Brazília: Domorodé kmene a zberači latexu idú spoločne proti Bolsonarovi

17.01 2020, TASR

Rio de Janeiro, 16. januára - Brazílske domorodé kmene a zberači latexového mlieka z kaučukovníkov chcú spoločnými silami bojovať proti zámerom brazílskeho krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, ktoré považujú za ničenie svojej domoviny, amazonského pralesa.

Slovenský raj: Lesníci menia drevinové zloženie obnovovaných porastov

16.01 2020, TASR

Spišská Nová Ves, 15. januára – Cirkevní lesníci, obhospodarujúci lesy Spišského biskupstva, menia pri obnove lesných porastov na dvoch lokalitách v Národnom parku (NP) Slovenský raj ich drevinové zloženie po vetrovej a podkôrnikovej kalamite.

V Poloninách sa nehospodárilo citlivo, tvrdia odborníci, stav by sa mal zlepšiť

14.01 2020, TASR

Banská Bystrica/Ulič, 13. januára – V nárazníkovej zóne lokality svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy na území Národného parku (NP) Poloniny sa do minulého roka nehospodárilo citlivo. Vyplýva to z materiálov, ktoré v nedeľu (12. 1.) zverejnila Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na svojej internetovej stránke.

Plošná ťažba v národných parkoch bude od januára zakázaná

07.01 2020, TASR

Bratislava, 1. januára - Plošná ťažba v národných parkoch a vzácnych územiach bude zakázaná. Vyplýva to z novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá v stredu vstúpila do platnosti. Nová legislatíva má tiež priniesť nové právomoci Štátnej ochrane prírody (ŠOP) SR.

KSK chystá projekt za 6,6 milióna eur na ochranu a obnovu biodiverzity v lesoch

31.12 2019, TASR

Košice, 27. decembra – Košický samosprávny kraj (KSK) chce z eurofondov realizovať projekt na ochranu a obnovu biodiverzity v lesných ekosystémoch. Celkový rozpočet projektu, ktorý má trvať dva roky na prenajatých lesných pozemkoch v kraji, je 6,6 milióna eur. Spolufinancovanie vo výške päť percent, teda 330.000 eur, schválili poslanci KSK na decembrovom zasadnutí.

Lesníci i ochranári spolu zachraňujú vzácnu Ordzoviansku dubinu

20.12 2019, TASR

Spišská Nová Ves, 20. decembra – Spolupráca ochranárov a lesníkov na záchrane vzácnej Ordzovianskej dubiny na Spiši pokračuje.

Pri kontrolách prepravy dreva zistila SLDI pochybenie v 45 percentách

18.12 2019, TASR

Bratislava, 17. decembra - Od septembra 2018 do konca augusta 2019 realizovala Slovenská lesnícko-drevárska inšpekcia (SLDI) 433 kontrol prepravy dreva. V 45 percentách prípadov bola zistená nelegálna ťažba, výrub, krádež alebo sa vyskytli formálne nedostatky. Pokuta bola udelená v takmer polovici prípadov. Vyplýva to z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) pri ministerstve životného prostredia.

Pralesy Slovenska

21.11 2019,

Na Slovensku dozrel čas na kľúčové zmeny v spôsobe hospodárenia v lesoch. Vyžaduje si to spoločnosť, meniace sa prírodné podmienky a potreba záchrany pôvodnej biodiverzity i nové zákony (o lesoch a o ochrane prírody). Kľúčové je v prvom rade zabezpečiť bezvýhradnú ochranu našich najstarších lesov. WWF Slovensko a Prales o. z. sa dlhodobo snažia o vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska. Zatiaľ neúspešne. Veríme, že teraz sa situácia zmení.

Ulič: Lesníci predstavili model prírode blízkeho obhospodarovania lesa

21.11 2019, TASR

Ulič, 20. novembra – Model prírode blízkeho obhospodarovania lesa predstavil v stredu na odbornom seminári Lesopoľnohospodársky majetok (LPM) Ulič širšej lesníckej obci. Nový spôsob lesného hospodárenia na území Národného parku (NP) Poloniny je konsenzom medzi snahami ochranárov o bezzásahovosť a hospodárskymi záujmami rezortu pôdohospodárstva.

Vysoké Tatry: Od kalamity spred 15 rokov vysadili lesníci osem miliónov sadeníc

19.11 2019, TASR

Tatranská Lomnica, 18. novembra – Od najväčšej veternej kalamity vo Vysokých Tatrách uplynie v utorok 19. novembra 15 rokov. Tam, kde to bolo možné, sa aktívnym manažmentom podarilo kalamitné plochy obnoviť a rastie na nich mladý pestrý les, ktorý by mal v budúcnosti lepšie odolávať podobným extrémom počasia či prírodným katastrofám.