Preskočit na obsah

Štátna ochrana prírody SR podporí efektívne fungovanie záchranných zariadení pre zranené živočíchy

17.05 2023, Enviroportal

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) navrhla novú koncepciu systematického riešenia fungovania záchranných zariadení pre zranené zákonom chránené živočíchy na Slovensku. Práve v tomto období ŠOP SR zároveň podpisuje s existujúcimi externými záchrannými zariadeniami na Slovensku nové zmluvy o spolupráci, ktoré zabezpečia ich efektívne fungovanie a vyššiu finančnú podporu.

Sloboda zvierat spolu s útulkami zachránila vlani 7555 zvierat v núdzi

20.03 2023, TASR

Bratislava 18. marca – Občianske združenie Sloboda zvierat spolu s regionálnymi útulkami zachránilo vlani 7555 zvierat v núdzi. Z toho bolo 6543 psov a 1012 mačiek. Informovala o tom Kristína Devínska zo Slobody zvierat.

Ministerstvo životného prostredia SR víta uznesenie Rady vlády SR pre mimovládky k prijatiu klimatického zákona

17.03 2023, TASR

Bratislava 16. marca – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR víta uznesenie Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie, ktoré zaväzuje vládu prijať silný klimatický zákon. Rozhodnutie rady vníma envirorezort ako podporu návrhu klimatického zákona, ktorý je aktuálne vo fáze rozporových konaní k pripomienkam. Vyplýva to zo stanovísk, ktoré poskytli zástupcovia inštitúcií.

OZ Zoborské včely chcú ponúknuť možnosť prenocovať v apidomčeku

06.02 2023, TASR

Nitra 3. februára – Rozšírenie služieb apidomčeka, dokončenie zavlažovacieho systému vo včelnici či exkurzie pre školy pripravuje na tento rok občianske združenie (OZ) Zoborské včely.

Slovenská republika má šancu prijať silný a kvalitný klimatický zákon, tvrdia enviroorganizácie

31.01 2023, TASR

Bratislava 30. januára – Slovensko má šancu prijať silný a kvalitný klimatický zákon, ktorý krajine pomôže dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Návrh podľa mimovládnych organizácií obsahuje väčšinu prvkov, ktoré sú potrebné na zlepšenie ochrany klímy na Slovensku.

Správa o stave planéty 2022: Pokles populácií živočíchov je ohromujúci

13.10 2022, Enviroportal

WWF vydalo Správu o stave planéty 2022. Správa upozorňuje na alarmujúci pokles početnosti populácií voľne žijúcich živočíchov v priemere o 69 %, a to za obdobie kratšie ako jeden ľudský život.

Sadíme budúcnosť ožije jesennými výsadbami

15.08 2022, Enviroportal

Návrat stromov do miest a otvorenej krajiny, kde zeleň chýba alebo je narušená, je cieľom iniciatívy Sadíme budúcnosť, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis. Túto jeseň podporí 21 projektov z rôznych lokalít v hodnote viac ako 55 tisíc eur. 

Nízke tresty a škoda v státisícoch eur, ktorú štát nevymáha. Čo zistila správa o protiprávnej činnosti voči chránených druhom?

21.06 2022, Enviroportal

Štát si za trestné činy proti chráneným druhom nevymáha náhradu škody. Tresty sa pohybujú na dolnej hranici trestnej sadzby, prípadne sú ešte nižšie a neodrádzajú páchateľov od protiprávnej činnosti. To sú jedny z hlavných zistení “Národnej správy o protiprávnej činnosti zameranej na chránené druhy”, v ktorej tím WWF Slovensko zosumarizoval a analyzoval dostupné informácie o trestných činoch a priestupkoch z oblasti pytliactva, porušovania ochrany rastlín a živočíchov, vrátane nelegálneho obchodovania s ohrozenými druhmi.

Aktivisti Greenpeace sa pokúsili zablokovať tanker prevážajúci ruskú ropu

26.04 2022, TASR

Oslo 25. apríla – Environmentálna skupina Greenpeace uviedla, že jej aktivisti sa v pondelok pripútali k tankeru zakotvenému pri pobreží Nórska v snahe zablokovať dovoz ruskej ropy na protest proti vojne na Ukrajine. 

Zvierací hotspot sa z Vyšného Nemeckého presunul do Michaloviec

17.03 2022, Enviroportal

Bod prvého kontaktu pre utečencov so zvieratami, takzvaný zvierací hotspot, sa z hraničného priechodu Vyšné Nemecké presunul do veľkokapacitného centra pomoci v Michalovciach.