Stav financovania triedeného zberu je nedostatočný, tvrdia enviroorganizácie

28.09 2020, TASR

Bratislava, 26. septembra – Aktuálny stav financovania triedeného zberu je nedostatočný a trvalo neudržateľný. Tvrdí to Centrum pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA) a občianske združenie Priatelia Zeme-CEPA. Podporujú preto aj zámer Ministerstva životného prostredia SR, ktorým chce ozdraviť a navýšiť financovanie triedeného zberu.

Novela zákona o odpadoch je podľa zamestnávateľov v rozpore s Ústavou SR

25.09 2020, TASR

Bratislava, 24. septembra - Asociácia priemyselných zväzov (APZ), Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) vyjadrujú spoločný nesúhlas s tým, aby sa tak zásadné legislatívne zmeny, aké prinesie novela zákona o odpadoch, prijímali v skrátenom legislatívnom konaní bez rozsiahlej diskusie a vyčíslenia vplyvov. Postup, ktorý pri novelizácii zákona zvolilo Ministerstvo životného prostredia SR, nie je v súlade so zásadami právneho štátu.

Potravinári a obchodníci vyzývajú NR SR neschváliť zákon o odpadoch v 2. čítaní

25.09 2020, TASR

Bratislava, 24. septembra - Potravinári a obchodníci vyzývajú poslancov Národnej rady (NR) SR, aby nepodporili novelu zákona o odpadoch v druhom čítaní. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

MŽP SR: Pripravuje zmenu legislatívy pri plnení kompenzačných opatrení

25.09 2020, TASR

Bratislava, 24. septembra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce razantne vymáhať plnenie kompenzačných opatrení od investorov. Pripraví tiež legislatívnu zmenu a efektívnejší mechanizmus.

Aktualizované: Krádež zvieraťa by mohla byť trestným činom, navrhuje M. Kern

25.09 2020, TASR

Bratislava, 24. septembra - Krádež zvieraťa by mohla byť trestným činom. Prezídium policajného zboru SR pripravilo novelu zákona o trestných činoch, ktorá by to zahrňovala. Posunulo ju ministerstvu vnútra a Národnej rade SR.

OZV budú musieť zabezpečiť zber odpadu aj po vypovedaní zmluvy s obcou

17.09 2020, TASR

Bratislava, 16. septembra - Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) pre obaly budú musieť po vypovedaní zmluvy s obcou zabezpečiť zber odpadu, až kým obec neuzatvorí zmluvu s inou organizáciou.

MŽP: Recyklačné poplatky sú v SR v porovnaní s krajinami EÚ jedny z najnižších

17.09 2020, TASR

Bratislava, 16. septembra - O stanovených cieľoch a problémoch v odpadovom hospodárstve vedia predstavitelia štátu, ale aj súkromný sektor či samosprávy dlhé roky. Recyklačné poplatky sú v SR v porovnaní s krajinami EÚ jedny z najnižších. Napriek tomu ich neriešili.

ZMOS má zásadné pripomienky k zákonu o poplatkoch za odpady

24.08 2020, TASR

Bratislava, 22. augusta - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) adresovalo Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR štyri zásadné pripomienky k novele zákona o poplatkoch za uloženie odpadov a o zmene a doplnení zákona o Environmentálnom fonde.

Europarlament schválil nariadenie o opätovnom využívaní odpadovej vody

14.05 2020, TASR

Brusel, 13. mája - Európsky parlament (EP) v stredu schválil nariadenie Európskej komisie o opätovnom používaní odpadovej vody, ktorého cieľom je zabrániť nedostatku vody v priestore Európskej únie. 

Prehlásenie AVNM, SZVPS, SAMO a ZOSR k schváleniu odkladu účinnosti zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje

16.04 2020,

Výrobcovia nápojov a obchodníci vítajú odklad účinnosti zákona o zálohovaní, ktorý dňa 7. 4. 2020 schválila Národná rada Slovenskej republiky. Vyjadrujú presvedčenie, že posunutie termínu spustenia zálohovania o jeden rok vytvorí dostatočný priestor Ministerstvu životného prostredia na ukončenie výberového konania na Správcu zálohového systému.