Brazília pre koronavírus poľaví v ochrane dažďových pralesov

30.03 2020, TASR

Rio de Janeiro, 27. marca - Brazília poľaví v boji proti environmentálnym zločinom, povedal v piatok pre agentúru Reuters predstaviteľ vládneho inštitútu pre životné prostredie IBAMA Olivaldi Azevedo. 

ŠOP neodsúva povolenia na výrub, vyjadrenia lesníkov považuje za zavádzajúce

27.03 2020, TASR

Bratislava, 26. marca - Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR neodsúva povolenia na výrub. Rieši ich v lehotách na to určených. Pre TASR to uviedol námestník generálneho riaditeľa pre ochranu prírody ŠOP Peter Baláž.

J. Budaj: Lesy by sa mali preniesť pod ministerstvo životného prostredia

23.03 2020, TASR

Bratislava, 21. marca - Lesy by sa mali preniesť pod Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Uviedol to nastupujúci minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). 

SAV: Medzinárodný deň lesov pripomína význam biodiverzity

23.03 2020, TASR

Bratislava, 21. marca - Sobotný Medzinárodný deň lesov pripomína, že lesy sú biologicky najviac diverzifikovanými ekosystémami na Zemi. Vyskytuje sa v nich viac ako 80 percent druhov rastlín, živočíchov, hmyzu, húb, baktérií a viac ako 60.000 druhov drevín. 

Rozšírenie bezzásahových území v NP by nemalo mať vplyv na zamestnanosť

11.03 2020, TASR

Bratislava, 10. marca - Rozšírenie bezzásahových území v národných parkoch (NP) by nemalo mať výrazný vplyv na mieru nezamestnanosti v lesnom hospodárstve. Vyplýva to z analýzy, ktorú robil Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

IEP: Rozšírenie bezzásahového územia v NP zhorší podnikom hospodársky výsledok

11.03 2020, TASR

Bratislava, 9. marca - Vplyvom rozšírenia bezzásahového územia v národných parkoch (NP) by sa štátnym podnikom lesného hospodárstva zhoršil hospodársky výsledok. Ak by sa územie bez zásahu rozšírilo na polovicu, výsledok by sa zhoršil o 900 000 eur ročne, na tri štvrtiny o 1,4 milióna eur ročne. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracoval Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

Rozšírenie bezzásahových území na 50 percent by stálo 11,6 milióna eur

06.03 2020, TASR

Bratislava, 5. marca - Rozšírenie bezzásahových území na 50 percent súčasnej rozlohy národných parkov by stálo verejné financie približne 11,6 milióna eur ročne. Vyplýva to z analýzy, ktorú robil Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

Štúdia: Dažďové lesy strácajú schopnosť zachytávať oxid uhličitý

05.03 2020, TASR

Londýn, 5. marca - Tropické lesy strácajú schopnosť zachytávať oxid uhličitý (CO2), tvrdí to nový výskum z Univerzity v anglickom Leedsi, ktorý tiež naznačuje, že Amazonský dažďový prales sa môže stať zdrojom CO2 už v nasledujúcom desaťročí. Správu priniesol v stredu britský denník The Guardian.

Vysoké Tatry: Pôvod dreva si môže overiť aj verejnosť

03.03 2020, TASR

Vysoké Tatry, 2. marca – Prehľad o tom, z ktorej lokality pochádza kalamitné drevo odvážané z Tatranského národného parku (TANAP-u), bude mať aj verejnosť. TASR o tom informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u Martina Petránová.

Vysoké Tatry: Škody po poslednom silnom vetre rátajú aj lesníci

27.02 2020, TASR

Tatranská Lomnica, 26. februára – Škody po silnom vetre, ktorý počas uplynulých dní zasiahol Slovensko, rátajú aj tatranskí lesníci. Podľa ich odhadov len na území v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u) prírodný živel vyvrátil a polámal približne 2500 až 2600 kubických metrov drevnej hmoty, čo je viac ako 3000 stromov.