Od 1. januára 2021 by mal byť vlk dravý chráneným živočíchom

16.11 2020, TASR

Bratislava, 15. novembra - Od 1. januára 2021 by mal byť vlk dravý chráneným živočíchom. Jeho spoločenská hodnota by mala byť 3000 eur. Vyhlášku k zákonu o ochrane prírody predložilo Ministerstvo životného prostredia SR do medzirezortného pripomienkového konania.

Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu by sa mali prerozdeľovať po novom

04.11 2020, TASR

Bratislava, 4. novembra - Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu by sa mali prerozdeľovať po novom. Vytvoriť by sa mala nová skupina obcí, ktorá by mohla získať príspevok z Environmentálneho fondu a použila by ho na zabezpečenie triedeného zberu a zhodnotenie bioodpadu z domácností. 

MŽP pri recyklačných poplatkoch zavádzalo, konštatujú výrobcovia a obchodníci

02.11 2020, TASR

Bratislava, 30. októbra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pri recyklačných poplatkoch zavádzalo. Vyhláškou, ktorou sa ceny menia, likviduje výrobu potravín na Slovensku. 

MŽP: Ceny za triedený zber a zhodnotenie odpadu sa zmenia

28.10 2020, TASR

Bratislava, 27. októbra - Ceny za zabezpečenie triedeného zberu a zhodnotenie odpadov sa zmenia. Vyplýva to zo zmeny vyhlášky o rozšírenej zodpovednosti výrobcov vyhradených výrobkov. 

PKS je sklamaná, že prezidentka podpísala novelu zákona o odpadoch

14.10 2020, TASR

Bratislava, 13. októbra - Potravinárska komora Slovenska (PKS) je sklamaná, že prezidentka Zuzana Čaputová ,,ako garant dodržiavania princípov právneho štátu" podpísala novelu zákona o odpadoch. TASR o tom informovala Monika Mičúchová z PKS.

Stav financovania triedeného zberu je nedostatočný, tvrdia enviroorganizácie

28.09 2020, TASR

Bratislava, 26. septembra – Aktuálny stav financovania triedeného zberu je nedostatočný a trvalo neudržateľný. Tvrdí to Centrum pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA) a občianske združenie Priatelia Zeme-CEPA. Podporujú preto aj zámer Ministerstva životného prostredia SR, ktorým chce ozdraviť a navýšiť financovanie triedeného zberu.

Novela zákona o odpadoch je podľa zamestnávateľov v rozpore s Ústavou SR

25.09 2020, TASR

Bratislava, 24. septembra - Asociácia priemyselných zväzov (APZ), Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) vyjadrujú spoločný nesúhlas s tým, aby sa tak zásadné legislatívne zmeny, aké prinesie novela zákona o odpadoch, prijímali v skrátenom legislatívnom konaní bez rozsiahlej diskusie a vyčíslenia vplyvov. Postup, ktorý pri novelizácii zákona zvolilo Ministerstvo životného prostredia SR, nie je v súlade so zásadami právneho štátu.

Potravinári a obchodníci vyzývajú NR SR neschváliť zákon o odpadoch v 2. čítaní

25.09 2020, TASR

Bratislava, 24. septembra - Potravinári a obchodníci vyzývajú poslancov Národnej rady (NR) SR, aby nepodporili novelu zákona o odpadoch v druhom čítaní. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

MŽP SR: Pripravuje zmenu legislatívy pri plnení kompenzačných opatrení

25.09 2020, TASR

Bratislava, 24. septembra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce razantne vymáhať plnenie kompenzačných opatrení od investorov. Pripraví tiež legislatívnu zmenu a efektívnejší mechanizmus.

Aktualizované: Krádež zvieraťa by mohla byť trestným činom, navrhuje M. Kern

25.09 2020, TASR

Bratislava, 24. septembra - Krádež zvieraťa by mohla byť trestným činom. Prezídium policajného zboru SR pripravilo novelu zákona o trestných činoch, ktorá by to zahrňovala. Posunulo ju ministerstvu vnútra a Národnej rade SR.