Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si Vás upozorniť, že z dôvodu technickej údržby webového portálu budú jeho služby 1. 12. po 21:00 hodine dočasne nefunkčné. Za porozumenie ďakujeme. Tím Enviroportálu

Slovenská republika bude s ďalšími troma krajinami spolupracovať na obnove vodných tokov

10.11 2023, TASR

Bratislava 11. novembra – Slovensko, Chorvátsko, Grécko a Rumunsko budú spolupracovať na obnove riek prírode blízkym spôsobom. Projekt bude na Slovensku trvať od jesene 2023 do leta 2026. Bude sa týkať všetkých riek, na ktorých sú nepotrebné, škodlivé a zastarané migračné bariéry. Informovali Michaela Domanová a Martina Paulíková z WWF Slovensko. 

Štyri krajiny sa spojili s cieľom obnoviť prirodzený život vodných tokov

06.11 2023, Enviroportal

Chorvátsko, Grécko, Rumunsko a Slovensko sa s cieľom ochrany prirodzenej rozmanitosti riek púšťajú do spolupráce, ktorá má byť inšpiráciou aj pre ďalšie krajiny naprieč Európou.

Envirorezort podpísal memorandum o posilňovaní spolupráce s neziskovým sektorom a občianskou spoločnosťou

18.10 2023, MŽP SR

Ministerstvo životného prostredia a Úrad splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti podpísali memorandum o spolupráci pri zabezpečovaní dialógu medzi envirorezortom a občianskou spoločnosťou pri ochrane a tvorbe životného prostredia.

Organizácie chcú od politikov uistenie, že Slovenská republika nezníži štandardy v ochrane prírody

10.10 2023, TASR

Bratislava 9. októbra – Mimovládne organizácie a odborníci žiadajú ubezpečenie od politikov, že Slovensko nebude znižovať štandardy v ochrane prírody a klímy. Chcú aktívnu obhajobu a presadzovanie hodnôt v životnom prostredí. Pripomínajú, že ku konkrétnym krokom zaväzuje Slovensko aj jeho členstvo v Európskej únii (EÚ). Za mimovládne organizácie o tom informoval Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les.

O titul Strom roka zabojuje aj dub sivozelený v Melčiciach-Lieskovom

01.08 2023, TASR

Melčice-Lieskové 31. júla – Dub sivozelený v areáli Základnej školy s materskou školou Jána Smreka v obci Melčice-Lieskové v Trenčianskom okrese je jedným z 12 stromov, ktoré sa v tomto roku budú uchádzať o titul Strom roka. Je jediným stromom z Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), ktorý postúpil do elitného tucta prestížnej súťaže Nadácie Ekopolis. Informovala o tom Barbora Jánošková z komunikačného oddelenia Úradu TSK. 

Odvážna Slovenka smeruje do vôd La Manche, kde bude plávať s WWF za slobodu riek

11.07 2023, Enviroportal

Diaľková plavkyňa Soňa Rebrová sa koncom júla pokúsi pokoriť legendárny kanál La Manche. Doteraz sa to samostatne podarilo len jedinej Slovenke v roku 2017. Odvážna žena strávi v studenej vode približne 16 hodín, aby preplávala okolo 40 kilometrov. Plavkyňa sa do boja púšťa v spolupráci s WWF Slovensko a s cieľom vrátiť život do slovenských riek. Motivovala ju najmä environmentálna katastrofa v Želiezovciach a stovky posekaných rýb pod tunajšou malou vodnou elektrárňou.

Štátna ochrana prírody SR podporí efektívne fungovanie záchranných zariadení pre zranené živočíchy

17.05 2023, Enviroportal

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) navrhla novú koncepciu systematického riešenia fungovania záchranných zariadení pre zranené zákonom chránené živočíchy na Slovensku. Práve v tomto období ŠOP SR zároveň podpisuje s existujúcimi externými záchrannými zariadeniami na Slovensku nové zmluvy o spolupráci, ktoré zabezpečia ich efektívne fungovanie a vyššiu finančnú podporu.

Sloboda zvierat spolu s útulkami zachránila vlani 7555 zvierat v núdzi

20.03 2023, TASR

Bratislava 18. marca – Občianske združenie Sloboda zvierat spolu s regionálnymi útulkami zachránilo vlani 7555 zvierat v núdzi. Z toho bolo 6543 psov a 1012 mačiek. Informovala o tom Kristína Devínska zo Slobody zvierat.

Ministerstvo životného prostredia SR víta uznesenie Rady vlády SR pre mimovládky k prijatiu klimatického zákona

17.03 2023, TASR

Bratislava 16. marca – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR víta uznesenie Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie, ktoré zaväzuje vládu prijať silný klimatický zákon. Rozhodnutie rady vníma envirorezort ako podporu návrhu klimatického zákona, ktorý je aktuálne vo fáze rozporových konaní k pripomienkam. Vyplýva to zo stanovísk, ktoré poskytli zástupcovia inštitúcií.

OZ Zoborské včely chcú ponúknuť možnosť prenocovať v apidomčeku

06.02 2023, TASR

Nitra 3. februára – Rozšírenie služieb apidomčeka, dokončenie zavlažovacieho systému vo včelnici či exkurzie pre školy pripravuje na tento rok občianske združenie (OZ) Zoborské včely.