Preskočit na obsah

Svidník získal viac ako 166 000 eur na vybudovanie zelenej strechy

16.02 2022, TASR

Svidník 15. februára – Mesto Svidník získalo z Ministerstva životného prostredia SR finančný príspevok vo výške 166 320,19 eura na vybudovanie zelenej strechy na pavilóne Materskej školy (MŠ) na ulici Ľudovíta Štúra. Mestskí poslanci zároveň schválili na uplynulom zastupiteľstve päťpercentné spolufinancovanie.

Pri prechode na obehové hospodárstvo pomôžu udržateľné riešenia a ekoinovácie

15.12 2021, Enviroportal

Udržateľné produkty a služby boli hlavnou témou konferencie s názvom Ekoinovačné Slovensko 2021. Podujatie 8. decembra prepojilo viac ako 100 odborníkov z verejného, súkromného, ale aj z tretieho sektora, ktorí získali aktuálny prehľad o udržateľnej produktovej a spotrebiteľskej politike. Konferenciu už po tretíkrát organizovala Slovenská agentúra životného prostredia v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia.

BASF Innovation Hub 2021 na tému ekológie

22.11 2021, Enviroportal

Medzinárodná súťaž BASF Innovation Hub 2021 sa venovala téme ekológie vrátane agendy čistej energie, udržateľného poľnohospodárstva a cirkulárnej ekonomiky. Celkovo sa do tohto ročníka prihlásilo cez 80 start-upov a inovátorov z 11 krajín strednej a južnej Európy, ktorých projekty priamo či nepriamo prispievajú k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.

Zelený Merkúr ocení inovatívne nápady

04.11 2021, Enviroportal

Do tretieho ročníka súťaže Zelený Merkúr sa môžu prihlásiť firmy pôsobiace v rámci Banskobystrického kraja. 

Inovátori z NLC vo Zvolene získali cenu za transfer technológií

28.10 2021, TASR

Zvolen 27. októbra – Nosič biologicky aktívneho organizmu pre použitie v ochrane lesa od kolektívu autorov z Národného lesníckeho centra (NLC) vo Zvolene sa stal víťazom v kategórii Inovátor v súťaži Cena za transfer technológií na Slovensku 2020. 

Žiar nad Hronom chce recyklovať cigaretové ohorky, osadí desať popolníkov

21.10 2021, TASR

Žiar nad Hronom 20. októbra – V Žiari nad Hronom osadia stojanové popolníky na cigaretové ohorky, samospráva ich plánuje ďalej zhodnocovať. Ako mesto informovalo na svojom oficiálnom webe, z cigaretových ohorkov by sa tak mala stať druhotná surovina vhodná napríklad pre výrobu asfaltov. 

Británia: Princ William oznámil prvých laureátov environmentálnej ceny Earthshot

18.10 2021, TASR

Londýn 18. októbra  – Britský princ William odovzdal v nedeľu na slávnostnom podujatí v Londýne prvé ceny Earthshot za inovatívne riešenia problémov súvisiacich s klimatickou zmenou. Ocenenie získali projekty z Kostariky, Talianska, Bahám či Indie, informuje agentúra AFP. 

CEA vyhlásilo výzvu na inovácie z oblasti klimatických zmien

02.09 2021, TASR

Bojnice 31. augusta – Kanadskí študenti sa inšpirovali lístkami mäty a lotosovým listom a navrhli turbínu na tvorbu veternej energie, ktorá odoláva chladu a vlhku. Ide o jednu z inovácií na pomoc lepšieho zvládania klimatickej zmeny. Výzvu pre školské tímy na tvorbu podobných inovácií vyhlásilo Centrum environmentálnych aktivít (CEA) so sídlom v Trenčíne v rámci utorkovej konferencie Biomimikry v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach.

Holandská univerzita vyvíja digitálny monitor vplyvu klimatických zmien

09.08 2021, TASR

Brusel, 2. augusta  Vedci z univerzity v holandskom meste Wageningen pracujú na vytvorení nástroja, ktorý by dokázal zmerať vplyv klimatických zmien na extrémne poveternostné udalosti, ako sú záplavy, suchá či požiare. Cieľom monitora vplyvu klimatických zmien je zhromaždiť všetky údaje týkajúce sa takýchto udalostí do jedného digitálneho prostredia.

Ako povzbudiť zamestnancov k ochrane klímy?

23.07 2021, Enviroportal

Získať prehľad a uviesť do praxe inovatívne riešenia vedúce ku klimatickej neutralite pomôže aj projekt Young Energy Europe. Jeho cieľom je podporiť praktické opatrenia v európskych podnikoch na ceste ku klimatickej neutralite.