Preskočit na obsah

SIŽP rieši niekoľko prípadov úmyselných usmrtení vtákov

13.06 2022, TASR

Bratislava 10. júna – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) rieši niekoľko úmyselných usmrtení vtákov. Pri preukázaní deliktu hrozí právnickej osobe pokuta do výšky 33.193 eur a fyzickej osobe do 9958 eur. SIŽP o tom informovala na sociálnej sieti.

P. Molnár: Slovensko má bohaté zásoby podzemnej vody

31.05 2022, TASR

Bratislava 28. mája – Slovensko má bohaté zásoby podzemnej vody v nížinách a malo by si na ne dávať pozor. Pre TASR to uviedol hydrológ Peter Molnár, vyučujúci na Fakulte stavebného a environmentálneho inžinierstva vo Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte (ETH) v Zürichu.

Levoča obnoví čistiareň odpadových vôd

27.05 2022, TASR

Levoča 25. mája  – Po približne 40 rokoch prejde čistiareň odpadových vôd (ČOV) v Levoči rekonštrukciou a vznikne tak úplne nová. Podtatranská vodárenská spoločnosť totiž získala nenávratný finančný príspevok z operačného programu Kvalita životného prostredia vo výške viac ako 4,44 milióna eur. 

Krajina Podpoľania stráca svoj typický ráz, tvrdia ochranári prírody

19.05 2022, TASR

Zvolen 18. mája – Krajina Podpoľania stráca svoj typický ráz, tvrdí to Správa Chránenej krajinnej oblasti – Biosférická rezervácia Poľana. V stanovisku, ktoré TASR poskytla Miriam Turayová zo správy, informujú, že na krajinu je vyvíjaný neudržateľný tlak. 

Ukrajinská komunita sa zapojí do čistenia Nitry

11.04 2022, TASR

Nitra 8. apríla – Dobrovoľníci a členovia iniciatívy Čistá Nitra budú v nedeľu 10. apríla čistiť mestský park od odpadkov. Záujemcovia sa stretnú o 10.00 h pred budovou Parku kultúry a oddychu. Ako uviedli organizátori, do čistenia zelene sa zapoja aj ľudia z Ukrajiny.

Bratislava už musela zasiahnuť proti komárom a aplikovať biologický larvicíd BTI

11.04 2022, TASR

Bratislava 8. apríla – Bratislava už musela zasiahnuť proti komárom a v liahniskách v mestských častiach Dúbravka a Jarovce aplikovať biologický larvicíd BTI na zneškodnenie lariev hmyzu. Na sociálnej sieti o tom informovalo hlavné mesto. 

Košice uspeli so zelenými projektmi za 2,4 milióna eur

31.03 2022, TASR

Košice 30. marca – Mesto Košice získalo 2,3 milióna eur z eurofondov na investície do budovania zelenej infraštruktúry. Celkovo štyri schválené žiadosti o nenávratný finančný príspevok na budovanie zelených striech, dažďových záhrad, revitalizáciu parkov a obnovu vnútroblokov na sídliskách bude z vlastných zdrojov spolufinancovať sumou ďalších zhruba 120 000 eur.

Začal sa siedmy ročník Ceny Slovenskej republiky za krajinu

30.03 2022, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia vyhlásili už po siedmy raz Cenu Slovenskej republiky za krajinu. Cena je udeľovaná samosprávam, združeniam samospráv a mimovládnym organizáciám za ochranu, manažment a plánovanie krajiny. Kandidáti na cenu sa môžu prihlásiť prostredníctvom webovej stránky www.cenazakrajinu.sk.

V Nemeckej zasadne krízový štáb, riešiť budú ďalšiu prevádzku ČOV

24.03 2022, TASR

Nemecká 23. marca – Obec Nemecká zvolala na štvrtok (24. 3.) zasadnutie krízového štábu, riešiť má najmä budúcu prevádzku čistiarne odpadových vôd (ČOV) v areáli niekdajšej rafinérie Petrochema Dubová.

MŽP pripravuje legislatívu o krajinnom plánovaní

18.03 2022, TASR

Bratislava 17. marca – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripravuje zákon o krajinnom plánovaní. Má preväzovať viacero oblastí s dosahom na ochranu a tvorbu krajiny. Vyplýva to z predbežnej informácie zverejnenej na legislatívno-právnom portáli Slov-Lex.