Preskočit na obsah

WMO: Svetové oceány majú historicky najvyššiu teplotu a kyslosť

20.05 2022, TASR

New York 19. mája – Svetové oceány vlani dosiahli najteplejšiu a najkyslejšiu úroveň v histórii, oznámila v stredu Svetová meteorologická organizácia (WMO), zatiaľ čo predstavitelia Organizácie Spojených národov (OSN) varujú, že prebiehajúca rusko-ukrajinská vojna ohrozuje globálne klimatické záväzky.

Vlny extrémnych horúčav sú priamym dôsledkom klimatickej zmeny

12.05 2022, TASR

Londýn 11. mája – Vlny horúčav, ktoré v poslednom období zasahujú planétu, sú s určitosťou dôsledkom globálneho otepľovania. Informovali o tom špecialisti v oblasti vplyvu klimatickej zmeny na extrémne výkyvy počasia. 

India zvýši produkciu uhlia, aby pokryla dopyt vyvolaný vlnou horúčav

12.05 2022, TASR

Naí Dillí 11. mája – India dočasne uvoľnila svoje environmentálne pravidlá pre uhoľné bane s cieľom zvýšiť ich produkciu. Dôvodom je zvýšený dopyt po elektrine vyvolaný neustávajúcimi a úmornými horúčavami, ktoré subkontinent sužujú už niekoľko týždňov. 

OSN: V priebehu piatich rokov by sa Zem mohla otepliť o 1,5 stupňa Celzia

11.05 2022, TASR

Ženeva 10. mája – V priebehu nasledujúcich piatich rokov by sa mohla Zem otepliť o viac ako 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnej ére. V utorok pred tým varovala Organizácia Spojených národov (OSN). 

Klimatická koalícia doniesla ministerstvu životného prostredia ,,fosílnu morenu"

25.04 2022, TASR

Bratislava 22. apríla – Klimatická koalícia doniesla na Deň Zeme ministerstvu životného prostredia ,,fosílnu morenu". Organizácie tak chceli upozorniť na potrebu ukončenia používania fosílnych zdrojov. 

Vedci hlásia rekordný úbytok morského ľadu v Antarktíde

20.04 2022, TASR

Peking 20. apríla – Morský ľad v Antarktíde dosiahol tento rok najmenšiu plochu od začiatku meraní v roku 1970. Uvádza sa to v správe vedcov zo Sunjatsenovej univerzity v čínskom meste Kuang-čou a laboratória pre morské vedy v meste Ču-chaj. 

IPCC: Najbohatší ľudia sú zodpovední za zhruba 40 % emisií

06.04 2022, TASR

Ženeva 4. apríla – Najbohatších desať percent ľudí na svete je zodpovedných za 36 až 45 % všetkých emisií skleníkových plynov, uviedol Medzivládny panel pre klimatickú zmenu (IPCC) s tým, že ľudstvo má necelé tri roky na zníženie množstva skleníkových plynov vypúšťaných do atmosféry. 

Počas marca prevládalo v SR sucho

31.03 2022, TASR

Bratislava 30. marca – Počas marca prevládalo na Slovensku sucho. Približne na 30 percentách územia bolo sucho výrazné až extrémne. 

V Antarktíde sa úplne rozpadol šelfový ľadovec Conger

29.03 2022, TASR

McMurdo 26. marca – Vo východnej časti Antarktídy sa úplne rozpadol a zrútil do mora šelfový ľadovec Conger o veľkosti 1200 kilometrov štvorcových. Vyplýva to zo satelitných snímok, informuje denník The Guardian. 

Vyše desatinu oxidu uhličitého vypustili ľudia za posledných päť rokov

29.03 2022, TASR

Bratislava 26. marca – Viac ako desatinu celkového množstva oxidu uhličitého v atmosfére vypustili ľudia za posledných päť rokov. Viac ako 72 percent globálnych emisií pochádza z produkcie energie.