Preskočit na obsah

Štátna ochrana prírody SR upozorňuje, že jarné vypaľovanie trávy je nelegálne a nebezpečné

24.03 2023, Enviroportal

S prichádzajúcou jarou, teplým a suchým počasím, sa opäť objavujú prípady vypaľovania suchej trávy. Je to obdobie, ktoré je charakteristické enormným nárastom vzniku požiarov v prírodnom prostredí. Požiarmi dochádza k ničeniu prirodzených stanovíšť rastlinných a živočíšnych druhov, k narušeniu ekologickej rovnováhy v prírode, k znižovaniu rozmanitosti života na Zemi, ako aj k vzniku rozsiahlych ekonomických škôd.

Záujem o certifikovaný kompost prejavilo v Trenčíne viac ako 1100 domácností

24.03 2023, TASR

Trenčín 23. marca – O certifikovaný kompost z trenčianskej kompostárne je veľký záujem. Registračný formulár na bezplatné prevzatie kompostu vyplnilo viac ako 1100 trenčianskych domácností. Informovala o tom trenčianska hovorkyňa Erika Ságová.

Mestské lesy Banská Bystrica začali s najväčšou výsadbou stromov za posledné roky

22.03 2023, TASR

Banská Bystrica 21. marca – Mestské lesy Banská Bystrica začali v týchto dňoch s jarným zalesňovaním. V lesoch, ktoré vlastní samospráva, tento rok pribudne 37.650 stromčekov, z toho najviac, 11.550 smrekov. Doteraz ide o najväčšiu výsadbu stromov za posledné roky.

Návrh riešenia na odstránenie vrakunskej skládky by mal byť hotový o rok

22.03 2023, TASR

Bratislava 21. marca – Návrh riešenia na odstránenie bratislavskej vrakunskej skládky by mal byť hotový do marca budúceho roka. Na tlačovej konferencii o tom informoval štátny tajomník ministerstva investícii Dušan Velič. V programe Slovensko je na odstránenie envirozáťaží vyčlenených 239 miliónov eur.

Bratislavský samosprávny kraj vydal vzdelávaciu príručku o environmentálnych programoch

21.03 2023, TASR

Bratislava 20. marca – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vydal publikáciu, ktorá má prispieť k podpore environmentálneho vzdelávania. ,,Príručka Enviroprogramy bude slúžiť žiakom a študentom rôznych etablovaných organizácií a prispievať k zlepšeniu povedomia o ochrane prírody," informoval kraj.

Samosprávy Štúrova a Komárna sú súčasťou debát o pripravovanom Národnom parku Podunajsko

21.03 2023, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pokračuje diskusiami v dunajských regiónoch južného Slovenska o zamýšľanom zámere vyhlásiť historicky prvý nížinný národný park na Slovensku – Národný park Podunajsko. Štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča sa v tejto súvislosti stretol so zástupcami 18 miest a obcí Štúrova a Komárna. Pripravovaný návrh národného parku počíta s územím o rozlohe 18-tisíc hektárov, ktoré by sa tiahlo od Devína po obec Chľaba pri Štúrove.

Slovenský vodohospodársky podnik pravidelne kontroluje práce na električkovej trati v bratislavskej Petržalke

17.03 2023, TASR

Bratislava 16. marca – Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) ako správca Chorvátskeho ramena pravidelne kontroluje práce v jeho koryte i na pobrežných pozemkoch v súvislosti s výstavbou predĺženia električkovej trate v bratislavskej Petržalke. Uviedol to hovorca SVP Marián Bocák.

Lokalitu Dreveník neďaleko Spišského hradu vyčistili od odpadkov

16.03 2023, TASR

Spišské Podhradie 15. marca – Časť lokality Dreveník neďaleko Spišského hradu, ktorá patrí pod Správu Národného parku (NP) Slovenský raj, nedávno ochranári vyčistili od odpadkov. Riaditeľ Správy NP Tomáš Dražil v tejto súvislosti upozornil, že už dlhé roky tam pri ochrane prírody bojujú s viacerými problémami.

Nitra vlani vytriedila takmer 48 percent odpadu

16.03 2023, TASR

Nitra 15. marca – Vlani sa v Nitre vyprodukovalo viac ako 41.000 ton odpadu. Vyplýva to z údajov, ktoré mesto zverejnilo na základe infožiadosti od občanov. Podľa radnice sa v Nitre darí zvyšovať miera triedenia odpadov.

Energeticky sebestačná obec už nemusí byť len utópia

14.03 2023, Enviroportal

S rastúcimi cenami energií sa stále viac dostáva do popredia téma energetickej sebestačnosti spojená s prechodom z fosílnych na obnoviteľné zdroje energie. Fosílne zdroje sú vyčerpateľné, na mnohých miestach už aj vyčerpané a ich náleziská sa veľakrát nachádzajú v krajinách s politicky nestabilným režimom. To prispieva k horšej dostupnosti a rastu cien energií vyrobených z týchto zdrojov. Pri prechode na obnoviteľné zdroje energie je kľúčové v prvom rade znižovať spotrebu energie.