Preskočit na obsah

BROZ: Dunajské luhy sú významný migračným koridorom i zimoviskom

21.07 2021, TASR

Bratislava, 20. júla Územie európskeho významu Dunajské luhy predstavuje podľa Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) významný migračný koridor a zimovisko pre viaceré druhy vtákov. 

CEEV Živica pripravila projekt na zmiernenie dopadov klimatickej krízy

15.07 2021, Enviroportal

Letné horúčavy, výkyvy počasia a suchá posledných rokov ukazujú, že na klimatickú zmenu sa treba pripraviť. Dôsledky klimatickej krízy, ktorú už pociťuje stredná Európa, sú realitou a je neodškriepiteľné, že na zmenu klímy má vplyv ľudská činnosť. Jej dopady dokážeme rôznymi opatreniami zmierniť, preto prichádza CEEV Živica s podporou spoločnosti Dedoles s novým ročníkom projektu Klíma nás spája.

Nový slovenský rekord vo Vtáčom maratóne vznikol na dolnom Zemplíne

17.05 2021, TASR

Senné, 14. mája – Nový slovenský rekord v počte druhov vtákov pozorovaných počas Vtáčieho maratónu uplynulú sobotu 8. mája vznikol na dolnom Zemplíne. Víťazný tím Young Birders Slovakia tu počas 23 hodín identifikoval spolu 160 vtáčích druhov. V európskom meradle sa Slovensku s 202 pozorovanými operencami umiestnilo na 11. mieste.

MŽP zverejnilo novú vyhlášku, záujmové združenia aj agrorezort ju kritizujú

10.05 2021, TASR

Bratislava, 9. mája  Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zverejnilo v zbierke zákonov vyhlášku k zákonu o ochrane prírody, ktorou ustanovuje vlka za chráneného živočícha. Kritizuje ju agrorezort aj päť záujmových združení, ktoré chcú využiť všetky možnosti na pozastavenie jej účinnosti a jej zrušenie. 

Enviroorganizácie žiadajú zastaviť zámer výstavby terminálu pre LNG

03.05 2021, TASR

Bratislava, 30. apríla Environmentálne organizácie Greenpeace Slovensko a Priatelia Zeme - CEPA spolu s ďalšími občianskymi iniciatívami žiadajú zastaviť zámer výstavby terminálu pre LNG (skvapalnený zemný plyn) v bratislavskom verejnom prístave. 

Iniciatíva #niesomprasa vyhlásila novú výzvu na zbieranie odpadkov

22.04 2021, TASR

Bratislava, 21. apríla  Iniciatíva #niesomprasa opäť vyzýva na aktívne upratovanie voľne pohodených odpadkov. Výzva trvá od 30. apríla do 2. mája. Informovala o tom Slavomíra Ficeriová z iniciatívy.

MPRV:J. Mičovský víta petíciu Za živú krajinu,prevzal si ju od enviroorganizácií

22.04 2021, TASR

Bratislava, 21. apríla  Enviroorganizácie odovzdali v stredu ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému (OĽANO) petíciu za ozelenenie poľnohospodárstva Za živú krajinu. Podpísalo ju viac ako 20 000 ľudí. Mičovský kroky aktivistov ocenil a podporil navrhované riešenia v petícii.

Na slovenských riekach je množstvo bariér, často sú v zlom stave

20.04 2021, TASR

Bratislava, 19. apríla  Na slovenských riekach je množstvo bariér, ktoré ich prehradzujú. Často sú v zlom technickom stave, nemajú funkčný rybovod alebo stratili kapacitu a funkciu vplyvom usadzovania hornín. Vo viacerých prípadoch spôsobujú škody na životnom prostredí.

S-O-S: Situácia v oblasti ochrany prírody viac-menej stagnuje

15.04 2021, TASR

Bratislava, 14. apríla – Situácia v oblasti ochrany prírody na Slovensku viac-menej stagnuje a spory medzi ochranármi a lesníkmi gradujú. Slovenský ochranársky snem (S-O-S) vo svojom stanovisku vyjadril znepokojenie z nedostatočného pokroku vo sfére ochrany prírody a z neplnenia programového vyhlásenia vlády v tejto oblasti. 

Správa WWF: EÚ je na druhom mieste v ničení dažďových pralesov

15.04 2021, TASR

Gland, 14. apríla  Až 16 percent dreva vyrúbaného v dažďových pralesoch na svete v roku 2017 bolo vyťaženého pre potreby obchodu súvisiaceho s dovozom tovarov do krajín Európskej únie.