Preskočit na obsah

Problematika envirozáťaží si vyžiada 636,05 mil. €.

31.05 2022, Enviroportal

Štátny program sanácie environmentálnych záťaží pre roky 2022 – 2027 z dielne Ministerstva životného prostredia SR obsahuje zoznam environmentálnych záťaží navrhnutých na prieskum, monitorovanie a sanáciu a vymedzuje časový a vecný harmonogram prác a opatrení na šesť rokov. Celkové finančné náklady na riešenie tejto problematiky do roku 2027 boli stanovené na 636,05 mil. €.

Aké životné prostredie vytvárame deťom?

27.05 2022, Enviroportal

Podľa organizácie UNICEF vysoká spotreba väčšiny bohatých krajín vytvára pre deti nezdravé, nebezpečné a škodlivé životné podmienky. Tvrdenie dokladá správa Innocenti Report Card 17: Miesta a priestory (EN), ktorá porovnáva 39 krajín OECD a Európskej únie.

Časopis Folia Oecologica dostal aj elektronickú podobu

07.03 2022, Enviroportal

Príroda nám ukazuje, aká je rozmanitosť krásna a dôležitá zároveň. Na potvrdenie týchto faktov sú tu potom vedecké poznatky biológov či ekológov. Tie najnovšie sumarizuje i špecializovaný akademický časopis. Folia Oecologica dostala aktuálne aj elektronickú podobu.

IPCC: Takmer polovici ľudí na Zemi hrozia vážne následky klimatických zmien

01.03 2022, TASR

Paríž 28. februára – Vyše 40 percentám všetkých ľudí na Zemi hrozí, že zažijú vážne následky klimatických zmien, vyplýva z druhej časti v poradí šiestej hodnotiacej správy Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu (IPCC), ktorú zverejnili v pondelok. 

Triedený zber je na Slovensku nejednotný

21.02 2022, TASR

Bratislava 19. februára – Triedený zber nie je na Slovensku jednotný. Rozdiely sa týkajú predovšetkým triedenia plastov. Tie sa niekde zbierajú samostatne, inde spoločne s nápojovými kartónmi alebo kovmi či čoraz častejšie všetko spolu.  Poukázal na to Marek Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack.

Chcete poznať svoju spotrebnú stopu?

15.12 2021, Enviroportal

Spotrebnú stopu si môžete vypočítať v online kalkulačke (EN). Stačí, ak v nej nastavíte stravu a nápoje, ktoré konzumuje, vyberiete spôsob dopravy, ktorý využívate, označíte domáce spotrebiče a produkty dennej spotreby a definujte typ a lokalitu svojho bývania. Na základe týchto piatich kategórií zistíte environmentálnu stopu seba či svojej domácnosti.  

Príbeh rieky Hornád

05.11 2021, Enviroportal

Prvá z 12 častí dokumentárneho cyklu Príbeh rieky Hornád bude na RTVS1 odvysielaná v sobotu (6. 11. 2021).

WHO: Obmedzením globálneho otepľovania sa môžu zachrániť milióny životov

12.10 2021, TASR

Ženeva 11. októbra – Milióny životov by mohli byť zachránené obmedzením globálneho otepľovania, uviedla v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a zároveň vyzvala účastníkov nadchádzajúceho klimatického summitu COP26 na podniknutie vážnych krokov v klimatickej otázke pre zlepšenie zdravia populácie na celom svete.

Greenpeace: Správa od IPCC je ostrým varovaním pre vlády a tvorcov politík

10.08 2021, TASR

Bratislava, 9. augusta Najnovšia správa od Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC) je ostrým varovaním pre vlády a tvorcov politík. Obsahuje jasný odkaz, že klimatická kríza je tu a pokiaľ nezačneme konať a znižovať emisie, môže ľudstvo prehrať. Uviedla to riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

IPCC zverejní najnovšie hodnotenie vplyvov globálneho otepľovania

09.08 2021, TASR

Paríž, 9. augusta Medzivládna komisia pre zmenu klímy (IPCC) v pondelok zverejní najnovšie hodnotenie vplyvov globálneho otepľovania. Dokument bude súčasťou už šiestej hodnotiacej správy, ktorú komisia pôsobiaca pri Organizácii Spojených národov zverejní v roku 2022.