Hodnota ekosystémov a ich služieb na Slovensku

02.06 2020,

Publikácia Hodnota ekosystémov a ich služieb na Slovensku sa zaoberá jednotlivými ekosystémami a ich hodnotou, a to z kvalitatívnej ako i finančnej stránky. Publikácia zároveň vyzdvihuje prínos ekosystémov ako takých.

Pomôžte nám zlepšiť obsah jubilujúceho Enviromagazínu, vyplňte dotazník

30.04 2020,

Odborno-náučný časopis  Enviromagazín, ktorý vydáva Slovenská agentúra životného prostredia pod odbornou gesciou Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), uverejnil počas 25. rokov svojej existencie množstvo odborno-náučných článkov z rôznych oblastí. 

Zelená infraštruktúra miest

27.04 2020,

Zelená infraštruktúra ponúka veľké množstvo ekosystémových služieb. Osobitné postavenie má v mestskom prostredí, v ktorom žije viac ako 60 % obyvateľov EÚ. 

Scenáre pre prírodu Slovenska do roku 2050

15.04 2020,

Slovenská agentúra životného prostredia v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR a Prognostickým ústavom SAV vydala monografickú publikáciu Scenáre pre prírodu Slovenska do roku 2050. Ide o výsledok tímovej práce a zapojenia širokého spektra odborníkov z rôznych oblastí. Zároveň poskytuje verejnosti možnosť zoznámiť sa s problematikou výhľadových štúdií, životného prostredia a ochrany prírody v širšom kontexte.

ŠOP: Minimálne 13 000 vtákov ročne zomrie na zásah elektrickým prúdom

25.03 2020, TASR

Bratislava, 24. marca - Minimálne 13 000 vtákov na Slovensku ročne zomrie v dôsledku interakcie s elektrickým vedením. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR preto pripravila odbornú príručku o ochrane vtáctva na elektrických vedeniach. Informuje o tom na webovej stránke.

Vyhnúť sa chráneným územiam pri zbere rastlín môže pomôcť špeciálna mapa

18.03 2020, TASR

Michalovce, 17. marca – Vyhnúť sa zberu jarných rastlín na chránených územiach môže pomôcť špeciálna mapa Štátnej ochrany prírody SR. Botanik Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Ján Bosák to pre TASR povedal v súvislosti s výskytom medvedieho cesnaku v národnej prírodnej rezervácii (NPR) Jovsianska hrabina v Michalovskom okrese. 

SIŽP chce zefektívniť štátny dozor v starostlivosti o životné prostredie

05.02 2020, TASR

Bratislava 4. februára (TASR) - Zefektívniť štátny dozor v starostlivosti o životné prostredie má komplexný informačný systém environmentálneho dohľadu. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vyhlásila tender na implementáciu tohto systému.

L. Sólymos: ISOH by mal byť dokončený tento rok

07.01 2020, TASR

Bratislava, 4. januára - Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH) by mal byť dokončený budúci rok. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR tak bude mať vďaka nemu prehľad o tokoch odpadu na Slovensku. Povedal pre TASR minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Slováci vo veľkom skládkujú odpad,komunálu vyprodukujú menej než priemer EÚ

30.12 2019, TASR

Bratislava, 20. decembra – Na Slovensku pretrváva vysoká miera skládkovania, avšak vyprodukujeme menej komunálneho odpadu v prepočte na obyvateľa, než je priemer EÚ. Vyplýva to zo Správy životného prostredia SR za rok 2018.

Občania produkujú málo odpadu a extrémne teplé počasie. Čo prezradila Správa o stave životného prostredia SR v roku 2018?

19.12 2019,

Aj tento rok vydalo Ministerstvo životného prostredia so Slovenskou agentúrou životného prostredia Správu o stave životného prostredia Slovenskej republiky. Prvýkrát ale vyšla publikácia v rozšírenej verzii - pribudol napríklad prehľad financovania životného prostredia z programov rôznych rezortov či inštitúcií.