Preskočit na obsah

Každý piaty vtáčí druh v Európe je ohrozený vyhynutím

15.10 2021, Enviroportal

Spoločnosť BirdLife International dnes zverejnila Európsky Červený zoznam vtákov 2021. Výsledky naznačujú, že spôsob, akým využívame krajinu je neudržateľný. Až u tretiny Európskych vtákov bol zaznamenaný pokles populácií. Môže za to najmä úbytok biotopov.

Zelené projekty neziskového sektora dostanú 50-tisíc eur

08.10 2021, Enviroportal

Neziskové organizácie a iniciatívy, ktoré sa cieľavedome venujú ochrane biodiverzity či rozbehu zelenej ekonomiky, sa môžu zapojiť do druhého ročníka programu Envirogranty.

Minister Budaj víta druhú petíciu Klíma ťa potrebuje

05.10 2021, TASR

Bratislava 1. októbra – Iniciatíva Klíma ťa potrebuje po roku spustila ďalšiu petíciu. Žiada v nej politikov, aby vyhlásili stav klimatickej núdze a zaviazali sa k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality výrazne pred rokom 2050. Za necelý týždeň ju podporilo vyše 20 000 ľudí.

SOS/BirdLife je sklamaná, že MŽP nepostaví na Orave umelý vtáčí ostrov

23.09 2021, TASR

Bratislava 22. septembra – Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko je sklamaná z rozhodnutia envirorezortu, ktorý nepostaví umelý vtáčí ostrov na Oravskej priehrade za 2,8 milióna eur. 

Enviro: Opatrenia na ochranu klímy sa nezaobídu bez férovej spolupráce so štátom

21.09 2021, TASR

Bratislava 20. septembra – Komplexný balík opatrení na ochranu klímy sa nezaobíde bez férovo nastavenej spolupráce so štátom. Tvrdí to trinásť environmentálnych organizácií, ktoré sa združili do Klimatickej koalície. Chcú podať Slovensku pomocnú ruku v plnení klimatických záväzkov.

Cena plastov neodráža dopady na spoločnosť a životné prostredie

09.09 2021, Enviroportal

Skutočné náklady plastov pre spoločnosť sú najmenej desaťkrát vyššie ako trhové ceny tých novovyrobených. Vyplýva to zo štúdie Plasty: skutočná cena pre spoločnosť, životné prostredie a ekonomiku (EN), ktorú pre WWF vypracovali analytici zo spoločnosti Dalberg.

Živica vzdeláva žiakov o elektroodpade

02.09 2021, Enviroportal

Mobily, počítače, tablety. V čase pandémie sa stali pre život ešte dôležitejšie. Na jednej strane nám technologický pokrok výrazne zjednodušuje život, na strane druhej  má obrovský dopad na životné prostredie. Masívna produkcia elektrospotrebičov, znížená cena predaja, pocit prestíže a náš súčasný spôsob života neustále zvyšujú dopyt po novom tovare, na čo dopláca celá planéta.

BROZ: Dunajské luhy sú významný migračným koridorom i zimoviskom

21.07 2021, TASR

Bratislava, 20. júla Územie európskeho významu Dunajské luhy predstavuje podľa Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) významný migračný koridor a zimovisko pre viaceré druhy vtákov. 

CEEV Živica pripravila projekt na zmiernenie dopadov klimatickej krízy

15.07 2021, Enviroportal

Letné horúčavy, výkyvy počasia a suchá posledných rokov ukazujú, že na klimatickú zmenu sa treba pripraviť. Dôsledky klimatickej krízy, ktorú už pociťuje stredná Európa, sú realitou a je neodškriepiteľné, že na zmenu klímy má vplyv ľudská činnosť. Jej dopady dokážeme rôznymi opatreniami zmierniť, preto prichádza CEEV Živica s podporou spoločnosti Dedoles s novým ročníkom projektu Klíma nás spája.

Nový slovenský rekord vo Vtáčom maratóne vznikol na dolnom Zemplíne

17.05 2021, TASR

Senné, 14. mája – Nový slovenský rekord v počte druhov vtákov pozorovaných počas Vtáčieho maratónu uplynulú sobotu 8. mája vznikol na dolnom Zemplíne. Víťazný tím Young Birders Slovakia tu počas 23 hodín identifikoval spolu 160 vtáčích druhov. V európskom meradle sa Slovensku s 202 pozorovanými operencami umiestnilo na 11. mieste.