Konferencia navrhne kroky na zmiernenie dosahov zmeny klímy v mestách

13.09 2018, TASR

Bratislava, 12. septembra – Ako zmierňovať dosahy zmeny klímy či aké kroky by mali podniknúť slovenské mestá a obce pre ich zmiernenie. To sú niektoré z otázok, na ktoré ponúknu odpovede účastníci stredajšej konferencie pod názvom Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy. TASR o tom informoval hovorca mestskej časti (MČ) Bratislava-Karlova Ves Branislav Heldes.

Guterres: Svet musí do roku 2020 zabrániť nespútanej klimatickej zmene

12.09 2018, TASR

New York, 11. septembra - Generálny tajomník OSN António Guterres varoval, že svet je vystavený ,,priamej existenčnej hrozbe" a musí sa rýchlo zbaviť závislosti od fosílnych palív, aby zabránil ,,nezadržateľnej klimatickej zmene".

Francúzsko: Tisíce ľudí pochodovali v Paríži proti zmene klímy

10.09 2018, TASR

Paríž, 9. septembra - Viac ako 18 000 ľudí protestovalo v sobotu v Paríži v rámci medzinárodnej mobilizačnej akcie, aby pred summitom v San Franciscu prejavili všeobecnú podporu pre vznik naliehavých opatrení v boji proti zmene klímy, uviedla v sobotu agentúra AP.

Zvolen: Odborníci hovoria o vplyve klímy na poľnohospodársku a lesnú produkciu

06.09 2018, TASR

Zvolen, 5. septembra - Najnovšie poznatky zo stresovej fyziológie rastlín a možnosti aplikácie získaných výsledkov v ich šľachtení, pestovaní a ochrane, budú v stredu a vo štvrtok (5. a 6. 9.) prezentovať odborníci z rôznych vedných disciplín na medzinárodnej konferencii v Ústave ekológie lesa (ÚEL) Slovenskej akadémie vied vo Zvolene.

Klimatológ: Vysoké teploty prispeli aj k silným búrkam

04.09 2018, TASR

Bratislava, 3. septembra - Leto 2018 bolo teplotne mimoriadne nadnormálne a bude patriť k najteplejším od začiatku meteorologických pozorovaní na našom území. Vyplýva to z pozorovaní Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Le Monde: 200 osobností podpísalo výzvu na politické riešenie klimatických zmien

04.09 2018, TASR

Paríž, 3. septembra - Skupina 200 z najpoprednejších umelcov a vedcov sveta podpísala otvorený list vyzývajúci na bezodkladné politické konanie, ktorým sa zamedzí ,,celosvetovej katastrofe" ľudstva a ostatných druhov. List bol zverejnený v pondelkovom vydaní francúzskeho denníka Le Monde.

Bratislava: Diskusný večer bude venovaný vplyvu klimatických zmien na migráciu

22.08 2018, TASR

Bratislava, 21. augusta – Do roku 2050 môže byť viac ako 140 miliónov ľudí nútených opustiť svoje domovy pre neúrodu, nedostatok vody, záplavy či stúpanie hladiny morí, ktoré zapríčinia klimatické zmeny.

Zvolen: Nórska veľvyslankyňa si pozrela výsledky projektu dažďových záhrad

17.08 2018, TASR

Zvolen, 15. augusta - Výsledky zeleného projektu Biotechnické inovácie pri využití dažďovej vody v meste Zvolen si prišla v utorok (14. 8.) priamo na miesto pozrieť nórska veľvyslankyňa Inga Magistad.

Vedci varujú pred obdobím tepla, v ktorom porastú hladiny morí i teploty vzduchu

07.08 2018, TASR

Potsdam, 6. augusta - Svet môže vstupovať do tzv. obdobia tepla, počas ktorého v dlhodobom horizonte stúpnu priemerné teploty ovzdušia od štyroch do piatich stupňov Celzia a hladiny morí o 10 - 60 metrov. Vyplýva to z nove štúdie, ktorú v pondelok zverejnil Inštitút pre výskum vplyvu klímy v nemeckom Potsdame.

Holandsko hlási v dôsledku sucha celoštátny nedostatok vody

06.08 2018, TASR

Brusel/Amsterdam, 3. augusta- Holandsko kvôli pretrvávajúcemu suchu a poklesu hladiny riek oficiálne hlási celoštátny nedostatok vody. Uviedol to spravodajský server DutchNews. nl s odkazom na štvrtkové údaje ministerstva pre infraštruktúru.