J. Hrbáň: Vyhlásením klimatickej núdze by sa definovali úlohy pre vládu

25.01 2021, TASR

Bratislava, 22. januára - V rámci vyhlásenia stavu klimatickej núdze by sa definovali jasné úlohy, ktorými by parlament mohol poveriť vládu. Uviedol pre TASR aktivista Jakub Hrbáň z iniciatívy Klíma ťa potrebuje. 

Klíma ťa potrebuje: Plán obnovy mal prejsť procesom posudzovania vplyvov

15.01 2021, TASR

Bratislava, 14. januára - Plán obnovy mal ako strategický dokument prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. Uviedla to iniciatíva Klíma ťa potrebuje. Ministerstvo financií SR tvrdí, že požiadavka, aby plán obnovy prešiel posudzovaním vplyvov, naráža na nedostatok času, ktorý Európska komisia určila členským štátom na jeho predloženie.

J. Hrbáň: MŽP by sa malo zamerať na analýzy, ktorými chce riešiť zmenu klímy

12.01 2021, TASR

Bratislava, 11. januára - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR by sa malo v budúcnosti zamerať na analýzy a tvorbu strategických dokumentov. Tie budú kľúčovými pre nastavenie spôsobu, akým chce Slovensko zmenu klímy riešiť. Posilniť by sa mala aj pozícia ministerstva.

Greenpeace: Vníma pozitívne viaceré vyjadrenia J. Budaja pri ochrane klímy

07.01 2021, TASR

Bratislava, 5. januára - Greenpeace Slovensko vníma pozitívne viaceré vyjadrenia a podporu ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) v otázkach ochrany klímy. Pre TASR to uviedol koordinátor klimatickej kampane organizácie Greenpeace Pavol Fábry. 

J. Ridzoň: Ministrovi Budajovi sa podarilo presadiť veci,ktoré sa dlho odkladali

07.01 2021, TASR

Bratislava, 6. januára - Ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽANO) sa podarilo presadiť veci, ktoré predchádzajúci ministri dlho odkladali. Zasadil sa napríklad za ochranu pralesov na východnom Slovensku. Pri výbere riaditeľov rezortných organizácií uplatňuje transparentný a odborný výber. Zhodnotil pre TASR Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife.

WWF chce spolupracovať s prokurátormi a vyšetrovateľmi v boji proti pytliactvu a obchodu s chránenými druhmi rastlín a živočíchov

16.12 2020, Enviroportal

Envirokriminalita vo svete je na vzostupe a dostala sa do prvej trojky organizovanej trestnej činnosti. Podľa WWF je hneď po ničení a degradácii biotopov druhou najzávažnejšou hrozbou pre biodiverzitu (EN). WWF preto spúšťa nový medzinárodný projekt SWiPE.

J. Budaj: Bez zmeny budov klimatickú krízu nezvládneme

16.11 2020, TASR

Bratislava, 13. novembra - Bez zmeny budov klimatickú krízu nezvládneme. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) na on-line tlačovej besede občianskeho združenia Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC). Vláde chce predložiť dotačný program na odstraňovanie azbestu zo striech.

J. Mičovský by mal podľa environmentalistov zrušiť rozhodnutie o odstrele vlkov

28.10 2020, TASR

Bratislava, 27. októbra - Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) by mal zrušiť rozhodnutie o odstrele 50 vlkov na najbližšiu poľovnú sezónu. Vyzvali ho k tomu iniciatíva My sme les aj Lesoochranárske združenie (LZ) VLK. 

Memorandum Za zdravú krajinu spojilo ochranárov, poľovníkov, neštátnych vlastníkov lesa, včelárov a farmárov

19.10 2020, Enviroportal

Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) Európskej únie je dlhodobo kritizovaná za jej nevhodné nastavenie spôsobujúce úbytok biodiverzity. Početnosť bežných druhov vtáctva, či malej zveri poklesla o desiatky percent, mnohé vzácne druhy sú na pokraji vyhynutia, alebo na Slovensku už vyhynuli, tento problém sa rovnako týka lúk a polí.

Maďarsko: Greenpeace žiada Orbána, aby neblokoval klimatickú dohodu EÚ

13.10 2020, TASR

Budapešť, 12. októbra - Vedci, umelci a klimatickí aktivisti začali v pondelok v Budapešti 65-hodinovú demonštráciu organizovanú environmentálnou organizáciou Greenpeace. Naliehajú na predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, aby na tohtotýždňovom zasadnutí Európskej rady neblokoval dohodu o klimatických cieľoch.