Preskočit na obsah

Rusko: Líder Jakutska tvrdí, že príčinou lesných požiarov je globálne otepľovanie

21.07 2021, TASR

Moskva, 20. júla – Príčinou lesných požiarov v Jakutsku na ruskom Ďalekom východe je globálne otepľovanie. V utorok to uviedol najvyšší predstaviteľ Jakutskej republiky Ajsen Nikolajev, informovala agentúra RIA Novosti. 

IEA: Hospodárska obnova po pandémii v súčasnej podobe spôsobí rekordné emisie

20.07 2021, TASR

Paríž, 20. júla Emisie oxidu uhličitého pravdepodobne dosiahnú do roku 2023 rekordné hodnoty, pretože len dve percentá financovania obnovy hospodárstva po pandémii sú určené pre obnoviteľné zdroje energie, uviedla v utorok Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).

Vo Švajčiarsku za desaťročie vzniklo 180 nových ľadovcových jazier

20.07 2021, TASR

Ženeva, 19. júla  – Roztápanie sa alpských ľadovcov vytvorilo vo Švajčiarsku len za desaťročie 180 nových ľadovcových jazier. V rokoch 2006 – 2016 vzrástla oblasť pokrytá vodou o zhruba 150 000 štvorcových metrov ročne, čo je ,,viditeľný dôkaz klimatickej zmeny v Alpách", oznámil v pondelok Švajčiarsky federálny inštitút vodných vied a technológií (EAWAG).

Brazília: Otepľovanie a odlesňovanie premenili časti Amazónie na zdroj CO2

16.07 2021, TASR

Brazília, 15. júla Veľké časti amazonského pralesa začali v dôsledku klimatických zmien a odlesňovania vylučovať viac oxidu uhličitého, než dokážu absorbovať. Informoval o tom vedecký časopis Nature. 

V Bratislave protestovali proti LNG terminálu

16.07 2021, TASR

Bratislava, 15. júla – Klimatická kríza plyn nepotrebuje bolo heslo stredajšieho (14. 7.) protestu desiatok aktivistov z Greenpeace Slovensko i ďalších organizácií proti terminálu pre LNG (skvapalnený zemný plyn). Spoločnosť Verejné prístavy ho plánuje postaviť v bratislavskom verejnom prístave. 

CEEV Živica pripravila projekt na zmiernenie dopadov klimatickej krízy

15.07 2021, Enviroportal

Letné horúčavy, výkyvy počasia a suchá posledných rokov ukazujú, že na klimatickú zmenu sa treba pripraviť. Dôsledky klimatickej krízy, ktorú už pociťuje stredná Európa, sú realitou a je neodškriepiteľné, že na zmenu klímy má vplyv ľudská činnosť. Jej dopady dokážeme rôznymi opatreniami zmierniť, preto prichádza CEEV Živica s podporou spoločnosti Dedoles s novým ročníkom projektu Klíma nás spája.

Počas horúčav zahynula v Kanade viac ako miliarda morských živočíchov

13.07 2021, TASR

Ottawa, 12. júla Viac ako miliarda morských živočíchov zahynula pri západnom pobreží Kanady v dôsledku vlny bezprecedentných horúčav, ktoré túto oblasť zasiahli začiatkom júla. Uviedol to morský biológ z Univerzity v Britskej Kolumbii s tým, že ide o varovný signál zraniteľnosti ekosystémov nezvyknutých na extrémne teploty spôsobené klimatickými zmenami. 

SAV: Horúca vlna v júni 2021 zasiahla aj vysokohorské prostredie

09.07 2021, Enviroportal

Stabilné anticyklonálne počasie, ktoré zasiahlo Európu v druhej a tretej júnovej dekáde 2021, viedlo k dlhšie trvajúcemu obdobiu extrémne vysokých teplôt vzduchu na celom území Slovenska – horúcej vlne.

Mesto Šaľa pripravilo projekty na zmiernenie klimatickej zmeny

08.07 2021, TASR

Šaľa, 4. júla – Mesto Šaľa sa pripravuje na klimatickú zmenu. Samospráva vypracovala projekt zameraný na znižovanie emisií oxidu uhličitého a prispôsobenie sa zmene klímy, ktorého nosnými časťami budú investície do lesoparku a zateplenia objektov telocvične a družiny na Základnej škole Ľ. Štúra v Šali. 

Brazília vysiela do Amazónie vojakov, chce takto bojovať proti odlesňovaniu

08.07 2021, TASR

Brasília, 29. júna Brazílsky prezident Jair Bolsonaro podpísal výnos o vyslaní vojakov brazílskej armády do Amazónie, kde majú prispieť k snahám o obmedzenie razantného odlesňovania.