Preskočit na obsah

CoFoE: MŽP súhlasí s viacerými opatreniami, ktoré navrhol panel pre zmeny klímy

21.01 2022, TASR

Bratislava 20. januára – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR súhlasí s viacerými opatreniami, ktoré navrhol občiansky panel pre klimatické zmeny, životné prostredie a zdravie v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). 

Program Živé chodníky pomohol šiestim lokalitám

22.11 2021, Enviroportal

Grantový program Živé chodníky, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis, pomohol v tomto roku šiestim lokalitám. Miestni dobrovoľníci obnovili značenie na viac ako 90 km turistických a cykloturistických trasách, opravili dve studničky a pribudlo päť vynovených prístreškov či odpočívadiel pre turistov.

Ochrana migračných koridorov živočíchov

15.11 2021, Enviroportal

Krajinu s navzájom prepojenými prírodnými stanovišťami potrebujú rôzne druhy živočíchov. Preto sa WWF Slovensko spolu s partnermi v novom projekte SaveGREEN sústredí na mapovanie výskytu a overenie funkčnosti ekologických koridorov nielen šeliem, ale aj menších cicavcov, vodných a na vodu viazaných živočíchov či dokonca hmyzu. 

Klimatická zmena v krajine trápi takmer 70 percent Slovákov

05.11 2021, TASR

Bratislava 4. novembra – Klimatická zmena v krajine trápi takmer 70 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre Slovenskú klimatickú iniciatívu realizovala na vzorke 1009 respondentov agentúra Focus v období od 20. do 27. októbra. 

Reforma národných parkov podľa protestujúcich nie je dobrá, MŽP nesúhlasí

04.11 2021, TASR

Bratislava 3. novembra – Reforma národných parkov pripravená cez poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny nie je dobrá. Reforma by mala udržať ľudí na chránenom území a zároveň rešpektovať vlastníctvo. 

Envirokriminalita je štvrtou najrozsiahlejšou organizovanou trestnou činnosťou

22.10 2021, Enviroportal

Zločiny proti prírode, ako napríklad nelegálne zabíjanie, trávenie živočíchov, odchyt do pascí alebo nelegálny obchod s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, sú hneď po ničení biotopov druhou najväčšou bezprostrednou hrozbou pre prežitie druhov vo voľnej prírode.

Každý piaty vtáčí druh v Európe je ohrozený vyhynutím

15.10 2021, Enviroportal

Spoločnosť BirdLife International dnes zverejnila Európsky Červený zoznam vtákov 2021. Výsledky naznačujú, že spôsob, akým využívame krajinu je neudržateľný. Až u tretiny Európskych vtákov bol zaznamenaný pokles populácií. Môže za to najmä úbytok biotopov.

Zelené projekty neziskového sektora dostanú 50-tisíc eur

08.10 2021, Enviroportal

Neziskové organizácie a iniciatívy, ktoré sa cieľavedome venujú ochrane biodiverzity či rozbehu zelenej ekonomiky, sa môžu zapojiť do druhého ročníka programu Envirogranty.

Minister Budaj víta druhú petíciu Klíma ťa potrebuje

05.10 2021, TASR

Bratislava 1. októbra – Iniciatíva Klíma ťa potrebuje po roku spustila ďalšiu petíciu. Žiada v nej politikov, aby vyhlásili stav klimatickej núdze a zaviazali sa k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality výrazne pred rokom 2050. Za necelý týždeň ju podporilo vyše 20 000 ľudí.

SOS/BirdLife je sklamaná, že MŽP nepostaví na Orave umelý vtáčí ostrov

23.09 2021, TASR

Bratislava 22. septembra – Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko je sklamaná z rozhodnutia envirorezortu, ktorý nepostaví umelý vtáčí ostrov na Oravskej priehrade za 2,8 milióna eur.