Preskočit na obsah

Európska komisia navrhuje reformu trhu s elektrinou v EÚ s cieľom podporiť obnoviteľné zdroje energie, zlepšiť ochranu spotrebiteľov a posilniť konkurencieschopnosť priemyslu

15.03 2023, Enviroportal

Komisia navrhla reformu koncepcie trhu s elektrinou v EÚ s cieľom urýchliť intenzívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie a postupné ukončenie používania plynu, znížiť vplyv kolísavých cien fosílnych palív na účty spotrebiteľov, lepšie chrániť spotrebiteľov pred prudkým nárastom cien a potenciálnou manipuláciou s trhom a zabezpečiť, aby bol priemysel EÚ čistý a konkurencieschopnejší.

Dažďovú vodu využíva Chrenovec-Brusno i na polievanie zelene

20.02 2023, TASR

Chrenovec-Brusno 17. februára – Zachytenú dažďovú vodu už využíva samospráva v Chrenovci-Brusne v okrese Prievidza i na polievanie zelene. Ide o jedno z vodozádržných opatrení, ktoré obec zrealizovala z fondov Európskej únie. Na projekt získala nenávratný finančný príspevok (NFP) vo výške viac ako 200.000 eur.

Európska komisia stanovila pravidlá pre obnoviteľný vodík

14.02 2023, Enviroportal

Európska komisia prijala dva delegované akty (v rámci smernice o obnoviteľných zdrojoch energie), v ktorých navrhla podrobné pravidlá, ako EÚ bude vymedzovať, čo považuje za obnoviteľný vodík. Tieto akty sú súčasťou rozsiahleho regulačného rámca EÚ v oblasti vodíka.

Únia miest Slovenska a platforma Budovy pre budúcnosť adresujú vláde návrh, ako riešiť energetickú a klimatickú krízu

09.12 2022, TASR

Bratislava 8. decembra – Únia miest Slovenska (ÚMS) a platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) adresujú vláde návrh, ako spoločne a strategicky riešiť aktuálnu energetickú a klimatickú krízu. Vyžadujú si okamžité riešenia aj dlhodobé a strategické kroky. Informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová a riaditeľka BPB Katarína Nikodemová.

Greenpeace Slovensko žiada od vlády okamžité riešenie energetickej krízy

09.11 2022, TASR

Bratislava 8. novembra – Enviroorganizácia Greenpeace Slovensko žiada od vlády okamžité riešenie energetickej krízy. Spustila výzvu ,,Za zimu bez (c)hladu". Krízu by pomohla zmierniť adresná a efektívna finančná pomoc najzraniteľnejším domácnostiam, investície do využívania obnoviteľných zdrojov a obnovy budov, či útlm využívania plynu.

Ministerstvo hospodárstva SR podporuje energetické zhodnocovanie odpadu a výrobu elektriny a tepla z neho

12.09 2022, TASR

Bratislava 9. septembra – Ministerstvo hospodárstva (MH) SR dlhodobo podporuje energetické zhodnocovanie odpadu a výrobu elektriny a tepla z odpadu. Podporu vyjadruje pri pripomienkovaní legislatívy a strategických materiálov v oblasti odpadového hospodárstva, ktoré sú v gescii ministerstva životného prostredia.

SPP chce v Martine vybudovať centrum zhodnotenia odpadu na výrobu bioplynu

07.12 2021, TASR

Martin 6. decembra – Slovenský plynárenský priemysel (SPP) chce v Martine vybudovať Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu. Celkové náklady stavby predstavujú zhruba 30 miliónov eur a vzniknúť by malo do 20 nových pracovných miest. 

SAPI: Obnoviteľné zdroje neohrozujú stabilitu energetickej sústavy

11.02 2021, TASR

Bratislava, 11. februára - Viac obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v európskej energetickej sústave neohrozuje jej stabilitu, uviedol pre TASR riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba. 

TTSK: Deväť krajských organizácií získalo prostriedky na zelené projekty

16.11 2020, TASR

Trnava, 13. novembra – Dovedna deväť organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) získalo sumu vyše 2,5 milióna eur z eurofondov na zvýšenie podielu výroby energie z obnoviteľných zdrojov.

N. Kurilla: V znižovaní skleníkových plynov je SR veľmi zodpovednou krajinou

21.10 2019, TASR

Bratislava, 18. októbra - V oblasti znižovania skleníkových plynov je Slovensko veľmi zodpovednou krajinou, ktorá si plní svoje záväzky. Uviedol to v piatok štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MžP) SR Norbert Kurilla pred workshopom Čistá energia pre všetkých Európanov a národné energeticko-klimatické plány – perspektívy obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku.