Stredoškoláci svojím štrajkom apelujú na politikov, aby im nekradli budúcnosť

18.03 2019, TASR

Štokholm, 15. marca - V mnohých krajinách sveta sa v piatok koná Svetový štrajk za budúcnosť klímy, ktorého hlavnými aktérmi sú študenti stredných škôl. Tínedžeri sa tak namiesto vyučovania - ale často aj so svojimi učiteľmi - pripájajú k 16-ročnej švédskej gymnazistke Grete Thunbergovej a jej boju proti globálnemu otepľovaniu.

Washington: Stovky študentov sa zapojili do protestov za ochranu klímy

18.03 2019, TASR

Washington, 16. marca - Stovky študentov sa v piatok vo Washingtone zapojili do medzinárodného štrajku mladých ľudí, ktorí žiadajú aktívnejšiu ochranu klímy, informovala agentúra Reuters. Približne 1500 študentov sa zhromaždilo pred budovou amerického Kapitolu, v ktorej sídli americký Kongres.

Slovenskí študenti sa pripoja k celosvetovému hnutiu Piatky za budúcnosť

15.03 2019, TASR

Bratislava, 15. marca – Stredoškoláci z Liptovského Mikuláša zvolali na piatok od 10.00 do 12.00 h štrajkové zhromaždenie za budúcnosť klímy. Pridávajú sa tak k celosvetovému hnutiu Piatky za budúcnosť (#Fridaysforfuture), ktoré na tento piatok zvolalo takmer 1700 stredoškolských štrajkov v 106 krajinách sveta.

Čile: Ďalšie topenie ľadovca v Patagónii vyvolalo znepokojenie

13.03 2019, TASR

Santiago, 12. marca - Z ľadovca Grey v čilskej Patagónii sa za uplynulé týždne odlomili ďalšie dva kusy. Vyvoláva to obavy, že k topeniu ľadovca bude dochádzať čoraz častejšie, upozornili vedci, ktorých v utorok citovala agentúra Reuters.

Skupina mladých ľudí sa rozhodla postaviť za budúcnosť klímy

08.03 2019, TASR

Bratislava, 7. marca – Skupina mladých ľudí sa rozhodla postaviť za budúcnosť klímy a klimatickej spravodlivosti pre budúce generácie. V tejto súvislosti sa podobne ako študenti na celom svete rozhodla zorganizovať štrajk. TASR o tom informovala jedna z organizátorov štrajku Marta Fandlová.

Nitra: Mesto chce reagovať na klimatické zmeny vypracovaním stratégie

28.02 2019, TASR

Nitra, 27. februára – Mesto Nitra chce reagovať na klimatické zmeny súvisiace s globálnym otepľovaním vypracovaním východiskového dokumentu Stratégia adaptačných opatrení na zmenu klímy pre mesto Nitra. Zhotoviteľom strategického dokumentu bude spoločnosť Slovholding.

IPPR: Ľudstvo si plne neuvedomuje možné katastrofické dôsledky zmeny klímy

13.02 2019, TASR

Londýn, 12. februára - Nepriaznivý vplyv ľudstva na prírodu dosiahol podľa správy Inštitútu pre výskum verejnej politiky (IPPR) kritickú úroveň, ktorá môže spôsobiť destabilizáciu spoločností a globálnej ekonomiky. V utorok o tom informoval spravodajský portál BBC.

Harrison Ford kritizoval Trumpa a ďalších lídrov za urážanie vedy

13.02 2019, TASR

Dubaj, 12. februára - Americký herec Harrison Ford vyzval v utorok na ochranu oceánov a zároveň skritizoval prezidenta USA Donalda Trumpa a ďalších svetových lídrov, ktorí ,,popierajú alebo znevažujú vedu". Informovala o tom agentúra AP.

Španielsko: Baleárske ostrovy schválili zákon o boji proti klimatickej zmene

13.02 2019, TASR

Madrid, 12. februára - Španielske Baleárske ostrovy schválili v utorok miestny zákon, ktorý má do roku 2050 zakázať používanie fosílnych palív a zabezpečiť všetku elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov, informovala agentúra AP. Podľa úradov ide o priekopnícky krok v Európe.

Holandsko: Žiaci protestným pochodom žiadali lepšie klimatické opatrenia

08.02 2019, TASR

Haag, 7. februára - Tisícky žiakov a študentov v Holandsku vynechali vo štvrtok zámerne vyučovanie a pridali sa k protestnému pochodu k holandskému parlamentu s cieľom pritlačiť na tamojšiu vládu, aby prijala ambicióznejšie opatrenia v oblasti klimatických politík. Informovala o tom agentúra DPA.