Preskočit na obsah

Trnava našla dodávateľov na výstavbu novej kompostárne

01.12 2021, TASR

Trnava 30. novembra – Mesto Trnava uzatvorilo verejnú súťaž na výstavbu druhej kompostárne na svojej skládke komunálneho odpadu. Vysúťažilo v jej troch častiach budúcich dodávateľov stavebných prác a technológií. 

Trnava: Náklady na odpadové hospodárstvo nie sú najvyššie

29.11 2021, Enviroportal

Mesto Trnava považuje analýzu spoločnosti Wood & Company za skreslenú a tendenčnú a tvrdí, že nie je najdrahším krajským mestom z hľadiska odpadového hospodárstva.

Fasádu domu kultúry v Liptovskom Mikuláši dozdobí vyše 900 rastlín

22.11 2021, TASR

Liptovský Mikuláš 21. novembra – Fasádu domu kultúry v Liptovskom Mikuláši bude po novom zdobiť zelená stena, do ktorej nainštalujú vyše 900 rastlín. Zavlažovať ich budú z podzemného zásobníka dažďovej vody. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Viktória Čapčíková.

Budaj s Vlčanom iniciovali výzvu na zodpovednejšiu ochranu pôdy

12.11 2021, TASR

Bratislava 11. novembra – Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) a pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO) vyzývajú na zodpovednejšiu ochranu pôdy. Výzvu adresovali popredným predstaviteľom Európskej únie. Dôvodom je snaha zabrániť degradácii a úbytku pôdy a tiež nastaviť jasné pravidlá ochrany pôdy na celoeurópskej úrovni.

Primátori hlavných miest V4 vyzývajú na intenzívnejší boj s klimatickou zmenou

12.11 2021, TASR

Bratislava 11. novembra – Primátori štyroch hlavných miest krajín V4 – Matúš Vallo (Bratislava), Gergely Karácsony (Budapešť), Zdeněk Hřib (Praha) a Rafal Trzaskowski (Varšava) vyzvali Organizáciu Spojených národov a európske inštitúcie na intenzívnejší boj s klimatickou zmenou. Urobili tak v súvislosti s klimatickou konferenciou COP26 v Glasgowe. 

Bratislava: Petržalka vyrúbe do marca 267 inváznych drevín

04.11 2021, TASR

Bratislava 3. novembra – Bratislavská Petržalka vyrúbe do marca budúceho roka 267 inváznych drevín, hlavne pajaseňov žliazkatých a javorovcov jeseňolistých. Väčšina z nich sa nachádza v areáloch základných a materských škôl. Prioritou pre mestskú časť je ochrana zelene a bezpečnosť obyvateľov, invázne dreviny má zo zákona povinnosť odstraňovať.

V Košiciach sa šíria invázne rastliny, podporujú to neudržiavané plochy

02.11 2021, TASR

Košice 30. októbra – Problém pre mesto Košice predstavujú rozširujúce sa invázne druhy rastlín, ktoré vytláčajú pôvodné druhy, znižujú biodiverzitu a niektoré z nich sú silné alergény. V minulosti ich rozšírenie často spôsobila úmyselná výsadba, zbaviť sa ich pritom býva zvyčajne veľmi zložité. Správa mestskej zelene (SMsZ) poukazuje najmä na neudržiavané plochy súkromných vlastníkov.

Zv. Slatina: Obstarávanie na opatrenia na rieke Slatina stále nie je ukončené

27.10 2021, TASR

Zvolenská Slatina 27. októbra – Verejné obstarávanie na uskutočnenie stavebných prác na protipovodňové opatrenia na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina v okrese Zvolen stále nie je ukončené.

V navrhovanej zmene územného plánu reflektuje Bratislava aj na zmenu klímy

21.10 2021, TASR

Bratislava 20. októbra – Ročný priemerný nárast teploty o dva až tri stupne Celzia, predĺženie periódy extrémnych teplôt na 30 z pôvodných desiatich dní, pokles ročných zrážok o päť percent či pokles hladiny Dunaja. 

M. Chrenko: SR by sa od Dánska mohlo inšpirovať robením politických rozhodnutí

18.10 2021, TASR

Bratislava 17. októbra– Slovensko by sa od Dánska mohlo inšpirovať robením politických rozhodnutí. Pre TASR to povedal Milan Chrenko, Slovák žijúci v dánskej Kodani. Za zaujímavé považuje aj to, že Dáni sa vedia dohodnúť na spoločnej vízii rozvoja spoločnosti, ktorá sa počas rokov zásadne nemení.