Preskočit na obsah

MŽP SR: Odborné diskusie k reforme ochrany prírody sa začali

23.07 2021, MŽP SR

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR rozbehlo odborné diskusie po slovenských národných parkoch k systémovým zmenám v ochrane prírody, najmä k prevodu správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR.

MŽP: Držba vybraných druhov mačkovitých šeliem či primátov by sa mala zakázať

14.07 2021, TASR

Bratislava, 13. júla Na Slovensku by sa mala zakázať držba veľkých mačkovitých šeliem, medveďov a primátov. Regulovať sa tak má ich súkromný a komerčný chov. Vyplýva to z novely zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi, ktorú do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. 

Lesníci odmietajú presun lesov v NP pod envirorezort, žiadajú stiahnutie návrhu

14.06 2021, TASR

Bratislava, 13. júna Platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska žiada stiahnutie poslaneckého návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Presun lesov v národných parkoch (NP) pod ministerstvo životného prostredia považuje za nelogický a neodôvodnený krok. Obavy z negatívnych dosahov novely vyjadrili aj v liste, ktorý poslali v piatok (11. 6.) zákonodarcom.

MŽP: Znižovanie dôsledkov zmeny klímy by mal riešiť nový zákon

10.06 2021, TASR

Bratislava, 9. júna – Znižovanie dôsledkov zmeny klímy, prispôsobovanie sa jej a nízkouhlíkovú transformáciu SR s cieľom dosiahnuť klimatickú neutralitu by mal riešiť nový zákon o zmene klímy a nízkouhlíkovej transformácii Slovenska. 

E. Apfel: V lesoch by po zmene v riadení národných parkoch nemali vznikať holiny

09.06 2021, TASR

Bratislava, 8. júna Po zmene v riadení národných parkov sa bude hospodáriť tak, aby v lesoch nevznikali holiny. Spracovanie dreva po kalamite by tiež malo byť zamerané na ochranu biotopu. Ochranári chcú v chránených územiach ťažiť do 220 000 kubíkov dreva. Pre TASR to uviedol lesník Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Eduard Apfel.

Zmenu v riadení národných parkov chce J. Budaj riešiť poslaneckým návrhom

03.06 2021, TASR

Bratislava, 1. júna  Avizovaný presun správy pozemkov v národných parkoch pod ochranárov má riešiť poslanecký návrh. Poslankyňa parlamentu Anna Zemanová (SaS) pre TASR potvrdila, že o takýto postup požiadal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). 

Zvolen: Na rozvoji vidieka záleží, zhodli sa na tom ZMOS, lesníci i poľovníci

28.05 2021, TASR

Zvolen, 26. mája – Rozvoj regiónov je jednou z priorít Európskej únie, a preto musíme aj na Slovensku, ktoré je vidieckou krajinou, klásť veľký dôraz na rozvoj nášho vidieka. 

Obce by mali od roku 2025 zaviesť triedený zber aj na textil

28.05 2021, TASR

Bratislava, 26. mája Obce by mali od roku 2025 zabezpečiť triedený zber aj na textil. Zakázať by sa malo tiež ukladanie bioodpadu z obchodov a distribúcie na skládku. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorú na svojom stredajšom rokovaní schválila vláda.

Prezidentka podpísala novelu zákona,ktorá hovorí o podpore ekologických vozidiel

20.05 2021, TASR

Bratislava, 4. mája – Súčasťou nadlimitných zákaziek verejného obstarávania osobných a nákladných automobilov či autobusov bude od augusta povinný podiel ekologických vozidiel. Táto povinnosť sa bude týkať aj lízingu, splátkového predaja, prenájmov, niektorých služieb vo verejnom záujme v osobnej doprave či služieb, ktoré sa vykonávajú s pomocou vozidla. 

MŽP SR: Za znečistenie ovzdušia majú platiť len významní znečistovatelia

13.05 2021, TASR

Bratislava, 12. mája – Poplatky za znečistenie ovzdušia by mali platiť len významní znečisťovatelia, ktorých je na Slovensku asi 2560. Poplatok má vzrásť z doterajších 34 eur na 100 eur za rok, čím sa zníži počet poplatníkov.