Preskočit na obsah

Austrália: Vláda súhlasila s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050

26.10 2021, TASR

Sydney 26. októbra – Austrálsky premiér Scott Morrison v utorok oznámil, že jeho vláda súhlasila s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Informovala o tom spravodajská televízia CNN. 

Holandsko: Tamojší experti varovali pred stúpaním hladiny mora

26.10 2021, TASR

Amsterdam 25. októbra – Holandskí experti v pondelok vyhlásili, že krajina môže v dôsledku klimatických zmien čeliť ešte väčšiemu zvýšeniu hladiny mora, ako sa pôvodne predpokladalo. Varovanie vydal Kráľovský holandský meteorologický inštitút (KNMI). 

WMO: Koncentrácie skleníkových plynov dosiahli vlani rekordné hodnoty

26.10 2021, TASR

Ženeva 25. októbra – Koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére dosiahli vlani rekordné hodnoty, informovala v pondelok Organizácia Spojených národov. 

SHMÚ: Situácia s rozpočtom je zložitá, no hovoriť o rušení úloh je predčasné

25.10 2021, TASR

Bratislava 21. októbra – K žiadnemu definitívnemu verdiktu o zrušení výskumných úloh Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) neprišlo. Generálny riaditeľ inštitúcie Martin Benko to uviedol v súvislosti s medializovaným statusom klimatológa SHMÚ Jozefa Pecha, ktorý na sociálnej sieti oznámil, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR stoplo ústavu výskum v oblasti zmeny klímy.

Premiér by mal podporiť zvýšenie ambícií na obnoviteľné zdroje

21.10 2021, TASR

Bratislava 20. októbra – Mimovládne enviroorganizácie vyzývajú premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby na zasadnutí Európskej rady podporil zvýšenie národných ambícií na energetickú efektívnosť a obnoviteľné zdroje. 

V navrhovanej zmene územného plánu reflektuje Bratislava aj na zmenu klímy

21.10 2021, TASR

Bratislava 20. októbra – Ročný priemerný nárast teploty o dva až tri stupne Celzia, predĺženie periódy extrémnych teplôt na 30 z pôvodných desiatich dní, pokles ročných zrážok o päť percent či pokles hladiny Dunaja. 

Švajčiarske ľadovce sa napriek dobrým tohtoročným podmienkam ďalej topia

20.10 2021, TASR

Ženeva 19. októbra – Švajčiarske ľadovce sa v dôsledku klimatických zmien aj naďalej zmenšujú – napriek tomu, že tohtoročná zima priniesla veľa snehu a leto bolo porovnateľne chladnejšie. Podľa agentúry AFP to v utorok uviedla vo svojej správe kryosférická komisia švajčiarskej akadémie vied.

Klimatické zmeny prinášajú problémy v zásobovaní pitnou vodou

19.10 2021, Enviroportal

Územie Slovenska je bohaté na podzemné zdroje kvalitnej vody, z ktorých sa zásobuje viac ako 80 percent obyvateľstva. Napriek tomu v niektorých lokalitách takéto zdroje chýbajú. V súčasnosti by síce bolo dovedenie kvalitnej podzemnej vody možné z technického hľadiska aj z väčších vzdialeností, no oveľa vhodnejším aj častejším riešením je brať surovú vodu z povrchových vodných zdrojov a následne ju upravovať, aby spĺňala potrebné ukazovatele.

M. Chrenko: SR by sa od Dánska mohlo inšpirovať robením politických rozhodnutí

18.10 2021, TASR

Bratislava 17. októbra– Slovensko by sa od Dánska mohlo inšpirovať robením politických rozhodnutí. Pre TASR to povedal Milan Chrenko, Slovák žijúci v dánskej Kodani. Za zaujímavé považuje aj to, že Dáni sa vedia dohodnúť na spoločnej vízii rozvoja spoločnosti, ktorá sa počas rokov zásadne nemení.

Francúzsko: Súd nariadil vláde napraviť prekročenie emisií skleníkových plynov

15.10 2021, TASR

Paríž 14. októbra – Francúzsky súd vo štvrtok nariadil vláde, aby napravila neplnenie vlastných cieľov – znižovanie emisií skleníkových plynov. Podľa súdu je potrebné ,,napraviť" prekročenie povolených emisií. Informovala o tom agentúra AFP.