nasadil vodíkové autobusy, je Dopravný podnik mesta Bratislava (DPB). Stalo sa tak 1. augusta 2023. Ide o prvé štyri z celkového plánovaného počtu 40 vodíkových autobusov. DPB tak nadviazal na úspešné pilotné testovanie vodíkového autobusu v podmienkach mestskej hromadnej dopravy v Bratislave, ktoré prebehlo koncom roka 2022.

Prvá mestská budova v Liptovskom Mikuláši dostane zelenú strechu

03.08 2023, TASR

Liptovský Mikuláš 2. augusta – Prvým mestským objektom v Liptovskom Mikuláši s ekologickou zelenou strechou bude administratívna budova Verejnoprospešných služieb (VPS) na Družstevnej ulici. Informoval Ján Sokolský z kancelárie vedenia mesta. 

Z geotermálneho vrtu v Kežmarku by mohlo teplo čerpať 1500 domácností i školy

24.07 2023, TASR

Kežmarok 22. júla – Teplo z geotermálneho vrtu v Kežmarku by mohlo využiť až 1500 domácností i škola v blízkosti, ako aj materské školy. Uviedol to primátor mesta Jána Ferenčák s tým, že ak všetko pôjde podľa plánu, vrt na sídlisku Juh za základnou školou a bytovkou na Levočskej ulici napoja na štyri kotolne centrálneho zdroja tepla. 

Dodatok k Plánu obnovy a odolnosti SR je šanca pre Slovensko na urýchlené zavádzanie obnoviteľných zdrojov energií

27.04 2023, Enviroportal

Doplnenie novej kapitoly REPowerEU do Plánu obnovy a odolnosti SR (POO) ponúka Slovensku obrovskú príležitosť na zníženie závislosti od fosílnych palív z Ruska a tiež na urýchlené zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Aktualizáciu Plánu obnovy a odolnosti SR schvália vláda SR.

REPowerEU uľahčí procesy v geotermálnej a veternej energii, oznámil J. Budaj

27.04 2023, TASR

Bratislava 26. apríla – Nová kapitola v pláne obnovy s názvom REPowerEU uľahčí procesy v geotermálnej a veternej energii. Po rokovaní vlády to oznámil dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj. 

Záujem domácností o obnoviteľné zdroje energie výrazne narástol

17.04 2023, TASR

Bratislava 15. apríla – Záujem o inštaláciu obnoviteľných zdrojov energií (OZE) výrazne narástol. Napríklad Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) k aprílu v programe Zelená domácnostiam eviduje 8015 vyplnených žiadostí o poukážku, ktoré zatiaľ neboli aktivované. Viac než dvojnásobný predaj tepelných čerpadiel oproti minulosti eviduje Slovenský zväz pre chladiarenskú a klimatizačnú techniku (SZ CHKT).