Preskočit na obsah

O sanácii kontaminovaných území na medzinárodnej úrovni

18.01 2023, Enviroportal

Jedna z najväčších medzinárodných konferencií RemTech Europe 2023 zameraná na sanáciu kontaminovaných území sa bude konať v septembri (18. - 22. 9.) v talianskej Ferrare. Bohatý odborný program počas piatich spestria ukážky vybraných spoločností s použitím patentovaných technológií či odbornými kurzami so školiteľmi z celého sveta.

Problematika envirozáťaží si vyžiada 636,05 mil. €.

31.05 2022, Enviroportal

Štátny program sanácie environmentálnych záťaží pre roky 2022 – 2027 z dielne Ministerstva životného prostredia SR obsahuje zoznam environmentálnych záťaží navrhnutých na prieskum, monitorovanie a sanáciu a vymedzuje časový a vecný harmonogram prác a opatrení na šesť rokov. Celkové finančné náklady na riešenie tejto problematiky do roku 2027 boli stanovené na 636,05 mil. €.

Aké životné prostredie vytvárame deťom?

27.05 2022, Enviroportal

Podľa organizácie UNICEF vysoká spotreba väčšiny bohatých krajín vytvára pre deti nezdravé, nebezpečné a škodlivé životné podmienky. Tvrdenie dokladá správa Innocenti Report Card 17: Miesta a priestory (EN), ktorá porovnáva 39 krajín OECD a Európskej únie.

Časopis Folia Oecologica dostal aj elektronickú podobu

07.03 2022, Enviroportal

Príroda nám ukazuje, aká je rozmanitosť krásna a dôležitá zároveň. Na potvrdenie týchto faktov sú tu potom vedecké poznatky biológov či ekológov. Tie najnovšie sumarizuje i špecializovaný akademický časopis. Folia Oecologica dostala aktuálne aj elektronickú podobu.

IPCC: Takmer polovici ľudí na Zemi hrozia vážne následky klimatických zmien

01.03 2022, TASR

Paríž 28. februára – Vyše 40 percentám všetkých ľudí na Zemi hrozí, že zažijú vážne následky klimatických zmien, vyplýva z druhej časti v poradí šiestej hodnotiacej správy Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu (IPCC), ktorú zverejnili v pondelok. 

Triedený zber je na Slovensku nejednotný

21.02 2022, TASR

Bratislava 19. februára – Triedený zber nie je na Slovensku jednotný. Rozdiely sa týkajú predovšetkým triedenia plastov. Tie sa niekde zbierajú samostatne, inde spoločne s nápojovými kartónmi alebo kovmi či čoraz častejšie všetko spolu.  Poukázal na to Marek Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack.

Chcete poznať svoju spotrebnú stopu?

15.12 2021, Enviroportal

Spotrebnú stopu si môžete vypočítať v online kalkulačke (EN). Stačí, ak v nej nastavíte stravu a nápoje, ktoré konzumuje, vyberiete spôsob dopravy, ktorý využívate, označíte domáce spotrebiče a produkty dennej spotreby a definujte typ a lokalitu svojho bývania. Na základe týchto piatich kategórií zistíte environmentálnu stopu seba či svojej domácnosti.  

Príbeh rieky Hornád

05.11 2021, Enviroportal

Prvá z 12 častí dokumentárneho cyklu Príbeh rieky Hornád bude na RTVS1 odvysielaná v sobotu (6. 11. 2021).

WHO: Obmedzením globálneho otepľovania sa môžu zachrániť milióny životov

12.10 2021, TASR

Ženeva 11. októbra – Milióny životov by mohli byť zachránené obmedzením globálneho otepľovania, uviedla v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a zároveň vyzvala účastníkov nadchádzajúceho klimatického summitu COP26 na podniknutie vážnych krokov v klimatickej otázke pre zlepšenie zdravia populácie na celom svete.

Greenpeace: Správa od IPCC je ostrým varovaním pre vlády a tvorcov politík

10.08 2021, TASR

Bratislava, 9. augusta Najnovšia správa od Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC) je ostrým varovaním pre vlády a tvorcov politík. Obsahuje jasný odkaz, že klimatická kríza je tu a pokiaľ nezačneme konať a znižovať emisie, môže ľudstvo prehrať. Uviedla to riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.