Preskočit na obsah

Nemecká vláda sa zaviazala dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2045

06.05 2021, TASR

Berlín, 5. mája  Nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulzová a minister financií Olaf Scholz predstavili v stredu hlavné body nového klimatického zákona, na základe ktorého by malo byť Nemecko do roku 2045 klimaticky neutrálne, informuje nemecká stanica ZDF. 

Francúzsko: Národné zhromaždenie schválilo zákon o ochrane klímy

05.05 2021, TASR

Paríž, 4. mája  Poslanci dolnej komory francúzskeho parlamentu schválili v utorok zákon, ktorý obsahuje široké spektrum opatrení na ochranu klímy. Podľa ochrancov životného prostredia však opatrenia zakotvené v tejto legislatíve nie sú ani zďaleka dostatočné, informovala agentúra Reuters. 

Thunbergová: Svetoví lídri sa zrejme vzdali cieľa parížskej klimatickej dohody

05.05 2021, TASR

Kodaň, 5. mája  Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v utorok uviedla, že svetoví lídri sa zrejme vzdali naplnenia cieľa zakotveného v parížskej klimatickej dohode z roku 2015. Podľa toho by globálny nárast teploty nemal prekročiť 1,5 stupňa Celzia oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou, v opačnom prípade nastane nezvratná klimatická zmena, píše agentúra AFP. 

Amazonský prales sa možno mení z priateľa na nepriateľa

03.05 2021, TASR

Paríž, 30. apríla Brazílsky Amazonský prales uvoľnil za posledné desaťročie do ovzdušia o takmer 20 percent oxidu uhličitého viac, než ho pohltil. Uvádza sa to v prekvapivej správe vedcov, ktorá ukazuje, že ľudstvo sa už nemôže spoliehať, že najväčší tropický les na svete pomôže planéte pohlcovať znečisťujúci CO2 vyprodukovaný ľudskou činnosťou. 

Vyhlásenie stavu klimatickej núdze v mestách musí schváliť zastupiteľstvo

30.04 2021, TASR

Bratislava, 29. apríla  Vyhlásenie stavu klimatickej núdze v mestách musí schváliť mestské zastupiteľstvo. Je na každom meste, ako a kedy k vyhláseniu pristúpi. Malo by však mať predstavu, aké konkrétne kroky môže proti klimatickej kríze urobiť ďalej.

Čína bude aj naďalej financovať uhoľné elektrárne v zahraničí

28.04 2021, TASR

Peking, 27. apríla – Čína bude pokračovať vo financovaní uhoľných elektrární v rozvojových krajinách v hodnote niekoľko miliárd dolárov, uviedol v utorok šéf úradu pre klimatické zmeny čínskeho ministerstva životného prostredia Li Kao. 

Premiér: Pri klimatických cieľoch je dôležité prihliadať na národné možnosti

28.04 2021, TASR

Brusel/Bratislava, 27. apríla ri klimatických cieľoch je dôležité prihliadať na okolnosti a možnosti krajiny. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) po utorkovom stretnutí s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelsom v Bruseli. 

Summit Nobelovej nadácie hľadá cesty, ako dosiahnuť udržateľnejšiu budúcnosť

28.04 2021, TASR

Štokholm, 26. apríla – Tento rok je pre svet rozhodujúci, pokiaľ ide o klímu. V pondelok na on-line summite o udržateľnosti životného prostredia sa na tom podľa agentúry DPA zhodli poprední vedci a laureáti Nobelových cien. 

Klimatická zmena je rizikom pre finančný sektor

27.04 2021, Enviroportal

Na pozadí celosvetovej pandémie, s ktorou štáty bojujú už viac než rok, sa neustále uskutočňujú procesy klimatickej krízy. Stabilita klímy je pritom dôležitá pre fungovanie hospodárstva ako celku. 

Klimatický summit: Svet sa z pandémie nezotavuje udržatelným spôsobom

26.04 2021, TASR

Washington, 23. apríla  – Podľa súčasných odhadov bude rok 2021, čo sa týka globálnych emisií skleníkových plynov, druhý najhorší od začiatku meraní. Uviedol to v piatok  – počas druhého dňa medzinárodného klimatického summitu  – šéf Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) Fatih Birol.