EEA: Zdravé životné prostredie, zdravé životy

29.09 2020, Enviroportal

Zdravá príroda poskytuje základ pre dobré zdravie a blahobyt európskeho obyvateľstva. Znečistenie v životnom prostredí je takmer všade – sme vystavení znečisteniu v našich domovoch, na našich pracoviskách, vo vonkajšom prostredí a pri väčšine činností, ktoré vykonávame. 

V SR nie je v dobrom stave 46 percent vodných útvarov

16.09 2020, TASR

Bratislava, 13. septembra - Najrýchlejšie na svete ubúdajú sladkovodné ekosystémy. Na Slovensku nie je v dobrom stave 46 percent vodných útvarov. Ide o znečistenie, nevhodné úpravy či bariéry. Vyplýva to zo Správy o stave planéty 2020, ktorú zverejnila organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF Slovensko).

Portál Čierna labuť pripravuje špeciálnu sériu podcastov o Svete budúcnosti

02.09 2020,

Ako by mohol vyzerať a fungovať svet, keby sme sa po odznení pandémie koronavírusu nevrátili do starých koľají, ktoré sa v mnohom ukazujú ako neudržateľné?

Štúdia: Morský ľad pravdepodobne z Arktídy zmizne skôr, než sme si mysleli

14.08 2020, TASR

Kodaň, 12. augusta - Arktída sa otepľuje rýchlejšie, než predpokladajú súčasné klimatické modely. Morský ľad z nej pravdepodobne zmizne, skôr než sme si mysleli, vyplýva zo štúdie publikovanej v časopise Nature Climate Change, na ktorú v pondelok upozornil Inštitút Nielsa Bohra na Kodanskej univerzite.

Vplyv opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 na koncentrácie znečisťujúcich látok na Slovensku

03.08 2020,

Súčasťou aktuálneho čísla Meteorologického časopisu je aj článok zameraný na analýzu vplyvu opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 na území Slovenska na koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší. Analýza sa týka obdobia prvého mesiaca po zavedení opatrení (13. 3. – 13. 4. 2020).

SHMÚ predstavil predpovedný systém A-LAEF

29.07 2020,

Slovenský hydrometeorologický ústav sa podieľal na vývine nového ansámblového predpovedného systému s vysokým rozlíšením ALARO – Limited Area Ensemble Forecasting (A-LAEF).

Požiare v Austrálii postihli takmer tri miliardy zvierat

29.07 2020, TASR

Sydney, 28. júla - Takmer tri miliardy zvierat zahynulo alebo muselo opustiť svoje prirodzené prostredie počas austrálskych požiarov v rokoch 2019 a 2020, ktoré odborníci označujú za ,,jednu z najhorších katastrof pre divokú zver v modernej histórii". Uviedla to v utorok štúdia niekoľkých austrálskych univerzít, na ktorú sa odvolala agentúra AFP.

Štúdia: Do roku 2040 bude v prírodnom prostredí miliarda ton plastového odpadu

24.07 2020, TASR

Londýn, 24. júla - Takmer jedna miliarda ton plastového odpadu bude do roku 2040 vysypaná do prírodného prostredia vrátane morí, vyplýva z novej štúdie, ktorú vypracovali akademici z Leedskej univerzity v Británii v spolupráci s medzinárodným tímom expertov.

Štúdia: Toto obdobie záplav v Európe je najhoršie za posledných 500 rokov

24.07 2020, TASR

Paríž, 22. júla - Európu zasiahli v posledných desaťročiach častejšie a rozsiahlejšie záplavy, než v ktoromkoľvek inom období za posledných 500 rokov. Vyplýva to z dôkladnej analýzy minulých záplav na kontinente, ktorú zverejnili v stredu.

Hodnota ekosystémov a ich služieb na Slovensku

02.06 2020,

Publikácia Hodnota ekosystémov a ich služieb na Slovensku sa zaoberá jednotlivými ekosystémami a ich hodnotou, a to z kvalitatívnej ako i finančnej stránky. Publikácia zároveň vyzdvihuje prínos ekosystémov ako takých.