Organizácie žiadajú opravu pozície SR ku klimatickému zákonu EÚ

03.06 2020, TASR

Bratislava, 2. júna - Mimovládne organizácie a iniciatívy žiadajú opravu zverejnenej pozície Slovenska k takzvanému ,,klimatickému nariadeniu". To má nastaviť rámec pre krajiny Európskej únie (EÚ) na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Informovala o tom Lucia Szabová z iniciatívy Znepokojené matky.

Klíma nás spája

21.05 2020,

Bratislava, 20. 5. - Aj v tomto roku boli všetky mesiace teplotne nadnormálne. Predvídavé obce sa preto v rámci projektu Klíma nás spája začínajú pripravovať na dlhotrvajúce sucho či letné horúčavy. 

Združenie Slatinka očakáva v oblasti ochrany vôd konkrétne kroky envirorezortu

12.05 2020, TASR

Bratislava, 11. mája - Združenie Slatinka očakáva v oblasti ochrany vôd konkrétne kroky ministerstva životného prostredia a jeho štátnych podnikov. Pre TASR to uviedla Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.

Slovensko by malo zvýšiť podiel chránených území

10.05 2020, TASR

Bratislava 10. mája - Ak chce Slovensko zachovať pôvodnú biodiverzitu a chce mať národné parky spĺňajúce medzinárodné štandardy, musí sa podiel chránených území zvýšiť. Pre TASR to uviedol Marián Jasík z občianskeho združenie Prales. 

Greenpeace: Dosiahnutie uhlíkovej neutrality by malo byť základom zákona o klíme

10.05 2020, TASR

Bratislava, 9. mája - Cieľom zákona o zmene klímy by malo byť dosiahnutie uhlíkovej neutrality v roku 2040. Uviedla to organizácia Greenpeace v reakcii na programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa zákon o zmene klímy spomína. 

Život na vtáčom ostrove na Oravskej priehrade je možné sledovať online

10.05 2020, TASR

Námestovo, 7. mája – Život v jednej z najväčších kolónií čajkovitých druhov vtákov na Slovensku je po novom možné sledovať online. Živý prenos z vtáčieho ostrova na Oravskej priehrade v Námestove spustili v týchto dňoch v testovacej prevádzke na stránke vtaky. sk. Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko o tom informuje na sociálnej sieti.

Ochranári a priestoroví plánovači sa spojili, aby zlepšili ochranu migračných koridorov šeliem

30.04 2020,

Ochrana migračných trásveľkých šeliem je kľúčová pre ich prežitie v prírode. Migračné koridory treba poznať a chrániť v celej dĺžke a naprieč krajinami. To je cieľ projektu ConnectGREEN, v rámci ktorého práve prebieha mapovanie v teréne. Výsledkom projektu bude databáza migračných trás a opatrení pre ich ochranu i učebné materiály pre študentov priestorového  plánovania.

Organizácie žiadajú premiéra, aby na ER podporil zelenú obnovu ekonomiky

23.04 2020, TASR

Bratislava, 22. apríla - Sedem klimatických organizácii žiada predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO), aby na zasadnutí Európskej rady (ER) podporil zelenú obnovu ekonomiky v Európe. Informovala o tom Lucia Szabová z iniciatívy Znepokojené matky. 

Trenčín: Výzva My všetci sme reportéri zvyšuje povedomie o životnom prostredí

23.04 2020, TASR

Trenčín, 22. apríla – Zvýšiť povedomie mladých ľudí o životnom prostredí a rozvíjať počas uzavretia škôl ich zručnosti je cieľom výzvy My všetci sme reportéri, ktorá je súčasťou projektu Mladí reportéri pre životné prostredie. 

BROZ spustilo petíciu za záchranu vnútrozemskej delty Dunaja

23.04 2020, TASR

Bratislava, 22. apríla - Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) spustilo na Deň Zeme (22. 4.) petíciu za záchranu vnútrozemskej delty Dunaja. S petíciou sa obracajú aj na Ministerstvo životného prostredia SR, aby zabezpečilo zmeny dočasného manipulačného poriadku pre Sústavu vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros. TASR o tom informovala Andrea Froncová z BROZ.