Preskočit na obsah

Mestské podujatie Climathon v Bratislave má hľadať riešenia na zmiernenie dosahov klimatickej krízy

25.09 2023, TASR

Bratislava 24. septembra – Hľadať riešenia, ktoré majú pomôcť Bratislave zmierniť dosahy klimatickej krízy, bude opäť cieľom mestského podujatia Climathon. Konať sa bude 20. až 22. októbra. Zapojiť sa doň môže každý, koho táto téma zaujíma a chce sa aktívne pripojiť do riešenia problémov hlavného mesta. K medzinárodnej aktivite sa Bratislava pridáva štvrtýkrát.

Mestám so zavedením zberu textilného odpadu pomôže Ekocharita Slovensko

25.09 2023, TASR

Bratislava 24. septembra – Mestám so zavedením zberu textilného odpadu pomôže občianske združenie Ekocharita Slovensko, ktorá podpísala memorandum o spolupráci s Úniou miest Slovenska (ÚMS). Cieľom je spoločne a včas pripraviť osvetové podujatia. Informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

Európsky týždeň mobility 2023

22.09 2023, Enviroportal

Tento rok sa krajiny opäť spojili, aby oslávili a podporili udržateľné a inteligentné spôsoby dopravy v mestách. Vyvrcholením týždňa mobility je populárny „Deň bez áut“

V múzeu a knižnici v Rožňave štartuje cyklus prednášok o význame a ochrane vody

22.09 2023, TASR

Rožňava 21. septembra – V Baníckom múzeu a Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave vo štvrtok štartuje cyklus prednášok o význame a hospodárnom nakladaní s vodou. Prednášky sú realizované v rámci projektu, ktorého súčasťou je i realizácia opatrení vedúcich k ochrane vody a životného prostredia v oboch inštitúciách. Informovala manažérka kultúry múzea Erika Hermélyi Gecelovská. 

Nový deväťpodlažný hotel v Demänovskej Doline sa podľa starostu stavať nebude

21.09 2023, TASR

Demänovská Dolina 20. septembra – Masívny deväťpodlažný hotel na Lúčkach v Demänovskej Doline sa stavať nebude, povedal to v stredu tamojší starosta Richard Bros. Doplnil, že obec sa s investorom dohodla na výstavbe troch chaletov, teda rekreačných horských chát, ktoré budú menšie a zapadnú do lokality. 

V Tihányiovskom kaštieli vystavia stovky živých exotických švábov

19.09 2023, TASR

Banská Bystrica 18. septembra – Stovky živých exotických švábov z rôznych kútov sveta zo zbierky profesionálneho chovateľa Mareka Bartoša sa dočasne nasťahujú do Tihányiovského kaštieľa Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici. Návštevníci a milovníci prírody a teraristiky ich uvidia na novej prírodovednej výstave Pozoruhodné šváby – nepanikárte, ktorú sprístupnia 21. septembra o 16.00 h. Informovala manažérka SSM Dana Kurtíková. 

Dedinou roka 2023 je kysucká Korňa

14.09 2023, Enviroportal

Jedinečná poloha umocnená unikátnymi odľahlými osadami, mariánske pútnické miesto Živčáková, náučný chodník Bylinková lekáreň aj obecná včelnica. Kysucká obec Korňa sa právom stala Dedinou roka 2023.

Sereď daruje záujemcom mladé ovocné stromy do záhrad

12.09 2023, TASR

Sereď 11. septembra – O stromy slivky, marhule, hrušky, čerešne či jablone môžu radnicu v Seredi požiadať obyvatelia mesta, ktorí ich majú možnosti vysadiť na svojich pozemkoch. Seredská samospráva už druhýkrát poskytuje bezplatne mladé dreviny, žiadosti je potrebné doručiť do 29. septembra. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zuzana Slahučková.

Mesto Malacky chce meniť trávniky na kvitnúce lúky

08.09 2023, TASR

Malacky 7. septembra – Mestské trávniky v Malackách by sa mali premeniť na lúky plné kvetov. Mesto deklaruje ambíciu premeniť takmer päť hektárov trávnatých plôch na lúky priťahujúce včely i motýle. Projekt, ktorý realizuje spolu s partnermi, chce predstaviť na sobotňajšom (9. 9.) podujatí Malacká šošovica. 

Na námestí v Brezne umiestnili monitorovaciu stanicu na meranie kvality ovzdušia

07.09 2023, TASR

Brezno 6. septembra – Breznianska samospráva sa rozhodla v spolupráci so Smart Cities Klubom a Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ) umiestniť v centre mesta mobilnú monitorovaciu stanicu na meranie kvality ovzdušia. Namerané hodinové koncentrácie znečisťujúcich látok môžu sledovať aj obyvatelia na webe SHMÚ. Informovalo o tom mesto Brezno na svojej webovej stránke.