IPPR: Ľudstvo si plne neuvedomuje možné katastrofické dôsledky zmeny klímy

13.02 2019, TASR

Londýn, 12. februára - Nepriaznivý vplyv ľudstva na prírodu dosiahol podľa správy Inštitútu pre výskum verejnej politiky (IPPR) kritickú úroveň, ktorá môže spôsobiť destabilizáciu spoločností a globálnej ekonomiky. V utorok o tom informoval spravodajský portál BBC.

Harrison Ford kritizoval Trumpa a ďalších lídrov za urážanie vedy

13.02 2019, TASR

Dubaj, 12. februára - Americký herec Harrison Ford vyzval v utorok na ochranu oceánov a zároveň skritizoval prezidenta USA Donalda Trumpa a ďalších svetových lídrov, ktorí ,,popierajú alebo znevažujú vedu". Informovala o tom agentúra AP.

Španielsko: Baleárske ostrovy schválili zákon o boji proti klimatickej zmene

13.02 2019, TASR

Madrid, 12. februára - Španielske Baleárske ostrovy schválili v utorok miestny zákon, ktorý má do roku 2050 zakázať používanie fosílnych palív a zabezpečiť všetku elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov, informovala agentúra AP. Podľa úradov ide o priekopnícky krok v Európe.

Holandsko: Žiaci protestným pochodom žiadali lepšie klimatické opatrenia

08.02 2019, TASR

Haag, 7. februára - Tisícky žiakov a študentov v Holandsku vynechali vo štvrtok zámerne vyučovanie a pridali sa k protestnému pochodu k holandskému parlamentu s cieľom pritlačiť na tamojšiu vládu, aby prijala ambicióznejšie opatrenia v oblasti klimatických politík. Informovala o tom agentúra DPA.

Dve tretiny himalájskych ľadovcov sa do roku 2100 roztopia, varujú vedci

05.02 2019, TASR

Káthmandu, 4. februára - Dve tretiny himalájskych ľadovcov, ktoré sú označované za "tretí pól sveta", by sa mohlo roztopiť do roku 2100, ak sa neznížia globálne emisie, varujú experti v novej rozsiahlej vedeckej štúdii, publikovanej v pondelok. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Belgicko: Desaťtisíce detí demonštrovali za ráznejšie opatrenia na ochranu klímy

01.02 2019, TASR

Brusel, 31. januára - Desaťtisíce belgických detí vynechali vo štvrtok vyučovanie a išli namiesto toho protestovať za prijatie ráznejších opatrení na ochranu klímy. Informovala o tom spravodajská stanica BBC s tým, že takéto študentské demonštrácie žiadajúce úrady o intenzívnejšie úsilie v boji proti klimatickým zmenám sa v Belgicku konajú už štvrtý týždeň po sebe.

Brusel: Desaťtisíce demonštrantov žiadali ráznejšie opatrenia na ochranu klímy

28.01 2019, TASR

Brusel, 27. januára - Približne 70 000 ľudí vyšlo v nedeľu aj napriek chladnému daždivému počasiu demonštrovať do ulíc belgickej metropoly Brusel. Protestným pochodom chceli vyvinúť tlak na vládu, aby zintenzívnila svoje úsilie v boji proti klimatickým zmenám.

Bratislava:Na Dlhých dieloch sa žije fajn,cítiť ale zmeny klímy, ukázal prieskum

24.01 2019, TASR

Bratislava, 23. januára – Obyvatelia bratislavských Dlhých dielov sú so životom na tomto sídlisku celkom spokojní. Na desaťbodovej stupnici, kde vyššie číslo znamenalo vyššiu spokojnosť, najčastejšie zaznačili číslo 7 a 8. Pociťujú však negatívne dopady zmeny klímy.

Ľadovce v Grónsku sa topia štyrikrát rýchlejšie ako v roku 2003

23.01 2019, TASR

Kodaň, 22. januára - Grónske ľadovce sa topia štyrikrát rýchlejšie ako v roku 2003, a to aj na miestach, kde to experti doposiaľ nepredpokladali. Vyplýva to z najnovšej štúdie výskumníkov z americkej Ohio State University. Informovala o tom v utorok spravodajská televízna stanica Sky News.

Austrália: Až milión rýb zahynul podľa odhadov na následky sucha

15.01 2019, TASR

Canberra, 14. januára - Až milión rýb zahynul podľa oficiálnych odhadov na následky sucha vo východnej Austrálii. Miestni predstavitelia v tejto súvislosti v pondelok upozornili na to, že masový úhyn rýb sa v oblasti môže ešte viac vystupňovať. Informovala o tom agentúra AFP.