Preskočit na obsah

Správa o stave planéty 2022: Pokles populácií živočíchov je ohromujúci

13.10 2022, Enviroportal

WWF vydalo Správu o stave planéty 2022. Správa upozorňuje na alarmujúci pokles početnosti populácií voľne žijúcich živočíchov v priemere o 69 %, a to za obdobie kratšie ako jeden ľudský život.

Sadíme budúcnosť ožije jesennými výsadbami

15.08 2022, Enviroportal

Návrat stromov do miest a otvorenej krajiny, kde zeleň chýba alebo je narušená, je cieľom iniciatívy Sadíme budúcnosť, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis. Túto jeseň podporí 21 projektov z rôznych lokalít v hodnote viac ako 55 tisíc eur. 

Nízke tresty a škoda v státisícoch eur, ktorú štát nevymáha. Čo zistila správa o protiprávnej činnosti voči chránených druhom?

21.06 2022, Enviroportal

Štát si za trestné činy proti chráneným druhom nevymáha náhradu škody. Tresty sa pohybujú na dolnej hranici trestnej sadzby, prípadne sú ešte nižšie a neodrádzajú páchateľov od protiprávnej činnosti. To sú jedny z hlavných zistení “Národnej správy o protiprávnej činnosti zameranej na chránené druhy”, v ktorej tím WWF Slovensko zosumarizoval a analyzoval dostupné informácie o trestných činoch a priestupkoch z oblasti pytliactva, porušovania ochrany rastlín a živočíchov, vrátane nelegálneho obchodovania s ohrozenými druhmi.

Aktivisti Greenpeace sa pokúsili zablokovať tanker prevážajúci ruskú ropu

26.04 2022, TASR

Oslo 25. apríla – Environmentálna skupina Greenpeace uviedla, že jej aktivisti sa v pondelok pripútali k tankeru zakotvenému pri pobreží Nórska v snahe zablokovať dovoz ruskej ropy na protest proti vojne na Ukrajine. 

Zvierací hotspot sa z Vyšného Nemeckého presunul do Michaloviec

17.03 2022, Enviroportal

Bod prvého kontaktu pre utečencov so zvieratami, takzvaný zvierací hotspot, sa z hraničného priechodu Vyšné Nemecké presunul do veľkokapacitného centra pomoci v Michalovciach.

Štátni ochranári posúdia projekt novej prírodnej rezervácie

15.03 2022, Enviroportal

Pestré jedľovo-bukové lesy pri obci Hertník v okrese Bardejov by sa mohli v budúcnosti stať súčasťou novej prírodnej rezervácie Salamandria. Štátna ochrana prírody SR posúdi návrh vyhlásenia prírodnej rezervácie Salamandria, ktorý predložilo Lesoochranárske zoskupenie VLK.

Greenpeace: Zaradenie plynu a jadra medzi zelené zdroje je výsmechom záväzkov

03.02 2022, TASR

Bratislava 2. februára – Zaradenie zemného plynu a jadrovej energie medzi udržateľné zdroje energie je výsmechom klimatických záväzkov. Tento krok by mohol aktivovať odlev súkromných investícií v hodnote miliárd eur z obnoviteľných zdrojov. To by viedlo len k ďalšiemu prehlbovaniu klimatickej krízy.

CoFoE: MŽP súhlasí s viacerými opatreniami, ktoré navrhol panel pre zmeny klímy

21.01 2022, TASR

Bratislava 20. januára – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR súhlasí s viacerými opatreniami, ktoré navrhol občiansky panel pre klimatické zmeny, životné prostredie a zdravie v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). 

Program Živé chodníky pomohol šiestim lokalitám

22.11 2021, Enviroportal

Grantový program Živé chodníky, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis, pomohol v tomto roku šiestim lokalitám. Miestni dobrovoľníci obnovili značenie na viac ako 90 km turistických a cykloturistických trasách, opravili dve studničky a pribudlo päť vynovených prístreškov či odpočívadiel pre turistov.

Ochrana migračných koridorov živočíchov

15.11 2021, Enviroportal

Krajinu s navzájom prepojenými prírodnými stanovišťami potrebujú rôzne druhy živočíchov. Preto sa WWF Slovensko spolu s partnermi v novom projekte SaveGREEN sústredí na mapovanie výskytu a overenie funkčnosti ekologických koridorov nielen šeliem, ale aj menších cicavcov, vodných a na vodu viazaných živočíchov či dokonca hmyzu.