Preskočit na obsah

Krajina Podpoľania stráca svoj typický ráz, tvrdia ochranári prírody

19.05 2022, TASR

Zvolen 18. mája – Krajina Podpoľania stráca svoj typický ráz, tvrdí to Správa Chránenej krajinnej oblasti – Biosférická rezervácia Poľana. V stanovisku, ktoré TASR poskytla Miriam Turayová zo správy, informujú, že na krajinu je vyvíjaný neudržateľný tlak. 

Ukrajinská komunita sa zapojí do čistenia Nitry

11.04 2022, TASR

Nitra 8. apríla – Dobrovoľníci a členovia iniciatívy Čistá Nitra budú v nedeľu 10. apríla čistiť mestský park od odpadkov. Záujemcovia sa stretnú o 10.00 h pred budovou Parku kultúry a oddychu. Ako uviedli organizátori, do čistenia zelene sa zapoja aj ľudia z Ukrajiny.

Bratislava už musela zasiahnuť proti komárom a aplikovať biologický larvicíd BTI

11.04 2022, TASR

Bratislava 8. apríla – Bratislava už musela zasiahnuť proti komárom a v liahniskách v mestských častiach Dúbravka a Jarovce aplikovať biologický larvicíd BTI na zneškodnenie lariev hmyzu. Na sociálnej sieti o tom informovalo hlavné mesto. 

Košice uspeli so zelenými projektmi za 2,4 milióna eur

31.03 2022, TASR

Košice 30. marca – Mesto Košice získalo 2,3 milióna eur z eurofondov na investície do budovania zelenej infraštruktúry. Celkovo štyri schválené žiadosti o nenávratný finančný príspevok na budovanie zelených striech, dažďových záhrad, revitalizáciu parkov a obnovu vnútroblokov na sídliskách bude z vlastných zdrojov spolufinancovať sumou ďalších zhruba 120 000 eur.

Začal sa siedmy ročník Ceny Slovenskej republiky za krajinu

30.03 2022, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia vyhlásili už po siedmy raz Cenu Slovenskej republiky za krajinu. Cena je udeľovaná samosprávam, združeniam samospráv a mimovládnym organizáciám za ochranu, manažment a plánovanie krajiny. Kandidáti na cenu sa môžu prihlásiť prostredníctvom webovej stránky www.cenazakrajinu.sk.

V Nemeckej zasadne krízový štáb, riešiť budú ďalšiu prevádzku ČOV

24.03 2022, TASR

Nemecká 23. marca – Obec Nemecká zvolala na štvrtok (24. 3.) zasadnutie krízového štábu, riešiť má najmä budúcu prevádzku čistiarne odpadových vôd (ČOV) v areáli niekdajšej rafinérie Petrochema Dubová.

MŽP pripravuje legislatívu o krajinnom plánovaní

18.03 2022, TASR

Bratislava 17. marca – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripravuje zákon o krajinnom plánovaní. Má preväzovať viacero oblastí s dosahom na ochranu a tvorbu krajiny. Vyplýva to z predbežnej informácie zverejnenej na legislatívno-právnom portáli Slov-Lex.

Dlh pre kanalizácie a čistiarne odpadových vôd je v SR 1,56 miliardy eur

15.03 2022, TASR

Bratislava 11. marca – Investičný dlh pre kanalizácie a čistiarne odpadových vôd je na Slovensku 1,56 miliardy eur. Čistiarne a kanalizácie chýbajú v 1797 obciach. Uviedlo to Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. 

Úroveň separovania odpadu dosiahla minulý rok v Trenčíne 52,37 %

10.03 2022, TASR

Trenčín 9. marca – Cena za uloženie komunálneho odpadu klesne v tomto roku v Trenčíne o tri eurá za tonu z 18 na 15 eur. Dôvodom je zvýšenie úrovne separovania v minulom roku. 

Kolóniu havranov sa v L. Mikuláši snažia odplašiť maketami dravcov

02.03 2022, TASR

Liptovský Mikuláš 1. marca – Kolónie havranov sa v Liptovskom Mikuláši pokúsia odplašiť pomocou makiet dravých vtákov. V utorok ich nainštalovali do korún stromov v Parku Márie Rázusovej Martákovej pri Rachmaninovom námestí a na Stodolovej ulici. Zástupca primátora Ľuboš Trizna uviedol, že cieľom je dostať havrany z centra mesta na perifériu.