WMO: Svet sa do piatich rokov môže otepliť o 1, 5 stupňov Celzia

10.07 2020, TASR

Ženeva, 9. júla - Svet sa počas nasledujúcich piatich rokov môže prvýkrát od čias spred priemyselnej revolúcie otepliť v priemere o 1,5 stupňa Celzia. Vyplýva to z novej štúdie, ktorú v stredu zverejnila Svetová meteorologická organizácia (WMO), napísala vo štvrtok agentúra AP.

Bratislava: Karlova Ves plánuje znižovať emisie skleníkových plynov

10.07 2020, TASR

Bratislava, 9. júla - Hĺbková obnova verejných budov, lepšie podmienky pre cyklistov, zníženie množstva nevytriedeného odpadu či informačné a osvetové aktivity pre verejnosť, vrátane vybudovania komunitného vzdelávacieho centra pre klímu a biodiverzitu v budove ZŠ Alexandra Dubčeka na Dlhých dieloch.

Francúzsko: Klimatická dohoda občanov predstavila návrhy na ochranu klímy

23.06 2020, TASR

Paríž, 21. júna - Klimatická dohoda občanov, francúzska skupina venujúca sa boju proti klimatickým zmenám, navrhla v nedeľu francúzskej vláde 150 odporúčaní, ako byť priateľskejší voči životnému prostrediu. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Francúzsko: Klimatická dohoda občanov predstavila návrhy na ochranu klímy

22.06 2020, TASR

Paríž, 21. júna - Klimatická dohoda občanov, francúzska skupina venujúca sa boju proti klimatickým zmenám, navrhla v nedeľu francúzskej vláde 150 odporúčaní, ako byť priateľskejší voči životnému prostrediu. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

MŽP: Slovensko neodmietlo žiadnu kontrolu pri klimatickom zákone EK

15.06 2020, TASR

Bratislava, 13. júna - Slovensko neodmietlo žiadnu kontrolu a nezmenilo ani ciele na dosiahnutie uhlíkovej neutrality pri klimatickom zákone z dielne Európskej komisie (EK). Ten má nastaviť rámec pre krajiny Európskej únie (EÚ) na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Uviedlo to pre TASR Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

Organizácie žiadajú opravu pozície SR ku klimatickému zákonu EÚ

03.06 2020, TASR

Bratislava, 2. júna - Mimovládne organizácie a iniciatívy žiadajú opravu zverejnenej pozície Slovenska k takzvanému ,,klimatickému nariadeniu". To má nastaviť rámec pre krajiny Európskej únie (EÚ) na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Informovala o tom Lucia Szabová z iniciatívy Znepokojené matky.

Prezidentka: Problém sucha je vážny, treba investovať do vodozádržných opatrení

29.05 2020, TASR

Pavlovce nad Uhom, 28. mája – Na realizáciu a podporu vodozádržných opatrení na Slovensku, ktoré by pomohli v boji so suchom a dôsledkami klimatickej zmeny, vyzvala vo štvrtok prezidentka SR Zuzana Čaputová počas návštevy východu krajiny. 

Klíma nás spája

21.05 2020,

Bratislava, 20. 5. - Aj v tomto roku boli všetky mesiace teplotne nadnormálne. Predvídavé obce sa preto v rámci projektu Klíma nás spája začínajú pripravovať na dlhotrvajúce sucho či letné horúčavy. 

Klimatológ P. Faško: Obdobia sucha počas jari sa stávajú pravidlom

18.05 2020, TASR

Bratislava, 15. mája - Pokiaľ v priebehu jedného mesiaca spadne menej než 10 percent zrážok oproti priemeru, ide o mimoriadny stav. Ak takýto deficit trvá dlhšie, v tomto prípade viac než dva mesiace, dá sa už hovoriť o extréme. 

Greenpeace: Dosiahnutie uhlíkovej neutrality by malo byť základom zákona o klíme

10.05 2020, TASR

Bratislava, 9. mája - Cieľom zákona o zmene klímy by malo byť dosiahnutie uhlíkovej neutrality v roku 2040. Uviedla to organizácia Greenpeace v reakcii na programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa zákon o zmene klímy spomína.