Preskočit na obsah

IEP: Globálne otepľovanie by mohlo ochladiť časť Európy

03.03 2021, TASR

Bratislava, 2. marca - Globálne otepľovanie by paradoxne mohlo ochladiť časť Európy. Uvádza to Inštitút environmentálnej politiky (IEP) na sociálnej sieti s tým, že priemerný ročný rozsah arktického ľadu sa každých desať rokov zmenšuje o 4,3 percenta. 

Štúdia: Emisie európskych spoločností povedú k otepleniu o 2,7 stupňov Celzia

03.03 2021, TASR

Londýn, 2. marca - Priemerná svetová teplota sa do roku 2100 zrejme zvýši o 2,7 stupňov Celzia, vyplýva z množstva emisií skleníkových plynov, ktoré v súčasnosti vypúšťajú do ovzdušia európske spoločnosti. 

Nemecko: Klimatickí aktivisti výsmešne upravili volebné plagáty CDU

26.02 2021, TASR

Stuttgart, 25. februára - Aktivisti z environmentálneho hnutia Extinction Rebellion rozvešali vo viacerých mestách nemeckej spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko výsmešné plagáty odkazujúce kriticky na klimatickú politiku vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU). 

Bill Gates daruje dve miliardy dolárov na boj proti klimatickej zmene

15.02 2021, TASR

Seattle, 15. februára - Zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates venuje počas nasledujúcich piatich rokov dve miliardy dolárov (asi 1,6 miliardy eur) na boj proti klimatickej zmene. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na nemecký ekonomický denník Handelsblatt. 

J. Karahuta: Výbor pripraví uznesenie k prerokovaniu klimatickej petície v pléne

11.02 2021, TASR

Bratislava, 10. februára - Parlamentný výbor pre životné prostredie pripraví uznesenie a dôvodovú správu k prerokovaniu petície iniciatívy Klíma ťa potrebuje v pléne. Pre TASR to uviedol predseda výboru Jaroslav Karahuta (Sme rodina). 

Francúzsko: Súd rozhodol, že štát zlyhal v boli proti zmene klímy

04.02 2021, TASR

Paríž, 3. februára - Správny súd v Paríži v stredu rozhodol, že francúzsky štát nesie zodpovednosť za svoju nedostatočnú aktivitu v boji proti klimatickej zmene. Štyrom mimovládnym organizáciám, ktoré sa naň obrátili, musí štát zaplatil symbolické euro ako náhradu za ich morálnu ujmu, uviedol spravodajský portál France Info.

Biden: USA musia stáť na čele globálneho riešenia klimatickej krízy

28.01 2021, TASR

Washington, 28. januára - Spojené štáty musia stáť na čele globálneho riešenia klimatickej krízy. Americký prezident Joe Biden sa tak v stredu vyjadril po tom, čo podpísal niekoľko výkonných nariadení zameraných na boj proti otepľovaniu planéty.

Spojené štáty zorganizujú v apríli globálny klimatický summit

28.01 2021, TASR

Washington, 27. januára - Americký prezident Joe Biden zorganizuje v apríli globálny summit o ochrane klímy a podnikne sériu krokov v boji proti otepľovaniu planéty. V stredu o tom informoval Biely dom, píšu agentúry AP a AFP.

NR SR: Správa od MŽP prináša informácie o zmene klímy, odobril ju výbor

26.01 2021, TASR

Bratislava, 25. januára - Informácie o zmene klímy, jej dosahoch a o príprave nových opatrení prináša Správa o príprave legislatívnych opatrení na zmierňovanie klimatickej zmeny a jej dopadov v podmienkach SR.

Ľadovce sa topia čoraz rýchlejšie, výsledkom budú povodne aj sucho

26.01 2021, TASR

Londýn, 25. januára - Roztápanie ľadovcov sa po celej planéte zrýchľuje rekordným tempom, najrýchlejšie však v Arktíde a Grónsku. Vyplýva to z novej štúdie zverejnenej v pondelok vo vedeckom časopise The Cryosphere, ktorú cituje britský denník The Guardian.