Svetová banka: Klimatické zmeny by mohli vyhnať z domovov až 143 miliónov ľudí

21.03 2018, TASR

Washington, 21. marca - Až 143 miliónom ľudí z najchudobnejších oblastí sveta hrozí, že ich klimatické zmeny prinútia k migrácii, a to len v priebehu najbližších niekoľkých desiatok rokov. Budú sa musieť presídliť do oblastí, ktoré na to nie sú pripravené. Uvádza sa to v správe Svetovej banky, z ktorej v utorok citovala spravodajská televízia CNN.

Investície do opatrení proti suchu pomôžu zlepšiť životné prostredie

15.03 2018, TASR

Bratislava, 14. marca - Akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody H2ODNOTA JE VODA schválila vláda na stredajšom zasadnutí. Ide o historicky prvý prierezový dokument v uvedenej problematike. Jeho súčasťou sú opatrenia vo viacerých oblastiach a sektoroch.

WMO: Posledné tri roky boli najteplejšími v histórii meraní

19.01 2018, TASR

Ženeva, 18. januára - Vlaňajšok patrí spolu s rokmi 2015 a 2016 k trom najteplejším rokom v histórii meteorologických meraní, ktoré sa začali v druhej polovici 19. storočia. Informovala o tom vo štvrtok v Ženeve Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Austrália: V dôsledku horúčav uhynuli tisíce netopierov

09.01 2018, TASR

Sydney, 9. januára - Po vlne dusného a horúceho počasia sa austrálskym Sydney prehnali intenzívne búrky. Obyvateľov mesta prebudili v utorok ráno blesky a hrmenie, informovala spravodajská stanica BBC. V Sydney zaznamenali v utorok viac ako 4000 úderov blesku.

L. Sólymos: Doterajšie opatrenia proti zmene klímy nebudú stačiť

13.12 2017, TASR

Paríž/Bratislava, 12. decembra - Doterajšie opatrenia, ktorými chcú štáty bojovať proti klimatickým zmenám, nebudú podľa šéfa slovenského envirorezortu Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) stačiť. ,,Vyzerá to tak, že keď nebudeme robiť nič iné len to, na čom sme sa dohodli, tak to neudržíme pod dvoma stupňami," skonštatoval v utorok v rámci klimatického summitu v Paríži.

Paríž: Schwarzenegger vyzval školákov, aby mysleli pozitívne

13.12 2017, TASR

Paríž, 12. decembra (TASR) - Akčný filmový hrdina a niekdajší guvernér amerického štátu Kalifornia Arnold Schwarzenegger prekvapil skupinu školákov v Paríži, kde bol zvláštnym hosťom klimatického summitu Jedna planéta, ktorý zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Aj Slovensko musí riešiť otázku zmeny klímy, pripomína analytička

13.12 2017, TASR

Bratislava, 12. decembra - Napriek tomu, že následky zmeny klímy na Slovensku nebudú také závažné ako v mnohých iných krajinách, je podľa analytičky nevyhnutné, aby prispievalo k pozitívnej zmene. ,,Pokiaľ budú menšie krajiny v týchto iniciatívach pasívne, aktivita veľkých nebude stačiť na predchádzanie zmeny klímy," povedala pre TASR Kristína Petríková z Inštitútu environmentálnej (IEP) pri ministerstve životného prostredia.

Paríž hostil dôležitý klimatický summit - a celý bol o Trumpovi bez Trumpa

13.12 2017, TASR

Paríž, 12. decembra - Lídri svetovej politiky a podnikateľskej sféry v utorok na klimatickom summite v Paríži prisľúbili, že urobia opatrenia, ktoré zosúladia investičné rozhodnutia s klimatickými cieľmi.

USA: Fotograf zverejnil zdrvujúce zábery umierajúceho ľadového medveďa

11.12 2017, TASR

Washington, 10. decembra – Plakali sme, filmovali sme a po lícach nám stekali slzy - takto opísal filmovanie hladujúceho ľadového medveďa americký fotograf a ekológ Paul Nicklen. Vychudnutého a vysileného ľadového medveďa nakrútil počas svojej expedície v Kanade na ostrove Baffin za polárnym kruhom a zábery zverejnil tento týždeň na svojom instagramovom účte.

Monitoring dopadov sucha

07.12 2017,

SHMÚ v rámci projektu DriDanube spolupracuje s partnermi z CzechGlobe na integrovanom systéme monitoringu pôdneho sucha, dostupného na stránke www.intersucho.sk.