Mesto Prešov chce získať dotáciu na klimatický projekt za 1,47 milióna eur

27.01 2020, TASR

Prešov, 24. januára – Mesto Prešov chce zrevitalizovať verejné priestranstvo na Námestí mládeže a zmodernizovať verejné osvetlenie. Peniaze na prvú etapu projektu Clima Prešov chce získať z grantov EHP a Nórskych finančných mechanizmov prostredníctvom Ministerstva životného prostredia SR.

Organizácie analyzovali, ako chcú strany bojovať proti klimatickej kríze

24.01 2020, TASR

Bratislava, 23. januára- Zelené organizácie analyzovali, ako chcú politické strany, kandidujúce v tohtoročných parlamentných voľbách, pristupovať k riešeniu klimatickej krízy a krízy biodiverzity. TASR o tom informovala Lucia Szabová z občianskeho združenia (OZ) Znepokojené matky.

Rozhodnutie OSN: V azylovom konaní treba brať do úvahy aj zmenu klímy

22.01 2020, TASR

New York, 21. januára - Vlády musia pri zvažovaní deportácie žiadateľov o azyl brať do úvahy aj faktor klimatickej krízy. Uvádza sa to v zásadnom rozhodnutí Organizácie Spojených národov, ktoré by mohlo ovplyvniť osud budúcich utečencov, nútených opustiť svoju vlasť v dôsledku globálneho otepľovania.

Švajčiarsko: Thunbergová vystúpila na klimatickom proteste v Lausanne

20.01 2020, TASR

Lausanne, 17. januára - Približne 10 000 ľudí sa v piatok zúčastnilo na protestnom pochode za ochranu klímy vo švajčiarskom meste Lausanne. Medzi účastníkmi bola aj švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nemecko: Aktivisti žalujú vládu za slabý zákon o ochrane klímy

16.01 2020, TASR

Berlín, 16. januára - Viaceré nemecké environmentálne organizácie v stredu oznámili, že podali žaloby na Spolkový ústavný súd, ktoré obviňujú vládu kancelárky Angely Merkelovej, že neprijala dostatočné opatrenia na ochranu klímy.

Čínski vedci: Svetové oceány sa rekordne rýchlo otepľujú

15.01 2020, TASR

Peking, 14. januára - Setové oceány dosiahli v roku 2019 rekordnú teplotu, pričom tempo ich otepľovania sa neustále zvyšuje. Vyplýva to zo štúdie, ktorú v utorok zverejnil čínsky odborný časopis Pokroky v atmosférickej vede. Informovala o tom agentúra DPA.

Greenpeace: Envirorezort stále nerobí dosť vo veci klimatickej krízy,MŽP oponuje

13.01 2020, TASR

Bratislav, 11. januára - Vo veci klimatickej krízy Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ani vláda stále nerobia dosť. Myslí si to organizácia Greenpeace. MŽP oponuje, že za posledné tri roky na Slovensku v boji proti klimatickej zmene urobili veľký kus práce.

MŽP predložilo návrh Nízkouhlíkovej stratégie rozvoja SR do roku 2030

13.01 2020, TASR

Bratislava, 10. januára - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR navrhuje opatrenia, ktoré môžu Slovensko posunúť bližšie k dosiahnutiu klimatickej neutrality. Návrh Nízkouhlíkovej stratégie rozvoja SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050 predložilo MŽP do medzirezortného pripomienkového konania (MPK).

Zvyšovanie povedomia o zmenách klímy na školách (ClimaEdu)

10.01 2020,

Schéma financovania: Granty EHP a Nórska
Správca programu: Ministerstvo životného prostredia SR
Dátum vyhlásenia: 31. 12. 2019
Dátum uzavretia: 28. 2. 2020
Kód: ACC03
Viac informácií: https://www.minzp.sk

Malorka: Predčasné zakvitnutie mandľovníkov znepokojuje farmárov

09.01 2020, TASR

Palma de Mallorca, 8. januára - Mandľovníky na španielskom dovolenkovom ostrove Malorka začali v roku 2020 v mnohých oblastiach kvitnúť oveľa skôr než obvykle. Hoci krása ružových a bielych kvetov bude tešiť turistov, farmári sa obávajú, že neskôr prídu mrazy, ktoré môžu poškodiť kvety a mladé ovocie.