Preskočit na obsah

Vedci z Technickej univerzity vo Zvolene pomáhajú ľudom v Ugande s pestovaním a predajom húb

03.08 2023, TASR

Zvolen 2. augusta – Aj do medzinárodného projektu, ktorého cieľom je pomôcť pri zvyšovaní životnej úrovne vidieckeho obyvateľstva v juhozápadnej Ugande prostredníctvom pestovania a predaja húb, sú aktuálne zapojení vedci z Technickej univerzity (TUZVO) vo Zvolene. 

Lesníci pre sucho vlani spracovali 175.000 kubických metrov dreva

21.07 2023, TASR

Bratislava 20. júla – Vlani v náhodnej ťažbe, spôsobenej suchom, spracovali 175.000 kubických metrov (m3) dreva, čo je 1,9-násobok dlhodobého priemeru. Ihličnaté dreviny spracovali lesníci v objeme 100.000 kubických metrov, listnaté 75.000 m3. Poškodenie suchom evidovali na výmere 1000 hektárov (ha), z toho 600 ha ihličnaté a 400 ha listnaté dreviny. Uviedol hovorca Národného lesníckeho centra (NLC) Igor Viszlai. 

Lesníci a ochranári hľadali odpoveď na otázku, ako sa správne starať o lesy

05.05 2023, TASR

Nitra 4. mája – Hľadanie spoločných východísk lesníkov a ochranárov pri obhospodarovaní našich lesov bolo jednou z hlavných tém medzinárodnej konferencie s názvom Zasahovať či nezasahovať do lesov. Odborníci zo Slovenska, Talianska a Rakúska diskutovali o problémoch pri spravovaní lesov v Nitre.

Ochrana lesa a zalesňovanie sú nevyhnutnými opatreniami proti zrážkam

28.04 2023, TASR

Bratislava 27. apríla – Ochrana lesov a zalesňovanie sú nevyhnutnými adaptačnými opatreniami proti extrémnym zrážkam. Niektoré účinné adaptačné opatrenia zahŕňajú dažďové záhrady, úložné bloky, odvodňovacie priekopy, zelené strechy a vegetáciu v meste alebo retenčné jazierka. Vyplýva to z analýzy Vedúci! Horia obce!, ktorú publikoval Inštitút environmentálnej politiky (IEP). 

Správa NP Veľká Fatra poskytne dve percentá z daní hasičom v Blatnici

12.04 2023, TASR

Martin 11. apríla – Správa Národného parku (NP) Veľká Fatra poskytne dve percentá z daní zaplatených za rok 2022 Dobrovoľnému hasičskému zboru (DHZ) obce Blatnica. Informovala o tom na sociálnej sieti. 

Mestské lesy Banská Bystrica začali s najväčšou výsadbou stromov za posledné roky

22.03 2023, TASR

Banská Bystrica 21. marca – Mestské lesy Banská Bystrica začali v týchto dňoch s jarným zalesňovaním. V lesoch, ktoré vlastní samospráva, tento rok pribudne 37.650 stromčekov, z toho najviac, 11.550 smrekov. Doteraz ide o najväčšiu výsadbu stromov za posledné roky.

Les môže aj liečiť, pripomína dnešný Medzinárodný deň lesov

21.03 2023, Enviroportal

Zvýšiť povedomie o význame a dôležitosti všetkých typov lesných ekosystémov, ich ochrane, zdravotno-hygienickej funkcii a trvalo udržateľnom hospodárení si dal za cieľ Medzinárodný deň lesov, ktorý si dnes pripomíname.

Dosahy minuloročného sucha sa budú prejavovať aj v ďalších rokoch

13.03 2023, TASR

Bratislava 12. marca – Dosahy minuloročného sucha sa budú prejavovať nielen v tomto roku, ale aj v rokoch 2024 a 2025. V jesenných a zimných mesiacoch pokračovalo odumieranie smreka, ktorý bol ešte koncom leta naletený lykožrútom smrekovým či lesklým. Na buku očakávajú lesníci zvýšený výskyt lykožrúta bukového.

Ministerstvo životného prostredia SR vníma protipožiarne lesné cesty ako problémové

14.02 2023, TASR

Bratislava 13. februára – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vníma sieť protipožiarnych lesných ciest ako problémovú. V minulosti totiž často neslúžili na presun hasičskej techniky, ale skôr na zvážanie vyťaženého dreva z lesa. Zreformované národné parky budú k protipožiarnym lesným cestám pristupovať inak.

Štvormiliónový projekt má zlepšiť stav druhov a biotopov chránených území

24.01 2023, TASR

Bratislava 23. januára – Zlepšiť stav druhov a biotopov v niektorých ekosystémoch chránených území má projekt za viac ako štyri milióny eur. Jeho realizátorom je Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv.