Preskočit na obsah

Reforma národných parkov sa posúva na apríl budúceho roka

26.10 2021, TASR

Bratislava 25. októbra – K presunu štátnych pozemkov v prvých dvoch národných parkoch, ktoré už prešli zonáciou územia, dôjde až 1. apríla 2022. Reforma národných parkov sa mala pôvodne začať už od januára budúceho roka.

ŠOP SR nesúhlasí s ťažbou na Čiernom Váhu, poškodili by sa vzácne biotopy

20.10 2021, TASR

Banská Bystrica 19. októbra – Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR nesúhlasí s ťažbou v lokalite Čierny Váh, pretože by sa tým poškodili vzácne druhy biotopov, domov chránených druhov živočíchov a rastlín. 

Lesníci chcú spracovať kalamitu na Liptove, ochranári sú proti

20.10 2021, TASR

Zvolen 19. októbra – Neštátni lesníci združení v Slovenskej lesníckej komore (SLK) sa dožadujú spracovania kalamity v lokalite Čierneho Váhu. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR svojím rozhodnutím z 15. júla však túto žiadosť zablokovala. 

Výskyt požiarov v Amazonskom pralese na najnižšej úrovni za 20 rokov

05.10 2021, TASR

Rio de Janeiro 2. októbra – Výskyt požiarov v Amazonskom pralese v Brazílii poklesol v septembri na najnižšiu úroveň za posledné dve desaťročia. Vyplýva to z údajov brazílskeho Národného ústavu pre vesmírny výskum (INPE), na ktoré sa odvoláva agentúra AP. 

Reforma NP nestačí, tvrdia Lesokruhy, podľa J. Budaja sa téma politizuje

08.09 2021, TASR

Banská Bystrica 7. septembra – Plánovaná reforma národných parkov (NP) nestačí, na Slovensku treba v prvom rade reformovať prístup spoločnosti ku krajine, jej bohatstvu a jeho citlivému využívaniu. Tvrdí to občianske združenie (OZ) Lesokruhy. 

Lesy SR: Objem júlovej kalamity na Liptove – 130 000 kubíkov dreva

27.08 2021, TASR

Malužiná, 26. augusta – Celkový rozsah vetrovej kalamity, ktorá v polovici júla zasiahla Liptov a Horehronie, stále narastá. Na Liptove aktuálne ide o objem 130 000 kubických metrov (m3) dreva, na Horehroní je to 30 000 m3.

ZMOS žiada stiahnuť návrh reformy národných parkov z parlamentu

26.08 2021, TASR

Bratislava, 24. augusta Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada stiahnuť reformu národných parkov z rokovania parlamentu. Zákon odmieta ako celok. Považuje ho za nepremyslený, unáhlený krok predchádzajúci bezodkladnému dokončeniu zonácie národných parkov.

Lesné požiare v Taliansku: Z podpaľačstva obvinili takmer 130 ľudí

26.08 2021, TASR

Rím, 23. augusta Jednotka talianskej polície zameraná na ochranu lesov začala počas tohto leta vyšetrovanie už takmer 130 osôb podozrivých z podpaľačstva a štyri z nich zadržala. V súvislosti s lesnými požiarmi tiež udelila pokuty v celkovej výške viac než 530 000 eur, oznámil v pondelok v Ríme zbor karabinierov.

MŽP garantuje lesníkom po reforme NP zamestnanie

30.07 2021, TASR

Brzotín, 23. júla – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR garantuje lesníkom ich prevzatie do pracovného pomeru v národných parkoch (NP) aj súčasné platové pomery v prípade, že správa pozemkov pod NP prejde do rúk MŽP SR tak, ako to navrhuje plánovaná reforma. 

MŽP SR: Odborné diskusie k reforme ochrany prírody sa začali

23.07 2021, MŽP SR

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR rozbehlo odborné diskusie po slovenských národných parkoch k systémovým zmenám v ochrane prírody, najmä k prevodu správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR.