Preskočit na obsah

Zákon o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia platí už 20 rokov

21.08 2023, Enviroportal

Vstup Slovenska do európskych štruktúr bol podmienený mnohými legislatívnymi zmenami, a to aj v oblasti životného prostredia. V auguste 2003 nadobudol účinnosť vôbec prvý zákon o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia (IPKZ).

Poslanci Národnej rady SR prelomili veto zmien v oblasti ŽP súvisiacich so stavebnou reformou

21.06 2023, TASR

Bratislava 20. júna – Poslanci Národnej rady (NR) SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelizáciu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Odmietli pritom pripomienky hlavy štátu.

MŽP by mohlo uzatvoriť a zrekultivovať skládky

13.06 2023, TASR

Bratislava, 12. júna – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR by po mohlo uzatvoriť a zrekultivovať skládky. Náklady by boli hradené z účelovej finančnej rezervy. Vyplýva to z návrhu novely zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, ktorú v pondelok schválila vláda. 

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie bude súčasťou integrovaného povoľovania stavieb

11.05 2023, TASR

Bratislava 10. mája – Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili novelizáciu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Majú sa tak odstrániť prekážky fungovania novej stavebnej legislatívy, novela reflektuje na zmeny v procesoch územného konania a výstavby. Súčasťou integrovaného povoľovania stavieb bude aj konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Ministerstvo životného prostredia by po novom mohlo uzatvoriť a zrekultivovať skládky

24.11 2022, TASR

Bratislava 23. novembra – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR by po novom mohlo uzatvoriť a zrekultivovať skládky. Náklady by boli hradené z účelovej finančnej rezervy. Vyplýva to návrhu novely zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, ktorú predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Výzva pre subjekty zainteresované do implementácie nariadenia o E-PRTR ...

28.04 2021, Enviroportal

Európska komisia vydala výzvu pre subjekty štátnej správy, prevádzkovateľov priemyselných podnikov, konzultačné a poradenské firmy, mimovládne organizácie a ostatných zainteresovaných k vyplneniu cieleného dotazníka pre subjekty zainteresované do implementácie nariadenia o E-PRTR, alebo užívajúce výstupy informačných systémov E-PRTR, alebo národného registra znečisťovania.

ČOV v Chemku fungovala šesť rokov nelegálne, SIŽP obmedzila jej činnosť

16.04 2021, TASR

Bratislava/Strážske, 15. apríla  Mechanicko-chemicko-biologická čistiareň odpadových vôd (MCHB ČOV) patriaca spoločnosti Ekologické služby so sídlom v areáli bývalého národného podniku Chemko Strážske v okrese Michalovce sa šesť rokov prevádzkovala bez príslušného povolenia. 

Vláda: Nebezpečný odpad z testovania by sa mal odovzdať priamo zariadeniu

21.01 2021, TASR

Bratislava, 20. januára - Nebezpečný odpad z testovania na ochorenie COVID-19 by sa mal odovzdať priamo poverenému zariadeniu na nakladanie odpadov. Vyplýva to z návrhu zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a zákona o odpadoch, ktorý v stredu schválila vláda. Zároveň odobrila aj návrh prijať zákon v skrátenom legislatívnom konaní. 

MŽP chce merať znečistenie pri každej cementárni

26.10 2020, TASR

Bratislava, 25. októbra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce merať znečistenie pri každej cementárni. Na základe meraní by malo byť možné vypracovať relevantné hodnotenie kvality ovzdušia. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie MŽP.

Cementáreň v Turni nad Bodvou má podľa OZ zlý vplyv na zdravie, závod to odmieta

26.10 2020, TASR

Turňa nad Bodvou, 22. októbra – Cementáreň v Turni nad Bodvou v okrese Košice-okolie má podľa občianskeho združenia (OZ) Pronatur negatívny vplyv na zdravie aj životné prostredie. Tvrdí, že porušuje niektoré povolenia. Cementáreň to odmieta s tým, že závod prevádzkuje ďaleko pod legislatívou stanovenými emisnými limitmi. Tie by sa mali podľa envirorezortu sprísniť.